Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie - numerele naturale de la 0 la 100



de lectie - numerele naturale de la 0 la 100


Proiect de lectie


DATA: 20 februarie

SCOALA CU CLASELE I-VIII "TUDOR ARGHEZI" NAVODARI

CLASA I C

PROPUNATOR: inv.

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte

DISCIPLINA: Matematica

UNITATEA DE INVATARE : Numeratia de la 0 la 100

CONTINUTUL INVATARII: Numerele naturale de la 0 la 100

TIPUL LECTIEI: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor


OBIECTIV GENERAL: Sistematizarea cunostintelor si exersarea deprinderilor de operare cu numerele naturale in concentrul 0-100.




OBIECTIVE DE REFERINTA


1.1. sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (zeci si unitati );

1.2. sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 100;

4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva si disponibilitate fata de utilizarea numerelor.


OBIECTIVE OPERATIONALE


COGNITIVE :

O1 - sa numere crescator si descrescator, in intervalul 0-100;

O2 - sa ordoneze un sir de numere, crescator si descrescator;

O3 - sa compare numere, in intervalul 0-100;

O4 - sa selecteze numerele mai mici decat cele indicate, dintr-un sir de numere;

O5 - sa descompuna numere formate din zeci si unitati;

O6 - sa scrie "vecinii" numerelor date;

O7 - sa identifice numerele pare sau impare, dintr-un sir de numere date;

O8 - sa descopere regula de compunere a unui sir de numere naturale;

O9 - sa scrie numere formate din doua cifre utilizand trei cifre indicate.



AFECTIV - ATITUDINALE:

Formarea atitudinii de perseverenta in procesul de rezolvare corecta si integrala a sarcinilor de invatare.

Mentinerea relatiilor de colaborare in timpul activitatii pe grupe.


PSIHO-MOTORII:

sa pastreze pozitia corecta a corpului, in timpul scrierii.


RESURSE PROCEDURALE:


conversatia euristica;

observarea dirijata;

exercitiul;

explicatia;

problematizarea;

jocul didactic.


RESURSE MATERIALE:


fise de munca independenta;

plicuri cu fise "MATE" pentru concurs;

"ghiocei";

mascota "MATE";

ecusoane;

tabla magnetica;

panou.


RESURSE UMANE: 18 elevi


RESURSE TEMPORALE: 45 minute


FORME DE ORGANIZARE A COLECTIVULUI:


activitate frontala;

activitate individuala;

activitate pe grupe.


LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa





BIBLIOGRAFIE:


v     * * * - ,,Metodica predarii matematicii la clasele I-IV",manual pentru licee pedagogice, Editura Didactica si Pedagogica , Bucuresti 1988;


v     Paraiala D.,Dumitru - Matematica, manual pentru clasa I,

Paraiala,Viorica Editura Euristica 2006.

Paraiala,Cristian-George




MOMENTELE LECTIEI



T.


ELEMENTE ESENTIALE

DE CONTINUT


OB.


RESURSE PROCEDU-

RALE


RESURSE MATERIALE


TIPURI

DE

INVATARE

Pregatirea pentru activitatea de invatare


Verificarea temei




Captarea atentiei














Anuntarea temei

Enuntarea obiectivelor



Dirijarea invatarii



























Obtinerea performantei

















Asigurarea feed-back-ului


Tema pentru acasa

Aprecieri

finale
























































































Elevii au pe banca toate materialele necesare pentru buna desfasurare a orei. Acestia sunt organizati in patru grupe.



Se verifica tema cantitativ si calitativ. In acest timp, elevii vor rezolva exercitiul de pe fisa de lucru.

Se verifica munca independenta.


Se va prezenta elevilor o mascota al carei nume il vor descoperi dupa ce vor citi literele de pe spatele plicurilor pe care le vor extrage de pe un panou. Plicurile contin fise cu exercitii care vor fi rezolvate pe parcursul orei sub forma unei competitii, castigatorii fiind premiati de mascota.

De asemenea, pe panou se afla cate un "buzunar" unde fiecare grupa va colecta "ghiocei" pentru fiecare sarcina corect si rapid rezolvata. Cine va strange cei mai multi ghiocei va fi echipa castigatoare.

Cate un reprezentant de la fiecare grupa va alege un plic si astfel vor afla ca pe mascota o cheama MATE.


Se anunta tema si se scrie titlul la tabla si in caiete ( Numerele naturale de la 0 la 100).

Pe parcursul orei va trebui sa fiti foarte atenti pentru ca ne vom intrece rezolvand multe tipuri de exercitii cu numerele de la 0 la 100.


Pentru a fi pregatiti de concurs ne vom "incalzi" cu cateva exercitii orale si scrise.


Exercitii orale:

Numarati de la 67 la 74.

Numarati de la 43 la 35.

Care sunt cifrele pare? Dar cele impare?


Exercitii scrise (la tabla si in caiete)

Se dau numerele: 35, 16, 41, 28, 32, 90, 100.

Alege numerele pare.


Compara numerele:


29 ; 56 65 ; 81 18 ; 36 63


Scrie vecinii numerelor: 24, 16, 42, 90, 54, 68.

Spune numerele impare de la 21 la 30.


Numara de la 91 la 73.

Subliniaza cifra zecilor:

74, 60, 83, 18, 92, 17, 39.

Incercuieste cifra unitatilor:

13, 57, 26, 7, 99, 100, 35.


CONCURSUL "MATE"

Se rezolva primul exercitiu din plic. Dupa un interval de timp stabilit , cate un reprezentant de la fiecare grupa va aplica pe panou fisa rezolvata.


In timp ce verific corectitudinea celor patru fise, elevii rezolva exercitiul de pe fisa urmatoare.


Similar se va proceda cu urmatoarele doua fise.


Dupa corectarea fiecarei fise, vor fi apreciati elevii grupei care au rezolvat corect, au avut o buna colaborare si au lucrat disciplinat.

La sfarsitul concursului va fi anuntata echipa care a adunat cei mai multi ghiocei si vor primi diplome de participare toate grupele.


Se va rezolva o fisa de munca independenta. Aceasta va fi corectata si elevii vor primi calificative (ulterior).


Elevii vor avea de rezolvat exercitiile cu numere de la 0 la 100 din caietul special.


Vor fi premiate echipele care au participat la concurs si vor primi calificative elevii care s-au evidentiat pe parcursul orei.






O9































O1





O7



O3




O6


O7


O1


O5



O5




O4




O1



O5

O6









O5

O2

O8






activitate independenta






explicatia

jocul didactic






















exercitiul

oral




activitate frontala

exercitiul


















activitate pe grupe

















activitate independenta






fisa de munca independenta *



mascota MATE


plicuri cu exercitii



panou


"ghiocei"





tabla

caiete de matematica













tabla

caiete

creioane colorate


















fisele: M1, A1, T1, E1



fisele: M2, A2, T2, E2


fisele: M3, A3, T3, E3


fisele: M4, A4, T4, E4







fisa de munca independenta **





diplome






operationala





























operationala



activ- participativa





















activ- participativa


















operationala







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright