Proiect de lectie
PROFESOR:
DATA:
18.05.
CLASA: a V-a A
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL: Atributul - exercitii
TIPUL
LECTIEI: Lectie de consolidare
COMPETENTE
GENERALE, SOCIALE
SI CIVICE
2. Utilizarea corecta si
adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de
comunicare monologata si dialogata;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si
nonliterare, in scopuri diverse
COMPETENTE SPECIFICE
alcatuirea unor
propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;
sesizarea
corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate;
COMPETENTE:
Elevii vor fi capabili:
C 1 sa
identifice atributele din texte / din enunturi date;
C 2 sa precizeze
ce valoare morfologica are elementul regent al fiecarui atribut;
C 3 sa
indice prin ce parte de vorbire se exprima atributele identificate;
C 4 sa
alcatuiasca enunturi in care diferiterite cuvinte date
indeplinesc functia sintactica de atribut;
C 5 sa
analizeze atributele din diferite enunturi date;
METODE: exercitiul; explicatia;
conversatia euristica; metoda activitatii cu fisele;
analiza gramaticala
FORME DE ORGANIZARE A INVATARII: activitate frontala,
activitate pe perechi, activitatea individuala
MATERIAL DIDACTIC: fisa de lucru, manualul, caietul de
lucru
BIBLIOGRAFIE:
Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii
romane pentru gimnaziu, Ed. Dacia,
Cluj-Napoca,
2002;
Chirita, Cornelia (coord.) Gramatica. Fise de
lucru, Paralela 45, Pitesti,
2008;
Popescu, Stefania, Gramatica practica a limbii
romane cu o culegere de exercitii, Ed. Didactica si
Pedagogica, Bucuresti, 1983;
Rusu, Mina-Maria, Cotoi Geanina, Haila Carmen-Irina,
Timingeriu Mihaela, Exercitii practice de limba romana competenta
si performantta in comunicare, Ed. PARALELA 45,
Pitesti,
2009;
Ilian, Aurelia, Ilinca, M.St., Nicolesu, Petre, Limba
si Literatura Romana pentru clasa a V-a, Ed. Art,
Bucuresti, 2007
Momentele
lectiei
|
Competente
|
Activitatea de
invatare
|
Metode/
materiale
didactice
|
Feed-back
|
Evaluare
|
Momentul organizatoric;
Verificarea temei;
Captarea atentiei;
Anuntarea subiectului;
Consolidarea cunostintelor
Tema
|
C1 sa identifice atributele din
texte / din enunturi date;
C2 sa precizeze ce valoare
morfologica are elementul regent al fiecarui atribut;
C3 sa indice prin ce parte de
vorbire se exprima atributele identificate;
C4 sa alcatuiasca
enunturi in care diferiterite cuvinte date indeplinesc functia
sintactica de atribut;
C5 sa analizeze atributele din diferite
enunturi date;
|
Se face
prezenta si se noteaza absentele.
Este asigurat climatul necesar bunei desfasurari a
lectiei.
Se verifica frontal tema si se corecteaza eventualele
greseli.
Li se pun elevilor intrebari din ultimele lectii studiate. Sunt
verificate cunostintele teoretice despre: partile de
propozitie si se insita asupra atributului.
Elevii sunt anuntati ca urmeaza o lectie de
fixare a cunostintelor. Va trebui, in finalul orei, sa: (sunt
comunicate competentele urmarite).
Se noteaza titlul: Atributul – exercitii.
Se impart fisele de lucru.
Se trece la
rezolvarea exercitiului 1 de pe fisa (munca in perechi pe tot
parcursul orei.) Rezolvand acest exercitiu, elevii vor demonstra ca
pot identifica atributul si pot preciza felul lui in momentul in care
cunosc partea de vorbire prin care se exprima. Elevii vor lucra in
perechi. Se face schimb de fise si se corecteaza ex.
impreuna cu profesorul. Fiecare raspuns corect este notat cu 1p.
Construind
enunturi (rezolvarea exercitiului 2) in care diverse cuvinte date
au functie sintactica de atribut, elevii isi vor fixa foarte
bine cunostintele teoretice despre aceasta parte de
propozitie.
Fiecare
propozitie corecta valoreaza 1 punct. Fiecarei perechi i
se va verifica cate o propozitie.
La exercitiul
3 va fi verificata perechea care termina de analizat prima un
atribut. Fiecare raspuns corect valoreaza 1p.
Perechile care au
adunat cele mai multe puncte (primele trei perechi) vor fi notate.
Elevii vor avea ca tema exercitiile: 3/288, 6,7,8/289
|
Exercitiul;
Explicatia;
Fisa de lucru;
Conversatia
euristica;
Analiza
gramaticala
|
Asigurarea feed-back-ului se va realiza permanent, pe tot parcursul orei,
prin aprecieri verbale facute de profesor, dar si prin
raspunsurile si exemplele oferite de elevi.
|
Observarea sistematica
Observarea
sistematica
|
a)
Nuferii albi acopera lacul.
b)
In caietul lui Radu am scris poezia.
c)
Trei poezii au fost publicate in
revista scolii.
d)
Zece fete au plecat in excursie.
e)
Indepartata corabie va fi
urmarita.
f)
Desenele de pe coperta le vei recunoaste.
g)
Am auzit povestea ei
h)
Materialele pentru revista sunt
gata.
i)
Vestile despre ei il bucurau.
Se cere:
Subliniati atributele din enunturile date
si completati tabelul de mai jos dupa modelul dat:
Cuvantul caruia ii
punem intrebarea si valoarea lui morfologica
|
Intrebarea
|
Atributul
|
Partea de vorbire prin care
se exprima atributul
|
Felul atributului
|
Nuferii (substantiv)
|
Care nuferi?
|
albi
|
adjectiv
|
atribut adjectival
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alcatuiti enunturi in care cuvintele de mai jos
sa aiba functia sintactica de atribut.
v aur (atribut in acuzativ cu
prepozitie)
element regent /
cuvantul caruia ii punem intrebarea
|
prepozitia
|
cuvantul cu
functie de atribut
|
|
|
|
v coleg (atribut in genitiv)
element regent /
cuvantul caruia ii punem intrebarea
|
cuvantul cu
functie de atribut (forma de genitiv)
|
|
|
v stralucitor
element regent
|
cuvantul cu
functie de atribut
|
|
|
v lui (atribut in genitiv)
element regent
|
cuvantul cu
functie de atribut
|
|
|
v ea (atribut in acuzativ cu
prepozitie)
element regent
|
prepozitia
|
cuvantul cu
functie de atribut
|
|
|
|
Analizati atributele din enunturile de mai jos:
a.
„Urma vantului taia brazde adanci
si miscatoare in iarba rara si salbatica.” (C. Hogas)
b.
„Osteni ca noi se mai
gasesc . ” (Mihail Sadoveanu)
c.
„La varful ramurilor e o tipsie de
flori trandafirii . ” (I. Simionescu)