Didactica
DIDACTIC Educatie fizica Atletism - terenul de sport
CERCUL PEDAGOGIC AL
INVATATORILOR
SCOALA
CU CLASELE I-VIII HORLESTI
COMUNA
REDIU, JUDETUL IASI
PROIECT DIDACTIC
CLASELE I si a III-a
PROIECT
DIDACTIC
Data: 19 octombrie
Clase simultane : I + III
Disciplina : Educatie
fizica
Unitatea scolara: Scoala
cu clasele I-VIII Horlesti (comuna Rediu, judetul Iasi)
Invatator
Efectiv Clasa I: 12 elevi (6 baieti,
6 fete )
Clasa a III-a: 8 elevi (2 baieti,
6 fete )
Locul de desfasurare: terenul de
sport
Durata lectiei: 50 min.
Teme si
obiective:
Clasa I:
U1. Deprinderi sportive elementare: Atletism (Alergare
de viteza) [s.4]
O1.
Dezvoltarea calitatii motrice viteza prin jocul dinamic "Alearga
spre inainte"
U2. Deprinderi sportive elementare: Elemente
de joc sportiv (Pasarea cu o mana si prinderea mingii cu doua
maini de pe loc) [s.5]
O2. Formarea
deprinderii de aruncare a mingii cu o mana de deasupra umarului
si prinderea ei cu doua maini la piept
U3. Dezvoltarea fizica armonioasa:
Rezistenta[s.6]
O3.
Dezvoltarea calitatii motrice rezistenta prin jocul dinamic
"Postasii"
Clasa a III-a:
U1. Deprinderi sportive elementare: Atletism (Alergare
de viteza) [s.4]
O1.
Dezvoltarea calitatii motrice viteza prin jocul dinamic "Alearga
spre inainte"
U2. Deprinderi sportive elementare: Elemente
de joc sportiv (Pasarea cu doua maini si prinderea mingii cu ambele
maini de pe loc - Minibaschet) [s.5]
O2. Formarea
deprinderii de aruncare si prindere a mingii de baschet cu doua maini
de pe loc
U3. Dezvoltarea fizica armonioasa: Rezistenta[s.6]
O3.
Dezvoltarea calitatii motrice rezistenta prin parcursul
aplicativ "Postasii"
Metode si
procedee: exersarea, explicatia, demonstratia, conversatia,
jocul;
Materiale necesare: 6 mingi de handbal,
4 mingi de baschet, 1 fluier, 4 stegulete, 4 plicuri, 2 banci de
gimnastica, 4 ghivece cu pomi, 1 coarda de gimnastica, CD player cu CD audio;
Bibliografie:
Ion Teofil Marinescu: "Metodica predarii educatiei fizice la
gradinita si la clasele I-IV", Editura AS'S,
Iasi,
2000;
Stela Coman: "Educatia fizica si metodica predarii ei la clasele
I-IV", Editura Tehnica, Chisinau, Editura Spiru Haret,
Iasi, 1995.
DESFASURAREA LECTIEI
Veriga lectiei
si durata
|
CONTINUT
|
DETALIERI DE
CONTINUT
|
EVALUARE
|
Obs.
| |
DOZARE
|
SCHEME SI FORMATII
DE LUCRU
|
INDICATII METODICE
| |
1.Organizarea colectivului de elevi
2 min.
|
Adunarea, alinierea, salutul;
Verificarea tinutei vestimentare
(echipamentul) si a starii de
sanatate;
Consemnarea absentelor;
Anuntarea temelor lectiei;
Exercitii pentru captarea atentiei (intoarceri de pe
loc, pozitii diverse);
|
1
min.
|
in
linie pe doua randuri
|
-
Clasa drepti! (Spatele drept! Bratele intinse pe langa
corp! Capul sus! Privirea inainte!)
- Cu
fata / spatele spre , prin saritura, luat!
-
Ghemuit!
|
- verificare
orala;
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
| |
Exercitii de grupari la reper dat si
regrupari.
|
1
min.
|
|
- Pana
numar la 5, atingeti cu mana!
-
Pana numar la 5, va aliniati la loc!
|
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
| |
2.Pregatirea organismului pentru
efort
5 min.
|
Miscari
de front si exercitii de deplasare
mers de voie cu variatii de ritm;
alergare usoara cu variatii de ritm;
mers: 8 pasi pe varfuri, cu bratele intinse sus,
succesiv cu 8 pasi pe calcaie, cu mainile la spate;
pasul uriasului;
mers ghemuit;
mers cu educarea ritmului respirator;
alergare cu pendularea gambelor inapoi;
alergare cu genunchi la piept;
mers cu miscari de relaxare;
din alergare, la un semnal de fluier -ghemuit 3 sec.,
continuarea deplasarii; la doua fluieraturi - intoarcere 3600,
apoi continuarea alergarii;
din mers "Buchetele cate
4": la un semnal elevii se vor grupa pe cifra strigata, la al doilea
semnal - revin in sir pe un rand.
|
2
ture
3X8
2
ture
2
ture
4X2
1
tura
|
in
coloana cate unul
|
- Prin
saritura, la dreapta!
