Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DIDACTIC Clasa a IV-a, geografie, transporturile



DIDACTIC Clasa a IV-a, geografie, transporturile


Scoala cu clasele I-VIII Manesti

Clasa a IV-a



PROIECT DIDACTIC



Obiectul: Geografie

Subiectul: Transporturile

Tipul: insusire de noi cunostinte


Obiective cadru:

2. Relationarea elemnetelor geografice, pe baza unor surse diferite



3. Utilizarea adecvata a limbajului specific geografiei


Obiective de referinta:

2.2 sa inregistreze  date specifice geografiei observate sau deja prelucrate;

2.3 sa identifice in diferite surse de informare (texte, harti, imagini) caracteristici ale realitatii inconjuratoare;

3.1 sa construiasca enunturi simple si dezvoltate despre fenomene si fapte  observate in realitatea inconjuratoare;


Obiective operationale:

2.2.1 sa listeze informatii in tabel;

2.2.2 sa marcheze cu semne specifice informatiile despre mijloacele de transport;

2.3.1 sa descrie caracteristicile mijloacelor de transport terestre, navale si aeriene;

3.1.1 sa completeze un text lacunar utilizand denumirile unor mijloace de transport;

3.1.2 sa discute cu partenerul sau cu grupul, folosind termeni geografici, despre mijloacele de transport.


Obiective educative:

dezvoltarea unei atitudini participativ-voluntare;

dezvoltarea deprinderii de a comunica

dezvoltarea gandirii critice;

stimularea dorintei de informare

formarea deprinderii de studiu individual



Metode si procedee:

stiu/vreau sa stiu/ am aflat

SINELG

brainstorming

turul galeriei

conversatia

explicatia

observatia

problematizarea


Forme de organizare a colectivului:

frontal

individual

in perechi

in grup


Mijloace didactice:

harta tarii

imagini cu mijloace de transport

fisa cu simboluri SINELG

prezentare PPT ,,Evolutia automobilului", laptop, videoproiector

atlas geographic

vederi

fise de lucru


DESFASURAREA ACTIVITATII




Momentele

lectiei


Continutul invatarii


Ob. op.

Strategii

Resurse

Metode si procedee

Org.

colect.

Moment

organizatoric

Asigur conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei






Verificarea lectiei anterioare

  • Verific cunostintele acumulate anterior.


conversatia

frontal

Captarea atentiei

Prezint elevilor o informatie (organizarea unui concurs de costume populare la Iasi) primita prin mai multe mijloace (televizor, radio, telefon, sms, fax, e-mail, telegrama) si le cer ajutorul in a alege cea mai usoara, rapida si comoda cale de a ajunge acolo.


harta

imagini- mijloace de transport

conversatia

problemati-zarea

frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor

  • Anunt subiectul lectiei si obiectivele.

caiete


frontal

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

  • Schitez pe tabla un tabel care cuprinde trei rubrici:



Solicit completarea individuala a rubricii ,,STIU" si consultarea cu perechea pentru completarea informatiilor.

  • Listez pe tabla informatiile elevilor.

La fel se procedeaza si in cazul rubricii ,,VREAU SA STIU" (elevii isi confrunta informatiile cu grupul)

Distribui elevilor fise cu informatii despre transporturi cu sarcina de a marca informatiile cu semnele potrivite. (ANEXA 1)

Le sunt prezentate elevilor semnele:

[√] - cunostinte deja achizitionate

[+] - cunostinte noi pe care elevii le-au aflat prin parcurgerea informatiilor

[-] - cunostinte care contrazic achizitiile anterioare

[?] - cunostinte despre care vor sa afle mai mult.

Solicit confruntarea informatiilor din fisa cu cele de la rubrica ,,STIU" (raspunsuri la intrebarile: Ce stiati?, Ce ati aflat nou?, Ce neclaritati aveti?)

Completez informatiile oferite elevilor cu imagini reprezentand diferite mijloace de transport, harta principalelor cai ferate si sosele, liniile aeriene interne, orasele in care exista aeroporturi si orasele-port, evolutia in timp a mijloacelor de transport.

Se primesc raspunsuri la rubrica ,,VREAU SA STIU".

Recomandari pentru starea postperceptiva (unde gasim raspunsuri la intrebari neelucidate): dictionare, enciclopedii, insemnari, Internet.

Completez rubrica ,,AM INVATAT"




2.2.1

2.3.1


2.2.1

3.1.2



2.2.2







2.3.1

3.1.2










2.2.1

creta colorata







fisa cu informatii


fisa cu simboluri

SINELG






imagini

vederi

harti

atlas

laptop

video-proiector

prezentare PPT

stiu/vreau sa stiu/ am aflat

brain-

storming







explicatia

SINELG




conversatia

explicatia

problemati-zarea


individual

in perechi





individual

in grup

individual








individual

frontal








frontal


Obtinerea performantei

Distribui elevilor imagini cu mijloace de transport vechi (caleasca, postalion, diligenta, trasura) si noi (automobil, avion, autobuz, vapor) cerandu-le sa le lipeasca in ,,peisaje" corespunzatoare (imagini reprezentand epoci diferite). Elevii vor realiza trasee pentru calatorii cu unul sau mai multe  mijloace de transport.

Lucrarile elevilor sunt afisate. La semnalul invatatorului grupurile se rotesc prin clasa pentru a examina si discuta despre fiecare produs, isi noteaza comentariile, parerile referitoare la produsele activitatii colegilor pe post-it-uri pe care le ataseaza lucrarilor. La final, grupurile isi reexamineaza propriile produse prin comparatie cu celelalte si citesc comentarile facute pe produsul lor.

3.1.2

imagini:

mijloace de transport

,,peisaje"

vederi

exercitiul

brain-

storming

joc de rol



turul galeriei


in grup

Evaluare

Cer elevilor sa completeze un text lacunar in care sa foloseasca termeni referitori la transporturi (Anexa 2)

Solicit citirea a 1-2 texte.

3.1.1

fise de lucru

exercitiul

individual

Aprecieri si recomandari

Apreciez global si individual aportul elevilor la ora.



conversatia

frontal


ANEXA 1
Transporturile


Transporturile reprezinta totalitatea mijloacelor care asigura circulatia marfurilor si a persoanelor.

Transporturile se desfasoara pe urmatoarele tipuri de cai de transport:

a.      pe uscat (sosele, cai ferate)

b.      pe apa (fluviale si maritime)

c.      aeriene


a.     Transporturile pe uscat (terestre)

Caile ferate fac legatura intre Bucuresti si principalele orase ale tarii. Transporturile pe calea ferata sunt denumite si transporturi feroviare. O parte insemnata a cailor ferate din Romania sunt electrificate.

Soselele asigura legaturile pe uscat intre diferite localitati. Pe sosele circula numeroase autoturisme, camioane, autocare, autobuze, etc. Orasele Bucuresti si Pitesti sunt legate printr-o autostrada. Teritoriul tarii este traversat de cateva drumuri europene care leaga intre ele diferite parti ale continentului.


b. Transporturile pe apa (navale)

Transporturile fluviale se realizeaza pe Dunare, canalul Dunare-Marea Neagra si canalul Bega (trece prin Timisoara). Cele mai importaante porturi dunarene sunt: Tulcea, Galati, Braila, Giurgiu, Drobeta-Turnu Severin.

Transporturile maritime se desfasoara pe Marea Neagra. Acestea favorizeraza legaturi pe cale apei cu multe tari ale lumii. Cel mai mare port maritim este Constanta.


c.Transporturile aeriene

Se realizeaza cu avionul. Sunt avantajoase pentru ca sunt foarte rapide. Principalul centru aviatic este orasul Bucuresti unde se afla Aeroportul International Aurel Vlaicu (Baneasa) si Aeroportul International Henri Coanda Otopeni).


ANEXA 2

Manesti

5 mai 2010


Dragii mei veri,


Mai sunt doar cateva saptamani pana cand o sa vin la voi, in cel mai mare oras-port al tarii, ____________________ .

Deja mi-am facut planul de drum. O sa plec din Manesti vineri, 18 iunie, ora 8.00 cu ________________ pana la Targoviste. Aici o sa merg la gara de unde o sa iau _____________ care circula pe _____ _______ ______ _______ pana la Bucuresti. Din capitala pana la Constanta as putea zbura cu _____ _______ ______ ______, dar Aeroportul _____ _______ ______ ________ (fostul aeroport Baneasa) este inchis in acea perioada asa ca o sa aleg ca mijloc de transport _________________ . O sa sosesc seara si sigur o sa fiu obosit , dar a doua zi trebuie neaparat sa mergem in port sa vad ____________ .

Abia astept sa ne plimbam pe strazile orasului tau cu _____________ si cu _______________. Sigur o sa avem o vacanta frumoasa.


Cu drag, ........



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright