Gradinita
didactic - atributul - recapitularea si sistematizarea cunostintelorproiect didactic Data : 19 mai Clasa : a V-a Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE Obiectul : LIMBA ROMANA Subiectul : atributul Tipul lectiei : recapitularea si sistematizarea cunostintelor COMPETENTE GENERALE : utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale scrise in diferite contexte de realizare,cu scopuri precise. COMPETENTE SPECIFICE : 2.3-alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3.4-sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate. OBIECTIVE OPERATIONALE : a. cognitive: sa defineasca atributul; sa identifice, in texte date, tipurile de atribut studiate; sa identifice partea de vorbire prin care sunt exprimate atributele din anumite contexte; sa alcatuiasca enunturi cu diferite tipuri de atribut; b. afective: vor introduce cunostintele acumulate in propriul sistem de valori. c. psiho-motorii : sa manevreze cu atentie instrumentele de lucru, inclusiv fisele cu sarcinile de realizat; sa-si reprime orice gest inutil. STRATEGIA DIDACTICA a. Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul oral si scris, analiza sintactica si morfologica, invatarea prin descoperire, METODA CIORCHINELUI, ESEUL DE 5 MINUTE ; b. Mijloace de invatamant si materiale didactice: Limba romana in gimnaziu, autor Sofia Dobra, Editura Humanitas Educational, 2006, Fise de lucru - Gramatica, clasa a V-a, coordonator Eliza-Mara Trofin, Editura Paralela 45, 2006, rebus, caietul de notite, fisa individuala de exercitii, Limba romana, gramatica si exercitii, autori Larisa Kozak si Ramona Raducanu, Editura Aula, Brasov 2008. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII activitate frontala; activitate pe grupe; activitate individuala. MODALITATI DE EVALUARE : observarea sistematica a elevilor; evaluare verbala prin calificative, pe tot parcursul activitatii ; aprecieri generale si individuale,pozitive si negative; ESEUL DE CINCI MINUTE RESURSE: -capacitatile de invatare ale elevilor. Din punct de vedere al capacitatilor de invatare, clasa este relativ omogena. Majoritatea elevilor dispun de capacitati de invatare sporite, ceilalti avand resurse suficiente pentru o buna colaborare cu profesorul in vederea desfasurarii cu succes a activitatii didactice. NUMAR DE ELEVI : 19 SPATIU : sala de clasa TIMP: 50 de minute BIBLIOGRAFIE: Goia,
Vistian, Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu,
Ed. Chirita,
Cornelia (coord.) Gramatica. Fise de lucru, Paralela 45, Popescu, Stefania, Gramatica practica a limbii romane cu o culegere de exercitii, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1983;
0. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI a). profesorul- -face prezenta si noteaza absentele; -asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei. b). elevii - -pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii; 1. VERIFICAREA TEMEI - se verifica frontal tema si se corecteaza eventualele greseli. 2. CAPTAREA ATENTIEI - se va realiza printr-un exercitiu : elevii vor completa un mic rebus ( anexa 1 ) ,conform definitiilor propuse. Pe verticala A-B vor descoperi numele partii secundare de propozitie pe care tocmai au studiat-o. 3. ENUNTAREA OBIECTIVELOR - profesorul - va scrie titlul noii lectii pe tabla; - le va comunica elevilor obiectivele noii activitati ,precum si scopul acestei lectii-va fi o lectie de consolidare a cunostintelor referitoare la atribut. - elevii - vor nota pe caiete titlul lectiei; - vor asculta cu atentie indicatiile profesorului. 4. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR - acum se va aplica METODA CIORCHINELUI. Elevii vor primi cate o fisa (anexa 2) continand "ciorchinele " atributului. Prin intrebari ,adresate frontal de catre profesor, elevii va trebui sa completeze ,cu informatiile potrivite referitoare la atribut, spatiile corespunzatoare. Sunt intrebari de tipul : Ce este propozitia ? Care sunt partile de propozitie ? Cum se clasifica ele ?
Care sunt partile principale de propozitie ? Dar cele secundare ? Ce este atributul ? Care sunt regentii atributului ? La ce intrebari raspunde atributul ? Care sunt tipurile de atribut ? Care este criteriul dupa care se clasifica astfel ? Prin ce se exprima atributul adjectival ? Prin ce se exprima atributul substantival ? Dar cel pronominal ? - de mentionat ca raspunsurile elevilor vor fi insotite in permanenta de exemple ,enunturi care sa sustina suportul teoretic. 5. CONDUCEREA PROCESULUI DE CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE -elevii vor fi impartiti in patru grupe ; fiecare grupa va primi cate o fisa de lucru continand diverse exercitii referitoare la atribut ( anexa 3). Elevii vor avea un scurt timp de gandire ,vor propune solutii la sarcinile stabilite. Raspunsurile vor fi exprimate oral. Reprezentantii celorlalte grupe vor face eventuale corecturi. 6. FEED-BACK-UL -feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversatiei, in cadrul conducerii invatarii, si consta in aprecieri verbale facute de profesor: E bine! Da! Exact! . 7. EVALUAREA -se realizeaza verbal, pe toata desfasurarea activitatii didactice; - ESEUL DE CINCI MINUTE. 8. RETENTIA & TRANSFERUL - profesorul le indica elevilor tema de efectuat acasa , oferind anumite sugestii de rezolvare. ANEXA 1 REBUS - ATRIBUTUL clasa a V-a -
A
B ANEXA 2
ANEXA 3 GRUPA I
FISA DE LUCRU 1. Precizeaza felul atributelor subliniate, completand spatiile punctate: a. Buturuga mica rastoarna carul mare. b. Cadoul de la ea m-a binedispus. c. Aerul de munte este curat. d. Pestera avea o multime de locuri tainice. 2. Identifica , prin subliniere, atributele adjectivale din enunturile de mai jos si precizeaza , pe spatiile punctate, prin ce parti de vorbire sunt exprimate: Soarele zambeste naturii vesele. Campul inverzit canta cu o voce tremuratoare. Cele doua fete isi marturisesc dorintele arzatoare. A treia garoafa mi-a trimis un sarut dulce. GRUPA II FISA DE LUCRU 1. Indica atributele substantivale genitivale si atributele substantivale prepozitionale din versurile de mai jos, completand tabelul: Rugii de mure, nuferii apei ajung, usurel, in burta caprei. In iarba subtire a fagetului, papadii, calomfire, in burta iedului. Marul, cartoafa ( cartoafa napului) si garoafa in burta tapului. Iedul, iada, tapul, iezii, si capra in burta livezii Nichita Stanescu, George Tomozei, Livada
2. Completeaza spatiile libere din textul de mai jos cu articolul genitival: Razele calde . . soarelui incalzesc plaiurile inverzite . . tarii. Samanta rodnica . ..graului incolteste in brazdele adanci . . . ogoarelor. GRUPA III FISA DE LUCRU 1. Realizeaza acordul adjectivelor ,cu functie sintactica de atribut adjectival, cu substantivele determinate: Linistea (adanc) . din gradina mi-a amintit de vacanta (minunat) . din Ardeal. Abia astept ploile (cald).. de vara. Mama mi-a facut prajitura (preferat) . si am mancat-o gandindu-ma la fructele (dulce) .. din ograda bunicii. 2 . Subliniaza atributul pronominal din fiecare propozitie si precizeaza alaturat cazul partii de vorbire prin care este exprimat: Cazul [ . .] Zambetul lui imi amintea de clipele minunate petrecute impreuna. [ . . ] Zvonurile despre tine m-au dezamagit. [ . . ] Nu sunt de acord cu purtarea ei. [ . . ] Nu voi mai avea prieteni ca tine. GRUPA IV FISA DE LUCRU Analizeaza atributele din enunturile de mai jos: a. "Urma vantului taia brazde adanci si miscatoare in iarba rara si salbatica." (C. Hogas) b. "Osteni ca noi se mai gasesc . " (Mihail Sadoveanu) c. "La varful ramurilor e o tipsie de flori trandafirii . " (I. Simionescu 2. Alcatuieste enunturi astfel incat cuvintele date sa fie atribute. Mentioneaza tipul de atribut obtinut .
|