Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic istorie clasa : a - v - a, sfarsitul republicii romane



didactic istorie clasa : a - v - a, sfarsitul republicii romane


PROIECT DIDACTIC


  • DATA :   26 ianuarie

  • CLASA : a - V - a

  • LECTIA :   SFARSITUL REPUBLICII ROMANE

  • TIPUL LECTIEI : Mixta

  • LOCUL DE DESFASURARE :   Cabinetul de istorie - geografie,

  • STRATEGIA DIDACTICA :

- metode : conversatia, explicatia, demonstratia, expunerea, observatia, problematizarea,




- mijloace de invatamant : fisa de lucru, harta fizica a Europei,


- bibliografie : manualul, H. van Loon, Istoria omenirii, Ed. Venus, Bucuresti, 1991


  • OBIECTIVUL GENERAL : Dobandirea de cunostinte referitoare la evenimentele care au determinat sfarsitul Republicii romane, care sa contribuie la formarea unei imaginii complexe despre Roma republicana a secolului I i.H.. Dezvoltarea deprinderii de a citii lecturi istorice.

  • OBIECTIVE OPERATIONALE :
    1. prezentarea cauzelor izbucnirii primului razboi civil si a introducerii dictaturii de catre L. C. Sulla.
    2. cunoasterea framantarilor sociale din secolul I i. H. si a felul in care s-a format primul triumvirat.
    3. intelegerea contextului in care a izbucnit cel de-al doilea razboi civil.
    4. cunoasterea motivelor pentru care Cezar a revenit la sistemul dictatorial.
    5. prezentarea cauzelor care au condus la  formarea celui de-al doilea triumvirat.
    6. intelegerea contextului in care a avut loc eliminarea formei de guvernare republicane de la Roma.
    7. trezirea interesului pentru lecturi istorice referitoare la aceasta perioada din istoria Romei antice.

Obiec -

tivul

Momentele lectiei

Continutul stiintific

al lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategia didactica



1. Momentul organizatoric



Noteaza absentele.

- Pregateste si aranjeaza mijloacele didactice.



Conversatia



2. Evaluarea. Reactualizarea cunostintelor anterioare


Etapele extinderii teritoriului roman. Razboaiele punice


Profesorul adreseaza urmatoarele intrebari:

Ce popoare, din peninsula Italica au cucerit romanii?


- Cum era organizata armata romana ?





- Care a fost adversarul romanilor in razboaiele punice? Localizati pe harta acest adversar !


- Care au fost cauzele razboaielor punice ?









- Care au fost urmarile acestor razboaie ?






- Aratati la harta noile provincii romane organizate in sec III - II i. H. !



Elevii raspund la intrebarile profesorului:

- Romanii au cucerit, in peninsule Italica, teritoriile locuite de samniti, latini si colonia greaca Tarant.


Armata romana era organizata in trupe de infanterie si de cavalerie. Infanteria era reprezentata de legiuni. Acestea erau formate din centurii. O legiune numara 4000 de luptatori.

- Adversarul era Cartagina o veche colonie feniciana din nordul Africii. Elevul arata la harta Cartagina.


- Cauzele razboaielor punice au fost mai ales de natura economica. Cartagina detinea suprematia comertului in Marea Mediterana si avea colonii bogate in pen. Iberica de unde exploata argint. Au fost si cauze politice, atunci cand Cartagina nu a respectat unele intelegeri realizate cu Roma privind dreptul de a declansa un razboi.

- Pentru Roma urmarile au fost pozitive :creste numarului coloniilor - Sicilia, Sardinia, N Africii, Spania , Grecia; se acapareaza noi terenuri agricole si resurse minerale; romanii intra in contact cu civilizatia elenistica; se intensifica romanizarea.

- Elevii localizeaza pe harta noile provincii organizate in sec. III - II i. H.





