PROIECT DIDACTIC
CLASA a II a C
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii
OBIECTUL: Cunoasterea mediului
UNITATEA DE INVATARE: Plante
TEMA: Alcatuirea unei plante
TIPUL LECTIEI: predare - invatare - evaluare
SCOPUL:
Dezvoltarea
capacitatii de observare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul
activitatii, elevii trebuie sa:
O1 - sa valorifice experientele
anterioare prin recunoasterea diversitatii mediilor de viata si al plantelor;
O2 - sa
observe partile din care sunt alcatuite plantele;
O3 - sa
numeasca partile din care sunt alcatuite plantele;
O4 - sa
inteleaga etapele de dezvoltare ale unei plante;
O5 - sa observe
ca partile care alcatuiesc o planta difera de la una la alta;
O6 - sa inteleaga rolul care il are
fiecare parte a plantei;
O7 - sa
potriveasca fiecarei plante partea care lipseste;
O8 - sa
participe cu interes la lectie
STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE
a) Metode si procedee didactice: conversatia
euristica, explicatia, observatia, descoperirea, problematizarea, exercitiul,
demonstratia, experimentul
b) Forma de organizare: frontala, individuala.
RESURSE
MATERIALE:
-planse; - diferite tipuri de
radacini
-calculator -
planta
- videoproiector - fise
3. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:
-observatia
sistematica;
-atuoevaluarea;
-evaluarea de catre coleg.
BIBLIOGRAFIE:
Viorica Paraiala, Dumitru D. Paraiala, "Activitatea in completarea
programului din ciclul primar", Editura Euristica, 2001
Mirela Mihaiescu, Anita Dulman, "Activitati transdisciplinare. Ghid
pentru invatatori", Editura Radical,2005.
Curriculum - programe scolare -Bucuresti , 2003
SCENARIUL LECTIEI
SECVENTELE LECTIEI
|
Ob. Op.
|
CONTINUTUL
LECTIEI
|
METODE
SI PROCEDEE
|
MATERIAL
DIDACTIC
|
EVALUARE
|
Moment organizatoric
|
|
Pregatirea elevilor cu cele
necesare pentru ora.
Asigurarea climatului
favorabil desfasurarii lectiei.
|
|
|
|
Captarea atentiei
5 min.
|
|
Pe o plansa se va
prezenta un rebus. Pe baza definitiilor citite de invatator, elevii vor
completa spatiile libere (pe orizontala). Pe verticala va fi descoperit
cuvantul "Plante" - (anexa 1) Se cere elevilor sa dea exemple de diferite
plante din mediul inconjurator.
|
Explicatia
exercitiul
|
Fisa cu rebus
|
evaluarea cunostintelor
- capacitatea de a numi plante din mediul
inconjurator.
|
Anuntarea temei si a obiectivelor
1 min.
|
|
Se va
face intr-o maniera accesibila elevilor. Se scrie la tabla si pe caiete
titlul lectiei "Alcatuirea unei plante".. Se enumera activitatile in
care vor fi implicati elevii pe parcursul orei.
|
Explicatia
|
|
|
Dirijarea invatarii
30 min.
|
O1
O2
O1
O1
O3
|
Se prezinta o planta naturala
si se cere elevilor sa observe partile din care este alcatuita.
Doi, trei elevi repeta partile
componente ale unei plante.
Vom analiza plantele pe care
noi le-am pus semintele la incoltit in una din orele trecute.
Se adreseaza intrebari
elevilor in legatura cu etapele de dezvoltare ale unei plante.
Se realizeaza o prezentare
Power Point a etapelor de dezvoltare
Elevii sunt impartiti pe grupe
si fiecare grupa primeste cate un tip de radacina (radacina de morcov, de
ceapa, de porumb, de salcam), tulpina (de mazare, de trandafir, de fasole) si
jetoane cu tipuri de flori. Se analizeaza si se descriu.
-
Ce ati observat? Partile care alcatuiesc o planta difera de la una la alta.
Se
evidentiaza rolul pe care il are fiecare parte a plantei. (prezentare Power
Point)
Se adreseaza intrebari
elevilor in legatura cu rolul pe care il are radacina, tulpina, frunzele,
floarea, samanta.
|
Conversatia
Conversatia
Experimentul
descoperirea
Explicatia
Exercitiul
exercitiul
observatia
explicatia
|
Diferite tipuri de radacini, tulpini, frunze,
flori
|
Frontala
Capacitate de observatie
Capacitatea de a descrie caracteristici ale
radacinilor, tulpinilor, frunzelor
|
Feed-back-ul
4 min.
|
O1
|
Se adreseaza elevilor cateva intrebari pentru
consolidarea cunostintelor despre partile componente ale plantei si rolul
acestora.
Exercitiu - joc:Pe o plansa sunt prezentate
plante carora le lipseste cate o parte. Elevii vor extrage din cosulet cate
un jeton, vor numi ce reprezinta imaginea si vor potrivi jetonul la planta
care se potriveste.
|
exercitiul
observatia
|
|
Capacitatea de a observa caracteristici si de a
intregi o planta cu partea lipsa
|
evaluarea
5 min
|
O5
|
De completat fisa de evaluare (anexa 2)
|
exercitiul
|
Fise
|
Capacitatea de a numi partile componente ale unei
plante.
|
Incheierea lectiei
|
|
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a
desfasurat lectia. Ii evidentiaza pe elevii care au participat activ si ii
incurajeaza pe ceilalti. Pentru ora viitoare vor avea de realizat pe fisa de
portofoliu o planta care sa ca cuprinda toate partile componente. De asemenea
vor avea de completat fisa de lucru. (anexa 3)
|
|
|
|
anexa 1
|
|
|
|
|
C
|
A
|
M
|
P
|
I
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
R
|
E
|
L
|
I
|
E
|
F
|
|
|
|
|
C
|
E
|
R
|
E
|
A
|
L
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
M
|
U
|
N
|
T
|
E
|
|
|
|
|
|
|
V
|
U
|
L
|
T
|
U
|
R
|
|
R
|
O
|
Z
|
A
|
T
|
O
|
A
|
R
|
E
|
|
|
|
Cea mai joasa forma de relief;
Muntele si campia sunt forme de . . ;
Graul si porumbul sunt . . ;
Cea mai inalta forma de relief;
Ii place sa zboare peste varfuri stancoase;
Iepurele, popandaul, soarecele de camp sunt . . ..;
anexa
2
FISA DE EVALUARE
.Denumeste
partile componente, incepand cu partea
care se afla in pamant:
FISA DE EVALUARE
.Denumeste
partile componente, incepand cu partea
care se afla in pamant:
(anexa 3)
Dupa ce numiti partile plantei, colorati-le
corespunzator.