Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Plan de lectie - fizica Clasa: a IX-a, miscarea in camp gravitational



Plan de lectie - fizica Clasa: a IX-a, miscarea in camp gravitational


Plan de lectie


Disciplina: Fizica

Clasa: a IX-a

Subiectul lectiei: Miscarea in camp gravitational

Tipul lectiei: aplicare a cunostintelor dobandite anterior


Obiective operationale:


            O1 : sa caracterizeze miscarea in camp gravitational

            O2 : sa aplice legile miscarii rectilinii uniform variate, in conditiile initiale date;

 O3 : sa utilizeze cunostintele dobandite in cazul miscarii oblice;


Strategia didactica


Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia euristica, demonstratia, studiul de caz, modelarea figurala, modelare simbolica, simularea unor fenomene;

            Mijloace de invatamant: tabla, creta, manuale, caiete, fise de evaluare,soft

            Forme de activitate: individuala, colectiva;


  Desfasuarea lectiei :


Etapele lectiei

Continutul lectiei

Durata

Ob.

Strategia didactica

Evaluare

Metode

Mijloace

1. Moment organizatoric             

anuntarea noii teme

anuntarea obiectivelor operationale

2 min.





2. Reactualizarea cunostintelor legate de m.r.u.v.

caracterizarea campului gravitational, ca un camp de forte, in care miscarea corpurilor este r.u.v.

definirea miscarii in cap gravitational

scrierea legilor miscarii r.u.v.

10 min.

O1

-explicatia, conversatia euristica

(activitate frontala)

- caiete, manuale, tabla

sumativa

3. Aplicarea cunostin-telor actualizate in conditiile initiale date

v    caderea libera:

identificarea vitezei initiale

determinarea vitezei finale

evaluarea distantei strabatute si a duratei miscarii

v    aruncarea pe verticala:

identificarea vitezei finale

determinarea vitezei initiale

evaluarea distantei strabatute si a duratei miscarii




15 min.


O2

-explicatia, conversatia euristica, studiul de caz

(activitate frontala)

-soft





formativa

4. Generalizarea pt. miscarea oblica

vizualizarea formei parabolice a traiec-toriei, notiunea de bataie

discutarea noilor conditii initiale

descompunerea vitezei

10 min.



O3

-explicatia, conversatia euristica, studiul de caz

(activitate frontala)


formativa

5. Feed-backul

rezolvarea fisei de autoevaluare

discutarea fisei

tema de casa

13 min.







Fisa de autoevaluare



1.   In absenta aerului o pana in comparatie cu o bila de rulment cad de la ceeasi inaltime:

a) mai repede b) mai incetc)la fel de repede  1p


2.   Timpul de cadere al unui corp pe Luna este mai . decat timpul de cadere al aceluiasi corp pe Pamant. 1p


3.   Stabiliti valoarea de adevar a afirmatiilor:

a) miscarea in camp gravitational este uniforma  1p

b) traiectoria miscarii oblice este o linie drapta  1p

c) bataia este distanta parcursa de un corp aruncat oblic, pe directia orizonala  1p


4.   Asociati termenii coloanelor:

 A  B


  aruncare pe verticalaviteza initiala nula  1p

  cadere liberatraiectoria parbolica 1p

  aruncare oblicaviteza finala maxima  1p

  traiectorie rectilinie 1p



Fisa de autoevaluare



1.   In absenta aerului o pana in comparatie cu o bila de rulment cad de la ceeasi inaltime:

a) mai repede b) mai incetc)la fel de repede  1p


2.   Timpul de cadere al unui corp pe Luna este mai . decat timpul de cadere al aceluiasi corp pe Pamant. 1p


3.   Stabiliti valoarea de adevar a afirmatiilor:

a) miscarea in camp gravitational este uniforma  1p

b) traiectoria miscarii oblice este o linie drapta  1p

c) bataia este distanta parcursa de un corp aruncat oblic, pe directia orizonala  1p


4.   Asociati termenii coloanelor:

 A  B


  aruncare pe verticalaviteza initiala nula  1p

  cadere liberatraiectoria parbolica 1p

  aruncare oblicaviteza finala maxima  1p

  traiectorie rectilinie 1p



Plan de lectie



Propunator: Pintea Violeta

Disciplina: Fizica

Clasa: a XII-a A

Data: 2.04.08

Subiectul lectiei: Conductia in semiconductorii extrinseci

Tipul lectiei: asimilare de cunostinte noi


Obiective operationale:


            O1 : sa explice utilizand modelul de benzi respectiv modelul legaturilor conductia in semiconductorii extrinseci detip p;

            O2 : sa explice utilizand modelul de benzi respectiv modelul legaturilor conductia in semiconductorii extrinsecide tip n


Strategia didactica


Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia euristica, demonstratia, studiul de caz, modelarea figurala;

            Mijloace de invatamant: tabla, creta, manuale, caiete, prezentare PowerPoint

            Forme de activitate: individuala, colectiva;


  Desfasuarea lectiei :



Etapele lectiei

Continutul lectiei

Durata

Ob.

Strategia didactica

Evaluare

Metode

Mijloace

1. Moment organizatoric             

anuntarea noii teme

anuntarea obiectivelor operationale

2 min.





2. Reactualizarea cunostintelor legate de semic. intrinseci  

clasficarea materialelor utilizand modelul benzilor energetice

definiea  si clasificarea semic. extrinseci

10 min.


-explicatia, conversatia euristica

(activitate frontala)

- caiete, manuale, tabla

sumativa

3. Explicarea conductiei in semic. extrinseci de tip p

- modelarea semic. de tip p utilizand modelul de benzi respectiv al legaturilor covalente

- comportarea semiconductorului in absenta respectiv prezenta campului electric exterior

10 min.


O1

-explicatia, conversatia euristica, studiul de caz

(activitate frontala)

-prezentare PowerPoint






formativa

4. Explicarea conductiei in semic. extrinseci de tip n

- modelarea semic. de tip n utilizand modelul de benzi, respectiv al legaturilor covalente

- comportarea semiconductorului in absenta respectiv prezenta campului electric exterior

10 min.



O2

-explicatia, conversatia euristica, studiul de caz

(activitate frontala)

-prezentare PowerPoint





formativa

5. Feed-backul

eseu de 5 minute

13 min.








Plan de lectie


Propunator: Pintea Violeta

Disciplina: Fizica

Clasa: a IX-a A

Data: 23.05.08

Subiectul lectiei: Probleme- Fortele: Laplace, Lorentz si electrodinamica

Tipul lectiei: sintetizare a cunostintelor


Obiective operationale:

            O1 : sa caracterizeze cele trei forte (module, orientari, unitati de masura)

            O2 : sa aplice cunostintele, la rezolvarea situatiilor particulare descrise in probleme;


Strategia didactica


Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia euristica, demonstratia, studiul de caz;

            Mijloace de invatamant: tabla, creta, fise de recapitulare, fise de lucru, foi flip-chart

            Forme de activitate: individuala, pe grupe;


  Desfasuarea lectiei :


Etapele lectiei

Continutul lectiei

Durata

Ob.

Strategia didactica

Evaluare

Metode

Mijloace

1. Moment organizatoric                                     

- verificarea temei de casa (fisa de recapitulare)

- anuntarea noii teme

- anuntarea obiectivelor operationale

3min


-conversatia



2. Reactualizarea notiunilor

- enumerarea fortelor

- definirea lor ca marimi vectoriale pe baza

fiselor de recapitulare


10 min

O1

-explicatia, conversatia euristica

(activitate frontala)

- fisa de recapitulare

- caiete, carti

sumativa

3. Aplicarea cunostin-telor actualizate in re-zolvarea unor probleme

- extragerea fiselor de lucru

- rezolvarea fiselor de lucru, folosind fisele de recapitulare




17 min





O2



-explicatia, conversatia euristica, studiul de caz

(activitate pe grupe etero-gene )

-foi flip-chart


formativa

4. Feed-backul

- expunerea foilor flip-cart si prezentarea rezultatelor

- notarea: celui mai bun prezentator, celui mai bun capitan de echipa, echipei care a rezolvat corect fisa

- concluzii

- tema de casa

20






Fisa nr. 1

Fisa nr. 2



  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de acelasi sens de intensitati I1=5A si I2=10A. Intre acestea se gaseste un al treilea conductor pacurs de un curent de acelasi sens avand intensitatea I3=2A .Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor aflat la mijlocul distantei dintre primele doua. Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m.


  1. B

     
    Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

 a)

I

 



B

 

   b)



  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de acelasi sens de intensitati I1=5A si I2=10A. Intre acestea se gaseste un al treilea conductor pacurs de un curent de acelasi sens avand intensitatea I3=2A . Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor aflat la distanta de 5cm de primul conductor. 


  1. B

     
    Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

I

 
 a)




B

 
v

   b)

Fisa nr. 3

Fisa nr. 4


  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de intensitati I1=5A si I2=10A de sensuri diferite. Intre acestea se gaseste un al treilea conductor pacurs de un curent de acelasi sens cu primul curent, avand intensitatea I3=2A. Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor aflat la distanta de 5cm fata de primul conductor. 

  1. Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

I

 
 a)



    b)




  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de intensitati I1=5A si I2=10A de sensuri diferite. Intre acestea se gaseste un al treilea conductor pacurs de un curent de acelasi sens cu primul curent, avand intensitatea I3=2A. Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor aflat la distanta de 5cm fata de al doilea conductor. 

  1. Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

I

 
 a)



v

 
 b)

B

 


Fisa nr. 5

Fisa nr. 6


  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de acelasi sens de intensitati I1=5A si I2=10A. Fata de acestea se gaseste un al treilea conductor la distanta de 5cm de primul conductor si 25cm de al doilea, pacurs de un curent de acelasi sensavand intensitatea I3=2A. Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor .


  1. B

     
    Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

 a)



B

 
  b)


  1. Doua conductoare lungi, paralele, situate in vid la distanta de 20 cm unul de celalalt, sunt parcurse de curenti de intensitati I1=5A si I2=10A dar de sensuri diferite. . Fata de acestea se gaseste un al treilea conductor la distanta de 5cm de primul conductor si 25cm de al doilea,pacurs de un curent de acelasi sens cu primul avand intensitatea I3=2A. Lungimile conductoarelor coincid si au  valorea l =100m. Identificati si reprezentati fortele ce actioneaza asupra fiecarui conductor, calculati  si repezentati forta rezultanta ce actioneaza asupra celui de-al treilea conductor aflat la distanta de 5cm de primul conductor. 


  1. B

     
    Identificati si reprezetati fortele ce actioneaza in umatoarele siuatii:

I

 
 a)





B

 
 b)



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Didactica




Esee pe aceeasi tema


Educarea si sprijinul acordat copiilor deficienti
Limbajului coregrafic romanesc
Coordonate sociologice ale continuitatii si permanentizarii educatiei
Metode bazate pe actiune (operationale, practice)
Formele invatarii
Optimizarea procesului de predare-invatare la disciplinele de specialitate prin aplicarea metodologiei noului curriculum
Educatia intelectuala-conditie a formarii unei personalitati integrale
Planificare calendaristica - caracterizarea clasei a-ii- a
Test de evaluare - stiinte
Fisa de observare a predarii si invatarii



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.