- Conversatia



- Expunerea





- Harta istorica





- Conversatia








- Demonstratia






- Harta istorica



3.Pregatirea noilor cunostinte

Anuntarea lectiei noi


Sfarsitul Republicii romane


Citeste un scurt fragment din manual pentru a face introducerea la lectia noua.

- Scrie pe tabla titlul lectiei.

- Imparte elevilor fisele de lucru


Asculta fragmentul citit de profesor.

Noteaza titlul lectiei pe fisa de lucru.



Expunerea











7








1





1






7











2






3








7















4












7












5



6




7




4. Dobandirea noilor cunostinte




- consulatele lui Marius















- dictatura lui L. C. Sulla














- primul triumvirat

































- dictatura lui Cezar
























- al doilea triumvirat













- Profesorul numeste un elev care citeste un fragment al lectiei din manual de la pag.129.

- Cu ajutorul elevilor completeaza in tabelul de pe tabla elementele semnificative ale activitatii consulului Caius Marius:

- realizarea reformei militare prin introducerea soldei,

- castigarea unor razboaie impotriva unor populatii din nordul Italiei cibinii si teutonii

- nu se implica foarte activ in inabusirea revoltei socilor( locuitori ai peninsulei fara drept de cetatenie )

- Senatul apeleaza la L.C. Sulla care se va lupta cu Marius in cadrul primului razboi civil.


- Numeste un elev care citeste un fragment al lectiei de la pag. 130.

- Cu ajutorul elevilor completeaza rubrica

ce cuprinde evenimentele desfasurate intre anii 82 - 79 i. H :

- Sulla se proclama dictator pe viata,

- isi lichideaza adversarii prin introducerea proscriptiilor si isi mareste averea

- a sporit puterea  si numarul senatorilor

- a micsorat atributiile tribunilor si a Adunarii poporului.

- in plina glorie Sulla s-a retras de la conducerea statului



- Profesorul vorbeste elevilor despre rascoala condusa de Spartacus din anul 73 i.H. si despre afirmarea pe scena politica a lui Crassus.

- Numeste un elev care citeste un fragment al lectiei de la pag. 131

- Cu ajutorul elevilor completeaza rubrica ce cuprinde evenimentele din jurul anului 60 i.H.:

- apare primul triumvirat ( trium = trei, vir = barbat ) format din trei fosti generali - Crassus, Pompeius si Cezar

- cei trei isi impart teritoriile stapanite de romani astfel:

- Cezar - nordul Italiei, sudul Frantei ( Galia ) si Dalmatia ( Iliria )

- Pompeius - Spania

- Crassus - Asia

- Profesorul prezinta la harta zonele administrate de cei teri generali

- Aminteste faptul ca au fost abrogate legile date de Sulla, au fost redata puterea tribunilor, iar dreptul de judecata a fost impartit intre senatori, cavaleri si plebeii bogati

- Profesorul puncteaza faptul ca Cezar a cucerit Galia pe care a transformat-o in provincie romana.

- Prezinta elevilor modul in care s-a ajuns la al doilea razboi civil prin moartea lui Crassus si preluarea puterii de consul de catre Pompeius. Cezar a reusit sa invinga trupele lui Pompeius.


- Numeste un elev care citeste un fragment al lectiei de la pag. 133

- Cu ajutorul elevilor completeaza rubrica din tabel ce corespunde perioadei de timp cuprinsa intre 48 - 44 i.H.

- Cezar a primit din partea Senatului o serie de functii - dictator pe viata, comandant suprem al armatei, mare preot, princeps senatus si parinte al patriei.

- Se revenea la sistemul de guvernare dictatorial

- Cezar a luat o serie de masuri menite ai intari puterea : a reorganizat armata si a imbunatatit organizarea administrativa a provinciilor.

- In cinstea lui s-a construit un for la Roma.  - Luna a saptea a anului a primit numele lui.

- Explica termenul for - piata publica similara cu agora de la greci

- Dorea sa extinda granitele imperiului pana la Indus ca si Alexandru Macedon.

