PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data
|
|
Clasa:
|
X SAM
|
Disciplina:
|
Cultura de specialitate in domeniul textile-pielarie
|
Tipul lectiei :
|
Predare-invatare
|
De ce voi face ?
|
Motivatia
|
Lectia ajuta la identificarea
si descrierea operatiilor de deservire ale masinii simple de
cusut
|
Competente specifice derivate
|
6.2. Isi
asuma rolurile care ii revin in echipa.
6.3. Colaboreaza
cu membrii echipei pentru indeplinirea sarcinilor
Identifica modul de deservire al masinii simple de cusut
Descrie
operatiile de deservire ale masinii simple de cusut
|
Ce voi face?
|
Continuturi
|
Modul: Tehnologii de confectionare a produselor din
tesaturi si tricoturi
|
Unitatea de
invatare: Masina simpla de cusut
|
Titlul lectiei: Operatii de deservire ale masinii
simple de cusut
|
Cu ce voi face?
|
Manage-
mentul
resurselor
|
Spatiul: Cabinetul de industrie usoara
|
Mijloace materiale
Masina simpla de cusut, plansa, fisa
de lucru, marker, coli de hartie
|
Mijloace procedurale: Problematizarea, munca in echipa,
discutii, munca cu manualul, intrebarile de reflectie.
|
Timp: 50 minute
|
Cum voi face?
|
Activitati de invatare
|
Evocarea: Profesorul pune intrebari elevilor iar
acestia raspund intrebarilor adresate.
|
Realizarea sensului:
Elevii
rezolva tema propusa de fisa de lucru in echipa si
apoi fiecare echipa isi prezinta solutia. Dupa ce se
incheie prezentarile se discuta, corecteaza, completeaza
raspunsurile.
Elevii
citesc lectia din manual si confrunta raspunsurile date
de ei cu ceea ce este scris in manual. Elevii pun intrebari daca au
nelamuriri legate de notiunile din manual si asculta cu
atentie explicatiile date de profesor. Dupa discutii,
raspunsurile fiecarei echipe sunt notate de catre celelalte
echipe.
|
Reflectia: Elevii asculta cu atentie
intrebarile profesorului si fiecare individual incearca
sa dea un raspuns.
|
Cat
s-a reali-
zat?
|
Evaluare
|
Forme de evaluare:
Continua
|
Metode si instrumente de evaluare :
Orala - prezentarea rezolvarii
temelor de lucru si a raspunsurilor la intrebarile de
reflectie
Coevaluare
- notarea reciproca a echipelor de lucru
|
FISA DE LUCRU IN
ECHIPA
Cititi cu
atentie textul de mai jos.
Cereti
lamuriri profesorului daca nu ati inteles care este
cerinta.
Lucrati in
echipa, deci parerile tuturor componentilor echipei trebuie
luate in considerare.
Va
alegeti un lider care sa prezinte rezolvarea in fata colegilor.
Eleva Ileana Popovici din clasa a
X-a SAM a lipsit de la orele de instruire practica cam de cand au inceput
colegele ei sa invete sa coase la masina simpla de
cusut. S-a gandit ea ca ar cam fi cazul sa mai treaca pe la
scoala, dar cum sa se descurce daca doamna maistra o
pune sa coase la masina? . A gasit solutia ! . Se duce
la vecina de la etajul 4, care stie ea ca are o masina de
cusut si o roaga sa o invete sa coasa la
masina si sigur o sa ia un 10 cand merge la practica.
Vecina binevoitoare ii arata
fetei ce are de facut si o lasa sa se descurce
singura. Ileana apasa pe pedala masinii, trage trei
cusaturi si este fericita . Stie sa coase la
masina ! Poate merge linistita la scoala !
A doua zi merge la orele de
instruire practica si . d-na maistra o trimite la masina de
cusut punandu-I in mana un ac, o papiota de ata si o
bucata de material pe care sa execute trei siruri paralele de
cusatura.
Ileana se aseaza la
masina si . ???? . .NU stie cum sa inceapa !
Voi sunteti colegele Ilenei,
ajutati-o si ii explicati ce are de facut pentru ca sa
reuseasca sa coasa la masina !
Tema
de lucru individuala
Ganditi -va la
urmatoarele intrebari si incercati sa dati un
raspuns:
Daca
ati fi fost in locul Ilenei cum ati fi procedat ?
Daca
vreti acum sa coaseti la masina stiti ce
aveti de facut sau veti pati ca si Ileana ?