Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie - clasa: a X-a, geografie, geografia Populatiei, dinamica populatiei. Bilantul natural al populatiei



de lectie - clasa: a X-a, geografie, geografia Populatiei, dinamica populatiei. Bilantul natural al populatiei


Proiect de lectie


Clasa: a X-a E

Colegiul National: Stefan Velovan

Obiectul: Geografie

Unitatea de invatare: Geografia Populatiei

Subiectul lectiei: Dinamica populatiei. Bilantul natural al populatiei

Competente specifice:



1.1. Utilizarea terminologiei stiintifice si disciplinare specifice (concepte, notiuni) pentru prezentarea unor informatii referitoare la populatie;

1.2. Argumentarea unui demers explicativ;

2.2. Formalizarea informatiilor;

3.2. Analiza interactiunilor dintre mediul natural si populatie;

4.1. Citirea si interpretarea informatiei cartografice si geografice referitoare la populatie;

4.2. Operarea cu simboluri, semne si conventii;

4.4. Trecerea de la o scara la alta;

4.5. Construirea unor schite cartografice simple;

5.1. Identificarea surselor de informare si a informatiei utile in sistemele multimedia;

5.2. Utilizarea tehnologiei documentarii bibliografice eficiente.

Obiective operationale:

a). Cognitive:

Sa defineasca si sa utilizeze concepte precum: dinamica populatiei, bilantul natural al populatiei, natalitate, mortalitate, speranta de viata, tranzitie demografica, capcana demografica;

Sa  explice cauzele diferentierilor demografice regionale.

b). Metodologice:

Localizarea pe harta a unor tari, continente;

Constientizarea importantei evolutiei demografice pentru viitorul societatii umane.



c). Afectiv-atitudinale:

Sa manifeste interes, curiozitate stiintifica pentru problematica evolutiei populatiei;

d). Psihomotorii:

Sa localizeze pe harta fenomenele studiate;

Sa relationeze factorii geografici cu elementele specifice evolutiei populatiei;

Tipul lectiei: de dobandire de noi cunostinte.

Metode folosite: conversatia, problematizarea, lucrul cu manualul, lucrul cu harta.

Mijloace de invatamant: harta fizica a lumii, manualul.

Strategia didactica: euristica, dirijata, deductiv-inductiva.


Organizarea activitatii: frontala, individuala.

Evaluarea: continua-prin intrebari si analize pe tot parcursul lectiei.

Loc de desfasurare: cabinetul de geografie.

Timp: 50 minute.


Continutul informativ al lectiei


Populatia reprezinta totalitatea indivizilor care traiesc pe un anumit teritoriu si intr-o anumita perioada de timp.

Populatia creste cand conditiile naturale si economice sunt favorabile si descreste cand acestea sunt nefavorabile.

Populatia Terrei a evoluat in timp si spatiu, nu numai din punct de vedere al numarului de locuitori, dar si ca structura sau repartitie. Toate aceste modificari definesc dinamica populatiei.

Dinamica populatiei este un proces in continua evolutie care reflecta schimbarile intervenite in ierarhia continentelor dupa numarul de locuitori, in raportul dintre tarile dezvoltate si cele subdezvoltate, in alternanta regiunilor dens populate si a celor slab populate.

Bilantul natural al populatiei

La nivel global, dinamica populatiei este rezultatul bilantului natural. Bilantul natural are doua componente: una activa (natalitatea)si alta pasiva (mortalitatea).

Bilantul natural al populatiei este diferenta dintre numarul nasterilor si cel al deceselor, exprimata in valori relative (‰), calculata pentru un an sau o perioada determinata de timp.

Sporul natural al planetei, in prezent de 12‰, este in continua descrestere. Valori mari intalnim in Africa(22‰), America Latina (15‰) si Asia (13‰);valori apropiate in Oceania, iar sub medie in Europa si unele tari asiatice(Japonia si Coreea de Sud).

In majoritatea tarilor in dezvoltare sporul natural este ridicat,iar in tarile dezvoltate s-a inregistrat la sfarsitul secolului al XIX-lea un recul al sporului natural.

Speranta de viata la nastere exprima numarul mediu de ani pe care o persoana ii poate trai, in mod obisnuit,exprimat la nastere.Speranta de viata la nastere reprezinta o reflectare directa a cresterii sau scaderii niveluli de trai al populatiei.

Exista inca multe tari pe Glob care n-au reusit sa intre in tranzitie demografica, respectiv sa treaca de la un spor natural foarte ridicat la unul moderat. Iar atunci cand o tara cunoaste multa vreme un spor natural ridicat si, ca urmare, populatia creste foarte rapid, determinand o inrautatire a situatiei economice, se vorbeste de capcana demografica. Cea mai populata tara a lumii, China, a reusi sa evite caderea in aceasta capcana printr-o politica demografica antinatalista.





Desfasurarea lectiei


Etapele lectiei


Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1.Organizarea lectiei(5’)


♦ Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei, tabla, se noteaza absentii.

♦Pregatesc manualele scolare, caietele.

2.Reactualizarea cunostintelor din lectia anterioara „Principalele probleme actuale de geografie politica”(5’)




♦Se adreseaza elevilor intrebari privind problemele de geografie politica:

-Care sunt principalele probleme de geografie politica contemporana?

-Care sunt principalele zone de conflict?

-Care sunt zonele disputate pe plan international din cauza resurselor economice?



♦Sunt atenti si raspund.




♦Enumera

3.Activitatea introductiva prin captarea atentiei si anuntarea lectiei noi(3’)

♦Recomanda elevilor sa deschida manualul la pag.19-20.

♦Noteaza pe tabla titlul lectiei, „Dinamica populatiei.Bilantul natural al populatiei”

♦Deschid manualele.


♦Noteaza in caiete.



4.Dirijarea invatarii si dobandirea de noi cunostinte(30’)






♦Precizati ce intelegeti prin notiunea de populatie?

♦Ce credeti ca presupune dinamica populatiei?

♦Incercati sa definiti urmatorii termeni: natalitate si mortalitate.

♦Cand credeti ca populatia creste si descreste?

♦De ce credeti ca populatia de pe continentul african este in continua crestere?

♦Dar populatia incadrata in continentul european de ce este in continua descrestere?

♦Ce factori credeti ca influenteaza durata medie de viata?

♦Raspund.




♦Definesc.






♦Raspund




5.Fixarea cunostintelor(5’)

♦Ce reprezinta populatia?

♦Ce este dinamica populatiei?

♦Ce reprezinta bilantul natural al populatiei?

♦Eplicati rolul politicilor demografice.



♦Raspund.


6.Tema pentru acasa(2’)

♦Invatarea lectiei  dupa caietul de notite si manual.

♦Noteaza in caiete.




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright