Didactica
de lectie - clasa: a V-a A, limba si literatura romana, amintiri din copilarie, de Ion Creanga - interpretarea textuluiProiect de lectie Clasa: a V-a A Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga - interpretarea textului Tipul lectiei: fixare ;i consolidare de cunostinte Profesor :Cristina Elena Branza Durata :50 de minute Competente specifice : COMPETENTE SPECIFICE: identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia; inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral; identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text; recunoasterea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ Obiective operationale: O1sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment in parte; O2 sa identifice trasaturile unui personaj argumentand cu exemple din text; O3 sa argumenteze apartenenta operei la genul literar corespunzator; O4 sa identifice secventele de dialog, naratiune, descriere; O5 sa explice semnificatia titlului. Strategia didactica: Metode si procedee: conversatia, explicatia, ciorchinele, citirea selectiva, predarea reciproca, mai multe capete la un loc, explozia stelara, brainstorming, interpretarea pe roluri. Mijloace de invatamant: manualul, fise de lucru, flip-chart, volumul "Amintiri din copilarie", de Ion Creanga Forme de organizare: pe grupe, individual, frontal Bibliografie: o
Cornelia Dumitrascu Sechi, "Indrumator pentru receptarea textelor literare", Ed. Casa
Editoriala Regina, o Popa Ion, "Literatura romana", Ed. Niculescu, Bucuresti, 2000 o
Geta Vintila, Maria Toader-Coman, " Gandirea critica - o capacitate esentiala a
educatiei pentru valori", Ed. Scoala galateana, o
Parfene Constantin, "Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala", Ed.
Polirom, Desfasurarea lectiei Moment organizatoric - se stabileste un climat adecvat desfasurarii lectiei 1.Actualizarea cunostintelor anterioare se realizeaza prin reprezentarea a unui grup de elevi a fragmentului "Calul balan", din opera "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga. Cu resursele reprezentarii scenice, elevii sunt mai adanc ancorati in text, intra in rezonanta cu personajele si intamplarile desfasurate. 2.Captarea atentiei - brainstorming de grup, ciorchine simplu Se da citire unui fragment din opera Amintiri din copilarie. Elevii recunosc fragmentul si tema acestuia = copilaria. Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc( . ) la stalpul hornului unde lega mama o sfara cu motocei la capat, de crapau matele jucandu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care ma tineam cand incepusem a merge copacel, la cuptiorul pe care ma ascundeam, cand ne jucam noi baietii de-a mijoarca si la alte jocuri si jucarii pline de hazul si farmecul copilaresc, parca-mi salta si acum inima de bucurie. " Profesorul noteaza in mijlocul tablei cuvantul COPILARIE. Elevii scriu sintagme sau cuvinte care le vin in minte in legatura cu acest termen. Reguli pentru utilizarea tehnicii ciorchinelui: scrieti tot ce va trece prin minte referitor la tema propusa; nu judecati/evaluati ideile propuse, ci doar notati-le; nu va opriti pana nu epuizati toate ideile care va vin in minte, insistati pana apar idei noi; nu limitati numarul ideilor; lasati sa apara cat mai multe si mai variate conexiuni intre idei. Se citesc expresii despre copilarie, de pe flip-chart. Se enumera si alti scriitori care au abordat in scrierile sale tema copilariei ( L. Blaga, I. Teodoreanu, Barbu St. Delavrancea, Ioan Al. Bratescu - Voinesti, M. Eminescu, M. Sadoveanu,I. Agarbiceanu, E. Farago 1.Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Profesorul face cunoscut elevilor faptul ca urmeaza o lectie de fixare si consolidare a cunostintelor despre opera "Amintiri din copilarie", fragmentul "Calul balan"; pe parcursul lectiei se vor desprinde ideile principale ale fragmentului, se vor discuta modurile de expunere, constructia personajelor, semnificatia titlului si apartenenta fragmentului la genul epic. 2.Incadrarea fragmentului in opera Opera este alcatuita din patru parti (primele trei , publicate intre anii 1880-1882, partea a IV-a , publicata postum in 1892). Continutul celor patru parti: Partea I se
deschide cu evocarea scolii, ridicata prin stradania parintelui Ioan. Rupt de
vatra satului, Nica pleaca impreuna cu bunicul sau la scoala din Brosteni.
Aici, eroul va avea parte de o serie de peripetii: caderea in Ozana, sederea in
gazda la Irinuca, umplerea de raie capreasca, fuga cu pluta pe Bistrita. 3.Semnificatia titlului - brainstorming de grup Titlul subliniaza caracterul de evocare al scrierii si sugereaza faptul ca scriitorul a selectat doar o parte din intamplarile copilariei sale care au caracter general, deoarece Creanga a prezentat prin propria lui copilarie, "copilaria copilului universal". 4.Predarea reciproca ( 15 min.) Se imparte textul din manual in 6 fragmente in conformitate cu numarul membrilor din grup. Se numara in cadrul grupului de la 1-6, fiecare elev va indeplini pe rand rol de profesor si rol de elev. Fragmentele numerotate de la 1 la 6 vor fi prezentate colegilor din grup in raport cu numarul pe care il au: elevul nr. 1 va indeplini rol de profesor la fragmentul nr. 1 si asa mai departe. Elevul care indeplineste rol de profesor realizeaza urmatoarele sarcini: rezuma paragraful; pune o intrebare celorlalti colegi referitoare la continutul paragrafului; clarifica impreuna cu ceilalti colegi unele aspecte care par mai dificile de inteles; formuleaza ideea principala a fragmentului; anticipeaza ce se va intampla in fragmentul urmator; completeaza fisa de lucru "Planul simplu de idei". Activitatea este urmata de un brainstorming frontal. Se sintetizeaza ideile principale din cele 6 paragrafe, se clarifica anumite notiuni mai dificile, se trec ideile in caiete. 5. Mai multe capete la un loc In cadrul grupelor de elevi deja constituite, acestia numara de la 1-4. Se formuleaza prima intrebare. Elevii se gandesc la solutie singuri, apoi problema este discutata in grup. Profesorul spune un numar (3) si toti elevii care au acel numar raporteaza clasei ce s-a discutat in grupul lor, dupa ce au completat impreuna fisa explozia stelara. Se trece la a doua intrebare si asa mai departe. Intrebari: Unde se desfasoara actiunea? Cand se petrec faptele? Cine se distinge in fragmentul analizat? Ce modalitati de expunere se folosesc? In ce gen literar se incadreaza textul? Se noteaza pe flipp-chart: timpul, locul, modalitatile de expunere, personajele, genul literar in care se incadreaza textul. (elevii noteaza in caiete) Se cere elevilor sa selecteze acele fragmente si expresii sugestive pentru conturarea portretelor fizice si morale ale personajelor: parintele Ioan, badita Vasile, Smarandita, Nica. Se descopera analogii ale acestor personaje cu alte personaje din operele studiate. (elevii noteaza in caiete) Feed-back Metoda "Cadranele" Se imparte o coala de hartie in 4 si, pe rand, vor fi completate individual cele 4 cadrane cu urmatoarele cerinte: Intocmiti un desen vizualizat in timpul lecturii. Notati emotiile si sentimentele traite pe parcursul lecturii. Notati legaturile care se pot face cu un fapt petrecut in viata voastra. Dati un nou titlu povestirii. Sarcinile vor fi date pe rand si rezolvate tot pe rand, pentru fiecare acordandu-se un timp de lucru. Evaluare - aplicarea unui chestionar (5 min.) Ce ati invatat astazi? Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi? Ce coleg a fost cel mai activ astazi? Tema : Realizati o compunere narativa cu titlul Amintiri din copilaria mea, in care sa povestiti o intamplare hazlie din viata voastra. FISA DE LUCRU EXPLOZIA STELARA UNDE se desfasoara actiunea? CE CAND mod. de expunere apar? se petrec faptele? CINE IN CE gen literar se participa la actiune? incadreaza textul? FISA DE LUCRU PLANUL SIMPLU DE IDEI Fragmentul 1 Fragmentul 2 Fragmentul 3 Fragmentul 4 Fragmentul 5 Fragmentul 6 Chestionar Ce ati invatat astazi? 2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?. Chestionar Ce ati invatat astazi? Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?. Chestionar Ce ati invatat astazi? Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?. Chestionar Ce ati invatat astazi? Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?. METODA CADRANELE
|