- In
sir cate unul, in cerc mare la stanga, mars!
- Capul
sus! Spatele drept! Privirea spre inainte! Bratele se misca pe
langa corp!
La
semnalul profesorului se schimba sensul alergarii.
Pentru
pastrarea cercului, se traseaza pe sol cu creta / var un cerc pe
langa care se alearga.
|
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
| |
3.Influentarea selectiva a
aparatului locomotor
8 min.
|
Formarea coloanei de gimnastica
Complexul de exercitii de
dezvoltare fizica generala
|
10 m
|
- in coloana de
gimnastica pe patru randuri
|
- Pe
doua randuri, mars!
-
Spre mijloc, in coloana de gimnastica cate patru, mars!
Bratele intinse lateral!
Va
aliniati din mers!
|
|
|
Exercitiul 1
P0
- Stand, bratele pe langa corp.
T1,5
- Bratele indoite, mainile la umar, capul rasucit spre stanga;
T2,6
- Pe varfuri, bratele intinse sus in prelungirea corpului, capul
inclinat pe spate;
T3,7
- Stand cu bratele intinse lateral, capul rasucit spre dreapta;
T4,8
- Revenire la pozitia initiala P0.
|
4X8
|
|
- sublinierea
permanenta
a respectarii regulilor de joc stabilite;
-
avertizari / mustrari in cazul nerespectarii regulilor;
|
-
aprecieri verbale si corectii ale miscarii;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
Exercitiul 2
P0
- Stand departat, mainile pe solduri.
T1-2
- Indoirea trunchiului cu arcuire lateral spre stanga;
T3-4
- Indoirea trunchiului cu arcuire lateral spre dreapta;
T5-6
- T1-2, cu bratul drept intins deasupra capului;
T7-8
- T3-4, cu bratul stang intins deasupra capului;
|
4X8
|
|
-
arcuire ampla, cu intinderea bratului opus pe langa ureche;
|
-
aprecieri verbale si corectii ale miscarii;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
Exercitiul 3
P0
- Stand departat, bratele intinse sus in prelungirea corpului.
T1-2
- Extensia trunchiului cu arcuire spre spate;
T3-4
- Indoirea trunchiului cu arcuire spre inainte;
T5-6
= T1-2; T7-8 = T3-4.
|
4X8
|
|
- se
atinge solul cu varfurile degetelor;
- se
executa amplu in ritm moderat.
|
-
aprecieri verbale si corectii ale miscarii;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
Exercitiul 4
P0
- Stand departat, bratele indoite lateral in dreptul umerilor.
T1-3
- Rasucirea trunchiului lateral spre stanga;
T2-4
- Rasucirea trunchiului lateral spre dreapta;
T5-7
- Aplecarea trunchiului spre inainte, bratele intinse lateral, ducerea
bratului drept la piciorul stang ("elicea");
T6-8
- Aplecarea trunchiului spre inainte, bratele intinse lateral, ducerea
bratului stang la piciorul drept ("elicea").
|
4X8
|
|
- se
executa liber in ritm moderat cu amplitudine;
- la
indoirea trunchi., picioarele intinse si blocate la nivelul articul.
genunchilor.
|
-
aprecieri verbale si corectii ale miscarii;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
Exercitiul 5
P0
- Stand, bratele intinse inainte.
T1-3
- Indoirea genunchilor;
T2-4
- Extensia genunchilor;
T5-7
= T1-3;
T6-8
= T2-4.
|
4X8
F
5X8
B
|
|
-
spatele drept, bratele intinse, ghemuire pe varfuri, miscare
ampla.
|
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
Exercitiul 6
P0
- Stand, mainile pe solduri.
T1-7
- Sarituri in sus drepte ("ca mingea");
T8
- Ghemuit, cu sprijin inainte in degete;
|
4X8
|
|
-
contactul cu solul pe pingea cat mai elastic.
|
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
|
Exercitiul 7
P0
- Trunchiul aplecat spre inainte, bratele relaxate spre jos.
T1-2
- Extensia trunchiului cu ducerea
inainte a piciorului stang si ridicarea bratelor intinse
prin lateral - INSPIRATIE;
T3-4
- Revenire in pozitia initiala - EXPIRATIE;
T5-6
= T1-2, cu schimbarea piciorului;
T7-8
= T3-4.
|
4X8
|
|
- se
executa liber, lent, cu amplitudine;
|
-
aprecieri verbale;
|
-
ambele clase simultan
-
fond muzical ritmat;
|
| | | | | | | | |
4. Abordarea unitatilor de invatare
Calitati motrice de baza
combinate
(viteza / indemanare)
8 min.
|
Jocul "Alearga spre inainte".
- Anuntarea jocului;
- Stabilirea regulilor;
- Jocul de proba;
- Desfasurarea jocului:
Elevii
sunt asezati in aceeasi formatie formand patru echipe
(una pe fiecare sir) avand distanta de doua brate
intre ele.
La
semnal (fluier) ultimul elev din fiecare sir va ocoli prin dreapta
ceilalti colegi din coloana si va ocupa locul celui din
fata. Acesta, precum si urmatorii din sir, vor face
cate doi pasi spre inapoi pentru a
ocupa locul colegului din spate.
- Concurs: Cine ajunge primul in fata
sirului va aduce un punct echipei din care face parte. Castiga
echipa care are mai multe puncte.
|
Patru coloane
4X10m
|
- patru siruri de
elevi;
|
- se marcheaza
liniile de inceput si de sfarsit pentru pastrarea
distantei;
-
avertizari / mustrari in cazul nerespectarii regulilor;
- plecarea
se poate da din stand cu joc de glezne, stand ghemuit, stand cu spatele spre
sensul de deplasare etc.
|
- se
verifica respectarea regulilor jocului;
-
aprecieri verbale individuale si colective.
- Se va folosi startul de sus
- Se va pune accent pe ducerea
energica a bratelor pe langa corp.
- Alergarea se va efectua numai pe
pingea (varfuri).
|
-
ambele clase simultan
|
5. Abordarea unitatilor de
invatare
Deprinderi sportive elementare:
Elemente de joc sportiv
13 min.
CLASA I
Pasarea
cu o mana si prinderea mingii cu doua maini de pe loc
CLASA a III-a
Pasarea cu doua maini si prinderea mingii cu ambele
maini de pe loc
- Minibaschet
|
Din
formatie in linie pe doua randuri, se impart elevii pe clase.
Clasa I - activitate directa: elevii fata in
fata la distanta de 8-10 m intre randuri.
- Anuntarea temei;
- Explicarea si demonstrarea;
Aruncarea: din stand usor departat,
cu mingea tinuta in palma bratului indemanatec, care este
ridicat deasupra umarului, antebratul formand un unghi de 900.
Piciorul opus bratului de aruncare este usor inainte, ca si
umarul, de aceeasi parte cu piciorul, trunchiul drept. In momentul
aruncarii bratul se duce usor inapoi, miscarea
executandu-se din umar prin intinderea bratului spre inainte
si lansarea mingii.
Prinderea mingii se face din
pozitia stand departat, cu genunchii usor indoiti,
bratele intinse jos, palmele apropiate formand impreuna un
caus. Intampinarea mingii prin intinderea bratelor spre minge
si amortizarea lor, palmele si degetele fiind relaxate,
causul suficient de mare pentru a amortiza mingea.
- Exersare: elevii paseaza si prind
mingea cu doua maini in dreptul pieptului.
- Concurs: castiga pereche care nu
scapa mingea pe jos din 4 pase succesive.
|
8X
2X
|
-
elevii asezati fata in fata in linie pe
doua randuri la distanta de 8-10 m.
* vezi anexa nr. 1
-
lucru pe perechi de elevi
|
-
Adunarea in linie pe doua randuri. Distanta de doua
brate luat. Randul intai 10 pasi inainte mars. Primul rand,
prin saritura cu fata catre elevii din al doilea
sir, luat!
-
mingea se arunca astfel incat sa ajunga in dreptul pieptului
partenerului
- se
va pune accent pe ducerea bratului de aruncare inapoia si pe deasupra
capului.
|
-
aprecieri verbale;
se fac corectiile care se impun;
|
- clasa
I
|
Clasa a III-a - activitate
independenta. Se executa din aceeasi formatie si
pozitie, simultan cu clasa I.
- Anuntarea temei;
- Explicarea si demonstrarea;
Aruncarea: din stand departat, cu
piciorul stang usor inainte, trunchiul drept, mingea tinuta cu
ambele maini in dreptul pieptului.
Mingile
se paseaza partenerilor prin impingerea ei inainte simultan cu
intinderea bratelor inainte.
Prinderea mingii se face din
pozitia stand departat, cu genunchii usor indoiti,
bratele intinse jos, palmele apropiate formand impreuna un
caus. Intampinarea mingii prin intinderea bratelor spre minge
si amortizarea lor, palmele si degetele fiind relaxate,
causul suficient de mare pentru a amortiza mingea.
- Exersare: elevii paseaza si prind
mingea cu doua maini in dreptul pieptului.
- Concurs: castiga pereche care nu
scapa mingea pe jos din 4 pase succesive.
Suplimentar: se vor repeta alte tipuri de aruncari
invatate: cu o mana de la umar, cu doua maini de jos,
cu doua maini de deasupra capului.
|
4 - 6x
5 minute
|
-
elevii asezati fata in fata in linie pe
doua randuri la distanta de 8-10 m.
* vezi anexa nr. 1
-
lucru pe perechi de elevi
|
- mingea
se arunca astfel incat sa ajunga in dreptul pieptului
partenerului
- se
pune accentul pe urmarirea mingi si amortizarea bratelor la
prinderea ei
|
-
aprecieri verbale;
se fac corectiile care se impun;
|
|
6. Calitati motrice de baza
combinate
(forta /
rezistenta)
10 min.
|
Dezvoltarea rezistentei prin parcursul
aplicativ - "Postasii in concurs"
- Anuntarea jocului;
- Stabilirea regulilor;
- Jocul de proba;
- Desfasurarea jocului:
Elevii sunt impartiti in 4
grupe omogene, fiecare grupa intr-un colt al terenului. Primul elev
din grupa are un plic colorat diferit (galben, albastru, verde,
rosu) si sta in spatele unei linii de plecare. In fata
fiecarei grupe se afla un stegulet de culoare plicului.
La
semnal primii elevi din fiecare grupa alearga (in sensul invers
acelor de ceasornic). "Postasii" vor face:
-
alergare cu ocolire de obstacole (pomi);
- mers
in echilibru pe suprafata lata a bancii de gimnastica (banca
de gimnastica);
-
alergare cu trecere pe sub obstacole (coarda intinsa la nivelul
umerilor);
- alergare
cu trecere peste obstacole (cutii de carton).
Dupa ce primul elev din fiecare
grupa parcurge tot traseul, transmite plicul la al doilea coechipier s.a.m.d.
Ultimul elev care termina parcursul
inmaneaza plicul "capitanului" care-l aduce
invatatorului aflat in centrul terenului.
- Concurs: Castiga echipa care a
terminat prima traseul ducand plicul "la destinatie".
|
4 x
10 m
2 m
4 m
8 m
|
-
patru echipe plasate la colturile terenului
* vezi anexa nr. 2
|
- obligatoriu
ocolirea steguletului colorat (pentru ca traseul sa fie complet)
-
elevii clasei a III-a vor face parcursul de cate doua ori.
|
- doi
elevi de pe margine vor tine coarda.
|
|
7. Revenirea organismului dupa
efort
3 min.
|
- Mers cu exercitii de respiratie;
- Mers corectiv cu mainile la ceafa;
- Mers cu miscari de relaxare a membrelor inferioare
si superioare
mers de voie;
exercitii pentru educarea actului
respirator
(accentul pus pe expiratie) pe un fond muzical lent;
|
20 m
10 m
20 m
1
tura
1
tura
|
- in
coloana cate unul
|
- se
va insista pe lucrul corect al bratelor in timpul alergarii.
- in
timpul mersului pe langa exercitii de respiratie se vor relaxa
bratele si picioarele.
- fond
muzical lent;
|
- indicatii
verbale;
|
|
8. Concluzii
1 min.
|
aprecierea activitatii desfasurate de
elevi
in timpul lectiei;
recomandari pentru lucrul
independent;
evidentieri, calificative;
alinierea si salutul.
|
|
in linie pe un rand
|
|
-
acordare de calificative
-
evidentieri si recompense
|
|
| | | | | | | |
Elevii care sunt scutiti
medical participa la lectie si primesc sarcini care nu solicita
fizic organismul.
ANEXA 1
SECVENTA 5
Dezvoltarea rezistentei prin parcursul
aplicativ - "Postasii in concurs"
DISPUNEREA IN TEREN A MATERIALELOR
SI A ELEVILOR
Scoala cu clasele I-VIII
Horlesti (com. Rediu)
Cercul pedagogic al
invatatorilor (19 octombrie 2007)
ANEXA 2
SECVENTA 6
Dezvoltarea rezistentei prin parcursul
aplicativ - "Postasii in concurs"
DISPUNEREA IN TEREN A MATERIALELOR
SI A ECHIPELOR
Inst.
Daniel LOZBA
Scoala cu clasele I-VIII
Horlesti (com. Rediu)
Cercul pedagogic al
invatatorilor (19 octombrie 2007)
|
|
Didactica
|
|
|
Proiecte pe aceeasi tema
|
|
Ramai informat |
Informatia de care ai nevoie Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu. |
Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.
|
|
|
|
|