PROIECT DE LECTIE
Scoala: Scoala de arte
si meserii Paunesti
Propunator:
prof.Strauneanu Andreea
Disciplina:
Limba si literatura romana
Clasa:
a VI-a
Subiectul
lectiei:Modul supin
Tipul
lectiei: Insusire de noi
cunostinte
DEMERSUL DIDACTIC
MOTIVATIA este o lectie
valoroasa din perspectiva metodelor activ - participative, in sprijinul
dezvoltarii cunostintelor ; lectia se sprijina pe
priceperile si deprinderile deja formate in observarea structurii unui
verb la modul supin, in principal, perfectionarea continua a
capacitatii de comunicare orale si scrise prin utilizarea unui
lexic bogat.
COMPETENTE GENERALE:
v Receptarea mesajului oral in
diferite situatii de comunicare;
v Utilizarea corecta
si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii
de comunicare monologata si dialogata ;
v Utilizarea corecta
si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.2. sesizarea verbelor
la modul supin in functie de context
1.3. sesizarea
abaterilor de la normele gramaticale intr-un mesaj oral
2.5. participarea la diferite
situatii de comunicare, manifestand o atitudine favorabila progresiei
comunicarii
4.2. utilizarea unui lexic
diversificat, recurgand la categoriile semantice studiate si la mijloacele
de imbogatire a vocabularului, pentru exprimarea nuantata
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC1: Sa
defineasca modul supin;
OC2 : Sa identifice
verbele la modul supin;
OC3 : Sa
identifice elementele de structura ale verbelor la modul supin;
OC4: Sa faca trecerea unui verb de la
modul participiu la modul supin;
OC5 : Sa analizeze
verbe la modul supin;
OC6: Sa
identifice functia sintactica a verbelor la modul supin.
B. Afective- Elevii vor fi capabili:
OA : Sa
participe afectiv la lectie;
OA : Sa
accepte solicitarile profesorului si sa se mobilizeze pentru
realizarea lor;
OA : Sa
respinga atitudinea negativa a unor elevi fata de
activitatea de invatare.
C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:
OP :
Sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de
interes vizat de profesor;
OP :
Sa-si reprime tendinta de a practica miscari
inutile in timpul orei.
- EVALUAREA observarea sistematica, evaluarea
orala, evaluarea scrisa;
RESURSELE SI
MANAGEMENTUL TIMPULUI
A.
Resurse materiale: Limba si literatura romana - manual clasa a VI-a; fise de lucru; tabla
B.
Resurse de timp: - timpul de desfasurare: 50 de minute
7. METODE SI PROCEDEE: conversatia
euristica, lucrul cu manualul,
invatarea prin descoperire, cadranele, analiza gramaticala metoda "ciorchinelui", activitatea in echipe
BIBLIOGRAFIE
Limba Romana,
Manual pentru clasa a VI-a, ed. EDP
M. Secrieru, Didactica
limbii romane, Iasi, 2004
SCENARIU DIDACTIC
Cadrul de invatare
|
Timp de lucru
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
Metode si procedee
|
1. Moment organizatoric
2.Verificarea
cunostintelor anterioare si a temei pentru acasa
3. Captarea atentiei
4.Desfasurarea
lectiei
|
2'
1'
|
1. Moment
organizatoric
- organizarea clasei
si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a
lectiei;
Se verifica tema pentru acasa a elevilor si se fac
aprecieri asupra modului in care elevii au rezolvat tema;
Ascultarea notiunilor predate anterior(modul participiu)
Intrebarile profesorului:
Ce mod nepersonal am
invatat ora trecuta?
De ce este modul participiu
un mod nepersonal?
La ce ne ajuta modul
participiu?
Ce moduri si ce timpuri
au in componenta sa verbe la modul participiu?
Ce functii sintactice
poate avea un verb la modul participiu?
Care sunt particularitatile
verbelor la modul participiu?
Captarea
atentiei
In debutul orei noastre,
vom pleca de la rezolvarea unui rebus. In final, pe axa AB, veti obtine
un cuvant care ne va conduce la tema orei de astazi.
Raspundeti la
urmatoarele intrebari:
1.Moduri
a caror verbe nu au numar si persoana.
2.Modul
nepersonal ce contine verbe terminate in "ind" si "ind".
3.Verbe
ce ajuta la formarea predicatului nominal.
4.Modul
a carui forma verbala este cea din dictionar.
5.
Modul personal ce se formeaza cu ajutorul conjuntiei "sa",
Anuntarea
subiectului lectie si a obiectivelor:
Dupa cum v-ati
dat seama, astazi vom vorbi despre verbele la modul supin.
Anunta
obiectivele operationale ale lectiei (1, 2, 3, 4, 5, ).
Elevilor li se propune
sa-si aminteasca ce stiu din tema data,
studiata anul trecut.
Profesorul le
explica elevilor din ce se formeaza verbele la modul supin si
le propune un exercitiu.Din trei plicuri colorate diferit elevii vor
trebui sa extraga cate un verb(fiecare verb va contine verbe
la conjugari diferite) si vor trebui sa le gaseasca
participiul cu ajutorul carora vor forma supinul verbului.
Profesorul le da elevilor o fisa de
lucru cu cateva propozitii in care ei vor trebui sa descopere
functia sintactica a verbelor la supin.
Profesorul scrie pe
tabla toate functiile sintactice descoperite de catre elevi
si ii intreaba de ce nu
apare si functia sintactica de predicat verbal?
Profesorul le
explica elevilor ca verbele la modul supin sunt nepredicative( nu
pot forma predicatul).
Profesorul
propune elevilor rezolvarea exercitiului nr.1 de la pagina 67 (Subliniati verbele la modul supin
si analizati-le) avand
ca scop evaluarea
cunostintelor
|
Elevii se pregatesc
pentru lectie
Ei citesc tema pentru
acasa, analizand cele efectuate.
Elevii raspund la
intrebarile puse de catre cadrul didactic.
Elevii raspund
intrebarilor puse, rezolva rebusul, obtinand pe axa AB
notiunea de SUPIN
1.NEPERSONALE
2. GERUNZIU
3. COPULATIVE
4. INFINITIV
5. CONJUNCTIV
Elevii scriu titlul
lectiei in caiete
Elevii scriu
explicatia profesorului in caiet.
Elevii extrag cate un verb din plicuri si le trec la
modul supin.
Elevii descopera
functia verbelor la modul supin.
Elevii noteaza in
caiete.
Elevii vor analiza verbele la modul supin.
|
Conversatie
Conversatie
Conversatia
Spargerea ghetii
(gandirea activa)
|
Reflectia
(gandirea critica)
Plicurile colorate
Conversatia;
Explicatia;
Ciorchinele;
Frontal
Exercitiul
|
5. Retentia si
transferul
|
|
Profesorul propune pentru evaluarea cunostintelor
o fisa de lucru pe care elevii o vor rezolva ,dupa ce vor
primi explicatiile profesorului.
|
Elevii rezolva fisa de lucru.
|
Evaluarea formativa.
|
6. Notarea
Explicarea temei pentru acasa
|
|
Notarea
Explicarea temei pentru acasa
|
Elevii isi vor nota tema pentru acasa
si vor asculta explicatiile
profesorului
|
|
1.Moduri
a caror verbe nu au numar si persoana.
2.Modul
nepersonal ce contine verbe terminate in "ind" si "ind".
3.Verbe
ce ajuta la formarea predicatului nominal.
4.Modul
a carui forma verbala este cea din dictionar.
5. Modul personal ce se formeaza cu ajutorul conjuntiei
"sa
Anexa 2
FISA DE
EVALUARE-Modul supin
Nr.
crt
|
Item
|
Punctaj
|
Timp
|
|
Completeaza spatiile punctate :
Modul supin este un mod . . . . deoarece . . . . . . . . . . . . . .
Modul supin se formeaza din . . . . . . . . . . . . .. si
la care se adauga.
|
2p
|
1min.
|
|
Precizeaza, in spatiul liber din dreptul cuvantului, functia
sintactica a verbelor la modul supin.
subiect A. E usor de citit o
carte.
atribut B.S-au plictisit de privit
la televizor.
complement C. Am cumparat hartie pentru
scris.
|
3p
|
1min.
|
|
Subliniaza verbele la modul supin:
"Invalmaseala brazilor era de
neinchipuit"
"e greu de facut treburi din astea"
|
2p
|
1min.
|
|
Pune verbele din paranteza la modul supin:
"Budulea nu mai avea
timp..(a pierde),nu avea altceva
..(a face) decat sa incerce.
|
2p
|
1min.
|
Se acorda 1p
din oficiu.
Succes!!!
Anexa
1
CUBUL
Fiecare elev va roti cubul asemenea unui
zar si va raspunde cerintei corespunzatoare fetei
cubului.
Fisa 2
Scrie, in cadranele date, cuvinte
formate cu sufixele indicate:
-an, - is; -
ta, - iu;
- este, -
ar; -
oaica, - oare;