Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
de activitate - in lumea povestilor



de activitate - in lumea povestilor


Proiect de activitate



Educatoare

Grupa: pregatitoare step by step

Tema:" Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"

Subtema: "A fost odata ca niciodata . .."

Forma de realizare :activitate integrata: ALA+ADE

Tema activitatii: "In lumea povestilor"

Activitatea :

  • Adp : Intalnirea de dimineata : "Ghiceste cine sunt";
  • Alfabetizare  "Cu litere fermecate, scriem cuvinte minunate";
  • Manipulative : "Ne jucam cu povestile" - puzzle, domino ;
  • Stiinta  "Istetii in lumea povestilor"- lotto cu adunari si scaderi, din jumatate intreg, labirint;
  • Arta: DOS: In lumea povestilor"- postere povesti (taiere, lipire);
  • Joc de rol  "O ajutam pe Alba ca Zapada -  prajituri pentru pitici -";
  • Activitate de grup :DLC: "In lumea povestilor"- joc didactic;
  • Activitate de grup : Joc de miscare cu reguli :"Cauta-ti povestea!"    

Tipul activitatii :consolidare



Scopul activitatii:

Consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la personajele si povestile invatate;

Dezvoltarea creativitatii/expresivitatii verbale, a fluentei si originalitatii in vorbire si gandire prin redarea unor continuturi reprezentative din cadrul acestora;

Educarea capacitatii de a exprima verbal si nonverbal emotii, sentimente, idei si opinii proprii;

Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;

Educarea abilitatii de a intra in relatie, de a comunica si coopera cu membrii grupului din care face parte;

Obiective operationale:

Alfabetizare:

sa recunoasca si sa identifice dupa forma literele  si sa le denumeasca;

sa traseze peste cuvinte punctate;

sa uneasca punctele pentru a construi imaginea data;

sa utilizeze corect instrumentele de scris;

Manipulative:

sa execute cu succes sarcinile jocurilor tip puzzle, cu diferite  grade de dificultate;

sa sorteze si sa potriveasca imaginile unor obiecte/fiinte dupa diferite criterii ( Domino.);

Stiinta:

sa numere de la 1 la 10 recunoscand grupele cu 1-7obiecte si cifrele corespunzatoare;

sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati, in limitele 1-7;

sa sorteze si sa potriveasca imaginile unor obiecte/fiinte dupa diferite criterii ( Din jumatate intreg);

sa urmareasca perceptiv si motric anumite trasee ( labirintul);

Joc de rol : 

sa relationeze cu partenerii de joc;

sa exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului pentru realizarea temei date;

sa manifeste stari afective pozitive in relatiile cu cei din jur;

Arta: DOS:

sa denumeasca ustensile de lucru accesibile varstei;

sa taie cu foarfeca dupa contur diferite forme;

sa lipeasca, sa trateze suprafete realizand diferite colaje estetice si functionale;

sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate si perseverenta in activitate;

Activitate de grup :

DLC:

sa recunoasca povesti si personaje, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite sau pe baza descrierii facuta de educatoare/copii;

sa aseze imaginile,ce ilustreaza scene dintr-o poveste, in ordinea desfasurarii evenimentelor;

sa povesteasca episoade reprezentative din povestea indicata;

sa stabileasca corectitudinea/incorectitudinea unor enunturi referitoare la anumite situatii, intamplari din povestile invatate;

sa caracterizeze unele personaje din povesti, facand diferenta dintre personajele pozitive si cele negative;

sa utilizeze cuvinte si expresii consacrate din povestile cunoscute;

sa redea dialogul dintre personaje, interpretand rolul acestora;

sa-si exprime propriile opinii, sentimente si atitudini;

sa respecte regulile si sarcinile date;    

Sarcina jocului :

descoperirea raspunsului la ghicitori;

ordonarea cronologica a momentelor principale din povesti si reproducerea coerenta a unui fragment din poveste;

recunoasterea personajelor si a povestilor din care fac parte anumite fragmente prezentate de educatoare;

caracterizarea, compararea unor personaje, reproducerea unor secvente, interpretarea unor versuri formula din povesti;

stabilirea corectitudinii sau incorectitudinii unor enunturi referitoare la anumite situatii, intamplari din povesti;

recunoasterea unor obiecte din povesti si indicarea personajelor carora le apartin;formularea corecta a raspunsului in propozitii dezvoltate continand substantivul la cazul genitiv;

Regulile jocului:

copilul atins cu bagheta va descoperi raspunsul la ghicitoare; va ordona cronologic imaginile si va reproduce un fragment din poveste; va denumi personajul sau povestea din care face parte un fragment prezentat de educatoare;va caracteriza, va interpreta rolul unor personaje; va stabili corectitudinea sau incorectitudinea unor enunturi referitoare la anumite situatii, intamplari din povesti; va recunoaste obiecte din povesti si va denumi personajul caruia ii apartin;se va exprima corect in propozitii si fraze; fiecare sarcina rezolvata corect determina avansarea piticului in traversarea raului;

Elemente de joc:

surpriza,cufarul fermecat, bagheta magica, aplauzele, folosirea versurilor, ghicirea, imitarea personajelor din povesti, manuirea materialelor;

Activitate de grup: Joc de miscare :"Cauta-ti povestea!"

respectarea regulilor jocului;

dezvoltarea perspicacitatii si a vitezei de reactie;

Metode si procedee:

- Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, povestirea, trierea asertiunilor, piramida si diamantul;

Material didactic:

Alfabetizare: - fise de lucru, creioane, carioci, culori;

Manipulative: -  puzzle ( scene din povesti);"domino" ( personaje din povesti);

Stiinta:- "lotto cu adunari si scaderi";"Din jumatate intreg"(personaje/obiecte din povesti); fisa - labirint;

Joc de rol: - sortulete, coca pentru modelaj, diferite forme pentru prajituri;

Arta: - imagini - personaje /elemente din povesti, hartie colorata, foarfeci, lipici, carton duplex colorat;

Forma de organizare frontal, individual, in grupuri mici;

Durata: o zi


Material bibliografic:

"Curriculum pentru invatamantul prescolar, M.E.C.I. 2008;

"Ghid pentru proiecte tematice", Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;

"Metode interactive de grup"- Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Gongea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ed.Arves, 2002

"Gata pentru scoala - Modul pentru educatori", Bucuresti 2008;

"Laborator prescolar-ghid metodologic"-Liliana   Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu;

"Revista invatamantului prescolar nr. 3-4/2009;


SCENARIUL ZILEI:


Dupa servirea mesei vom face cateva exercitii de inviorare:

"Daca vrei sa cresti voinic,

Faci gimnastica de mic

Un, doi, un, doi

Faceti toti la fel ca noi,

Intind bratele si zbor,

Sar cat pot intr-un picior

Iar, apoi, pe covor ne asezam

Si cuminti noi ascultam"

In cadrul intalnirii de dimineata cu tema "Ghiceste cine sunt!"vom face :prezenta copiilor,completarea calendarului naturii, iar apoi le voi citi copiilor o poveste in care sunt amestecate elemente din mai multe povesti. Le voi cere sa recunoasca povestile care s-au "amestecat" si ne vom juca in continuare jocul "Ghiceste cine sunt". Unul dintre copii va alege la intamplare un jeton ce ilustreaza un personaj dintr-o poveste cunoscuta ( fara sa il arate celorlalti). Pe baza descrierilor facute de acesta, ceilalti copii trebuie sa ghiceasca personajul care se afla pe jeton.

La un moment dat cineva bate la usa si ne aduce un pitic insotit de o scrisoare, o ladita si alte materiale necesare desfasurarii activitatii.. Din scrisoare aflam ca piticul Mutulica ( care nu poate vorbi) este foarte bucuros ca a descoperit o comoara in Muntii celor 7 pitici, dar este trist pentru ca nu poate deschide ladita deoarece cheia i-a furat-o Vrajitoarea cea Rea si se afla pe "Taramul Vrajitoarelor". Copiii se ofera sa-l ajute pe Mutulica sa ajunga pe "Taramul Vrajitoarelor".

Pentru a ajunge acolo copiii, ca si eroii din povesti, trebuie sa treaca prin mai multe incercari (sarcini) care vor determina ruperea vrajii si recuperarea cheitei. Le voi propune copiilor (DLC) :

"Sa facem o calatorie,

Fara masini si avioane,


Fara autobuze si autocare,

Vom calatori cu mare zor

In lumea minunata a povestilor.

Ne vom distra, ne vom juca

Cheita o vom recupera

Bagheta fermecata nu va lipsi,

In timpul calatoriei ne va insoti!"

Pe rand vom deschide cate un plic si vom rezolva sarcinile date ( vor dezlega ghicitorile, vor aseza imaginile in ordinea cronologica a desfasurarii evenimentelor, vor denumi personajul sau povestea din care face parte un fragment prezentat, vor caracteriza, vor interpreta rolul unor personaje; vor stabili corectitudinea sau incorectitudinea unor enunturi referitoare la anumite situatii, intamplari din povesti; vor recunoaste obiecte din povesti si vor denumi personajele carora le apartin). La fiecare sarcina rezolvata corect, Mutulica avanseaza in traversarea raului spre Taramul Vrajitoarelor.

Dupa rezolvarea celor sase sarcini, urmeaza "cea mai grea incercare"- proba a saptea. Dar pentru a capata mai multa putere, sa-l poata ajuta in continuare pe Mutulica, copiii trebuie sa bea putin din apa vietii. Cantand cantecelul "Piticii", copiii merg spre "Fantana Vietii" ( la baie) si "isi incarca puterile". Proba a saptea consta in rezolvarea sarcinilor in centrele de activitate alaturi de cate un personaj din povesti. Le voi prezenta copiilor sarcinile fiecarui centru, dandu-le indicatiile necesare.

In centrul stiinta, copiii alaturi de iedul ce mic vor fi "Istetii in lumea povestilor"si trebuie sa rezolve corect operatii de adunare si scadere in lim.1-7, sa reconstituie siluete ale personajelor din povesti - din jumatati, sa gaseasca drumul fiecarui personaj la povestea lui ( labirint).

In centrul manipulative, copiii alaturi de Cenusareasa se vor juca cu povestile: vor rezolva puzzle-uri, vor juca domino.

La centru joc de rol, copiii o vor ajuta pe Alba ca Zapada sa pregateasca prajituri pentru pitici. Fiecare copil trebuie sa modeleze cate sapte prajituri.

La centrul arta (DOS), copiii alaturi de Fata mosneagului vor decupa siluete ale personajelor din povesti pe care le vor lipi apoi la povestea potrivita, realizand postere ale povestilor indragite.

In centrul alfabetizare, copiii alaturi de Inteleptul vor construi imaginea unor personaje /obiecte din povesti prin unirea punctelor si vor trasa peste cuvinte punctate obtinand numele/denumirea imaginii construite.

Copiii isi aleg centrele asezandu-si semnele in suportul fiecarui centru si se rotesc astfel incat toti sa participe la activitatea practica.

Dupa ce copiii au trecut cu bine si de aceasta ultima proba, rezolvand corect toate sarcinile din centre, vraja a fost rupta si Mutulica reuseste sa ajunga pe "Taramul Vrajitoarelor", recuperand cheia. Cufarul va fi deschis si copiii vor descoperi comoara: o carte de povesti, medalioane cu personaje din povesti si banuti de aur ( din ciocolata). Piticul le va multumi copiilor pentru ajutor, daruindu-le lor comoara.

Copiii isi vor pune medalioanele si se vor juca jocul "Cauta-ti povestea!". Copiii se vor grupa dupa povestea careia ii apartin si isi vor alege un conducator. Fiecare grup va forma un cerc in jurul conducatorului lor si tinandu-se de maini se rotesc in jurul acestuia cantand un cantecel. La comanda educatoarei: "La plimbare!", copiii sparg cercurile si se deplaseaza spre un loc indicat initial ca spatiu de plimbare. Conducatorii raman pe loc. la comanda "Inghetati!" copiii se vor opri din mers si vor inchide ochii. Educatoarea va schimba locul conducatorilor. La comanda "Cauta-ti povestea!" copiii se vor regrupa in jurul conducatorului ales. Castiga cei care s-au regrupat primii. Jocul continua, dar de data aceasta atunci cand copiii sunt "inghetati" conducatorii isi schimba medalioanele intre ei. La comanda "Cauta-ti povestea!" copiii se vor regrupa in jurul conducatorului care poarta medalionul corespunzator povestii din care ei fac parte.

In incheiere, fiecare copil va fi invitat sa isi aseze medalionul langa piticul cu care considera ca s-a asemanat cel mai mult pe parcursul zilei: Inteleptul, Veselul, Morocanosul, Rusinosul, Hapciu, Somnorosul, Mutulica;



Etapele activitatii


Continutul stiintific

Strategii didactice


Evaluare

Momentul organizatoric


Pregatirea materialelor necesare fiecarui centru de activitate.



Captarea atentiei

Sosirea piticului, a scrisorii si a cufarului ferecat.

Dupa aflarea continutului scrisorii copiii se ofera sa il ajute pe Mutulica sa recupereze cheia si sa descopere comoara.

Conversatia

Explicatia

Piticul, scrisoarea, ladita, plicuri cu sarcini;

Panou

Frontal

Stimularea interesului pentru activitate

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anuntarea temei se realizeaza prin versuri:


"Sa facem o calatorie,/ Fara masini si avioane,

Fara autobuze si autocare,/Vom calatori cu mare zor

In lumea minunata a povestilor./Ne vom distra, ne vom juca

Cheita o vom recupera/Bagheta fermecata nu va lipsi,

In timpul calatoriei ne va insoti!"

Se precizeaza ca, pentru a-l ajuta pe pitic vor face o calatorie in lumea povestilor si vor trebui sa dovedeasca faptul ca ei le cunosc foarte bine: vor  ordona cronologic imaginile, vor caracteriza unele personaje din povesti, vor interpreta rolul unor personaje .

Conversatia

Explicatia


Bagheta

Frontal


Observarea copiilor

Dirijarea invatarii si

Obtinerea performantei





















































































































Asigurarea retentiei si a

transferului
















Evaluarea








Se precizeaza faptul ca vor avea de rezolvat tot atatea sarcini /incercari cati pitici sunt in poveste.

Copilul atins cu bagheta va rezolva sarcina data, exprimandu-se corect in propozitii si fraze.

Cu fiecare sarcina rezolvata piticul va avansa pas cu pas spre "Taramul Vrajitoarelor"( recuperarea cheii).



I. Educatoarea deschide primul plic si precizeaza sarcina ce trebuie indeplinita:

"Au fost odat" ca niciodat"

In lumea de poveste

Si buni si rai, cum ne-a fost dat

Ghiciti si spuneti, cine este?

Cu ajutorul baghetei si a cuvintelor magice: "Bagheta la drum porneste si la . ..se opreste!", copiii vor fi numiti pe rand sa dezlege diverse ghicitori despre personajele si povestile cunoscute.

"- Pe mama capra o ascult

Usa eu nu o deschid;

Ghiciti, oare, cine sunt?" (iedul cel mic)


"In casuta lor micuta,

Repede face curat,

Farfurii, cescute, oale

Stau acum frumos pe raft."(Alba ca Zapada)


"Eu de munca nu ma sperii,

Curat , perii si gatesc,

Doar mamuca mea si sora,

Tot mereu ma necajesc." (Fata mosului)


"Vai conduru-i tare mic:

Dar de strans,de fel n-o strange,

Si-nauntru nu e sange

Ca n-a curs macar un pic!..

Ea-i mireasa - adevarata,

Mult dorita si visata!"(Cenusareasa)


"Cum sa spal cu mana-mi fina,

Javra asta de catel,

Ori sa-mi rup ia cea noua,

Cocotandu-ma in par?" ( Fata babei)


"Barbosi si de multi ai carunti

Cei sapte se intorceau din munti!" (Piticii)


"Pe fata vitrega nu o iubea,

Si mereu isi intreba oglinda despre frumusetea sa!"

( mama vitrega a Albei ca Zapada)

"Sunt lacom si mancacios,

In povesti sunt furios.

Vanatorul si cu capra

De mine-au scapat . .si gata!" (Lupul)


II. "Vai, dar ce s-a intamplat?

Oare, vantul le-a-ncurcat,

Sau un capcaun grabit

Inainte a sosit?

Vraja ca s-o dezlegam

Trebuie sa le ordonam!"


Cu ajutorul baghetei si a cuvintelor magice: "Bagheta la drum porneste si la . ..se opreste!", copiii vor fi solicitati sa aseze imaginile ce ilustreaza  povesti cunoscute, in ordinea cronologica a desfasurarii evenimentelor si sa povesteasca un fragment din povestea respectiva.




III. "Povestile de le cunosti

De incercare o sa treci!"


Cu ajutorul baghetei si a cuvintelor magice: "Bagheta la drum porneste si la . ..se opreste!", copiii vor fi solicitati sa recunoasca carui personaj/carei povesti apartine replica/fragmentul  citata/citat de educatoare, sa caracterizeze personaje, sa interpreteze rolul unor personaje .


