Proiect didactic
DATA
: 17.11.
Clasa: A II- A
Aria
curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Lectura
Unitatea
de invatare: Toamna
Subiectul:,, Bondarul Lenes de Elena Farago
Tema
transdisciplinara: In lumea povestilor
Tipul
lectiei: Lectie de fixare si consolidare
Obiectiv
fundamental:
Dezvoltarea
capacitatii de exprimare scrisa si orala, a dragostei
pentru lectura prin texte accesibile varstei copilariei;
Obiective
operationale
O1-sa recite expresiv , corect versurile
poeziei;
O2-sa recite pe roluri versurile sub
forma unei dramatizari;
O3-sa enumere caracteristici ale
personajelor din poezie;
O4-sa cunoasca semnificatia
cuvintelor noi;
O5- sa gaseasca proverbe
adecvate continutului poeziei;
O6-sa gaseasca un alt final
pentru text;
O7-sa gaseasca argumente
pentru a-l lamuri pe bondar ca in viata trebuie sa
muncim.
STRATEGII
DIDACTICE
1. RESURSE PROCEDURALE:
M1-conversatia
M2-explicatia
M3-jocul didactic
M4-exercitiul
M5-problematizarea
M6-diagrama Venn
M7- diamantul
M8-cadranele
M9- palariile
ganditoare
2. RESURSE MATERIALE:
m1-planse illustrate
m2- planse de lucru
m3- fise de lucru
m4-textul poeziei
m5-masti
personaje
3. RESURSE UMANE:
copiii
4.
RESURSE DE TIMP:
45 minute
5.
FORME SI STRATEGII DE EVALUARE:
-evaluare formativa prin
aprecieri verbale
-evaluare de proces prin
fise de lucru
-evaluare de produs
-observarea sistematica
Bibliografie:
Din lectura hai
sa-nvatam. Ed.Aramis, Anina Badescu, Bucuresti,
2011;
Pusculita cu
lectura, Ed.Kreativ, Corina Istrate, Tg.Mures, 2010;
Citim . ne
jucam . exersam!, Ed. Sinapsis ,Cristina Chifor, Cluj-Napoca, 2011;
Catelusul
schiop, Ed. Gramar, Elena Farago, Bucuresti, 1999;
Programa scolara pentru clasa a II-a;
Activitati transdisciplinare -ghid pentru
invatatori, Ed. Radical, Mirela Mihaescu, Anita
Dulman, Claudia Mihai,Craiova, 2003.
DEMERS DIDACTIC
Nr. crt.
|
Secvente
didactice
|
Obiective
operationale
|
Activitatea invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse procedurale
|
Resurse materiale
|
Forme de evaluare
|
|
Moment organizatoric
|
|
*pregatesc materialul didactic necesar
desfasurarii activitatii;
*asigurarea linistii si disciplinei in vederea bunei
desfasurari a lectiei;
*asigurarea unui climat favorabil desfasurarii
activitatii;
|
*se pregatesc pentru lectie
|
M1
|
|
|
|
Verificarea temei de casa
|
|
Se va realiza o verificare cantitativa a temei de
casa, urmand ca apoi sa se realizeze si o verificare
calitativa.
|
Prezinta fisele unde si-au efectuat tema de
casa, eventual daca au avut probleme si nelamuriri
acestea vor fi rezolvate prin explicatii suplimentare sau chiar se reia
exercitiul la care au intampinat greutati
|
|
|
-Evaluarea de produs
-Ev. prin aprecieri verbale
|
|
Pregatirea psihologica
|
O3
|
Se imparte clasa in 5 grupe. Fiecare va primi un plic in care au
cuvinte sau propozitii care descriu unul din personajele textului.
|
-vor lipi biletele langa personajul specific-
|
M2
M3
M4
M5
|
m2
|
Evaluarea de produs
|
|
Anuntarea temei si a obiectivelor
|
|
Din ce text fac parte personajele de pe plansa?
Astazi la ora de lectura ramanem la textul
,,Bondarul lenes"pentru a va fixa mai bine cunostintele.
|
|
|
|
|
|
Fixarea si consolidarea cunostintelor
Reactualizarea cunostintelor necesare
Descrierea si explicarea sarcinilor
Munca independenta
Analiza muncii independente
|
O1
O2
O3
O4
|
Se va recita poezia expresiv. Copiii vor primi masti
specifice cand recita.
1.Se prezinta plansa cu diagram Venn. Copiii vor
prezenta cateva caracteristici specifice fiecarui personaj si apoi
cateva commune.
2. Se prezinta plansa cu diamantul.
Copiii vor completa fisa corect.
3. Se scriu cateva proverb care au legatura cu
continutul si morala textului.
4. Folosind metoda palariilor ganditoare se
discuta continutul textului.
Se distribuie
fiecarui copil o fisa cu cadranele.
|
Vor recita corect poezia.
Vor recita pe roluri poezia.
---lucreaza active
-completeaza cu atentie
-se exprima cu atentie, creativ, corect
-completeaza cu atentie
-se vor asculta cateva pareri la morala textului, un alt
final
|
M3
M4
M1
M2
M4
M6
M5
M9
|
m5
m4
m2
|
-Ev. prin aprecieri verbale
Evaluarea de produs
-Ev. prin aprecieri verbale
|
|
Evaluare
|
O7
|
Un copil va incerca sa-l lamureasca pe bondar
ca trebuie sa munceasca. Va aduce argumente si chiar
exemple concrete.
|
-va respecta cerinta invatatoarei
intrandu-si in rol.
|
|
|
Evaluarea de produs
-Ev. prin aprecieri verbale
|
|
Tema pentru acasa
|
|
Copiii vor primi tema o fisa de lucru.
Vor primi indicatii pentru rezolvarea temei.
|
-asculta indicatiile invatatoarei
|
|
|
|
|
Incheierea lectiei
|
|
Aprecieri verbale, colective si chiar calificative pentru copiii activi.
|
|
|
|
|
DIAGRAMA VENN

asemanari
Deosebiri dintre
Deosebiri dintre
furnica si
bondar si
bondar
furnica
FISA DE LUCRU
1 . Personajele sunt :
o furnica ;
o viespe ;
un bondar;
2 . Locul
intalnirii este :
in furnicar ;
pe carare ;
in livada ;
3. Furnica
:
cauta mancare ;
merge la plimbare ;
duce in spate o greutate ;
4 . Bondarul
se plange ca :
moare de foame ;
ar munci , dar nu are ce face ;
ar pleca departe ;
ar cere imprumut de la furnica ;
5. Furnica ii
propune :
sa o insoteasca la furnicar ;
sa-i care din
povara ;
sa-i plateasca pentru
munca ;
METODA
CADRANELOR
Continut Ideea textului
O furnica mititica
Cat un grauncior de mei . .. . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . .
Nici de mila, nici de sila
Nu ti-as da un ajutor! . . . . . . . . . . . . .
Morala textului Alt final
..
.
..
.

PALARIA ALBA

PALARIA VERDE

PALARIA ALBASTRA

PALARIA GALBENA

PALARIA ROSIE
FURNICA
.
avea un graunte
.
un delasator
.
era gata sa plateasca
.
mor de foame
Bondarul
. plangacios(a)
.
era harnic(a)
.
jur ca nu pot sa muncesc
.
de trei ori cat trupul ei
2 calitati
3 actiuni
o propozitie
sinonim