Proiect de activitate
Data : 15.04.
Grupa: pregatitoare
Propunator :
Activitate : Educatie pentru societate
Tema activitatii: "Sa ne
comportam civilizat "
Tipul
de activitate: consolidarea unor deprinderi de conduita morala
Forma
de realizare: convorbire
Scopul
activitatii:
v
Cunoasterea normelor de comportare civilizata si
intelegerea necesitatii de a le folosi in societate ;
v
Formarea unor deprinderi de conduita morala prin
respectarea unor reguli de politete, accesibile varstei prescolare.
Obiective
de referinta:
a) cognitive:
Pe parcursul si la sfarsitul
activitatii, copiii vor fi capabili:
v
Sa explice cand si unde se folosesc formulele de
politete( cand salutti, ceri sau primesti ceva,etc.) ;
v
Sa diferentieze un comportament negativ de unul pozitiv
dezaprobandu-l pe primul ;
v
Sa enunte minim doua proverbe potrivite unor reguli
de comportare (« Buna ziua caciula, ca stapanul
n-are gura », « Vorba dulce mult aduce », etc.) ;
v
Sa identifice fragmente din poezie referitoare la reguli de
comportare in raport cu imaginile afisate pe support ;
v
Sa se exprime corect, fluent, coerent in limba romana.
b)
afective :
v
Sa participe cu interes la activitate ;
v
Sa manifeste dragoste si respect fata de
persoanele cunoscute ;
v
Sa doreasca sa adopte in conduita proprie acte de
conduita asemanatoare cu cele ale persoanajelor din poezii.
c)psihomotorii :
v
Sa interpreteze corect rolurile din jocul de rol, dovedind
ca au inteles cum trebuie sa se comporte intr-o situatie
data, in raport cu anumite persoane.
Metode
si procedee:instructajul, surpriza, demonstratia, conversatia,
expunerea, explicatia,povestirea, jocul de rol.
Material
didactic: planse ilustrand imagini din poezii, jucarii, obiecte
folosite la dramatizarea povestirii (vaza cu flori, lumanari, pahare,
farfurii,etc.), recompense sub forma de jetoane cu imaginea unui copil
care saluta.
Material bibliografic:
"Programa activitatilor instructiv- educative in
gradinita de copii"-
Bucuresti 2005;
"Curriculum pentru invatamantul prescolar (
3-6/7 ani)".
Forme de
organizare: frontal, individual si pe grupe
Locul de
desfasurare: sala de clasa
Durata: 35minute
DESFASURAREA
ACTIVITATII
Nr.
Crt.
|
Evenimentul didactic
|
Continutul stiintific
|
Strategii didactice
|
Evaluare (instrumente si
indicatori)
|
I.
|
Momentul organizatoric
|
Voi
aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna
desfasurare a activitatii :
-aranjarea scaunelelor si a masutelor ;
-pregatirea planselor;
-aerisirea salii de grupa;
-intrarea
ordonata in sala de grupa, salutul.
|
Instructajul
|
Observarea
comporta-mentului.
Corectarea
tinutei.
|
II.
|
Captarea atentiei
|
Apare
un personaj care are un comportament necivilizat : nu salutala
intrarea in clasa, se imbrancste, nu cere voie si nici nu
multumeste cand i se ofera ceva. Port un dialog cu acest
personaj : « Hei, ce-i cu tine ? De unde vii ? Ai cerut
voie sa intri in clasa ? De ce n-ai batut la
usa ? »
Cand intri intr-o sala de clasa
trebuie sa ceri voie si sa ne rogi frumos sa te primim
printre noi.
|
Surpriza
Conversatia
|
Interesul pentru continutul
surprizei.
|
III.
|
Anuntarea temei si
enuntarea obiectivelor
|
-
Ce ziceti copii, il primim la activitatea noastra ? Eu zic
sa-l primim pentru ca noi astazi la activitatea de
educatie pentru societate vom invata cum trebuie sa ne
comportam in diferite situatii, cum si ce formule de
politete sa folosim pentru ca toti cei din jurul nostru
sa ne primeasca alaturi de ie cu placere, sa ne respecte
si sa spuna despre noi : « Iata un copil
politicos ! ».
|
Conversatia
Explicatia
|
Observarea
comporta-mentului.
|
IV.
|
Dirijarea invatarii
|
Port
o conversatie cu copiii despre felul in care trebuie sa se comporte
la gradinita, acasa, pe strada, in relatiile cu
alti copii :
- Cand va treziti dimineata si vedeti
pe mama sau pe tata prin camera, cum trebuie sa le
spuneti ?
- Cum va raspund ei ?
Dar cand intrati in sala de clasa si o
vedeti pe d-na educatoare ?
Buna dimineata! Buna seara! Buna ziua! -
sunt formule de politete pe care le folosim atunci cand ne
adresam parintilor,
doamnei educatoare, tuturor oamenilor cunoscuti, mai in varsta
decat noi. Dar pe un copil de varsta voastra cum il salutati ?
cum ii spunem cand va despartiti ?
Am sa va spun un proverb despre salut :
« Salutul este primul semn al impacarii dintre
doi dusmani »( pe care il si explic).
Spuneti si voi un proverb despre cei care nu se
saluta.
Copii, a spune Buna dimineata! Buna seara!
Buna ziua! inseamna a saluta , a respecta pe cei cunoscuti in
orice moment si in orice situatie. Respectand pe altii te
respecti pe tine. Dar formulele de salut nu sunt singurele formule de
politete.
Daca din greseala ati lovit un coleg cum
trebuie sa-i spuneti ?
Daca cineva va ofera ceva cum ii
spuneti ?
Si acestea : « scuza-ma », «
te rog frumos », « multumesc » sunt tot formule de
politete pe care trebuie sa le folosim daca vrem sa
dovedim ca avem un comportament civilizat.
Voi prezenta copiilor imagini ilustrand cateva poezii deja
invatate si le voi cere sa recite strofa
reprezentata de imagine.
Citesc o poveste « Cuvantul fermecat » de V.Oseeva,
apoi discut cu copiii desre comportamentul personajelor din poveste.
De ce credeti ca la inceput baiatul era refuzat
de toti membrii familiei atunci cand cerea ceva ?
Care este cuvantul fermecat din aceasta povestire ?
De ce credeti ca este fermecat ?
Ce proverb credeti ca i se potriveste
comportamentului frumos al baiatului ?
Explic
proverbele spuse de copii.
Le
voi citi povestirea « La aniversare » si ei vor trebui
sa-mi spuna ce greseli au facut invitatii. Le voi
arata si plansa.
Cum
ati fi procedat voi ?
Deci, un copil civilizat foloseste in orice imprejurare
cuvintele de politete ti se comporta frumos.
|
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
Povestirea
Expunerea
Conversatia
Povestirea
Explicatia
|
Observarea
comporta-mentului.
|
V.
|
Evaluarea
|
Se realizeaza prin jocurile « La
aniversare » si « La magazin ». Haideti sa ne imaginam ca este
ziua unui coleg si-i sarbatorim aniversarea, iar o parte din copii
se vor juca de-a magazinul.
|
Explicatia
Joc de rol
|
Jocuri de rol:
"La aniversare"
si "La magazin"
|
VI.
|
Incheierea activitatii
|
Se fac aprecieri generale asupra modului de
desfasurare al activitatii si asupra modului de
comportare al copiilor.
In finalul activitatii il voi intreba pe
musafirul nostru daca a invatat ceva din ceea ce am vorbit noi
astazi.
Haide-ti sa-i cantam si cantecul
care i se potriveste daca vrea sa fie un copil politicos.
Copiii ies din sala de grupa cantand « Un
copil politicos ».
In acelasi timp se ofera si recompense
copiilor.
|
Explicatia
Conversatia
|
Observarea
comporta-mentului.
Stimulare
|