Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DE LECTIE CLASA: a III-a Limba si literatura romana - "Puisorii", de Emil Garleanu



DE LECTIE CLASA: a III-a Limba si literatura romana - "Puisorii", de Emil Garleanu


SCOALA CU CLASELE I - VIII "SF. IMPǍRATI"

BALTA DOAMNEI














PROIECT DE LECTIE











INSTITUTOR,

DATA: 6 octombrie

SCOALA: "Sf. Impǎrati" Balta Doamnei

CLASA: a III-a

INSTITUTOR:

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE: Toamna

SUBIECTUL: "Puisorii", de Emil Garleanu

TIPUL LECTIEI: predare - invatare

DURATA:


OBIECTIVE FUNDAMENTALE:


    Dezvoltarea capacitǎtii de receptare a mesajului oral sau scris

    Dezvoltarea capacitǎtii de exprimare oralǎ si scrisǎ, corectǎ si cursivǎ, expresivǎ, constientǎ

    Dezvoltarea capacitatii de munca intelectuala cu textul literar

    Dezvolatarea deprinderilor de citire corectǎ, constientǎ si expresivǎ


OBIECTIVE OPERATIONALE:


La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sǎ:

a)     Obiective cognitive:

Sa citeasca corect, coerent, constient si expresiv textul literar

Sǎ desprindǎ informatiile esentiale din text;

Sa identifice cuvintele si expresiile noi din text;

Sa raspunda la intrebarile legate de continutul textului;

Sa utilizeze creativ elementele de vocabular insusite;

Sǎ identifice semnele de punctuatie intalnite in text si sǎ explice folosirea lor;

Sa compuna un text scurt despre toamnǎ;

Sa realizeze un desen sugerat de continutul lectiei;

Sa stabileasca valoarea de adevar a unei afirmatii;

Sa alcatuiasca o problema folosind cuvinte din text;

Sa noteze titlulrile unor cantece despre primavara si cateva versuri din aceste cantece;

Sa enumere semnele specifice anotimpului toamna;

Sa denumeasca activitati specifice anotimpului toamna;

Sa completeze enunturile lacunare si sa justifice alegerea facuta.


b)     Obiective afective:

Sa manifeste interes, curiozitate pentru lectie;

Sa participe activ la desfǎsurarea lectiei

Sǎ colaboreze cu invǎtǎtorul/ colegii in activitatea de invatare;

Sǎ-si exprime propriile pareri, ganduri si sentimente fata de frumusetile naturii in anotimpul toamna.


c)      Obiective psiho - motorii

Sa-si dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de invatator ;

Sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

Sǎ adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei.


STRATEGII DIDACTICE:

a)       Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, lectura explicativǎ, metoda didactica "Harta lecturii", Teoria inteligentelor multiple jocul didactic munca cu manualul

b)     Resurse materiale: fise de lucru, planse, manual , videoretroproiector.

c)      Forme de organizare: frontala, pe grupe si individuala.

Esalonarea situatiilor de instruire

Obiective operationa

le

Unitǎti de continut

Strategii pedagogice

Conexiunea inversǎ (feed-back-ul)

1. Moment organizatoric

Sǎ dovedeascǎ interes pentru lectie

Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

Conversatia


Activ. frontalǎ

Se pregǎtesc pentru lectie

2. Verificarea temei

Sǎ corecteze tema

Verific tema calitativ prin citirea orala de catre elevi, fac aprecieri, se corecteazǎ eventualele greseli.

Conversatia

Caietele elevilor

Activ. frontalǎ

Isi corecteazǎ eventualele greseli

3. Captarea atentiei

Sa participe activ la desfǎsurarea lectiei



Sa raspunda la intrebarile legate de imaginile prezentate


- Solicit elevii sa priveasca ecranul de pe tabla si sa descopere ce anotimp este prezentat in imagini, in power point, cu ajutorul retroproiectorului. Se prezintǎ elevilor si o plansǎ ce prezintǎ anotimpul toamna si diferite activitǎti ce se desfǎsoarǎ in acest anotimp.

- Plecand de la cunostintele elevilor despre toamnǎ voi solicita acestora sa raspunda la cateva intrebari:

Dupa ce anotimp urmeaza toamna?

Ce se intampla in natura toamna? ( plante, insecte, pasari, zile, temperatura, etc. )


Care sunt lunile de toamnǎ?

- Formulez intrebari care conduc elevii la aflarea denumirii noii unitati de invatare: " Toamna"




Conversatia


Observatia




Video-retroproiector

Imagini de toamnǎ prezentate in power point




Activ. frontala




Furnizeazǎ rǎspunsuri adecvate .

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Sa participe activ la desfǎsurarea lectiei


"Nu intamplǎtor am discutat despre anotimpul toamna. Dupǎ cum stiti am incheiat prima unitate de invǎtare intitulatǎ Scoala, iar azi vom lucra prima lectie din a doua unitate de invǎtare numitǎ Toamna"

- Anunt titlul lectiei "Puisorii", de Emil Garleanu si cateva din obiective in maniera accesibila copiilor.

_ Scriu titlul pe tabla, iar copiii completeazǎ pe fisa "Harta lecturii" (ANEXA 1 ).

Conversatia



Exercitiul

Tabla

Fisa "Harta lecturii"

Activ. frontala



Activ. individualǎ



Isi noteazǎ titlul lectiei si autorul pe fisǎ

5. Dirijarea invatarii















Sǎ citescǎ datele despre autor



Sǎ identifice elementele de organizare a textului in pagina









Sa citeasca corect, coerent, constient si expresiv textul literar

Sǎ desprindǎ informatiile esentiale din text;



Sa identifice cuvintele si expresiile noi din text

Sa utilizeze creativ elementele de vocabular insusite


Sa citeasca corect

Sa identifice cuvintele noi

Sǎ formuleze enunturi






Sa citeasca corect

Sa raspunda la intrebari

Sǎ identifice semnele de punctuatie intalnite in text si sǎ explice folosirea lor


Sǎ citeascǎ selectiv

- Solicit elevilor informatii despre autor si operele sale.

- Voi prezenta cu ajutorul calculatorului ( prezentare power point) titlul lectiei, autorul, datele despre autor si textul.

Date despre autor

- Prezint portretul autorului Emil Garleanu si cateva date biografice atat pe calculator cat si pe fise (ANEXA 2).

- Cer elevilor sǎ deschidǎ manualele. Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului lectiei si a autorului.

"Ce observati in imagine?"

"Ce anotimp credeti cǎ este prezentat?"

"De ce?"

Lectura model a textului literar

- Citesc integral textul prezentat pe calculator in timp ce elevii urmǎresc pe carte.

- Initiez o discutie despre text si despre mesajul lectiei.

"Care este autorul si titlul?"

"De ce s-a intitulat textul astfel?"

Lectura explicativa a textului literar

- Numesc elevii care sa citeasca lectia pe fragmente si port o altǎ discutie:

"Care sunt personajele?"

"Cand si unde se petrece intamplarea?"

"Ce pǎsǎri cǎlǎtoare sunt prezentate?"

"In cate fragmente este impǎrtit textul?"


I- Solicit citirea primului fragment si port urmǎtoarea discutie :

"Ce fac randunele ?"

"Cum se pregǎtesc de plecare?"

- Cer identificarea cuvintelor necunoscute din fragment, le explic, apoi le scriu la tablǎ, iar elevii completeazǎ pe fisǎ. Le cer sǎ alcǎtuiascǎ propozitii cu noile cuvinte (vǎzduh = aer, a strǎbate = a cutreiera, a traversa, a parcurge). Se explicǎ expresia "randunele ca niste sǎgeti"


II - Solicit citirea celui de-al doilea fragment. Initiez urmǎtoarea discutie :

"Ce urmǎreste bǎiatul ?"

"De ce considera cǎ puii sunt ai lui ?"

- Le cer sǎ identifice cuvintele necunoscute (stol = card, grup de pǎsǎri, streasinǎ = prelungire a acoperisului casei in afarǎ, a cǎpǎta = a primi in dar sau de pomanǎ). Se formuleazǎ propozitii orale.


III - Se citeste al treilea fragment si se discutǎ.

"Ce fac pǎsǎrile inainte de plecare?"


IV - Se citeste al patrulea fragment.

"De ce a inceput sǎ plangǎ copilasul ?"

"Cine ii alungǎ supǎrarea bǎiatului?"

"Ce ii spune mama despre puisori?"

- Se identificǎ cuvantul necunoscut (zare = aer). Se formuleazǎ propozitii orale.

- Se cere identificarea semnelor de punctuatie intalnite in text si explicarea folosirii lor.


- Se citeste, pe rand, cate o fraza a lectiei (citire in lant) adaptand intonatia impusa de semnele de punctuatie.

- Se face citirea selectivǎ:

Propozitiile exclamative;

Enuntul din care aflati de unde are copilasul puii

Enuntul din care aflati cum se pregǎtesc pǎsǎrile de plecare.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul







Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia







Conversatia




Lectura explicativa


Munca cu manualul








Lectura explicativa

Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul



Lectura explicativa

Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul




Lectura explicativa

Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul




Lectura explicativa

Munca cu manualul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul



Prezentare power point


Fisa de autor











Prezentare power point








Manualul









Manualul

Fise de lucru






Manualul

Fise de lucru








Manualul

Fise de lucru










Manualul





Activ. frontala



Activ. individualǎ

















Activ. frontala













Activ. frontala







Activ. frontala









Activ. frontala










Activ. frontala

si individualǎ








Citesc datele despre autor



Identificǎ elementele de organizare a textului in pagina






Ascultǎ lectura invǎtǎtoarei




Citesc lectia pe fragmente si desprind elementele esentiale din text






Identificǎ noile cuvinte si expresii , alcǎtuiesc propozitii cu ele



Formuleazǎ rǎspunsuri logice la intrebǎrile referitoare la continutul textului















Realizeazǎ citirea selectivǎ a lectiei

6. Obtinerea performantei

Sǎ colaboreze cu invǎtǎtorul/ colegii in activitatea de invatare


Sǎ rezolve sarcinile primite


- Elevii vor fi impartiti in 6 grupe ( sase inteligente). Fiecare elev va purta in piept cate un jeton colorat diferit. Le voi oferi elevilor plicurile cu fisele de lucru. Fiecare grupǎ de elevi va primi plicul ce va avea aceeasi culoare ca si jetoanele din pieptul elevilor din grupa respectivǎ si va rezolva sarcina propusǎ. Sarcinile vor fi date in functie de tipul de inteligentǎ predominantǎ a fiecǎrui copil. Astfel o grupǎ va alcǎtui propozitii despre toamnǎ, altǎ grupǎ va compune o problemǎ cu expresii din lectie si vor stabili valoare de adevǎr a unor afirmatii, altii vor desena un tablou reprezentand Toamna sau un moment din lectie etc. ( ANEXA 3).

Conversatia


Explicatia


Exercitiul


Munca cu manualul



Teoria inteligente-lor multiple





Manualul



Fise de lucru





Activ. frontala




Activ. pe grupe


Colaboreazǎ cu colegii de grupǎ pentru a realiza corect sarcinile primite

7. Asigurarea retentiei si a transferului

Sǎ aprecieze lucrǎrile realizate






Sǎ completeze fisa

- Lucrarile obtinute vor fi prezentate la tabla si discutate (lucrarile vor fi realizate pe coala A4 ).

Suplimentar voi solicita elevilor sa incerce sa isi foloseasca corpul pentru a reprezenta un moment din lectie (mimica - inteligenta corporal kinestezica):

* tristetea de pe chipul copilului;

*imbrǎtisarea dintre mamǎ si copil.

Elevii vor completa primele doua puncte din harta lecturii (ANEXA 1).


Conversatia


Explicatia


Jocul didactic



Lucrarile elevilor



Activ. frontala



Activ. pe grupe

Fac aprecieri asupra lucrǎrilor colegilor

Redau prin mimicǎ si gesturi anumite momente din lectie

8. Tema pentru acasa

Sǎ noteze tema

Elevii vor completa acasa harta lecturii in intregime.

Din carte - pagina 19 intrebǎrile.

Explicatia


Activ. frontala


Isi noteazǎ tema

9. Evaluare


Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie.

Se acorda calificative.








ANEXA 1

HARTA TEXTULUI


































ANEXA 2



Date despre autor

EMIL GARLEANU



S-a nascut la Iasi , la 5 ianuarie 1878 dintr-o veche familie moldoveneasca.

Inca din copilarie l-au incantat peisajele moldovenesti, lumea plina de taina "a celor care nu cuvanta", frumusetea basmelor.



A scris volume de schite si povestiri: 'Batranii', 'Cea dintai durere', 'Nucul lui Odobac'.

Opera cea mai cunoscuta este 'Din lumea celor care nu cuvanta' (1910), in care povesteste, cu gingasie si duiosie, intamplari felurite din viata gazelor, pasarilor, animalelor si plantelor. Cartea e dedicata fiicei sale, Rodica.

Operat de rinichi, s-a stins la numai 36 de ani si e inmormantat la Bellu - Bucuresti.


















ANEXA 3

TEORIA INTELIGENTELOR MULTIPLE


Grupa I - verbal - lingvistica

Alcatuiti un text scurt despre toamnǎ.

Puteti folosi urmǎtoarele expresii: "livezi aurii", frunze ruginii", "pǎsǎri gǎlǎgioase".

Grupa II - vizual - spatiala

Desenati cate un tablou sugerat de continutul lectiei (la alegere, dupa preferinte)

Grupa III - logico matematica


1. Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor afirmatii:

* Puisorii de vrabie se pregǎtesc de plecare.

* Bǎiatul a inceput sǎ plangǎ pentru cǎ puisorii au plecat.


Alcatuiti in scris o problema folosind cuvinte din text : "puisori", "stol"

Grupa IV - muzical ritmica


1. Amintiti-va cateva cantece despre toamnǎ, notati titlulrile amintite si cateva versuri amintite.

Interpretati un cantec din cele exemplificate.

Grupa V - naturalista

1. Enumerati semnele specifice anotimpului toamna

2. Exemplificati activitati specifice anotimpului toamna.


Grupa VI - intrapersonala

Completati enunturile:


Daca am fi un personaj din text, am fi . . . . . . . . . , pentru ca . . . . . . . . . ..

Daca am fi o floare de toamnǎ, am fi . . . . . . . ., pentru ca . . . . . . . . . .











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright