Didactica
didactic clasa a vii-a fizica, surse sonore, propagarea sunetelorPROIECT DIDACTIC Data: 23 OCT. Clasa a VII-a Obiectivul :Fizica Locul desfasurarii: Laboratorul de fizica Tema:"SURSE SONORE .PROPAGAREA SUNETELOR " Tipul lectiei:Mixta-verificarea,predarea si fixarea noilor cunostinte. Durata:50 minute Obiective operationale:La solicitarea profesorului elevii trebuie : O1 :-sa defineasca sursele sonore; O2: -sa exemplifice surse sonore intalnite in viata; O3:-sa identifice fenomenul de producere a sunetelor; O4:-sa precizeze caracteristicile vibratiei si unitatile lor de masura; O5:-sa explice modul de propagare a sunetelui; O6:-sa compare viteza de propagare a sunetului prin diferite medii(solide,lichide,gazoase); O7:-sa explice formarea ecoului, reflezia sunetului. Obiective cognitive: Insusirea notiunilor legate de sunet, surse sonore, propagarea sunetului. Metode si procedee didactice: conversatia euristica,experimentul, problematizarea, algoritmizarea, descoperirea dirijata. Material didactic:surse sonore (difuzor, instrument musical, elastic, diapason si ciocanel, sticla ,rigla etc ). SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE I.Moment organizatoric : - notarea absentilor (2 minute)- pregatirea elevilor pentru lectie - se verifica daca tema de acasa a fost efectuata. II. Verificarea cunostintelor invatate anterior(10minute) I1. Ce fenomene optice am invatat pana acum? R1. Reflexa, refractia, dispersia luminii. I2. Ce sunt sursele de lumina? R2. Sursele de lumina - corpurile ce produc si imprastie in jur lumina.
I3. Ce alt tip de surse ati auzit ? Ce sunt? R3. Surse sonore .Corpuri care produc sunete. III. Insusirea noilor cunostinte (25-30 minute). Captarea atentiei: a)Se va realiza legatura intre notiunile invatate si titlul lectiei noi, scrierea acesteia pe tabla"Surse sonore .Propagarea sunetului." b) Vor fi anuntate obiectivele operationale ( O1, O2, O3, O4, O5 ,O6, O7 c) Comunicarea noilor cunostinte. Fisa de lucru : Avand la baza posibilitatea de producere a luminiii sau nu realizati o clasificare a urmatoarelor corpuri : bec, chitara ,lumanare, trompeta, soare, difuzor, ,elastic, fluier, caval, tobe. O1. Definitie: Sursele sonore sunt corpuri ce produc(emit) sunete. O2. Exemple de surse sonore: - coardele vocale; - instrumentele muzicale; - difuzoarelor diferitelor aparate; (radio, magnatofon, casetofon, PC) O3. I1 Cum produc corpurile sunete? R1. Prin vibratie , miscarea de o parte si de alta a unei pozitii date ( au o miscare oscilatrie). I2 Se produl sunete de catre diferite instrumente sonore. Exp. Elastic ,instrument musical(chitara ), diapason, sticla , rigla. Concluzie: Fenomenul ce sta la baza producerii sunetelor este vibratia sursei sonore. O4. Caracteristicile vibratiei: 1. Perioada (T) -vibratia este periodica ( se repeta in intervale egale de timp). Def.- durata celui mai mic interval de timp dupa care vibratia se repeta . [T] =1s 1s=1000 ms 2. Fregventa ( ν ) - este inversul perioadei ν = 1/ T ; ν - "niu" ; [ ν ] =[ 1/ T ]SI 1/s = Hz 1 Hz- fregventa unei oscilatii cu perioada 1s. O5.I3. Sursele sonore produc sunete . De ce le auzim si la ce distanta . R3. Sunetul odata produs se propaga prin diferite madii (solide, lichide, gazoase). I4. Prin vid sunetul se propaga? R4. Prin vid sunetul nu se propaga , nu exista posibilitate de transmitere a vibratiei din aproape in aproape. I5. De ce sunetul pe distante mai mari isi pierde din intensitate? R5.Datorita frecarii. O6. I6. In timpul unei furtuni vedem mai intai fulgerul si apoi auzim sunetul. R6.Viteza de propagare a sunetului in aer este mai mica decat a luminii. vaer(15 C)= 340 m/s pt sunet. vluminii (aer) = c= 300000 km/s Concluzii: vsunet(solid) >v sunet(lichid) >v sunet(gaz) v sunet aer creste odata cu cresterea temperaturii. I7. Cum se propaga sunetul?R7. Sunetul se propaga sub forma de unde sonore , din aproape in aproape , cu viteza constanta, fara transport de substanta. I8. Ce este ecoul? Cum se formeaza? R8. Se formeaza pe baza fenomenului de reflexie a undei sonore. Ecoul se aude distinct daca undele sonore reflectate ajung la ureche cel putin cu o zecime de secunda mai tarziu decat undele sonore directe. IV. Fixarea cunostintelor (3-5 minute). Exercitiul1,4 pag.29. V. Tema pentru acasa pag. 24. Ce perioada au sunetele emise de coardele vocaleale unui bas? Dar ale unei soprane? VI. Notarea elevilor - se va face in functie de activitatea desfasurata.
|