Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
de activitate vituitoarele apelor - au fost si sunt in jurul nostru



de activitate vituitoarele apelor - au fost si sunt in jurul nostru


PROIECT DE ACTIVITATE



TEMA ANUALA: Cum este/ a fost si va fi pe Pamant?

TEMA SAPTAMANII: VITUITOARELE APELOR

A.   PROIECTUL TEMATIC AU FOST SI SUNT IN JURUL NOSTRU":

TEMA: "S.O.S. IUBITI ANIMALELE!"

MIJLOC DE REALIZARE: convorbire (domeniul Stiinte, domeniul Limba si comunicare, domeniul Om si societate - educatie ecologica)

SCOP: Verificarea si consolidrea cunostintelor copiilor privind vietuitoarele pamantului.



Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.

Manifestarea dragostei pentru natura printr-un comportament civic adecvat cu valente ecologice.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: Sa descrie materialele nou prezentate in cadrul cercului.

O2: Sa defineasca la nivelul lor termenul "animale";

O3: Sa enumere mediile in care traiesc animalele;

O4: Sa clasifice animalele pamantului dupa diferite criterii: domestice/salbatice; de uscat/de apa; ierbivore/carnivore/omnivore;

O5: Sa argumenteze de ce omul creste animalele domestice;

O6: Sa precizeze de ce omul trebuie sa protejeze animalele Terrei;

O7: Sa completeze firul logic al frazelor, exprimandu-se corect din punct de vedere gramatical.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, problematizarea.

MIJLOACE DE INVATAMANT: Cadoul  cu materiale surpriza pentru activitati, insotit de un ravas de la Zana Animalelor.


B.   PERIOADA COMPACTA:

TEMA: ANIMALE SALBATICE- ANIMALE DOMESTICE - LA : "coltul de lucru la mese"; "coltul bibliotecii"

MIJLOC DE REALIZARE: desen, lipire, citire de imagini

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, exercitiul, metoda "piramidei" si a "diamantului"

MIJLOACE DE INVATAMANT: carton duplex, culori/carioci, patrate cu margini colorate reprezentand siluete de animale si aspecte ale mediului lor de viata, lipici.

SCOPUL: Exersarea deprinderilor de lucru (desen, aranjare, lipire) invatate.

Realizarea unui tablou de sinteza prin metoda interactiva de grup piramida pentru animalele domestice si diamantul pentru animalele salbatice.

Exersarea deprinderilor corecte de "a citi imagini" din carti.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: Sa deseneze/completeze conform indicatiilor animalele domestice / salbatice date spre lucru.

O2: Sa coopereze in realizarea unei lucrari plastice respectand pasii piramidei si diamantului, aranjand imaginile dupa culoare.

O3: Sa rezolve sarcinile de lucru din fisele suplimentare;

O4: Sa descrie imagini reprezentative animalelor domestice/salbatice din cartile din biblioteca.


C.   CURS DE NIVEL:

TEMA: "RASPUNDE REPEDE SI BINE

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic (domeniul Limba si comunicare, domeniul Stiinte,  domeniul Om si societate - educatie ecologica)

SCOP: Consolidarea si evaluarea cunostintelor copiilor despre aspecte ale mediului inconjurator.

Exersarea deprinderilor de a se exprima corect din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: Sa respecte regula jocului asociind corect numarul de broscute cu cifra corepunzatoare.

O2: Sa denumeasca animalul ales si sa rezolve sarcina intrebarii extrase.

O3. Sa distinga repede sunetul initial al unui cuvant.

O4: Sa exemplifice cu alte animale care incep cu aceeasi initiala.

O5: Sa colaboreze cu colegii de grup la realizarea machetei de clasificare, incadrandu-se in timpul dat.

O6: Sa deseneze individual in fisa de lucru, conform clasificarii dupa care au lucrat in grup.

REGULA JOCULUI: Pe rand, fiecare copil dintr-o echipa va fi chemat si va rostogoli  cubul; alege un animal/ extrage o intrebare (asociaza multimea cu cantitatea), denumeste animalul si raspunde la intrebare. Fiecare raspuns corect va fi punctat la panou. Castigatoare va fi echipa cu cele mai multe puncte.

COMPLICAREA REGULII DE JOC: realizeaza in grup o macheta de clasificare a animalelor dupa criteriul animale: "de uscat"/ "si de uscat si de apa"/ "de apa" sau criteriul "ierbivore"/ "omnivore"/ "carnivore".

SARCINA JOCULUI: In functie de multimea care va fi reprezentata pe cub la rostogolire, copiii vor alege intrebarea din galeata care are cifra corespunzatoare numarului de elemente de pe fateta cubului si vor descrie/compara/asocia/analiza/aplica/argumenta animalul ales, conform  intrebarii formulate.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: jocul, exercitiul, explicatia, conversatia, lucrul in grup-digrama Venn, lucrul individual.

ELEMENTE JOC: cubul, aplauze

Mijloace de invatamant: panou, broscute pentru punctaj, cub cu broscute de la 1 la 6, galeti cu cifre de la 1 la 6, palmute pentru aplauze, plicuri cu siluete de animale plastefiate, foi de polestiren cu diagrame intersectate, fise de lucru individual.




D.  SERBARE JENA:

TEMA: Carnavalul animalelor

SOPUL: Valorificarea cunostintelor acumulate si a lucrarilor realizate in activitatile practice prin interpretarea libera sau indrumata la teatrul de masa a propriei lucari; realizarea de ghicitori; interpretarea de cantece si poezii despre animale.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: Sa descrie marioneta/mascuta cat mai artistic la teatrul de masa.

O2: Sa relationeze cu colegii din grupa, dialogand adecvat momentului.

O3: Sa formuleze ghicitori adecvate propiului animal.

O4: Sa redea cat mai expresiv textele poeziilor si melodiile cantecelor invatate.

O5: Sa danseze liber sau in grup pe melodii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, jocul, execitiul, dramatizarea, problematizarea

MIJLOACE DE INVATAMANT: cadrul pentru teatru de masa (materiale refolosibile), masti, marionete realizate de copii, casetofon.



DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimente didactice

Obiective operationale

Continut stiintific

Strategii didactice


Evaluarea (instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoric



Se creaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii.

Se pregatesc materialele si mobilierul clasei.

Se introduc copiii in sala de grupa.


2.Introducerea in activitate

A. O7

Salutul Buburuzelor

Calendarul zilei


Conversatia

exercitiul


aprecieri verbale

3.Captarea atentiei

A. O1

Introducerea surprizei de la Zana Animalelor in cadrul cercului inchis, pornind de la vremea capricioasa de iarna.

Conversatia,

Observatia,

Lectura educatoarei (ravas de la zana)

Explicatia,

aprecieri verbale

4.Anuntarea temei si a obiectivelor



5.Desfaturarea activitatii




























6. TRANZITIA






A. O1-O7

S.O.S iubiti animalele!

Cu ajutorul surprizelor primite, ne vom juca si vom lucra ceva deosebit pe tot parcursul zilei.


Zana vrea sa vada daca stiti cat mai multe lucruri despre animale.

- Ce sunt animalele?

- Dupa mediul in care traiesc, ce fel de animale cunoasteti?

- Cum se numesc animalele crescute de om?

- Dar celelalte care nu sunt crescute de om?

- De ce creste omul animalele domestice?

- Ce foloase obtine omul de pe urma animalelor?

- Cum se numesc locurile special amenajate in care omul creste animale?

- Dupa hrana lor, ce fel de animale cunoasteti?

- Unde cresc animalele salbatice?

- Cine ingrijeste animalele salbatice?

- De ce va plac animalele?

- Cum se numesc animalele disparute?

- Ce se intampla daca nu protejam animalele?

In concluzie, educatorea retransmite mesajul Zanei "S.O.S. iubiti animalele!"


si prezinta copiilor alte surprize primite. In patru plicuri vor gasi flori rosii, flori albastre-pe care le vor primi cativa copii pentru "Coltul de lucru la mese" si broscute verzi, broscute rosii-pe care le vor primi ceilalti copii pentru "Cursul de nivel".

Timp de  doua minute copiii vor trece sa caute la mese semnul lor corespunzator si afla care-i sunt colegii de grup alaturi de care vor lucra.

Explicatia,

Observatia,

Conversatia.









Explicatia,

Descrierea,

Conversatia.

















Explicatia,

Conversatia








Exercitiul

Conversatia.

aprecieri verbale.












aprecieri verbale
















aprecieri verbale




aprecieri verbale

7. PERIOADA COMPACTA












CURSUL

DE NIVEL




B. O1-O4











C. O1-O6

Educatoarea va deface intreg pachetul-cadou si va imparti materialele pentru cele doua grupe de nivel.

Cei care sunt la "coltul de lucru la mese" vor completa si realiza cate o schema sub forma de "piramida" sau "diamant" ale fermei si ale padurii. Mai intai vor lucra individual, apoi in grup pentru a realiza schema.

Ceilati vor forma prin asezarea la mese grupa broscutelor verzi si grupa broscutelor albastre.

a.intuirea si impartirea materialelor

b.Denumirea jocului: "Raspunde repede si bine!"

c. Explicarea regulii si sarcinii de joc - demonstrarea

d.Desfasurarea propriu - zisa a jocului: toti copiii de la ambele echipe vor veni pe rand sa raspunda la intrebare, echipa adversa avand ca sarcina sa aplaude fiecare punct castigat de cealalta echipa.

e. complicarea regulii de joc prin realizarea in grup a unei machete de clasifecare a materialelor dupa criteriile mai sus mentionate si prezentarea .

f. realizarea fiselor individuale de lucru

g. incheierea jocului: stabilirea echipei castigatoare.

Exercitiul

Conversatia




Exercitiul

Conversatia







Explicatia,

Conversasia,

Jocul,











Explicatia,

Conversasia,

Jocul,






Problematizarea,

Lucrul in echipa - diagrama Venn





Lucrul individual

aprecieri verbale




aprecieri verbale







punctarea la panou








punctarea la panou







punctarea la panou









Punctare pe fisa si la panou

8.Evaluarea "Coltului de lucru la mese" si evaluarea machetelor.


Copiii vor prezenta unii altora ceea ce au lucrat.

Lucrul in echipa


Aprecieri verbale


SERBAREA JENA "CARNAVALUL ANIMALELOR"

Educatoarea va capta atentia copiilor cu teatrul de masa la care fiecare copil va veni si se va prezenta intr-un mod original.

Vor canta, vor recita poezii, vor face ghicitori, vor dansa pe muzica.

Drept recompensa, educatoarea le va imparti stimulente pentru cum s-au comportat si cum au lucrat, rugandu-i pe copii sa nu uite animalele


DE USCAT         SI DE APA SI DE USCAT DE APA








IERBIVORE                   OMIVORE CARNIVORE



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright