Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DE LECTIE Matematicǎ clasa 1 - numere naturale de la 0 la 100



DE LECTIE Matematicǎ clasa 1 - numere naturale de la 0 la 100


PROIECT DE LECTIE


DATA:

SCOALA DE ARTE SI MESERII MARGINEA

CLASA: I B

INVATATOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematicǎ

SUBIECTUL  LECTIEI: Numere naturale de la 0 la 100

TIPUL LECTIEI de fixare si consolidare a cunostintelor


OBIECTIVE :       



Obiective de referinta:         1.2 - sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numerele  naturale de la 0 la 100;

1.3 - sa efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin;

- sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate;

2.7 - sa formuleze oral exercitii si probleme cu numere de la 0 la 30.

Obiective operationale: O1 - sa numere crescator si descrescator in concentrul 0-100;

O2 - sa efectueze adunari si scaderi, fara trecere peste ordin, in concentrul 0-30;


O3 - sa afle numarul necunoscut dintr-un exercitiu dat;


O4 - sa rezolve probleme simple cu numere din concentrul 0-30;


O5:- sa compuna exercitii si probleme cu ajutorul ilustratiilor.


Obiectiv afectiv:                   Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.





STRATEGII DIDACTICE:

metode si procedee de tip:

expozitiv-euristic: conversatia, explicatia, problematizarea, citirea explicativa;

algoritmizat: exercitiul, rezolvarea de probleme;

evaluativ: munca independenta, jocul didactic.

material didactic:

planse cu imagini;

fise de lucru;

jetoane reprezentand personaje din povesti;

fise cu imagini din povesti.


BIBLIOGRAFIE:

- PROGRAMA SCOLARA - Clasele I si a II-a

Bucuresti, 2004;

Metodica predarii matematicii la clasele I-IV

Ioan Neacsu (coordonator), E.D.P. Bucuresti, 1988;

Matematica - manual pentru clasa I

Caiet pentru clasa I.


SECVENTELE LECTIEI

OB.

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode,procedee, forme de org.

Mijloace


1. Moment organizatoric



2. Verificarea curenta



3. Evaluare predictiva







4. Comunicarea temei si a obiectivelor operationale



5. Fixarea si consolidarea


cunostintelor





























6. Obtinerea performantei




7. Aprecieri si concluzii

































O2




O3







O4





O1



O2


O5




O5



-Pregatirea elevilor pentru lectie. Stabilirea ordinii si a disciplinei.




-Verificarea temei pentru acasa. Se fac aprecieri si  observatii.




-Captarea atentiei se realizeaza cu ajutorul unui personaj intalnit in povestile romanesti: Pacala.

Acesta incearca sa ii pacaleasca, prezentandu-le diverse imagini din povesti - "Jocul pacalelilor".

-Se continua acest joc, reactualizandu-se terminologia si efectuandu-se cateva exercitii de calcul oral.



-Comunicarea temei lectiei: "Numere naturale de la 0 la 100" si enuntarea accesibila a obiectivelor operationale ale lectiei.






-Se prezinta o plansa care ilustreaza parul plin de fructe

din povestea "Fata mosului si fata babei". Pe fiecare para copiii vor descoperi cate o sarcina de lucru. Aceste exercitii si probleme se vor lucra la tabla.


Calculeaza:


30 - 10=

5= 29 - 13=


Afla numarul necunoscut:

a + 5= 9                             27 - m=13


Folosind numerele 20 si 10, lupul si capra au obtinut rezultate diferite. De ce?

(Se calculeaza suma si diferenta)


Scufita Rosie a adunat pentru bunicuta 13 floricele rosii, iar albe cu 6 mai multe.

Cate flori va primi bunica?


-Joc-concurs pe patru grupe:

Scrie numerele de la 0 la 10;

Numara din 10 in 10 de la 10 la 100. Scrie numerele.

Afla suma numerelor 2 si 17.

Afla diferenta numerelor 20 si 10.

Compune doua exercitii de adunare folosind numerele din imagine.

Rezolva problema. (Anexa).

-Se acorda diplome grupelor castigatoare.


-Compunerea unei probleme dupa o imagine din povestea preferata.





-Se fac aprecieri generale si individuale privind participarea elevilor la lectie.


conversatia;





conversatia;




conversatia;


jocul didactic;






explicatia;









activitate frontala;



exercitiul







conversatia euristica;



rezolvarea de probleme;






activitate pe grupe;


exercitiul;










conversatia.











-imagini din povesti
















-plansa cu

imagini







-fise de lucru



















-diplome


- fise cu imagini din povesti - de colorat





































observarea sistematica




















autoevaluare


activitate practica de efectuat in clasa.





 

 

 

 

 

 

 



























 

 

 


 


Fata mosului a adunat din copac 20 de pere galbene si 10 verzi.

Cate pere ii va duce tatalui sau?



 


 

Compune 2 exercitii de adunare cu ajutorul numerelor din imagine.


. . . . . . . .


 

Afla diferenta numerelor din imagine.



 

Afla suma numerelor din imagine.



 




























*

 

 

010

 

 
























 

 











Afla suma numerelor din imagine.



 

Afla diferenta numerelor din imagine.



 









 




Compune 2 exercitii de adunare cu ajutorul numerelor din imagine.


. . . . . . . .


 

















 

 



 

 

****

 

 








Afla suma numerelor din imagine.



 

Afla diferenta numerelor din imagine.



 














                             


Capra a pus pe o farfurie 20 de sarmalute. Lupul mananca 10 si apoi cade in groapa cu jaratic.

Cate sarmalute au mai ramas?




 





 


 
















 

 

 

 





 

 

 

 


 











Afla suma numerelor din imagine.



 

Afla diferenta numerelor din imagine.



 















 


 









Compune 2 exercitii de adunare cu ajutorul numerelor din imagine.


. . . . . . . .


 




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

didactica

Didactica




Esee pe aceeasi tema


Competentele profesiei didactice - profesorul ca agent al schimbarii
Atentia si neatentia elevilor la lectii - concentrarea atentiei
PROIECT DIDACTIC Educatie fizica Atletism - terenul de sport
Invatarea - conditiile invatarii
Exercitii de accesibilizare si formare a limbajului figurat
Licee si colegii din municipiul Brasov - cu telefon si adresa
Educatie pentru sanatate - continuturi ale invatarii
Limba franceza - planification sur le premier semestre
Test initial matematica - clasa I
Educatia intelectuala-conditie a formarii unei personalitati integrale



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.