Gramatica
Verbul, nucleul comunicarii - de lectieProiect de lectie Profesor: Data: Clasa: a V-a Obiectul: Limba si literatura romana Unitatea de invatare: Opera epica Subiectul: Verbul, nucleul comunicarii Tipul lectiei: de recapitulare, consolidare si fixare Demersul didactic Obiectiv de referinta sa constientizeze rolul verbului in morfologie. Obiective operationale sa dea definitia corecta a verbului; sa identifice si sa exemplifice categoriile gramaticale ale verbului; sa recunoasca corect trasaturile verbului; sa identifice in texte verbele; sa analizeze morfologic si sintactic verbele; sa identifice felul verbului in propozitie—modurile si timpurile invatate; Strategia didactica a) Metode si procedee fisa-rebus - ciorchinele; analiza gramaticala; - brainstorming; conversatia; - exercitii; b) Forme de organizare a activitatii elevilor
activitate frontala, individuala, pe grupe c) Resurse capacitatile normale de invatare ale elevilor de clasa a V-a; cunostintele insusite anterior de elevi. d) Mijloace texte lingvistice; exercitii; tabla; creta alba si colorata. Scenariu didactic 1.Moment organizatoric se face prezenta, se verifica scrierea datei corecte pe tabla; se verifica ordinea corecta a elevilor in banci. 2.Verificarea temei de casa elevii, in ordine aleatorie, citesc din caiete tema de casa; profesorul, impreuna cu alti elevi, fac corecturile de rigoare. 3.Captarea atentiei profesorul imparte clasa in trei grupe si propune elevilor rezolvarea unei fise-rebus (anexa 1,2,3), prin care vor descoperi numele unei parti de vorbire si a unor categorii gramaticale ale acestora 4.Anuntarea subiectului si a obiectivelor dupa cum ati descoperit si voi prin rezolvarea rebusului, astazi vom discuta despre verb, considerat ca fiind nucleul comunicarii. Vom recapitula si sistematiza azi tot ce am invatat despre verb. La sfarsitul orei va trebui ca voi sa . . . . . (se citesc obiectivele). 5.Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare a) Metoda ciorchinelui si brainstorming -profesorul scrie pe mijlocul tablei cuvantul VERBUL cu creta colorata: Acum, de inceput, vom actualiza tot ceea ce stiti despre verb. Vom realiza pe tabla o schema in care vom scrie tot ceea ce tine de verb. Vreau fiecare sa va ganditi la verb si sa imi spuneti cate un cuvant legat de acesta, referitor la ce este si prin ce se caracterizeaza verbul; d) dupa realizarea schemei pe tabla, profesorul cere unui elev sa-i defineasca verbul folosindu-se de elementele din schema. 6.Asigurarea performantei Joc didactic – ‘Adevarat sau Fals’ – -profesorul le propune elevilor un joc: Eu voi spune cateva afirmatii referitoare la verb, iar voi imi veti spune daca acestea sunt adevarate sau false: Verbul are gen, numar si caz ? – F Modul idicativ are toate timpurile? - A Perfectul compus se formeaza cu auxiliarul a avea ? – A Verbul a merge este copulativ – F Verbele aflate la cele 4 moduri nepersonale nu pot avea functia sintactica de predicat. – A 7.Asigurarea feed-backului -se realizeaza pe tot parcursul orei 8.Evaluarea performantei - elevii primesc o fisa pe care o rezolva individual - in timp ce colegii rezolva cerintele din fisa, cate un elev va veni la tabla si va conjuga sau analiza un verb dat 9.Asigurarea retentiei si a transferului -se anunta tema pentru acasa
|