- Adversarii sai politici l-au asasinat in Senat, cu 23 de lovituri de pumnal.



- Profesorul numeste un elev care sa citeasca un fragment al lectiei de la pag. 134

- Cu ajutorul elevilor completeaza rubrica din tabel ce corespunde anului 43 i.H.

- Se formeaza un al doilea triumvirat - Marcus Antonius, Lepidus si Octavianus mostenitorul lui Cezar.

- Cei trei au primit puteri exceptionale, printr-o lege, pe o perioada de 5 ani

- Se reintroduc proscriptiile ce produc numeroase victime -  oratorul Cicero

- Izbucnesc razboaie civile intre triumviri, Octavianus reusind sa-i inlature pe ceilalti doi si devine singurul conducator.

- Se sfarsea forma de guvernare republicana

deoarece Octavianus a concentrat in mainile sale toate functiile de conducere ale statului.






Elevii asculta expunerea profesorului cu privire la activitatea militara si politica a consulului Caius Marius si isi noteaza pe fisa forma de guvernare din anul 107 i.H. de la Roma si principalele evenimente.




- Elevii privesc  imaginea lui Caius Marius din manual.




- Elevii descopera forma de guvernare impusa de L.C. Sulla si principalele masuri luate de acesta pentru a se putea mentine la conducere :

- introducerea proscriptiilor

- sporirea puterii Senatului ca rasplata pentru numirea sa in fruntea statului,

- limitarea puterii tribunilor si a Adunarii poporului.

- Elevii completeaza pe fisa de lucru  notiunile prezentate

- Elevii observa in manual imaginea lui Sulla si epitaful de pe mormantul sau.



- Elevii asculta expunerea profesorului despre framantarile sociale din sec. I i.H.








- Elevii descopera componenta primul triumvirat format din Crassus, Cezar si Pompeius






- Elevii observa la harta provinciile romane pe care le administrau membrii primului triumvirat




- Completeaza pe fisa de lucru informatiile referitoare la forma de conducerea si la evenimentele politice din perioada primului triumvirat




- Elevii cunosc infatisarea  lui Cezar cu ajutorul imaginii din manual






- Elevii descopera noua forma de guvernare instituita de Cezar :

- primeste numeroase functii - dictator pe viata, parinte al patriei, mare preot, comandantul suprem al armatei,

- reorganizeaza armata

- reorganizeaza administratia provinciilor romane.

- Completeaza in fisa de lucru informatiile referitoare la perioada de guvernare a lui Cezar.




- Elevii observa imaginea de la pag. 133 din manual unde este prezentat forul lui Cezar de la Roma.







- Elevii descopera cum s-a format al doilea triumvirat si care au fost membrii sai - Antonius, Lepidus, Octavianus.



- Elevii descopera faptul ca cei trei au fost numiti printr-o lege si aveau puteri exceptionale pentru 5 ani.



- Elevii isi noteaza pe fisa de lucru informatiile cu privire la motivele care au determinat destramarea celui de-al triumvirat.






Expunerea




- Manualul




- Observatia



- Fisa de lucru




- Conversatia



- Manualul



- Observatia



- Fisa de lucru












- Descoperirea





- Observatia





- Harta istorica




- Fisa de lucru




- Manualul






- Conversatia






- Fisa de lucru





- Observatia






- Manualul






- Descoperirea




- Manualul




- Conversatia



5. Fixarea cunostintelor



Profesorul adreseaza cateva intrebari:

- Ce este un triumvirat ?

- Cum definiti termenul de razboi civil !

- La ce au folosit proscriptiile ?



- Elevii raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate in lectia de zi.


Conversatia



6. Tema pentru acasa



Colorati cu culori diferite provinciile administrate de membrii primului triumvirat.


Elevii isi noteaza in caiete tema pentru acasa.


Conversatia




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright