Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic Clasa: a III-a, educatie plastica, primavara in livada



didactic Clasa: a III-a, educatie plastica, primavara in livada


Proiect didactic



Clasa: a III-a B

Obiectul: Educatie plastica

Tema: Fuziunea culorilor

Subiectul: Primavara in livada

Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi

Obiectiv cadru: Recunoasterea tipurilor de culori si a nonculorilor  in natura, pe imagini si pe paleta, obtinerea amestecurilor

Obiective de referinta: -  sa recunoasca grupele de culori si semnificatiile acestora;

- sa foloseasca amestecurile dintre culorile vecine din steaua culorilor si cu adaosurile de alb sau negru.



Obiective operationale:

Cognitive: OC1 sa inteleaga procedeul de fuziune a culorilor;

OC2 sa organizeze echilibrat o suprafata folosind elementele de limbaj plastic;

OC3 sa obtina o dominanta de culoare;

Afective: OA1 sa participe cu placere si interes la desfasurarea orei.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, problematizarea, metoda Turul galeriei

Mijloace de invatamant: planse didactice, pensule, acuarele, blocuri de desen, combina muzicala

Forme de organizare: frontala, individuala

Bibliografie: Rotaru, Maria, Dumbrava, Maria- "Educatia plastica in invatamantul primar" Ed. Gheorghe- Cartu, Alexandru, Craiova, 1996

Descriptori de performanta pentru invatamantul primar, Ed. ProGnosis, Bucuresti 2002




Nr.

crt.


Evenimente

instructionale


Obiective


operationale


Activitatea invatatorei


Activitatea elevilor

Strategii didactice


Metode si

procedee

Mijloace de

invatamant

Forme de organizare

1.



2.















3.





4.





5.




6.

Moment organizatoric


Verificarea temei anterioare













Discutii pregatitoare




Enuntul temei si al obiectivelor



Dirijarea invatari



Tema

































Instalez linistea. 



Obser plansele realizate la ora anterioara si fac aprecieri asupra modului de realizare.

Care sunt culorile principale?

Care sunt culorile secundare?

Care sunt culorile calde?

Care sunt culorile reci?

Ce sunt albul si negrul? La ce folosesc ele?

Cum se obtine dominanta de culoare?


Citesc elevilor poezia "Rapsodii de primavara de George Toparceanu. Despre ce anotimp este vorba?

Astazi vom picta "Primavara in livada" folosind fuziunea culorilor.


Explic elevilor ce inseamna fuziune si urmaresc modul de realizare al plansei.

Terminarea plansei acasa.

Se pregatesc pentru inceperea orei.







Raspund la intrebari.










Asculta .




Asculta.





Relizeaza plansa folosind fuziunea culorilor.


Noteaza tema

Conversatia






Conversatia

Explicatia














Exercitiul















Combina

muzicala

CD. cu "Anotimpurile"

de Vivaldi













Frontala























Activitate

individuala




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright