Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de activitate Culesul porumbului , dupa Ion Agarbiceanu



de activitate Culesul porumbului , dupa Ion Agarbiceanu


proiect de activitate


DATA

CLASA : aIV-a

SCOALA Scola cu cls. I-VIII Pagaia , jud. Bihor

INVATATOR :

ARIA CURRRICULARA :Limba si comunicare

DISCIPLINA : Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE : A ruginit frunza in vii

SUBIECTUL : Culesul porumbului , dupa Ion Agarbiceanu

TIPUL LECTIEI : mixta

SCOPUL



Dezvoltarea capacitatii de receptare a informatiei dintr-un text scris ; dezvoltarea gandirii critice prin conconstientizarea , completarea si sistematizarea informatiilor despre natura si activitatile oamenilor in anotimpul toamna

Activartea deprinderilor de comunicare si cooperare pentru rezolvarea unei sarcini de lucru

OBIECTIVE OPERATIONALE :

a)cognitive:

sa citeasca corect, cursiv, constient si expresiv un text literar;

sa povesteaca continutul textului cu ajutorul cuvintelor si expresiilor personale;

sa faca predictii intuind problematica textului si posibile rezolvari ale intrigii ;

sa comunice colectivului propriile pareri si sa le argumenteze;

sa completeze jurnalul dublu cu intelesul expresiilor date ;

b) afective:

sa manifeste constant interes fata de interlocutor in diferite situatii de comunicare;

sa lucreze in echipa pentru realizarea optima a cerintelor.


STRATEGII DIDACTICE

a)      Resurse procedurale : conversatia , explicatia , citirea  selectiva , exercitiul , povestirea

b)      Resurse materiale

Text tiparit pentru fiecare elev;

Fisele de lucru individual si in echipa;

carioca, stilouri, flip- chart;

c)      Resurse umane : 14 elevi

d)      Forma de organizare :frontal , individual ,

e)      Timp alocat : 50 minute


BIBLIOGRAFIE

*Limba si literatura romana , manual pentru clasa a IV-a , T. Pitila , C. Mihailescu , ed. Aramis

* Sa dezlegam tainele textelor literare , clasa a IV-a , C. Iordanescu, ed. Carminis

*Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar , C. Craciun , ed. Emia



Etapele lectiei

Activitatea invatatorului

Ativitatea elevilor

Moment organizatoric



Verificarea cunostintelor anterioare



Captarea atentiei








Anuntarea temei si a obiectivelor


Dirijarea invatarii































Asigurarea retentiei si a transferului






































Obtinerea performantei
















8. Incheierea activitatii

Pregatesc materialele necesare si asigur un climat propice desfasurarii in bune conditii a lectiei


Verific cantitativ si calitativ tema de casa .

Verific cunostintele anterioare printr-o schita a lectiei incompleta ( anexa 1)


Le citesc o ghicitoare (anexa 2)

Care sunt semnele catacteristice toamnei ?

Care sunt muncile agricole de toamna ?

Le prezint tabloul cu recoltarea porumbului .

Ce munca ne este prezentat in tablou ?


Anunt titlul lectiei si obiectivele activitatii .

Scriu titlul pe tabla .


Intuirea ilustratiei din manual si a tabloului .

Cine participa la culesul porumbului ?

Cu ce credeti ca vor transporta oamenii , porumbul ?

Se citeste textul in gand .

Solicit citirea in lant si sublinierea cuvintelor si expresiilor noi .

Explic sensul cuvintelor necunoscute si a expresiilor noi .

Cuvinte necunoscute

plugar = taran , agricultor

stiulete = fructul porumbului

povara = greutate

Expresii noi

,, Se descuie cerul ." = a plouat din belsug 

,, Ce porumb s-a facut ! Padure ! " =porumb inalt si des

,, Le radea oamenilor inima "=oamenii se bucurau de recolta bogata

,, . . Larma vorbelor ca o neintrterupta fierbere "=oamenii voiosi vorbeau neincetat

Le cer sa includa cuvintele si expresiile noi in enunturi proprii .

Citesc lectia model .

Le cer sa citeasca textul dupa model respectand semnele de punctuatie .


Adresez intrebari despre continutul textului .

Ce fel de text este lectia ,, Culesul porumbului " ? Argumentati !


Care sunt personajele ?

De ce erau ingrijorati plugarii ?


Cum este descrisa toamna ?

De ce s-a facut porumb mult ?


Cum culegeau plugarii porumbul ?


Ce le placea copiilor sa faca ?


Redactam rezumatul lectiei .

Notez rezumatul pe tabla .

,, Culesul porumbului " infatiseaza bucuria plugarilor la strangerea unei recolte bogate de porumb . Dupa ingrijorarea din primavara legata de vremea secetoasa de la insamantat  , au urmat ploile . Porumbul a crescut ca o padure , cu doi ,trei stiuleti pe fir . Culesul a insemnat pentru sat o adevarata sarbatoare . Carele scartaiau sub povara porumbului . "

Le cer sa citeasca selectiv anumite enunturi .

Cititi dialogurile !

Enunturile care exprima o mirare !

Cititi fragmentul din care aflati cat a tinut toamna !

Le prezint planul de idei al textului si le cer sa delimiteze textul pe fragmente .

Primavara plugarii erau ingrijorati.

2.Toamna aduce roade imbelsugate .

3.Fericiti , oamenii culeg porumbul .


Ce va impresionat in mod placut ? Ce fel de relatii exista intre membrii familiilor de plugari ? Voi cum ati fi procedat ?

Care este morala lectiei ? Proverb .

,, Munca de ti-o cauti bine

Si Dumnezeu e cu tine

Scriu proverbul pe tabla


Voi antrena elevii in rezolvarea unor exercitii de cultivare a limbii romane literare .

Le voi prezenta porumbul ( material viu ) si o plansa cu informatii despre originea porumbului , sub denumirea

,, Stiati ca . ? "


Apreciez pozitiv participarea elevilor la activitate .

Tema pentru acasa -de citit lectia

-de povestit , in scris , un fragment la alegere


Se pregatesc pentru ora




Citesc tema


Completeaza schita lectiei



Dau raspunsul la ghicitoare -Toamna

-se raceste vremea, se ingalbenesc frunzele si cad , se culeg roadele

-culesul roadelor si depozitarea lor




culesul porumbului


-repeta titlul si autorul


-scriu titlul pe caiete


-observa elementele din tabou


barbati , femei si copii

cu carele


-citesc textul in gand

-subliniaza cuvintele necunoscute


-asculta explicatiile si noteaza sensul cuvintelor necunoscute
















includ cuvintele in enunturi proprii


-urmaresc citirea model

-citesc expresiv textul


-raspund la intrebari


-narativ ,deoarece avem un povestitor , ni se prezinta o intamplare si apar personaje

-plugarii

-pentru ca era seceta la insamantarea porumbului

toamna era senina si lunga

pentru ca a plouat la vreme , iar toamna a fost prielnica

rupeau stiuletii si ii aruncau la gramada

-isi cautau porumb de fiert sau de fript

participa la redactarea rezumatului

scriu rezumatul pe caiete











-citesc selectiv






-citesc planul de idei si trec la delimitarea textului pe fragmente






-isi exprima parerea in legatura cu textul



-marcheaza morala lectiei prin proverbe adecvate

-scriu proverbele pe caiet



-reolva exercitiile depe fisa de lucru



-urmaresc informatiile despre porumb





-primesc aprecierile

-isi noteaza tema

-ies in pauza





Anexa 1


TITLUL

. . . . . . . . . . . . . . . . .





. . . . . . ESTE UN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..



PARTILE . . . . . . . . . . . . SUNT :



q      

q      

q      




IN PRIMA PARTE SE ARATA :


q      


q      


q      



IN A DOUA PARTE SE PREZINTA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .



ULTIMA PARTE NE ARATA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .



COMPUNEREA O REDACTAM PE BAZA UNUI . . . . . . . . . . . . . .








ANEXA 2




GHICITOARE

Are trena ruginie,

Si alai de frunze, doamna,

Cu conduri roscati ea vine.

Cin sa fie?

Este







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright