Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
de activitate educarea limbajului - lectura educatoarei "Caprioara"de Emil G¬arleanu



de activitate educarea limbajului - lectura educatoarei "Caprioara"de Emil G¬arleanu


Gr. cu P.P. Nr.16

Cluj-Napoca




Proiect de activitate




PROPUNATOARE:


GRUPA: PREGATITOARE


OBIECTUL: educarea limbajului


SUBIECTUL: lectura educatoarei "Caprioara"de Emil G­arleanu


OBIECTIVE: OPERATIONALE

Q1-sa urmaresca cu atentie textul prezentat de educatoare si sa-i inteleaga mesajul emotional

Q2-sa-si exprime sentimentele fata de eroii povestirii

Q3-sa decodeze limbajul artistic pentru a intelege mesajul subcontextual.

Q4-sa sesizeze frumusetea expresiilor artistice si sa le perceapa in mod intuitiv

Q5-sa utilizeze in mod adecvat elementele de comunicare nonverbala pentru transmiterea propriilor trairi fata de eroii povestirii


TIP DE ACTIVITATE:PREDARE-INVATARE


METODE: -povestirea,  conversatia euristica,explicatia




MIJLOACE DE INVATAMANT

- planse ilustrate



Etapele activitatii


Obiective

Strategii de predare-invatare

Strategii de evaluare

Momentul organizatoric

-sa intre ordonat si sa ocupe locuri pe scaunele

-asigur pregatirea  materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii

-observarea copiilor

-corectarea tinutei

Captarea atentiei


-sa urmareasca cu atentie textul prezentat





-sa raspunda corect la intrebari

-voi prezenta copiilor un scurt fragment din poezia "Cea mai scumpa de pe lume" de Nichita Stanescu:

"Spune care mama anume cea mai scumpa e pe lume?

Puii toti au zis de pasari

Zarzarii au zis de zarzari


Pestisorii de pestioaica

Serpisorii de serpoaica

Tigrisorii de tigroaica

Toti pisoii de pisica

Iara eu de a mea mamica"

-Despre ce se vorbeste in poezie?(despre iubirea puilor pentru mama)

-urmaresc antrenarea copiilor si asumarea sarcinilor

Anuntarea temei

-sa retina titlul povestirii

-prezint titlul povestirii: "Caprioara"de E.Garleanu

-observarea comportamentului non-verbal

Dirijarea invatarii


-sa urmareasca cu atentie textul  si sa participe emotional la atmosfera povestirii

-voi citi textul rar cu o mimica adecvata continutului de idei si sentimente exprimate de autor prin imagini artistice si voi accentua unele dintre ele tocmai pentru a atrage atentia asupra lor


-evaluare individuala a  interesului pentru activitate

Fixarea continutului cognitiv si emotional


-sa recunoasca ,sa denumeasca si sa exprime emotii si sentimente pozitive si negative fata de personaje si faptele acestora prin raspunsurile la intrebari:

-multumirea, bucuria ca sunt impreuna,


increderea ca despartirea nu va fi dureroasa

-linistea,calmul din jur, caldura pamantului

-manifestarea dragostei prin gesturi tandre: apropierea  fizica,il dezmiarda,ii linge blana

-mila ,dragoste si neincredere fata de puterile puiului

-tulburarea afectiva cauzata de apropiata despartire

-nesiguranta incredintarii fiului unui mediu ostil,periculos

-intuitia pericolului iminent

-respingerea personajelor negative , provocatoare de violenta

-disperarea caprioarei, sacrificiu ca solutie extrema pentru protejarea fiintelor lipsite de mijloace de aparare

-recunostinta pentru sacrificiul ei

-raspunderea asumata si iubirea fara conditii

-voi relua cu copiii continutul  povestirii pe baza ilustratiilor si a imaginilor artistice din text cu accent pe trairile afective

-voi adresa intrebari referitoare la emotiile si sentimentele pe care le traiesc eroii povestirii,dar si ale copiilor fata de acestia:

-Ce simt si cum se comporta caprioara si puiul la inceputul povestirii?



-Ce va face sa credeti acest lucru?

-Cum isi arata unul altuia ca se iubesc?




-Ce simte si ce gandeste mama?


-Ce simtim noi cand aflam ca are ochii indurerati si scoate un muget inabusit?

-De ce voia sa-l duca sus pe stanci?


-De ce ii incearca puterile?


-Cum era lupul?(lacom si flamand)



-Ce s-a gandit caprioara inainte sa se arunce in fata lupului?




-Ce-i datoreaza puiul mamei sale?

-De ce caprioara nu simte durerea?


-evaluare globala




























Urmaresc reactiile emotionale ale copiilor


Obtinerea performantei


-sa inteleaga trairile din povestire ca sentimente omenesti puse pe seama unor personaje

-Cum se numeste povestea?

-Cu cine seamana caprioara?

-In care povesti am mai intalnit astfel de mame?

-Ce simtim noi fata de parintii nostri?

-evaluarea individuala

-urmaresc  interesul lor pentru activitate

Evaluarea si

incheierea activitatii


-sa-si identifice trairile proprii cu ale eroilor povestirii

-voi face aprecieri individuale asupra comportamentului si participarea la activitate



Evaluarea comportamentului





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright