Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic clasa : a v-a limba si literatura romana predicatul



didactic clasa : a v-a limba si literatura romana predicatul


Proiect didactic

Scoala cu clasele i-viii gheraesti- structura tetcani

Clasa : a V-a

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare Basmul

Element de continut: predicatul

Tipul lectiei: recapitulare si sistematizare

Obiective cadru

1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

Obiective de referinta: Elevul va fi capabil:

"sa identifice informatiile esentiale dintr-un mesaj oral"



"sa sesizeze corectitudinea gramaticala a unui enunt si/sau a formelor lexicale"

" sa realizeze inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral"

2.2 "sa selecteze elementele de lexic adecvate situatiilor de comunicare"

2.3 "sa construiasca propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical"

"sa scrie propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice si de punctuatie"

Obiective operationale:

A. Cognitive La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

OC1:  Sa identifice predicatele in enunturi date;

OC2:  Sa precizeze partea de vorbire prin care se exprima numele predicativ in diferite enunturi;

OC3 :  Sa alcatuiasca propozitii utilizand predicate verbale si nominale;

OC4 :  Sa analizeze sintactico-morfologic predicatul;

OC5 :  Sa identifice valorile morfologice ale verbului a fi in enunturi date ;

B. Afective- Elevii vor fi capabili:

OA1 :  Sa participe afectiv la lectie;

OA2 :  Sa accepte solicitarile profesorului si sa se mobilizeze pentru realizarea lor;

OA3 :  Sa respinga atitudinea negativa a unor elevi fata de activitatea de invatare.

C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:

OP1 :  Sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat de profesor;

OP2 :  Sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul orei.

Resurse

A. Bibliografice:

1. oficiale: Limba Romana, Manual pentru clasa a V-a, ed. Humanitas

educational

Gramatica limbii romane, Editura Academiei romane

2. metodico- didactice: M. Secrieru, Didactica limbii romane, Iasi, 2004

C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala", Iasi 1999

B. Metodologice:

1. metode si procedee: conversatia, exercitiul, rebusul, analiza gramaticala, metoda " cubului";

2. forme de organizare: individuala, frontala, in echipe    

3. mijloace didactice: fise de lucru, tabla, manualul, planse.


C. Temporale: 50 min.













Scenariul didactic


1. Organizarea activitatii didactice( absentele, cartile, caietele, fisele, tabla, creta)           1 min.


2. Captarea atentiei 8 min.

Profesorul propune elevilor rezolvarea unui rebus care vizeaza cunostintele dobandite de acestia in ce priveste numele predicativ. Rezolvand corect rebusul ( anexa 1) elevii vor descoperi pe coloana A-B forma de infinitiv a unui verb copulativ ( a deveni). Elevii se mobilizeaza pentru completarea rebusului prin activitate frontala.

3. Anuntarea obiectivelor lectiei                                                                    1 min.

Profesorul anunta elevilor obiectivele lectiei, precizandu-le acestora ca la finalul lectiei vor trebui sa fie capabili: sa identifice predicatele in enunturi date; sa precizeze partea de vorbire prin care se exprima numele predicativ in diferite enunturi; sa alcatuiasca propozitii utilizand predicate verbale si nominale; sa analizeze sintactico-morfologic predicatul; sa identifice valorile morfologice ale verbului a fi in enunturi date .


4. Exercitii aplicative pe baza materialului recapitulativ 25 min.

Profesorul imparte elevilor fisele de lucru ( anexa 2), iar acestia vor rezolva individual fiecare exercitiu, urmand ca frontal sa se realizeze corectarea raspunsurilor date. Pe parcursul rezolvarii exercitiilor de pe fisa, profesorul va verifica prin intrebari si notiunile teoretice referitoare la predicat ( ce tipuri de predicat cunosc?, prin ce se exprima predicatul verbal?, care sunt modurile predicative?, din ce este alcatuit predicatul nominal?, care sunt verbele copulative invatate?, prin ce parti de vorbire poate fi exprimat numele predicativ?, ce valori morfologice poate avea verbul "a fi" ? ).

Dupa rezolvarea exercitiilor de pe fisa, elevii se vor imparti in 4 echipe a cate 4 elevi ( in functie de partile de vorbire pe care elevii le vor avea scrise pe biletele extrase: echipa "substantivelor", echipa " pronumelor", echipa " adjectivelor", echipa " numeralelor"). Fiecare echipa va avea de raspuns la sarcinile de lucru corespunzatoare fiecarei fete a cubului ( anexa 3).



5. Raportarea si discutarea lucrului in echipe                                                           13 min.

Fiecare echipa isi alege cate un reprezentant care va expune raspunsurile grupei sale, afisand plansa pe care au realizat-o. Ceilalti elevi din clasa urmaresc raspunsurile colegilor, le corecteaza sau aduc completari.

6. Concluzii privind gradul de realizare a sarcinilor in ansamblu.                   1 min.


Profesorul face aprecieri verbale privind gradul de realizare a obiectivelor.

7. Tema pentru acasa                                                                                                        1 min.

Profesorul prezinta elevilor tema pentru acasa. Tema va fi data diferentiat, in functie de capacitatile elevilor.























Anexa 1

Rebus


Indicand cazul partilor de vorbire care sunt nume predicative in enunturile date, veti afla pe verticala A-B forma de infinitiv a unui verb copulativ.


A




















































B



  1. Copilul este asemenea mamei.
  2. Caietele sunt ale elevului.
  3. Cadoul este pentru tine.
  4. Parerile sunt contra poluarii.
  5. Dana este sora mea.
  6. Finalul basmului a fost conform asteptarilor.





















Anexa 2

Fisa de lucru


  1. Construiti enunturi in care sa aveti predicate verbale exprimate prin verbe la modurile si timpurile indicate:

verb la modul indicativ, timpul imperfect:

verb la modul indicativ, timpul perfect simplu:

verb la modul conjunctiv:

verb la modul conditional-optativ:

verb la modul indicativ, timpul perfect compus:

  1. Extrageti din text predicatele verbale si predicatele nominale:

A fost odata un imparat care devenise bogat si puternic. Acest imparat avea un fecior si o fata. Feciorul a murit si fata ceru sa-l petreaca la groapa. Ea a imbracat o rochie neagra si parul ei curgea despletit pe spate. Lumea vazu ca era gingasa si plapanda. O priveau toti cu nesat cum era putintica si dragalasa. Tot pe atunci era in cetate o femeie care era o vaduva saraca. Ea avea un fiu.

( dupa Petre Ispirescu, Fata de imparat si fiul vaduvei)

Predicate verbale

Predicate nominale


















  1. Analizati sintactic si morfologic predicatele subliniate din textul de mai sus.
  2. Alcatuiti enunturi in care verbele a avea si a vrea sa fie verbe predicative si verbe auxiliare.
  3. Identificati predicatele nominale din enunturile de mai jos si precizati prin ce parti de vorbire este exprimat numele predicativ.

Reusita lui a fost o surpriza.

Cadoul era pentru ea.

Ochii ei erau umezi si tristi.

Baiatul va deveni actor.

Maria este asemenea parintilor sai.

Casa va fi a fratelui meu.

Anexa 3

Sarcini de lucru pentru activitatea in echipe

Metoda cubului


Intr-un scurt text, realizati descrierea invatatoarei voastre utilizand predicate verbale si predicate nominale. Veti sublinia predicatele verbale cu albastru, iar predicatele nominale cu rosu.

Compara cuvintele din prima coloana cu cele din a doua coloana si sintetizeaza intr-un enunt observatiile facute..

Copil   a copilari

Frunza  a infrunzi

Vesel            a inveseli

Verde  a inverzi

Cuvant                                  a cuvanta

Bland   a imblanzi

Asociaza fiecarei propozitii din prima coloana litera care corespunde tipului de predicat subliniat:

N-o sa reuseasca fara munca. A. PV ( verb predicativ, modul indicativ, timpul perfect simplu)

.. Elevul invata pentru examen.         B. PN ( verb copulativ si nume prediactiv in dativ)

Elevul invata pentru examen.          C. PN ( verb copulativ si nume predicativ in genitiv)

.. Clasa noastra este frumoasa si primitoare. D. PV ( verb predicativ, modul conjunctiv)

Discursul a fost contra violentei. E. PN ( verb copulativ si nume predicativ multiplu)

Manualul este conform programei.        F. PV ( verb predicativ, modul indicativ, timpul imperfect)

G. PV ( verb predicativ, modul indicativ, timpul viitor)

. Analizeaza predicatele din fraza data:

Intr-o seara de toamna tarzie treceam pe aleile ruginite ale parcului care devenise pustiu. Copacii, acum despodobiti, erau niste batrani intelepti si tristi.M-am asezat pe o banca si am stat acolo mult timp.




.Aplica in enunturi cunostintele referitoare la valorile morfologice ale verbului a fi.


  1. Identifica predicatele din enunturile urmatoare si argumenteaza alegerea facuta.

Copacii erau tristi si singuri.

Copila devenise ca o floare.

Printesa era o frumoasa fata cu glas fermecator.

Scoala era acolo.

Suntem bucurosi de venirea primaverii.

Maria a fost in excursie la munte.







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright