Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie - clasa: a ii- a - cunoasterea mediului



de lectie - clasa: a ii- a - cunoasterea mediului


PROIECT DE LECTIE



Data:

Scoala: Liceul Teoretic "Nicolae Titulescu"

CLASA: a II- a

OBIECTUL: Cunoasterea mediului

SUBIECTUL: Anotimpurile

OBIECTIVE DE REFERINTA:

dezvoltarea capacitatilor de observare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator;

cunoasterea si utilizarea unor termeni specifici, pentru a descrie fenomene din mediul inconjurator.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa numeasca lunile anului, raportate la fiecare anotimp in parte ;

Sa identifice asemanari si deosebiri intre anotimpuri ;



Sa specifice din ce anotimp face parte fiecare ilustratie aleasa de elevi ;

Sa raspunda corect la ghicitori potrivite temei ;

Sa descrie , dupa ppt-urile prezentate, caracteristicile fiecarui anotimp ;

Sa memoreze poezii din literatura romana sau universala inchinate anotimpurilor ;

Sa aleaga , dintr-o lista de cuvinte , pe cele specifice fiecarui anotimp in parte ;

Sa construiasca macheta " Copacul in cele patru anotimpuri "

Sa-si imbogateasca vocabularul muzical  prin auditia ANOTIMPURILOR , de A. Vivaldi ;

Sa participe cu interes la interpretarea miniserbarii CARNAVALUL ANOTIMPURILOR ;



METODE SI PROCEDEE:

Conversatia , observatia , explicatia , analiza , exercitiul , jocul didactic , lectura model , expunerea , invatarea prin cooperare , munca independenta , munca pe grupe , cubul


SUPORT SI RESURSE:

CD- Anotimpurile- Vivaldi , ppt-uri reprezentand cele 4 anotimpuri , calculator , videoproiector , imagini, coli de hartie , creioane colorate, fise, aracet.



Nrcrt

Etapele lectiei

ob

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Metode si procedee


Suport si resurse









Avanpremiera




Pregatesc clasa si materialele necesare pentru desfasurarea orei de cunoasterea mediului.


Elevii se pregatesc pentru lectie.Intra dansand pe melodia  "Anotimpurle " de Vivaldi


Conversatia


activ. in grup

elevii


Concentrare si revizuire


Ii solicit sa se prezinte si sa isi aleaga apoi masa care corespunde fiecarui anotimp in parte


Formuleaza raspunsuri

Se organizeaza:

Gr.I Primavara, gr.II Vara, gr.III Toamna, gr.IV Iarna


Activ. frontala


conversatia



Mesele cu fete de masa adecavate fiecarui anotimp


Tranzitia spre noua invatare


Aplicatia-joc


Analizeaza si realizeaza corespondente intre anotimpuri si lunile anului;


Prin intrebari dirijate, solicit elevii sa rezolve cerintele.

Vor analiza cu atentie simbolurile anotimpurilor si apoi vor realiza corespondente intre imaginile prezentate si anotimpurile anului

Jocul didactic


Conversatia


explicatia

Video proiector,ppt-uri


Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale


Lectia noastra de azi se numeste "Carnavalul anotimpurilor". Vom lucra pe 4 grupe reusind prin cooperare sa prezentam caracteristicile fiecarui anotimp.


Elevii sunt atenti

explicatia

fise


Dirijarea activitatii














Instruirea dirijata











Expun  ppt-urile cu anotimpurile cerandu-le apoi fetitelor-anotimp sa se prezinte si sa prezinte alaiul care le insoteste ;

Pun intrebari despre starea vremii, viata plantelor si animalelor, solicitand raspunsuri clare ;

Dupa prezentarea fiecarui anotim si a alaiului sau vom canta cantece specifice ;

Prezint o secventa din filmul de desene animate "Bambi" si cer copiilor sa recunoasca anotimpul prezentat ;

Solicit elevii sa compuna o problema de matematica dupa exercitiul dat ;





Anunt sarcina de lucru pentru fiecare grupa

(realizarea unui colaj-anotimpurile)

- precizarea lunilor anotimpului; starea vremii, activitatile oamenilor; obiceiuri, traditii, sarbatori.







Expun cele 4 colaje si cer elevilor sa faca aprecieri asupra modului in care au lucrat ei insisi sau alti colegi.


Elevii asculta, observa, participa, incearca sa raspunda correct, coreleaza noile informatii.



Dintr-un cosulet vor extrage plicurile cu elementele specifice fiecarui anotimp, rezolvand(pe fond muzical) cerintele cubului .

Elevii compun problema .



Elevii intoneaza cantecul,

apoi fac "turul galeriilor", prilej cu care-si impartasesc cunostintele, fac observatii, completari

Conversatia

explicatia,

expunerea,




activitate pe grupe


ciorchinele-colaj






Conversatia

Analiza produselor

Ppt ; Anotimpurile


Planse, materiale specifice fiecarui anotimp,

aracet, CD- Anotimpurile- Vivaldi


colajele realizate


Incheierea activitatii



Fac aprecieri individuale si colective si anunt tema de casa: fiecare va avea de prezentat un anotimp(altul decat cel lucrat in clasa)

Copiii primesc diplome personalizate.


Isi noteaza tema de casa.

Explicatia









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright