Ministerul Educatiei al
Republicii Moldova
Proiect didactic
In cadrul desfasurarii
lectiei
Subiectul:
Institutor:
Proiect
didactic:
n
Data: _____________
n
Clasa: a V-a
n
Disciplina: Dirigentie (consiliere)
n
Subiectul: Eticheta unui comportament adecvat. Bunele maniere
n
Tipul lectiei: combinata
n
Timp: 45min
Scop: Cunoasterea normelor eticii de comportare si educarea
valorilor general- umane in asigurarea unei dezvoltairi armonioase a
personalitatii;
Obiective
operationale:
O1 -
Sa comunice in baza subiectului propus;
O2 -
Sa raspunda consecutiv la intrebarile propuse;
O3 -
Sa explice rolul bunelor maniere si a unui comportament adecvat;
O4 -
Sa distinga calitatile unui comportament adecvat in raport
cu un comportament neadecvat;
O5 -
Sa participe activ in cadrul sarcinilor realizate, manifestind interes,
si exprimare libera a opiniilor proprii;
Strategii
didactice:
I.
Metode si procedee:
Comunicare, joc
"Cercul prieteniei", "Cosul cu fructe" , interpretare, explozie
stelara, descriere, algoritmizare, observare, analiza, agrostih,
exercitiu, metoda lecturii explicative in baza imaginii, rebus, situatie-
problema, exemplu,etc.
II.
Suport didactic:
clopotel, cutie,
panglici, jucarie necesara, fise cu intrebari, planse,
plicuri, , , rechizite scolare.
Forme de
evaluare:
n
Individual;
n
Frontal;
n
In grup;
n
In cerc;
Bibliografie:Manual de limba romana clasa a IV-a, ghidul dirigintelui 2005, www.google.md,
www.wikepedia.com
Etapa lectiei
|
Activitatea invatatorului
|
Timpul si resurse
|
Activitatea elevilor
|
Momentul organizatoric
|
Buna ziua
elevi!
"
Clopotelul a sunat,
Noi in
clasa am intrat
Bucorosi
si incintati
Veseli
si disciplinati.
Note
bune sa luam
Sa
lucram, sa activam,
Lectia
noastra a pornit
Eu
va spun: Bine ati venit!"
Luati
loc!
Astazi
pentru noi este o zi deosebita, de aceea va indemn sa
fiti mai actvi, v-am pregatit multe surprize si sper sa
fie destul de interesante.
|
5 minute
Interpretare
Clopotel
|
Elevii se saluta cu
profesorul.
Elevii isi ordoneaza
rechizitele pentru lectie.
Elevii continua gindul: Bine
ati venit"
Elevii asculta prelegerea
profesoarei.
|
Captarea atentiei si
anuntarea subiectului nou
|
Dragi elevi, iar acum am sa
invit pe citiva dintre voi in centrul clasei si vom crea un cerc .
Cercul nostru se va numi "cercul prieteniei".
Am adus pentru voi o cutie, o cutie
neobisnuita, in ea este ascunsa o surpriza foarte
placuta, secretul nu o sa-l divulg.
Jocul "Cosul fermecat".
Elevi, am
descoperit ca aici este un citel cu labuta frinta.
Va propun ca fiecare din voi sa -l ia si sa-l mingiie,spunindu-i
cite doua cuvinte frumoase pentru catel.
Acum o sa
va intreb ce am facut noi aceasta?
Corect!
Prin aceasta
noi am dat dovada de o educatie buna, de un comportament demn,
de o omenie.
|
10 minute
Cutie, infrumuseta-ta.
Jucarie(un catel cu
labuta legata)
Comunicare
Descoperire
Situatie- problema
Comunicare
|
Regula jocului: Profesoara ia
cosul si umbla prin cerc zicind: Am un cos cu fructe,
si e foarte greu, nu-l voi duce eu , dar il va duce si spune
numele unui elev. La rindul sau acela va proceda ca si profesoara,
jocul continua pina cind cosul nu revine la profesor.
Apoi profesorul pune jos
cosul, si intreaba pe elevi ce oare se ascunde in cos.
Elevii intuiesc. Fiecare isi expune punctul sau de vedere. Apoi se
deschide cosul, se coate jucaria. Va urma situatia de
problema.
Elevii iau pe rind
catelul si ii spun cuvinte frumoase. Jocul continua
pina nu revine la profesoare.
Drag, milos,
Scump, biet
Sarman,
etc.
Am fost alaturi de
sanatatea catelului. Ne-a fost mila.
|
Realizarea continutului si
explicirea lui;
|
Acum am
sa va mai intreb, sa va mai uitati in cutie, mai
este ceva.
Descoperiti cuvintul de pe
verticala
A
|
|
|
C
|
o
|
p
|
i
|
L
|
|
|
|
|
|
O
|
M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M
|
e
|
m
|
o
|
r
|
i
|
E
|
|
|
a
|
P
|
t
|
|
|
|
|
|
|
|
|
O
|
m
|
e
|
n
|
i
|
E
|
|
|
|
|
R
|
o
|
s
|
T
|
|
|
|
|
|
|
T
|
i
|
m
|
i
|
D
|
|
|
|
|
|
A
|
m
|
a
|
b
|
i
|
L
|
|
|
|
|
M
|
i
|
l
|
o
|
S
|
|
|
|
|
|
E
|
m
|
o
|
t
|
i
|
V
|
|
|
|
|
N
|
o
|
s
|
t
|
i
|
M
|
|
|
|
|
T
|
a
|
l
|
e
|
n
|
t
|
|
B.
Subiectul lectie noastre de
astazi este "Comportamentul si bunele maniere".
Astazi la lectie noi vom
realiza urmatoarele obiective.
Pentru inceput sa vedem, totusi
ce intelegeti voi prin cuvintul "Comportament"?
Iar acum, sa vedem cu ce cuvinte putem
caracteriza notiunea de comportament?
Spuneti-mi va rog, dar ce este
"arta comportarii civilizate"?
Elevi iar acum va propun sa
lucram in grup.
Fiecare
va avea cite o sarciva corespunzatoare. Fiecare va lucra, nimeni nu
va sta pentru ca munca e ste o comoara.
|
|
Acolo este un rebus.
Intrebari:
1.Om mic.
2.
fiinta paminteasca
3.capacitate de
a memora
4. capabil
5.
comoara de pret
6. sens in
viata.
7.rusinos.
8. placut
in comunicare.
9. bun la
inima
10. sensibil
11. generos,
marinimos
12.
vocatie, dar, inclinatie
Cuvintul
descoperit este "Comunicare"
Lectura
obiectivelor lectiei de pe planse.
Anexa 4
Anexa 2
Anexa
Grupul I Anexa
5
Grupul II
Anexa 6
Grupul III Anexa 8
Grupul IV
Anexa 9
|
Reflectie
|
Iar
acum elevi, ne vom juca intr-o tombola speciala. La fel
raminem in grupuri.
Fiecare
va trece si isi va lua plicul corespunzator. In plic este
indicata sarcina, ce trebuie voi sa faceti. Repejor va
consultati in grup sitrecem la raspuns in fata.
Ei, si am
vazut ca in fiecare situatie de comunicare, voi ati
apelat la niste maniere bune, ati dat dovada de un
comportament exemplar.
Elevi,
ati fost foarte creativi. Manifestati capacitati
artistice deosebite.
Iar acum, ia
sa reactualizam, care sunt regulile comportarii?
|
|
Plicul
1.
Demonstrati un dialog cu
subiectul "In autobuz"
Plic 2.
Demonstrati un dialog "La
biblioteca"
Plic 3
Demonstrati un dialog
" Prietenie adevarata"
Plic 4
Demonstrati un dialog "la
magazin"
Vezi anexa 10.
Elevii isi expun parerile
vis- a -vi de intrebari.
|
Exdindere
|
n
In final,
va propun urmatoarea fisa.
Elevi,
sa nu uitam ca mai intii de toate trebuie sa raminem
oameni, indiferent de situatie.
Va
zic, numai bine si sunteti liberi.
|
|
Anexa 11
Daca as fi pasare, as fi.
pentru ca..
Daca as fifloare as fi.pentru
ca.
Daca as fi fenomen al naturii as
fi. pentru ca
Daca as fi o culoare as fi..pentru
ca
|
Anexa 1.
Descoperiti cuvintul ascuns in verticala
A-B
Am primit
:_____ _______ ______ __________
Anexa 2.
Alcatuiti cuvinte pentru cuvintul
"Comportament"
C-__________________
O-__________________
M-__________________
P-___________________
O-__________________
R-__________________
T-__________________
A-__________________
M-_________________
E-__________________
N-_________________
T -_________________
Anexa 3.
Obiectivele lectiei
Anexa 4.
Explicati,
cum intelegeti semnificatia cuvintului " Comportare "?
Anexa 5.
Grupul I
Care sunt calitatile bune
demne de un comportament adecvat?
Scrieti care este cea mai buna calitate si cea mai
necesara: -__________ ______ ____ ________
Anexa 6.
Grupul II
Care sunt
calitatile rele, viciile care trebuie evitate in formarea unui
comportament armonios?
Care este cea mai periculoasa calitate a omului?
__________ ______ ____ _______________
Anexa 7.
Ce
intelegem prin "Arta comportarii civilizate"
Anexa 8
GRUPUL III
Scrieti in
spatiun rezervat un mesaj catre colegii de clasa , unde
veti veni cu rugamintea de a fi buni, de a da dovada de o
comportare exemplara, de a evita calitatile rele.
Anexa 9
Grupul IV
Desenati un
dialog dintre doi prieteni cu un comportament bun, si doi prieteni cu un
comportament rau.
Anexa 10
Plicul 1.
Demonstrati un dialog cu
subiectul "In autobuz"
Plic 2.
Demonstrati
un dialog "La biblioteca"
Plic 3
Demonstrati un dialog
"
Prietenie adevarata"
Plic 4
Demonstrati un dialog "la magazin
Anexa 12
Completati