Proiect de lectie
Data: 25 martie Clasa: a VI-a
Scoala:SAM "Toma Caragiu" Obiectul: Istorie
Profesor:
Timp: 50 minute
Lectia:
"Tarile Romane in secolul al XVI-lea"
Tipul
lectiei: mixta
Locul
de desfasurare:Laboratorul AEL
Obiectivul
general:Evidentierea importantei unirii realizate de Mihai
Viteazul in secolul al XVI-lea pentru evenimentele ulterioare din istoria
romanilor si integrarea faptelor domnitorului roman in contextul epocii in
discutie.
Obiective
operationale:
- capacitati de comunicare: O1- sa defineasca termenii istorici:
- sa utilizeze termenii istorici dati in contexte noi;
- capacitati de tip cognitiv: O2-
sa prezinte cronologic evolutia evenimentelor din
timpul domniei lui Mihai Viteazul;
O3- sa expuna
cauzele, fortele participante si conditiile
specifice ale unirii infaptuite de domnitorul roman;
O4- sa retina
importanta si urmarile unirii de la 1600
- aptitudini: O5- sa
discute pe baza textelor din manual si din alte surse;
O6- sa urmareasca pe harta traseul campaniei
militare intreprinse de
Mihai
Viteazul;
O7- sa realizeze o
banda cronologica cu principalele momente ale
domniei ;
- atitudini: O8- sa perceapa
semnificatia deosebita a faptei lui Mihai Viteazul
pentru
urmasi
Strategia didactica propusa:
-resurse
procedurale: expunerea,descoperirea,
problematizarea, conversatia euristica,
dialogul,
brainstorming;
-resurse
materiale: videoproiector, calculatoare, prezentare power-point, roata
istoriei, manualul, harta, , fise de lucru,tabla, creta
-forme
de organizare a activitatii elevilor: frontal, pe grupe,
individual
Bibliografie:
-
Cernovodeanu, P.,Rezachevici,C., Mihai
Viteazul, Culegere de studii,
Editura Academiei,
Bucuresti, 1975
- Florin
Constantiniu,F., O istorie sincera a poporului roman, Ed. Univers
Enciclopedic,
Bucuresti, 1999, p. 122-134
-
Iorga,N., Istoria lui Mihai Viteazul, Editura Militara, Bucuresti,
1968
-
Panaitescu, P.(coord.), Mihai Viteazul, Editura Corint,
Bucuresti, 2002
-Manuale de Istoria Romanilor pentru clasa a
XII-a, Editura RAO si Humanitas.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele
lectiei
|
Ob.
op.
|
Continutul
stiintific
al lectiei
|
Activitatea
profesorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse procedurale
|
Resurse materiale
|
Captarea si
orientarea atentiei
(1 minut)
|
|
|
Organizarea elevilor pentru activitate;
anuntarea temei/
obiectivelor activitatii;
|
Pregatirea caietelor si a
documentelor scolare
|
Dialogul
|
Manuale
Caiete
Atlas istoric
Harta murala
|
Verificarea
cunostinte
lor anterioare
(5 minute)
|
|
Schimbari in
raportul de forte din Europa Centrala si
Rasaritea-na
|
Adreseaza interogatii de control
privitoare la continuturile predate si invatate anterior:
-Care au fost marile puteri pe continentul
european in secolele XV-XVI?
-Ce se intampla cu Ungaria si
apoi cu Transilvania in vremea expansiunii otomane?
-Cum se autointitulau sultanii otomani?
|
Asculta, analizeaza, gandesc
si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind
indrumati de profesor
|
Dialogul
|
Imagini,
texte,
harta
|
Anuntarea temei
noi si a obiectivelor operationale Pregatirea perceptiva
(2 minute)
|
O1
|
Tarile Romane in secolul al
XVI-lea
|
Lectia este proiectata pe
videoproiector, elevii fiind indrumati sa deschida
fisierele de pe desktop.
|
Deschid fisierele si noteaza
in caiete titlul lectiei.
|
Expunerea
|
|
Dirijarea
invatarii
(30 minute)
|
O5
|
Noile raporturi ale
Tarilor Romane cu Poarta
10min.
Relaurea luptei
antiotomane de catre Tarile Romane
10min
|
Elevii grupati doi cate doi primesc un
fragment de text pe care/l vor citit si vor analiza insusirile esentiale care
il caracterizeaza pe Mihai Viteazul.
Elevilor li se prezinta un material in
power-point cuprinzand informatii despre viata, activitatea
voievodului roman, dar si harti infatisand
parcursul luptelor sale.
|
Observa.
Citesc textul propus si
selecteaza un cuvant, termen/
cuvinte, termeni cheie care cred ca il
pot caracteriza pe Mihai Viteazul ca erou;
Se intocmeste o lista cu
termenii/
cuvintele cheie selectate;
|
Explicatia
Brainstorming
Activitate frontala
Activitate de grup
|
Harta murala
Nicolae Iorga, videoproiectorul
|
|
O3 O4
O8
|
Prima unire politica
10min.
|
Elevii sunt invitati sa citeasca
si sa copieze in caiete informatiile prezentate pe
videoproiector, care se regasesc si in fisierele deschise.
Profesorul ofera explicatii
necesare pe parcursul derularii materialului.
|
Elevii vor preciza ce tema/aspect/
dimensiune a domniei lui Mihai Viteazul ilustreaza
fiecare imagine, observatii personale
|
Descoperirea
Conversatia euristica
Brainstor-
ming
Explicatia
Activitate individuala
|
Material power-point
|
Asigurarea
retentiei si a transferului cunostinte-
lor
(10 minute)
|
O2
O7
O8
|
|
Joc didactic:
Jocul se
desfasoara cu echipele
formate anterior. Pe o roata din carton, asemanatoare unui
ceas, cu posibilitatea rotirii , sunt notate numele
mai multor evenimente. Cercul se va roti . Cand acesta se opreste, va indica evenimentul
despre care elevii trebuie sa scrie cat mai multe informatii timp
de un minut. Fiecare raspuns corect valoreaza un punct.
|
Realizeaza sarcina de lucru,
|
Dialogul
Explicatia
Activitate pe grupe, frontal
|
Roata istoriei
|
Aprecierea si
notarea elevilor.
(2 min.)
|
|
|
Apreciaza raspunsurile elevilor
si ii noteaza corespunzator
|
Elevii isi completeaza
portofoliul personal cu materialele obtinute in clasa.
|
Explicatia
|
Catalog
|