PROIECT DIDACTIC
GRUPA : pregatitoare
EDUCATOARE :
ACTIVITATEA: Jocuri de miscare
TEMA: ,,Cainele ciufulit"
,,Pasarica muta-ti cuibul"
FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa
deprinderi motrice de baza.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa-si coreleze
miscarile in functie de sarcinile jocului;
sa participe cu interes
la joc pastrand ordinea si disciplina;
sa manifeste interes
prin participare efectiva si afectiva;
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,expunerea;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
,,Programa
activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii",
Bucuresti 2000;
FORMA DE REALIZARE: frontal
DURATA: 25-30 minute;
TEMA:
,,Cainele ciufulit"
Evenimentul
didactic
|
Continutul
stiintific
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
1.Organizarea
jocului.
|
Mesele si scaunele sunt asezate pe marginea
salii de grupa.
Voi aduna copiii intr-un cerc si le voi comunica
tema jocului: ,,Cainele ciufulit!"
|
- expunerea
|
|
2.Anuntarea
si explicarea jocului.
|
Voi delimita un spatiu care reprezinta cusca cainelui.
Unul dintre copii este "cainele ciufulit" si sta in aceasta cusca.Ceilalti se
plaseaza in alt loc , marcat la o distanta mare, denumit "casa copiilor".Copiii
formand un lant de brate se apropie tiptil de caine recitand urmatoarele
versuri :
"Cainele cel ciufulit
S-a culcat in cusca
Sta cuminte, linistit,
Nu latra , nu musca.
Doarme?Se preface?
Haideti sa-l trezim,
Sa vedem ce face
Si-apoi sa fugim!"
La atingerea cainelui de catre copii , acesta latra si
fuge dupa ei. Copilul prins ii ia locul, iar ceilalti se intorc la "casa
copiilor" si jocul se reia.
REGULI:
- nu avem voie sa alergam;
- nu este voie sa tipam;
|
- expunerea
explicatia
|
|
3.
Desfasurarea jocului de proba.
|
Vom desfasura impreuna un joc de
proba. Daca se impune voi da explicatii suplimentare. Le voi
reaminti sa fie atenti la ,,Cainele ciufulit"
|
- demonstra-tia
|
Evaluare initiala
|
4.
Desfasurarea propriu-zisa a jocului.
|
Jocul se va repeta pana cand toti copiii vor
fi pe rand ,,caini ciufuliti". Se urmareste buna
desfasurare a activitatii, respectarea regulilor si
a corectitudinii.
|
- exercitiul
|
Evaluare continua
|
5.
Incheierea jocului.
|
Vom stabili impreuna echipele castigatoare.
Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al jocului.
|
|
Evaluare sumativa
|
TEMA:
,,Pasarica muta-ti cuibul"
Evenimentul
didactic
|
Continutul
stiintific
|
Strategiile
didactice
|
Evaluare
|
1.
Organiza-rea activitatii.
|
Copiii sunt adunati in cerc in mijlocul salii.
Mesele si scaunele sunt asezate pe margine.
|
|
|
2.Anuntarea
si explicarea jocului.
|
Tot astazi ne vom juca un alt joc de miscare
numit,,Pasarica, muta-ti cuibul".Pentru a ne putea
juca trebuie sa ne impartim in echipe de cate trei copii. Doi
copii se vor tine de maini formand ,,cuibul" iar al treilea intra
la mijloc fiind ,,pasarica". Un copil ramas fara
pereche va striga ,,Pasarica, muta-ti cuibul". In
acest moment pasarile copii trebuie sa-si schimbe cuibul
la joc participand si copilul care a strigat. Pasarica
ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si va da
urmatorul semnal.
REGULI:
- nu avem voie sa ne impingem;
- nu avem voie doua pasarele in
acelasi cuib;
|
- expunerea
- explicarea
|
|
3.Desfasurarea
jocului de
proba.
|
Pentru a vedea daca toti copii si-au
insusit regulile jocului vom desfasura un joc de proba.
Daca este nevoie explicatiile vor fi reluate.
|
demonstratia
|
Evaluare initiala
|
4.Desfasurarea
propriu-zisa a jocului.
|
Copiii vor forma pe rand cuibul si vor fi
pasarele. Voi urmari buna desfasurare a jocului,
intervenind ori de cate ori este cazul
|
- exercitiul
|
Evaluare cuntinua
|
5.
Incheierea activitatii.
|
Voi face aprecieri asupra jocului si voi oferi
copiilor stimulente.
|
|
Evaluare
sumativa
|