  1. "Bun! Zise el in gandul sau. Ia, acu mi-i timpul . .De i-ar impinge pacatul sa-mi deschida usa, halal sa-mi fie!"(Lupul - Capra cu trei iezi)
  2. Interpreteaza rolul lupului in momentul in care vine la usa iezilor!
  3. Ce a facut lupul pentru a-l pacali pe iedul cel mare sa deschida usa?
  4. Caracterizeaza-l pe lup in doua cuvinte!
  5. "Era o femeie tare trufasa si rea, si nu putea suferi sa o intreaca alta in frumusete. Avea o oglinda fermecata, pe care o intreba ori de cate ori se privea in ea:..' " (Alba ca zapada)
  6. Care sunt cuvintele pe care le adresa imparateasa  - oglinzii?
  7. De cate ori si cum a incercat mama vitrega sa scape de Alba ca Zapada?
  8. Realizeaza portretul Albei ca Zapada prin cantec!
  9. "Las", mama, ca nu-i pradata lumea de bogatii; ma duc sa-ti aduc si eu mai multe. Si cum  zice, porneste cu ciuda, trasnind si plesnind, merge si ea cat merge, tot pe acelasi drum . " ( Fata babei si fata mosneagului)
  10. Reda dialogul dintre catelusa,par, fantana, cuptor si fata babei.
  11. Care sunt deosebirile dintre cele doua fete?
  12. Cum le-a rasplatit Sf. Duminica pe cele doua fete pentru munca lor?
  13. Creeaza un alt final povestii!
  14. "A doua zi, petrecerea se porni din nou la palatul imparatesc si dupa ce parintii si surorile vitrege plecare intr-acolo, fata se grabi sa se duca la alun si-i zise . "(Cenusareasa)
  15. Reda cuvintele magice pe care le adresa Cenusareasa pasarii din alun pentru a primi o rochie pentru bal!
  16. De ce i se spunea fetei "Cenusareasa"?
  17. Cu ce alte personaje din povesti se aseamana Cenusareasa?Dar surorile ei cele vitrege? De ce?

IV. "Am spus bine, n-am spus bine?"

Cu ajutorul baghetei si a cuvintelor magice: "Bagheta la drum porneste si la . ..se opreste!", copiii vor fi solicitati sa stabileasca corectitudinea sau incorectitudinea unor enunturi referitoare la anumite situatii, intamplari din povestile cunoscute.


1."A fost odata un om putred de sarac( bogat) si omului acestuia i s-a intamplat sa-i cada nevasta greu bolnava."

2. "Fata babei (fata mosneagului) la deal, fata babei la vale . ea in sfarsit in toate partile dupa treaba, cat era ziulica de mare . "

3."Era cu atata indemanare facut marul, ca numai jumatatea rosie era otravita."

4."Insa cel mijlociu( cel mare)  se da dupa usa,si - sa traga, sa nu traga?- in sfarsit, trage zavorul . "

5. "Fata babei era sluta, lenesa, tafnoasa si rea la inima"

6.Cenusareasa(surorile vitrege) le zise surorilor ei:Veniti de ma piaptana! Si treceti sa imi lustruiti condurii .

7."Cat as vrea sa am un copil alb ca laptele(zapada), rosu ca sangele si cu parul negru ca lemnul de abanos!"

8."Cum a iesit dusmanul din casa, iedul cel mic se da iute jos din horn si incuie usa bine."


V. "Invitati de seama

Vor veni sa vada

Caci tu stii bine

Cui ii apartine!"

Cu ajutorul baghetei si a cuvintelor magice: "Bagheta la drum porneste si la . ..se opreste!", copiii numiti vor extrage din plic  obiecte apartinand unor personaje din povesti, le vor denumi si vor preciza cui apartin. ( lada cea mica, lada cea mare, pantoful, oglinda). Se va urmari formularea corecta a raspunsului in propozitii dezvoltate continand substantivul la cazul genitiv.


VI."Fii atent, completeaza corect!"

Se prezinta diamantul si copiii sunt solicitati pe rand sa-l completeze, respectand cerintele date.

1.Personajul principal din povestea "Cenusareasa";

2. Doua personaje pozitive din povestea "Fata babei si fata mosneagului"

3.Obiecte folosite de mama vitrega in incercarile ei de a o pierde pe Alba ca Zapada;

4.Pe cine a intalnit si  ajutat fata mosneagului in drumul ei;

5.Trei personaje pozitive din povestea "Alba ca zapada";

6. Personaje negative din povestea "Cenusareasa"

7.Personajul negativ din povestea "Capra cu trei iezi"


Tranzitie: "Noi suntem piticii"- cantec. Cantand merg spre "fantana vietii" pentru a-si mari puterea si a trece cu bine si de cea mai grea incercare.




VII. "Istet de vei fi,

Sarcinile din centre le vei indeplini!"

Cu ajutorul baghetei: "Bagheta la drum porneste si in centrul . .se opreste!" le voi prezenta copiilor sarcinile din fiecare centru de interes.


In centrul stiinta, copiii alaturi de iedul ce mic vor fi "Istetii in lumea povestilor"si trebuie sa rezolve corect operatii de adunare si scadere in lim.1-7, sa reconstituie siluete ale personajelor din povesti - din jumatati, sa gaseasca drumul fiecarui personaj la povestea lui ( labirint).

In centrul manipulative, copiii alaturi de Cenusareasa se vor juca cu povestile: vor rezolva puzzle-uri, vor juca domino.

La centru joc de rol, copiii o vor ajuta pe Alba ca Zapada sa pregateasca prajituri pentru pitici. Fiecare copil trebuie sa modeleze cate sapte prajituri.

La centrul arta (DOS), copiii alaturi de Fata mosneagului si indrumati de educatoare vor decupa siluete ale personajelor din povesti pe care le vor lipi apoi la povestea potrivita, realizand postere ale povestilor indragite.

In centrul alfabetizare, copiii alaturi de Inteleptul vor construi imaginea unor personaje /obiecte din povesti prin unirea punctelor si vor trasa peste cuvinte punctate obtinand numele/denumirea imaginii construite.

Copiii isi aleg centrele asezandu-si semnele in suportul fiecarui centru si se rotesc astfel incat toti sa participe la activitatea practica.





Se viziteaza fiecare centru pentru a se constata indeplinirea sarcinilor date si ca urmare a trecerii peste toate cele sapte incercari, piticul alaturi de copii recupereaza cheia si descopera comoara.

Cu medalioanele primite se va desfasura jocul de miscare: "Cauta-ti povestea!"

In incheiere fiecare copil va fi invitat sa isi aseze medalionul langa piticul cu care considera ca s-a asemanat cel mai mult pe parcursul zilei: Inteleptul, Veselul, Morocanosul, Rusinosul, Hapciu, Somnorosul, Mutulica







Explicatia

Conversatia

Frontal








Explicatia




Exercitiul





Problematizarea


Ghicitori

Bagheta

Individual

Frontal































Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Povestirea

Bagheta

Imagini reprezentative din povesti

Panou

Individual

Frontal






Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Bagheta

Fragmente din povesti

Individual

Frontal

































Explicatia

Exercitiul

Trierea asertiunilor


Bagheta

Individual

Frontal















Explicatia

Exercitiul

Siluete ale unor obiecte ce apartin unor personaje din povesti

Individual







Explicatia

Exercitiul

Piramida si diamantul

Siluete reprezentative

Panou cu diamantul

Individual

Frontal












Explicatia

Exercitiul



Lotto cu adunari si scaderi";"Din jumatate intreg"(personaje/obiecte din povesti); fisa - labirint;

Puzzle ( scene din povesti);"domino" ( personaje din povesti);

Sortulete, coca pentru modelaj, diferite forme pentru prajituri;

Imagini - personaje /elemente din povesti, hartie colorata, foarfeci,lipici, carton duplex colorat;

Fise de lucru, creioane, carioci, culori;

Frontal

In grupuri mici

Individual



Conversatia

Surpriza

Medalioane

Recompense dulci

Frontal

Individual

























Aprecierea raspunsurilor.




































Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date.


Aprecierea fluentei si originalitatii in vorbire.










Aprecierea raspunsurilor










Aprecierea originalitatii in vorbire si gandire






















Aprecierea trierii enunturilor date







Aprecierea argumentarii in alegerea raspunsului












Aprecierea exprimarii corecte








Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date.


















Analiza produselor activitatii


















Aprecierea comportamen -

tului

lui copiilor.

Acordarea recompenselor











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright