Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DIDACTIC - clasa: a V-a, geografie generala, populatia si asezarile umane



DIDACTIC - clasa: a V-a, geografie generala, populatia si asezarile umane


PROIECT DIDACTIC


A. Algoritm introductiv

Unitatea de invatamant: Liceul Teologic Ortodox "Episcop Roman Ciorogariu"

Clasa: a V-a B

Disciplina: Geografie generala

Unitatea de invatare: Populatia si asezarile umane



Lectia: Populatia - caracteristici generale

Tipul de lectie: mixta

Locul de desfasurare: Cabinetul de geografie

Competente generale:

1.   Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice;

3.     Raportarea realitatii geografice la un suport cartografic si grafic;

4.     Identificarea si explicarea dimensiunii sociale, civice si culturale a caracteristicilor spatiului geografic;

5.     Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta.

Competente specifice:

1.2 Precizarea, in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baza;

3.1.Identificarea legaturilor intre elemente, fenomene si procese observabile;

3.6.Utilizarea operatiilor si notiunilor matematice la nivel elementar;

4.2.Utilizarea semnelor conventionale;

5. 1.Identificarea informatiilor cu caracter geografic in baze de date accesibile pe internet;

Concepte/obiective operationale:

Cognitive: C1 - caracterizarea raselor umane si marilor religii ale Terrei;

C2 - descrierea trasaturilor specifice diferitelor rase umane;

Formative: C3 - calcularea sporului natural folosind valori din tari diferite;

Atitudinal: C4 - exprimarea respectului si tolerantei pentru diversitatea umana si religioasa a lumii contemporane;

Evaluarea: criteriala si formativ - ameliorativa.

Obiective ale evaluarii:

Cognitiv: Oe1 - sa opereze cu notiunile si conceptele insusite la lectia "Solurile"

Formative:Oe2 - sa interpreteze roluri ale principalilor reprezentanti ai raselor umane;

Atitudinal:Oe3 - sa manifeste interes pentru rasele si religiile Terrei prin prisma jocului de rol.



Atitudini si valori:

  • Atitudinea pozitiva fata de educatie, cunoastere, societate, cultura, civilizatie;
  • Interes pentru cunoasterea lumii contemporane;
  • Respectul pentru diversitatea umana a lumii contemporane;
  • Disponibilitatea pentru invatarea permanenta.

Strategii: dirijata, deductiv - inductiva, explicativ- conversativa.

Metode:  M1 - Test, M2 - exercitiul

euristice: M3 -conversatia euristica

interactive: M4 - videoproiectia, M5- analiza, M6- demonstratia, M7 - comparatia,

M8 - intrebare - problema, M9 - lucrul cu harta, M10 - jocul de rol.

Instrumente de evaluare: verificare scrisa, verificala frontala orala, observarea sistematica, fisa de personaj

Forme de organizare a activitatii: frontala orala, individuala

Resurse: umane - 27 elevi

de timp - 50 minute

materiale - oficiale: m1: Programa scolara

m2: Macroproiectarea didactica / Proiectarea unitatilor de invatare

m3: Manuale

- cartografice: m4: Harta fizica a lumii

- narative: m5: text geografic

- vizuale:m6: materiale ilustrative

- alte surse: m7: laptop, m8 - videoproiector, m9: Power point

m10: costume - diferite popoare

m11: internet

Bibliografie:

Cheval, D., Furtuna, C., (1998), Geografie generala - manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucuresti

Dulama, M. (2006), Metodologie didactica, Editura Clusium, Cluj-Napoca

Dulama, M. (2002), Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicatii in geografie, Editura Clusium, Cluj-Napoca

Ilinca, N., Mandrut, O. (2006), Elemente de didactica aplicata a geografiei, Editura C.D.Press, Bucuresti

Ionascu, J., Dumitru, D., (2008),Geografie - manual pentru clasa a V-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti

Cretu V., Oprescu V. (1981), Problematizarea in studiul geografiei la clasa a V-a, Editura Didactica si pedagogica' Bucuresti;

(2005), Enciclopedia "Descoperiti minunile lumii', Editura Reader's Digest

*** (2009), Marea Enciclopedie a cunoasterii. Religie si filozofie, vol. 4, Editura Litera International

*** (2008), Prima ta enciclopedie completa, Editura Aquila

*** (2002), Atlas geografic pentru scolari. Vino sa cunosti Pamantul, Editura All Educational

internet



Secventele didactice

Continuturi vizate

Obiective de evaluare

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Resurse

Evaluare 

procedurale

materiale

Moment organizatoric



-Absente

-Pregatirea materialelor didactice

-Organizarea clasei


-Crearea unui climat cooperant

-Raspund cerintelor

-Pregatesc materialele solicitate




Reactualiza-rea cunostintelor

evaluare


Solurile


Oe1

-Imparte testele

-Coordoneaza interevaluarea

-Rezolva itemii testului

-Corecteaza testul colegului de banca



M1


m1

Scrisa

Intereva-luare




Evocarea




-Precizeaza si noteaza titlul lectiei


-Prezinta ceea ce vor studia, ce vor sti sa faca la sfarsitul lectiei cu cele insusite, de ce este important sa cunoasca alte tari

-Organizeaza invatarea

-Identifica pe rebus titlul lectiei noi

-Noteaza in caiete

-Realizeaza o prezentare a Omului ca parte a Biosferei si a numarului populatiei Terrei




M3



m5




Observare sistematica






Dobandirea de noi cunostinte













Stimularea performantei

Populatia - caracteristici generale

1. Numarul populatiei



2.Strctura populatiei


A. Structura rasiala













C3


C4





C1

C2







C1


C4


-Coordoneaza activitatea elevilor de analiza si interpretare a graficelor evolutiei numerice a populatiei si  hartii videoproiectate

- Coordoneaza activitatea elevilor pentru a defini si exersa notiunile legate de dinamica populatiei

-Cu ajutorul prezentarii power point defineste notiunea de structura a populatiei implicand elevii

-Demonstreaza pe baza unor materiale narative, cartografice si vizuale existenta si raspandirea raselor umane





-Adreseaza urmatoarele intrebari-problema:

"Avand in vedere culoarea pielii, de ce arabii si indienii apartin rasei albe?"

"Cum se explica prezenta rasei mongoloide in America?"

- Cere elevilor sa emita pareri legate de cele mai vorbite limbi ale Terrei

-Analizeaza si interpreteaza graficele din manual si videoproiectie observand diferentierile pe continente si tari


-Definesc notiunile de natalitate, mortalitate si spor  natural si exerseaza, folosind date statistice din doua tari reprezentative

-Emit pareri

-Noteaza definitia in caiete


-Analizeaza materialele prezentate si descopera existenta, raspandirea  si trasaturile raselor umane







-Emit pareri




-Formuleaza opinii si exprima pareri

M4

M5

M3


M2

M4





M3, M4

M5, M6

M7, M9







M8

m3

m5

m7

m8

m9





m4

m5

m7

m8

m9

m11





m9





Frontala orala







Observare sistematica







Observare sistematica



Dobandirea de noi cunostinte


B. Structura lingvistica


C. Structura religioasa



C1


C4

-Prezinta videoproiectia cu structura lingvistica insistand pe limbile romanice

-Demonstreaza pe baza unor materiale narative, cartografice si vizuale existenta si raspandirea religiilor Terrei


-Completeaza schita in  caiete pe baza videoproiectiei


-Analizeaza materialele prezentate si descopera existenta, raspandirea  si simbolurile marilor religii ale Terrei


M3, M4



M3, M4

M5, M6

M7, M9



m9



m5

m6

m7

m8

m9

m11


Frontala orala




Observare sistematica



Asigurarea retentiei si a transferului



Oe2




Oe3

-Coordoneaza jocul de rol






-Accentuaza concluzia jocului de rol si a lectiei

-Reprezentantii raselor umane prezinta in fata colegilor aspecte specifice poporului a carui rol il joaca: nume specific, imbracaminte traditionala, salut in limba rolului ales, obiceiuri si traditii

-Colegii recunosc rasa si religia fiecarui rol jucat

-O eleva formuleaza concluzia jocului: "toti oamenii sunt egali, indiferent de rasa, limba vorbita sau religie".


M10


M3


M6



m10




Observare sistematica


Aprecierea si notarea



-Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, noteaza

-Se raporteaza la aprecierile formulate






Numele:                                                                      Data: 11.03.2010

Clasa a V-a B                                                              Timpul: 10 minute

Oficiu: 2 puncte



TEST


I. Completand spatiile libere de pe orizontala, vei obtine pe verticala titlul lectiei noi: (4 puncte)



P

 


1.
















2.











3.











4.





5.












6.












7.
















A

 

1.    Invelisul de soluri al Terrei.

2.    Sol format sub paduri de conifere.

3.    Substanta alcatuita din resturi de plante si animale.

4.    Strat afanat de la suprafata scoartei terestre.

5.    Sol permanent inghetat.

6.    Proprietate principala a solului.

7.    Cel mai fertil sol.

II. Completati schema de mai jos:        (4 puncte)


BAREM DE CORECTARE SI NOTARE



Subiectul I

Se acorda cate 0,5 puncte pentru fiecare termen completat corect

(8 x 0,5 puncte = 4 puncte



P

 


1.

P

E

D

O

S

F

E

R

A







2.

S

P

O

D

O

S

O

L



3.

H

U

M

U

S






4.

S

O

L


5.

P

E

R

M

A

F

R

O

S

T


6.

F

E

R

T

I

L

I

T

A

T

E

7.

C

E

R

N

O

Z

I

O

M







A

 



Subiectul II

Se acorda cate 1 punct pentru fiecare exemplu de actiune corect precizata

(4 x 1 punct = 4 puncte)

Se accepta orice alt raspuns corect.



Schita tablei:



Populatia - caracteristici generale



1.Numarul populatiei - 6,8 miliarde locuitori (2010)

- depinde de - A. Natalitate (N) - numarul de nascuti vii intr-un an la 1000 de locuitori.

- B. Mortalitate (M) - numarul de decese intr-un an la 1000 de locuitori.

- C. Sporul natural (Sn) → Sn = N - M


2.Structura populatiei


A. Structura rasiala - a) rasa europoida: europeni, americani, arabi, indieni

- b) rasa mongoloida: chinezi, japonezi, amerindieni, eschimosi

- c) rasa negroida: masai, pigmei

- d) rase intermediare - mulatri, metisi, zambos


B.Structura lingvistica

-cea mai vorbita limba - materna - chineza (peste 1 miliard persoane)

- oficiala - engleza (peste 1 miliard persoane)


C. Structura religioasa - a) Crestinismul - ortodocsi, catolici, reformati etc.

- b) Islamismul

- c) Budismul

- d) Hinduismul (India)

- e) Iudaism (Israel)

- f) Animism, Totemism





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright