Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DIDACTIC CLASA: I, MATEMATICA - adunarea nr. naturale de la 0 la 10 (recapitulare)



DIDACTIC CLASA: I, MATEMATICA - adunarea nr. naturale de la 0 la 10 (recapitulare)


PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT SCOALA CU CLASELE I-VIII BATAR

CLASA: I

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

DISCIPLINA: MATEMATICA

UNITATEA DE INVATARE: Adunarea numerelor naturale de la 0 la 10

SUBIECTUL: Adunarea nr. naturale de la 0 la 10 (recapitulare)



TIPUL LECTIEI:recapitulare si sistematizare

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Dezvoltarea capacitatii de calcul matematic prin intermediul operatiilor de adunare a numerelor naturale de la 0 la 10



OBIECTIVE OPERATIONALE


O1 Sa compuna si sa descompuna numere naturale;

O2 Sa calculeze corect operatii de adunare a numerelor naturale in concentrul 0-10 ;

O3 Sa utilizeze limbajul matematic;

O4 Sa identifice numarul necunoscut din exercitiile de adunare date;

O5 Sa creeze probleme matematice;


STRATEGII DIDACTICE

RESURSE PROCEDURALE:

a). metode si procedee: M conversatia

M explicatia

M demonstratia

M - observatia


M - exercitiul

M jocul didactic

b).resurse materiale:m1-creioane colorate

m2 -  betisoare

m3 - un cos cu fructe

m4 - material marunt: bomboane,nuci

m5 - planse

m6 - tabla

m7-fise de lucru



c).forme de organizare:- frontal,

-individual

- in perechi

d).resurse umane:27 elevi

e).resurse temporale: 45 min

FORME SI STRATEGII DE EVALUARE:

a)formativa: aprecieri verbale

b)de proces: fise de lucru

BIBLIOGRAFIE:

Lucescu, S., Galan, L., (2004), Sa invatam matematica - exercitii si probleme clasa I, Editura Europrint, Oradea

Neacsu, I, (1988), Metodica predarii matematicii la clasele I - IV, EDP, Bucuresti

Maior , A, Maior, E, (2004), Matematica - manual pentru clasa I, Editura Aramis, Bucuresti













Nr.

crt.

Secvente

pedagogice

Ob.

op


Activitatea cadrului didactic


Activitatea elevilor

Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Metode

de evaluare


Moment

organizatoric


Pregatesc materialele necesare in timpul desfasurarii activitatii.

Asigur o atmosfera adecvata desfasurarii in conditii optime a activitatii.

Pregatesc materialele necesare in timpul desfasurarii activitatii.

M




Verificarea

cunostintelor


Verific calitativ si calitativ tema scrisa.

Prezinta tema scrisa.

M


-aprecieri verbale



Pregitirea psihologica



Port cateva discutii referitoare la darurule primite de la Mos Nicolae.

Impart elevilor pungulite cu bomboane si ciocolata,material didactic marunt, solicit golirea  continutului pungilor pe masa.





Pregatesc materialul distribuit.

M




M

m4



Anuntarea temei si a obiectivelor


Anunt elevii ca azi la ora de matematica vom face o multime de exercitii de adunare cu ajutorul bomboanelor de la mosul, vom recapitula ce am invata pana acum.Scriu pe tabla titlul lectiei:

+ =




. ..asculta cu atentie.





Scriu titlul lectiei in caiete.

M



m6



Dirijarea invatarii

O1







O2


O3











O2















O2


O3

O4










O2

O5






Solicit 2-3 elevi sa numere si sa-mi spuna cate bomboane au pe banci.

Solit elevilor ca din multimea de 10 bomboane sa faca doua multimi mai mici si sa arate , completand casutele de pe plansa de pe tabla, cum l-au descompus pe 10.(Anexa1)

In paralel se realizeaza si compunerea prin scrierea sub forma de exercitiu folosind terminologia specifica,plus si egal.




Avand ca sprijin bomboanele si plansa de pe tabla elevii vor rezolva exercitiile din  fisa de lucru primita.(Anexa2).

Voi descoperii pe tabla o plansa cu cizmulite care contin fiecare cate un exercitiu si voi invita cate un elev sa iasa la tabla si sa aleaga o cizmulita sa caute in ea , sa citeasca exercitiul sa-l scrie pe tabla si sa-l rezolve.(Anexa 3)

La tabla se foloseste ca material de sprijin mere.

Dupa ce s-au rezolvat toate exercitiile solicit elevilor sa rezolve si exercitiul pe care-l sugereaza plansa,sa scrie semnele potrivite si rezultatul.

Scriu pe tabla urmatoarea coloana de exercitii:

=8

=7

+ 6 =10

+2 =10


Luam doua bomboane dintre cele aflate pe masa. Cate bomboane trebuie sa mai adaugam la acestea pentru a avea in total 8 ?

Se repeta explicaiia si pentru celelalte exemple.


Prezint elevilor o plansa cu un bradulet impodobit cu 5 globuri si 3 globuri sub el . Solicit unui elev sa iasa la tabla sa lipeasca globurile pe brad, unui alt elev sa alcatuiasca o problema dupa imaginile obtinute, sa puna intrebarea si sa rezolve oral problema.(Anexa4)

Numara bomboanele(ciocolata)

si raspund 10.


. ..descompun numarul 10.


. . . completeaza  libere de pe plansa.



. scriu in caiete si pe tabla

exercitiile rezultate din compunere.






. .rezolva exercitiile la tabla si pe fisa.


. rezolva la tabla si in caiete exercitiile:









4 cizmulite+ 2cizmulite=

6 cizmulite


















Un elev lipeste globurile.

Alt elev creaza problema:

Pe un bradut sunt 3 globuri vine

. . si mai pune cinci globuri.

Cate globuri sunt acum pe bradut?

. rezolva oral 5+3=8

M


M



M


M







M

M


M



M6


M





M




M



M







M
















m4



m5










m1

m4

m2

m7

m5




m6


m3










m5








m5







-aprecieri verbale











-fisa de lucru













-aprecieri verbale



Fixarea cunostintelor


O3



O2

Ce operatie am repetat azi?

Cum se numeste semnul adunarii?

Solicit elevilor ca in perechi (colegii de banca) sa rezolve fisa distribuita,unul coloreaza casuta

celalalt socoteste cu ajutorul bomboanelor.(Anexa5)

Se aduna materialul(bomboanele)

si se introduc in pungi iar in pauza se vor consuma.

. .oparetia de adunare

. .plus


Completeaza fisa de lucru.




Aduna materialul didactic.

M


M


M

m1


m4


m7

-aprecieri verbale

-fisa de lucru



Evaluare


Se vor face aprecieri generale si individuale.


M




Tema pentru acasa


Impart fisele cu tema de casa si o explic.(Anexa 5)

Asculta cu atentie.


M


-fisa de lucru

ANEXA 1























ANEXA2                                                                FISA DE LUCRU                        Data: 07 12 2010

1+5+3

  5+4

  4+3

  0+5

  0+3

 

Anexa 3



                                







   





ANEXA 5 Data: 07.12.2010



Fisa de lucru

Coloreaza casuta cu rezultatul corect:





2+8+0=


6+3+1=





Data: 07.12.2010



Fisa de lucru

Coloreaza casuta cu rezultatul corect:





2+8+0=


6+3+1=







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Didactica




Referate pe aceeasi tema


Metode de invatare eficienta si rapida: invatarea globala sau analitica?
Tipuri de strategii didactice
Compuneri de probleme libere
In puterea noastra - autoeducatia
Actul lecturii: definitie si variabile
Scrierea despre textul literar
Activitati rezolutive
Tipuri de probleme si metode de rezolvare
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - CLASA: a IX-a, limba si literatura romana - niveluri de constituire a mesajului. Nivelul fonetic, ortografic si de p
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a matematica Metoda triunghiurilor congruente



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.