Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DE ACTIVITATE - grupa : mare Activitati alese, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii



DE ACTIVITATE - grupa : mare Activitati alese, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii


PROIECT DE ACTIVITATE




Grupa : mare

Categoria de activitate: Activitati alese, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii


Sectoare de activitate:

I.         Biblioteca:    ,,Citim imagini cu pasari calatoare"

II.       Arta: desen : ,,Pasari calatoare"

III.      Constructii:,,Cuiburi pentru pasarele "


Tipul activitatii: mixt



Durata: 30 minute


Sector I : Biblioteca : ,,Citim imagini cu pasari calatoare"


Scopul:

I.: Formarea de priceperi si deprinderi, dobandirea de cunostinte referitoare la pasari calatoare;

Imbogatirea vocabularului cu cuvinte si expresii noi intalnite in conversatia purtata de educatoare cu copiii;

F.: Formarea deprinderii de exprimare cursiva, fluenta si corecta din punct de vedere gramatical si lexical;

Dezvoltarea unor procese psihice antrenate in invatare: memorie, gandire, spirit de observatie, limbaj.

E.: Dezvoltarea simtului estetic.


Obiective operationale

O1- sa intuiasca plansele prezentate de educatoare referitoare la pasari calatoare;

O2- sa realizeze o citire corecta a imaginilor pentru a constientiza ce exprima fiacare plansa;







O3- sa se exprime in propozitii scurte si corecte din punct de vedere logic si gramatical;

O4- sa adopte o pozitie adecvata in timpul activitatii;

O5- sa manifeste interes pentru activitate.


Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul

Mijloace didactice: planse

Forme de organizare: independenta, frontala, pe grupe

Tipuri de invatare: inteligibila, operationala

Metode de evaluare: observare curenta, chestionare orala

Forme de evaluare: curenta



Sector II : Arta : desen : ,,Pasari calatoare


Scopul:

I.: Consolidarea deprinderilor referitoare la manuirea creioanelor pentru a colora un spatiu dat respectand regulile precizate;

Consolidarea cunostintelor referitoare la forma si culoarea pasarilor calatoare;

F.: Exersarea deprinderii de organizare si ordonare a spatiului de lucru;

Dezvoltarea proceselor psihice antrenate in invatare: memorie, gandire, imaginatie si creativitate;

E. Cultivarea dragostei, a sensibilitatii si a gustului estetic pentru frumos.


Obiective operationale


O1- sa precizeze pasarile calatoare cunoscute;

O2- sa coloreze pasarile calatoare de pe plansa;

O3- sa duca la bun sfarsit lucrarea inceputa pastrand ordinea si curatenia la locul de munca;

O4-sa aprecieze corect lucrarea proprie si a colegilor, tinand cont de aspectul si modul de lucru al acestuia;

O5-sa utilizeze corect instrumentele necesare realizarii sarcinii propuse;

O6- sa execute corect exercitiile pentru incalzirea muschilor mici ai mainii dupa cerintele educatoarei;

O7- sa manifeste interes si curiozitate pentru activitate.








Metode si procedee:conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

Mijloace didactice: creioane colorate, fise cu pasari calatoare;

Forme de organizare: independenta, pe grupe, frontala

Tipuri de invatare: inteligibila, operationala, creativa

Metode de evaluare: observare curenta

Forme de evaluare: curenta


Sector III- Constructii :,,Cuiburi pentru pasarele"


Scopul

Formarea deprinderii de a construi cuiburi pentru pasarele;

Dezvoltarea dragostei fata de munca;

Dezvoltarea atentiei, gandirii, a imaginatiei creatoare.


Obiective operationale

O1- sa precizeze sarcina primita;

O2- sa realizeze tema prin asamblarea jucariilor;

O3- sa respecte linistea la sectorul lor;

O4- sa manifeste interes pentru activitate.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

Mijloace didactice: lego de diferite feluri

Forme de organizare: independenta, pe grupe, frontala

Tipuri de invatare: creativa, operationala

Metode de evaluare: observare curenta

Forme de evaluare: curenta




ETAPELE ACTIVITATII

SECTORUL I

SECTORUL II


SECTORUL III

1.Moment organizatoric







2.Discutii pregatitoare





3.Anuntarea temei


4.Dirijarea invatarii











5.Fixare




6.Evaluare




7.Incheiere

Voi asigura conditiile necesare bunei desfasurari a activitatii si voi pregati materialul didactic necesar pentru cele trei sectoare: Biblioteca, Arta, Constructii.


Prezentarea persoanelor aflate la activitate.

Voi purta o discutie referitoare la pasarile calatoare: forma, importanta etc.

Vom discuta pe baza planselor despre pasarile calatoare.

Vom analiza si discuta fiecare plansa.

-Ce vedeti pe aceasta plansa?

-Cum este ea??

-Ce culoare are?

-De unde vin pasarile calatoare la noi?

- De ce vin la noi? Etc.

Voi solicita copiilor sa formuleze propozitii corecte.

Ce am realizat noi astazi?

Voi face aprecieri globale si individuale despre modul cum au raspuns si au lucrat la fiecare sector.

Voi aduna materialul folosit la activitate si le voi cere copiilor sa iasa ordonat din sala de grupa.















Vom colora pasarile calatoare pe plansa.


Vom face exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: ploua, batem din palme etc.

Le voi explica modul de lucru:vor colora pasarile calatoare avand grija sa respecte culorile corespunzatoare si sa nu depaseasca conturul.


















Vom realiza cuiburi pentru pasarele.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright