Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie Clasa: a V-a - istorie - diversitatea lumii in mileniul I d. Hr.



de lectie Clasa: a V-a - istorie - diversitatea lumii in mileniul I d. Hr.


Proiect de lectie


Scoala: cu clasele I - VIII Breasta

Clasa: a V-a

Aria curriculara: Om si Societate

Disciplina: Istorie

Tema: Diversitatea lumii in mileniul I d. Hr.

Subiectul: Lumea araba

Tipul lectiei: mixt

Scopul lectiei: sa explice formarea si evolutia califatului arab, importanta civilizatiei arabe in Evul Mediu.

Obiective de referinta:

3.1.sa analizeze un eveniment, personaj, fapt istoric pornind de la diferite surse de informatii

3.2.sa realizeze tabloul unei perioade istorice identificand schimbarile intervenite

4.3. sa foloseasca in contexte noi  termenii istorici invatati



Obiective operationale:

- sa prezinte conditiile geografice ale Peninsulei Arabe;

- sa explice legatura intre conditiile geografice si dezvoltarea economico-sociala a arabilor;

- sa demonstreze rolul Islamului in unificarea triburilor arabe si in expansiunea teritoriala a califatului arab;

- sa plaseze in timp etapele formarii statului arab si ale expansiunii teritoriale a acestuia;

- sa defineasca termenii: calif / califat, islam, razboi sfant (djihad), Coran, moschee, hegira;

- sa arate care au fost urmarile expansiunii califatului arab;

- sa releve importanta civilizatiei arabe in Evul Mediu timpuriu;

- sa interpreteze izvoarele istorice.

Nivelul initial de pregatire al elevilor

- elevii au cunostinte din lectiile anterioare;

- nu stapanesc cunostintele necesare constructiei noii teme.

Strategia didactica: mixta.

a) resurse procedurale: expunerea, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, descoperirea.

b) resurse materiale: video-proiector, harta.

c) forme de organizare: individual.

Forme de evaluare:

- continua;

- prin analiza raspunsurilor;

Locul de desfasurare: sala de clasa.

Durata

Bibliografie selectiva:

***, Istoria universala, vol. III, Editura Stiintifica, Bucuresti, 1960.

Balutescu, Valentin, Vlad, Constantin, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, Bucuresti, 1997.

iidem, Istorie. Ghidul profesorului, Editura All, Bucuresti, 1999.

Bichman, Eliza, Neagu, Vasilica, Georgian, Lucia, Nutu, Constantin, Istoria universala antica si medievala. Manual pentru clasa a V-a, E.D.P., Bucuresti, 1995.

Bala, Angela, Ionita, Ovidiu, Atlas scolar de istorie universala, E.D.P., Bucuresti, 2003.

Clot, André, Civilizatia araba in vremea celor 1001 de nopti, Editura Meridiane, Bucuresti, 1998.

Drimba, Ovidiu, Istoria culturii si civilizatiei, vol. II, Editura Stiintifica si Enciclopedica, Bucuresti, 1997.

Ghiorghita, Liuba, Oane, Sorin, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucuresti, 2000.


Manolescu, Radu, Istoria medie universala, E.D.P., Bucuresti, 1980.

Potter, C.F., Fondatori de mari religii, Editura Prietenii Cartii, Bucuresti, 1999.



Schema lectiei



A. Conditii geografice

- Pen. Arabia = zona desertica;

- Hedjaz si Yemen = zone fertile (SV si V);

- orase importante = Mecca si Medina.


B. Structura sociala

- arabii traiau impartiti in triburi conduse de sefi militari = seici;

- ocupatii: pastoritul (N), agricultura (S) si comertul cu caravane;

- clasele sociale: - aristocratia (negustori, stapani de turme si pamanturi);

- oamenii liberi (mestesugari, agricultori si pastori);

- sclavi (cumparati sau proveniti din prizonierii de razboi).


C. Islamismul

- Mahomed (cca. 570 - 632) = unificatorul triburilor arabe si creatorul islamismului;

- Coranul = Cartea Sfanta a religiei islamice fundamentata pe cinci stalpi;

- 16 iulie 622 hegira = inceputul erei musulmane (fuga lui Mahomed de la Mecca la Medina);

- 630 Mahomed se intoarce la Mecca si realizeaza unificarea triburilor arabe;

- djihad = razboiul sfant;

- 632 moartea lui Mahomed


D. Expansiunea Islamului

- califi = sefi religiosi si politici, loctiitori ai Profetului;

- cuceriri arabe: Siria, Mesopotamia, Egiptul, Persia;

- infrangeri arabe:

715 - turcii, in Asia centrala

717 - bizantinii

732 - francii, la Poitiers (sfarsitul suprematiei militare arabe)

- dinastii arabe:

omeiazii - capitala califatului la Damasc

abbasizii - capitala califatului la Bagdad (pana in 1258);

- Califul Harun-al-Rasid ("O mie si una de nopti"): apogeul califatului abbasid


E. Cultura si civilizatia arabilor

- contributii arabe la cultura Europei: filosofie, trigonometrie, algebra, astronomie, farmacie, medicina, chimie, arhitectura (moscheile din Damasc si Cordoba, palatul Alhambra - Granada)

- inventii asiatice patrunse in Europa prin intermediul arabilor: busola, praful de pusca, hartia, moara de vant;

- cuvinte de origine araba: algebra, algoritm, cifra zero, almanah, zahar, alcool, sirop, lamaie, talisman, sah.



Etapele lectiei

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Organizarea activitatii

Solicita elevilor sa se pregateasca pentru ora.

Se pregatesc pentru ora.

Reactualizarea cunostintelor

Pune intrebari elevilor din lectia anterioara - Lumea slava.

Raspund la intrebari.

Anuntarea temei si

a obiectivelor

Anunta elevilor titlul lectiei si le motiveaza necesitatea desfasurarii activitatii.

Asculta.

Dirijarea activitatii

Prezinta elevilor materialul digital si impreuna cu acestia stabilesc ideile principale.

Sunt atenti la prezentare si isi noteaza in caiete ideile principale.

Incheierea activitatii


Prezinta tema pentru acasa si face aprecieri asupra comportamentului elevilor de pe tot parcursul lectiei







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright