Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie



de lectie



PROIECT DE LECTIE



Data

Unitatea scolara:

Clasa:

Profesor:

Aria curriculara

Disciplina

Unitatea de invatare:

Continutul invatarii

Tipul lectiei

Competente specifice/Obiective de referinta:

Obiective operationale:



Cognitive


Afectiv - atitudinale


Psihomotorii


Strategia didactica:

Resurse procedurale:


Resurse materiale:


Forme de organizare:


Forma de evaluare

Durata: .. minute

Locul desfasurarii

Bibliografie:

Autor, Titlul lucrarii, Editura, Localitatea, Anul



TIPUL LECTIEI: ACHIZITII DE NOI CUNOSTINTE - ETAPE

DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(durata)




2. Verificarea temei

(durata)




3.Reactualizarea cunostintelor

(durata)




Captarea atentiei Discutie introductiva (pregatitoare)

(durata)

Obs: Optional, dar recomandabil



5. Anuntarea continutului si a obiectivelor

(durata)




6. Dirijarea invatarii

(durata)

Obs.: Este indicat ca, dupa fiecare sarcina de lucru, sa se realizeze verificarea ei in scopul identificarii lacunelor/dificultatilor si a propunerii unor activitati de recuperatorii



7. Asigurarea feed-backului

(durata)

Optional, in functie de activitatile realizate.



8. Tema pentru acasa Explicatii pentru continuarea activitatii acasa

(durata)





Continut informativ


Exercitiile propuse, fisele de lucru, alte materiale folosite in lectie.


TIPUL LECTIEI: EXERSARE DE CAPACITATI - ETAPE

DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(durata)




2. Verificarea temei


(durata)




3.Reactualizarea cunostintelor

(durata)




4. Discutie introductiva (pregatitoare)/Captarea atentiei

(durata)

Obs: Optional, dar recomandabil



5. Anuntarea continutului si a obiectivelor

(durata)




6. Dirijarea exersarii

(durata)

Obs.: Este indicat ca, dupa fiecare sarcina de lucru, sa se realizeze verificarea ei in scopul identificarii lacunelor/dificultatilor si a propunerii unor activitati de recuperatorii



7. Asigurarea feed-backului

(durata)

Optional, in functie de activitatile realizate.



8. Tema pentru acasa Explicatii pentru continuarea activitatii acasa

(durata)





Continut informativ


Exercitiile propuse, fisele de lucru,  alte materiale folosite in lectie.

TIPUL LECTIEI: RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE - ETAPE

DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(durata)




2. Verificarea temei

(durata)




3.Precizarea materiei supusa recapitularii/plan de recapitulare

(durata)




4. Recapitularea continuturilor

(durata)

Obs.:In conformitate cu planul tematic stabilit si, concomitent, realizarea unor scheme sau sinteze, cuprinzand datele esentiale



5. Explicatii suplimentare

(durata)

Obs.: Pentru completarea unor lacune, clarificarea unor lucruri insuficient intelese sau pentru stabiirea unor noi corelatii intre cunostinte



6. Asigurarea feed-backului

(durata)

Obs.: Efectuarea de catre elevi a unor lucrari solicitand folosirea cunostintelor recapitulate, capacitatilor formate



7. Tema pentru acasa Explicatii pentru continuarea activitatii acasa

(durata)





Continut informativ


Planul de recapitulare, exercitiile propuse, fisele de lucru, alte materiale folosite in lectie.

TIPUL LECTIEI: VERIFICARE SI APRECIERE A REZULTATELOR SCOLARE - ETAPE

DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(durata)




2. Verificarea temei

(durata)




3.Stabilirea continutului tematic ce urmeaza a fi verificat

(durata)

Obs: Cu precizarea elementelor esentiale si cunoasterea acestei tematici de catre elevi



4. Verificarea pregatirii elevilor

(durata)

Obs.: In cazul examinarilor orale aceasta urmeaza sa fie astfel realizata incat sa prilejuiasca si sistematizarea materialului verificat



5. Aprecierea rezultatelor

(durata)

Obs.: Se vor sublinia elementele mai putin cunoscute de elevi (in cazul evaluarilor orale) sau a greselilor si lipsurilor caracteristice (in cazul lucrarilor scrise si al verificarilor practice) observate la elevi in timpul rezolvarii sarcinilor date



6. Explicatii suplimentare

(durata)

Optional -  pentru completarea lacunelor si corectarea erorilor savarsite de elevi



7. Tema pentru acasa Explicatii pentru continuarea activitatii acasa

(durata)

Optional -  pentru completarea lacunelor si corectarea erorilor savarsite de elevi




Continut informativ


CONTIUNUTUL PROBEI DE EVALUARE


TIPUL LECTIEI: FORMAREA SI CONSOLIDAREA PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR  - ETAPE

Pentru activitatile practice

DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(durata)




2. Captarea atentiei

(durata)




3.Anuntarea continutului si a obiectivelor

(durata)

Explicarea scopului activitatilor de urmeaza sa fie realizate de elevi



4. Recapitularea si actualizarea cunostintelor ce vor fi utilizate 

(durata)




5. Descrierea fazelor lucrarii

(durata)




6. Demonstrarea

(durata)

De catre profesor sau prin intermediul unui elev a modului in care urmeaza sa fie efectuata lucrarea



7. Prezentarea unui model al lucrarii




8. Efectuarea propriu-zisa a lucrarii de catre elevii

(durata)

Sub indrumarea profesorului, cu grad de independenta in lucru a elevilor in continua crestere



9. Analiza modului in care a fost efectuata lucrarea

Aprecierea acesteia prin raportarea la o lucrare reusita autoevaluare, evaluare reciproca



10. Refacerea lucrarilor nereusite (daca este cazul)




Continut informativExercitiile propuse, fisele de lucru alte materiale folosite in lectie.

EDUCATIE FIZICA SI SPORT


DESFASURAREA LECTIEI


Parti

Etapele lectiei

(verigi)

Durata

Continut - Mijloace de realizare

Dozare

Formatii

Indicatii metodice

Partea pregatitoare

1.Organizarea colectivului de elevi (~4')





2. Pregatirea organismului pentru efort (~6')






3.Influentarea selectiva a aparatului locomotor (~9')





Partea fundamentala

4. Realizarea temelor (~26')





Partea de incheiere

5.Revenirea organismului dupa efort






6.Aprecieri si recomandari











BIBLIOGRAFIE:

- I. Cerghit, I.T. Radu, E, Popescu, L. Vlasceanu, Didactica-Manual pentru clasa a X-a - scoli normale, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1996





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright