PROIECT DE ACTIVITATE
Gradinita nr.1 Jilava
Educatoare:
Data: 18.10. 2013
Tema anuala: ,,Cine sunt/
suntem"
Subtema: ,, In lumea
fermecata"
Nivelul: I- grupa mijlocie
Scopul activitatii:
Sa audieze cu atentie un text,
sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles;
Sa distinga sunetele ce compun
cuvintele si sa le pronunte corect;
Sa asculte si sa reproduca
cantece si fragmente din creatiile muzicale corespunzatoare varstei
Tipul de activitate: predare-
invatare, insusire de noi cunostinte.
Mijloc de realizare: Activitate
integrata.
Forma de realizare: frontal
pe grupuri.
Domenii experiential: DLC-
DEC. ,,Maricica" de Luiza Vladescu- lectura educatoarei; Cantecul ,, Oraselul",
joc cu cant.
Obiective de referinta vizate
DLC sa recepteze
un text care i se citeste si i se povesteste, intelegand in mod intuitiv
caracteristicile expresive si estetice ale
Acestuia.
Sa
inteleaga si sa transmita mesaje simple;
Sa
audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca le-a
inteles
Sa
participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in
calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.
DEC: Sa intoneza cantece pentru copii, sa
diferentieze auditiv timbrul si intensitatea sunetelor.
Obiective operationale:
O1. - sa isi imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi, sa inteleaga
sensul acestora;
O2. - sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte
corect;
O3. - sa inteleaga si sa transmita mesajul din poveste si sa
reactioneze la acesta;
O4. - sa retina versurile, linia melodica si sa redea linia melodica a
cantecului
O5. - sa fie capabil sa redea cantecul, respectand tonalitatea, ritnul
si miscarile.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia,
explicatia, demonstratia, observarea, exercitiul.
Mijloace de invatamant: imagini sugestive
pentru continutul povesti, trusa cu obiecte de igiena personala.
Material bibliografic:
Curriculum pentru invatamant prescolar, M. E. C. T., 2008.
Ghid pentru proiecte tematice, Bucuresti, 2007. Viorica Preda, Mioara
Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocos, Filofteia Grama
ETAPLE
ACTIVITATII
|
OBIECTIVE
OPERATIONALE
|
CONTINUTUL INVATARII
|
STRATEGII DIDACTICE
|
EVALUARE
|
1. Momentul organizatoric
|
|
Se asigura linistea si
climatul optim necesar desfasurarii activitatii.
|
Se
creeaza conditiile psiho- pedagocice necesare desfasurarii lectiei.
|
|
2. Captarea atentiei
|
|
Din holul
gradinitei se aude un planset de copil. Curiosi, copii imi cer sa deschid usa
pentru a vedea cine este si ce se intampla. In sala de grupa isi face
aparitia ,,Maricica noastra" Este o fetita de la grupa mare in acest rol, cu
parul ciufulit, cu fata putin murdara, cu hainutele asezate in dezordine.
Fetita se prezinta si le propune copiilor sa asculte povestea ei. Pe catedra se vor afla materiale didactice
(pasta de dinti, periuta de dinti, pieptene, sapun), iar copiii vor avea ca sarcina recunoasterea
lor.
|
conversatia
|
observatia
sistematica
|
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
|
|
"Astazi, la educarea limbajului vom asculta povestea Maricicai, pentru care care
realitatea gradinitei nu era tocmai un vis frumos la inceput, dar care o sa
vedeti cum o transforma pe Maricica si vom invata un cantecel nou, intitulat
,,Oraselul."
|
Conversatia.
|
Observarea comportamentului.
|
4. Reactualizarea cunostintelor
|
|
Copii sunt antrenati intro scurta conversatie
referitoare la gradinita si la jucariile de aici, la colegii de grupa si la
prieteniile pe care si le-au facut
|
conversatia
expunerea
|
evaluare
frontala
|
5. Prezentare materialului - stimul
|
|
Cu
Maricica alaturi de ei, copii vor deschide plicul de format mare, in care
fetita le-a adus suportul ilustrativ pentru povestea ei.
|
Demonstratia.
|
Observarea
comportamentului
|
6. Dirijarea invatarii.
|
O2
O3
O1
O4
|
Se
lectureaza povestirea concomitent cu prezentarea imaginilor suport. Se vor
explica cuvintele noi si se va raspunde intrebarilor adresate de copii.
Pentru a verifica intelegerea textului, se poate folosi un plan de intrebari:
,, Cine este Maricica": ,, Cum se pregateste
pentru plecarea la gradinita?": ,,Care erau prietenii fetitei?": ,, Cum se
pregateste sa plece la gradinita?": ,, De ce nu folosea apa, sapunul,
pieptanul, periuta si pasta de dinti?": ,, Cum au primit-o colegii de la
gradinita?": ,, AU procedat bine?": ,,Voi ce ati face daca in grupa noastra
ar exista o Maricica"?: ,,Cum a indreptat acesta situatie Maricica?'.
Maricica noastra care intre timp a reparat
situatia pieptanandu-se si aranjandu-si hainutele, este si ea multumita acum.
Le ofera copiilor cadouri, ce vor constitui pretextul pentru trecerea la cea
de-a doua activitate( medalioane si jucarii). Copiii grupei sun rugati sa se
grupeze in functie de nedalioanele primite. Se disting asfel doua grupe, cea a fetitelor si cea a baietilor.
Se va realiza predarea cantecului ,, Oraselul".
Se va realiza exercitii de omogenizarea vocii si
se trece la invatarea cantecului.
Se interpreteaza cantecul frontal si pe grupuri
si se insista ca toti copiii sa redea miscarile.
|
Demonstratia
Exercitiul.
|
|
7. Obtinerea performantei si asigurarea retentiei si a
transferului
|
O5
|
Pentru ai demonstra Maricicai cat de importanta
este gradinita si cat de multe lucruri frumoase si utile putem afla aici,
prescolarii vor juca jocul ,, Canta dupa mine". Educatoare reproduce
fragmente din cantecele cunoscute de copii, prescolarii aculta si reproduc
acele fragmente respectand tonalitatea si ritmul.
|
|
|
|
|
|
|
|
8.Evaluare
|
|
Pentru ai arata Maricicai ca au fost atenti si ca
au invatat din patania ei copii primesc fise de rezolvat.
|
Exercitiul.
|
6. Incheierea activitatii
|
|
Educatoarea face aprecieri cu privirea la
comportamentul si participarea copiilor la desfasurarea activitatii.
aprecierea
|
Aprecieri
verbale
| |