Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic Clasa: a IX-a, matematica, graficul functiei de gradul I



didactic Clasa: a IX-a, matematica, graficul functiei de gradul I


Proiect didactic



Clasa:  a IX-a

Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic Energetic

Obiect: Matematica

Unitatea de invatare: Functii si ecuatii

Tema lectiei: Graficul functiei de gradul I

Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte

Scop: reprezentarea grafica a functiei de gradul I

Competente specifice:

1.   Recunoasterea unor corespondente care sunt siruri, progresii, functii

2.   Calculul valorilor unor functii care modeleaza situatii practice in scopul caracterizarii acestora



2.   Reprezentarea in diverse moduri a unor corespondente functii, siruri in scopul caracterzarii acestora


Obiective operationale

sa reprezinte imaginea deometrica a graficului functiei f:R->R , f(x)=ax+b

sa stabileasca monotonia unei functii


Obiective TIC

sa deschida aplicatia Excel

sa introduca date si formule

sarealizeze grafice


Metode si procedee: conversia euristica, explicatia, demonstrarea, exercitiul, munca independenta


Mijloace de invaramant: manual, fise de munca independenta, calculatorul, soft Microsoft Excel


Forme de organizare: frontal, individual




Desfasurarea activitatii


MOMENTELE LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

DESFASURAREA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

EVALUARE

1. Moment organizatoric


Se asigura cadrul optim necesar desfasurarii orei




2. Captarea atentiei






3. Reactualizarea cunostintelor


Profesorul pune intrebari


conversatia

frontal


4. Anuntarea scopului si a obiectivelor


- definirea functiei

- valoarea unei functii intr-un punct




5. Prezentarea noului continut






6. Dirijarea invatarii


Exercitii propuse pe calculator

Exercitiul

Frontal

Orala

7. Obtinerea performantei


Elevii realizeaza exercitii din fisa de munca independenta

Munca independenta

Individual

Scrisa

8. Asigurarea transerului cunostintelor


Elevii isi noteaza tema. Se fac aprecieri cu privire la participarea elevilor la lectie


Frontal



Graficul functiei de gradul I


graficul functiei de gradul intai este o dreapta de ecuatie y=ax+b

pentru trasarea unei drepte sunt necesare 2 puncte care apartin graficului ( de cate puncte este deternimata o dreapta ? )

faptul ca M0(x0,y0) apartine graficului se traduce algebric prin egalitatea y0=ax0+b ( se spune: coordonatele punctului verifica ecuatia dreptei )

se aleg doua valori x1Kx2 pentru care se calculeaza f(x1), f(x2)

punctele M1(x1,f(x1)), M2(x2,f(x2)) determina in plan dreapta de ecuatie y=ax+b

in multe din situatii este usor sa luam cele doau puncte, intersectiile graficului cu axele de coordonate M1(0,f(0)=b), M2(-b/a,0)

se propune elevilor trasarea urmatoarelor grafice :

1.     f1:R->R ,f1(x)=3x+1

2.     f2:R->R ,f2(x)=-3x+1

se completeaza  tabelul de valori pentru functia f


x


-1

1

=> A(-1,-2)X Gf1

f1(x)


-2

4

B(-2,4)X Gf1



x


-1

1

=> A(-1,4)X Gf2

f2(x)


4

-2

B(1,-2)X Gf2




Ce observati comparand cele 2 grafice reprezentate ?

in  cazul graficului f1 acesta urca deci functia este sctrict crescatoare pe o multime

in cazul graficului functiei f2 aceasta coboara deci functia e strict descrescatoare


Concluzia este ca :

pt f:R->R , f(x)=a+b, cu a > 0 , f crescatoare

pt f:R->R , f(x)=ax+b, cu a<0 , f descrescatoare

se cere elevilor sa prezinte grafic alte functii si sa stabileasca monotonia acestora:

f:R->R , f(x)=2x+1 si f(x)=-2x+1



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright