Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie - anotimpurile si vietuitoarele



de lectie - anotimpurile si vietuitoarele


Proiect de lectie  

SCOALA:

INVǍTǍTOARE:

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARA: MATEMATICǍ SI STIINTE ALE NATURII              

DISCIPLINA: Cunoasterea mediului inconjurator

SUBIECTUL: Anotimpurile si vietuitoarele

TIPUL LECTIEI: predare / dobandire de noi cunostinte

SCOPUL LECTIEI: Cunoasterea schimbarilor ce se produc in natura de-a lungul celor patru anotimpuri;

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:



O1 f sa cunoasca cele patru anotimpuri si lunile din care sunt alcatuite;

O2 f sa cunoasca caracteristicile fiecarui anotimp;

O3 f sa cunoasca influentele pe care le au aceste anotimpuri in viata animalelor si a plantelor;

O4 f sa raspunda la intrebari pe marginea materialului prezentat;

O5 f sa denumeasca fenomenele specifice celor patru anotimpuri;

O6 f sa identifice muncile prestate de oameni in fiecare anotimp;

O7 f Sa rezolve sarcinile de lucru propuse pe fise, independent.

STRATEGIA DIDACTICǍ:


RESURSE: Manuale, caiete tip, fise de lucru, laptop, panou de proiectie, fisa de munca individuala,                    

METODE SI PROCEDEE: se vor folosi metode si procedee precum:

Conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, observarea , problematizarea.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala.


SCENARIU DIDACTIC


Etapele

lectiei

Ob.

op.

Activitatea

propunatoarei

Activitatea

elevilor

Strategii

didactice

Moment organizatoric


2 min


Se vor asigura conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei:

*se pregateste materialul didactic;

*se asigura conditiile igienico-sanitare;

*se organizeaza colectivul de elevi;

*se descrie tipul de comportament adecvat lectiei.

Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie.

Exercitiul

organizatoric

Verificarea

cunostintelor

dobandite anterior


4min



Se verifica tema din punct de vedere calitativ prin citirea ei in clasa cu voce tare (vor fi solicitati 2-3 elevi)



Caietele vor fi luate la corectat la sfarsitul orei.


Ce lectie am avut de pregatit pentru astazi?


Cum sunt influentate plantele, animalele si oamenii de aceste anotimpuri?

Elevii numiti de invatatoare citesc tema.

Ceilalti urmaresc textele prezentate de colegi si corecteaza eventuale greseli de exprimare. Fac aprecieri asupra temei .

Noi am avut de pregatit:

Cum sunt influentate vietuitoarele de anotimpuri?

Deoarece fenomenele naturii difera de la un anotimp la altul oamenii, animalele si plantele se adapteaza prin activitatile pe care le desfasoara sau in cazul plantelor, stadiul lor de dezvoltare difera in functie de anotimp.

Exercitiul

conversatia






-conversatia

-exercitiul

Captarea atentiei


5min









O1

Se citeste o ghicitoare:



Suntem patru surioare,

Omului folositoare,

Ii aducem daruri mii,

Bucurii pentru copii.

(Anotimpurile)



Gasesc raspunsul ghicitorii.

-conversatia

-explicatia









Anuntarea

subiectului

si a obiectivelor lectiei


1 min


Astazi , la cunoasterea mediului va veti aminti care sunt cele patru anotimpuri de la noi din tara si caracteristicile fiecaruia.

Scriu titlu la tabla iar elevii noteaza data in caietul tip.

Va trebui sa fiti atenti la intrebarile pe care vi le voi adresa , sa formulati raspunsuri corecte , sa priviti cu atentie imaginile pe care vi le voi prezenta pentru ca la sfarsitul lectiei sa rezolvati corect sarcinile fisei de lucru .

Iau la cunostinta tema si obiectivele lectiei, mobilizandu-se pentru realizarea acestora.




Noteaza data

pe caietele tip.





-explicatia

-frontal


observatia

Dirijarea invatarii



25 min




O1


O2


O3










O1


O2


O3


























O1


O2


O3

Se va citi cate o ghicitoare pentru fiecare anotimp realizandu-se apoi o conversatie pe marginea anotimpului respectiv.


Cu sprancene de poiene,

Cu codite de mladite

Si cu flori la cingatoare

A sosit in tara, cine oare?


Ce stiti voi despre anotimpul primavara?









Care sunt lunile anotimpului primavara?


-se proiecteaza anotimpul primavara.


Se continua cu urmatoarea ghicitoare:


Spice inalte si bogate

Pe campii stau cocotate.

Si la munte si la mare

Vin copii sa stea la soare.

Cred ca-i usor de ghicit

Ce anotimp a sosit!


Care sunt lunile de vara?


Prin ce se caracterizeaza anotimpul vara?






- se proiecteaza anotimpul vara




Stiti voi oare, copilasi,

Cine lasa pomii golasi?

Cine-aduce ploi marunte

Si nespus de multe fructe?


Care sunt lunile anotimpului toamna?


Prin ce se caracterizeaza anotimpul toamna?



-se proiecteaza anotimpul toamna


A venit baba din munti,

Peste rauri facand punti.

Si a prins, spunand povesti,

Flori de gheata la feresti.


Care sunt lunile anotimpului iarna?



Prin ce se caracterizeaza anotimpul iarna?









- se proiecteaza anotimpul iarna.


Fiind scris din pauza continutul esential al lectiei, se lasa timp elevilor sa scrie pe caiete.






Primavara




Anotimpul primavara, este anotimpul in care natura se trezeste la viata:

Copacii inmuguresc, se fac primele insamantari, pasarile se intorc din tarile calde si isi construiesc cuiburi unde depun oua si le clocesc.

Lunile anotimpului primavara sunt: martie, aprilie, mai.





Vara





Lunile de vara sunt: iunie, iulie, august


Anotimpul vara se secera graul si se culeg unele fructe si legume cum ar fi: cirese, capsuni, varza, ridiche, spanac.

Puii animalelor cresc si invata sa se descurce singuri.

Copii se bucura de vacanta.


Toamna




Lunile anotimpului toamna sunt: septembrie, octombrie, noiembrie

Toamna este anotimpul recoltelor, pasarile calatoare se intorc in tarile calde, altele isi fac provizii pt. iarna



Iarna


Lunile anotimpului iarna sunt: decembrie, ianuarie, februarie.


Iarna, stratul gros de zapada apara plantele insamantate toamna de frigul de afara.

Unele animale salbatice se retrag in adaposturi -hiberneaza, altele cauta hrana scormonind in zapada iar animalele domestice sunt hranite si adapostite de om.


Elevii scriu de pe tabla:

In tara noastra vremea se schimba de-a lungul celor patru anotimpuri: primavara, vara, toamna si iarna.

Aceste schimbari influenteaza viata plantelor, a animalelor si a oamenilor.


Fixarea cunostintelor

7 min

O7

Se da o fisa de lucru spre rezolvare.

Elevii rezolva sarcinile de pe fisa primita.

munca independenta

Anuntarea temei de casa si aprecieri finale

1 min


Se apreciaza modul in care au raspuns si au lucrat elevii.

Tema pentru acasa : calendarul naturii pentru o zi de primavara de pe caietul special

Retin tema data.

Urmaresc aprecierile facute de invatatoare si isi autoapreciaza individual propria pregatire raportand-o la standardele de performanta precizate de invatatoare.


aprecierea verbala


conversatia







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright