PROIECT DIDACTIC
DENUMIREA ACTIVITATII: JOCURI SI
ACTIVITATI ALESE
SECTOARE 1. BIBLIOTECA - citire de imagini,
colorare
2. CONSTRUCTII - din
cuburi de plastic
TEMA
ACTIVITATII 1. "Colorez frumos pentru a face o carte"
2.
"Strada mea"
DENUMIREA
ACTIVITATII: Activitate matematica
TEMA
ACTIVITATII "Magazinul de jucarii"
MIJLOC
DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII : consolidarea
cunostintelor si formarea de priceperi si deprinderi
FORMA
DE ORGANIZARE: activitatea
pe grupuri mici, pe centre de interes
OBIECTIV CADRU
dezvoltarea
capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele ;
-cultivarea
sociabilitatii copiilor, a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre
partenerii de joc, a intercomunicarii libere
si civilizate intre copii in timpul jocului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La
sfarsitul activitatii, copii trebuie sa fie capabili:
BIBLIOTECA:
-
sa coloreze imaginile folosind culori adecvate si respectand linia de
contur;
-
sa citeasca imaginile descriindu-le cu propriile cuvinte;
CONSTRUCTII:
sa construiasca din cuburi
de plastic strada
sa interactioneze cu
partenerii de joc in realizarea unor actiuni
ACTIVITATE MATEMATICA:
sa raporteze numarul la cantitate si invers ;
sa numere in
limitele 1-3 ;
sa recunoasca cifrele 1-3;
sa utilizeze un limbaj matematic specific ;
sa participe activ si cu interes la activitate ;
sa respecte regulile jocului :
SARCINA DIDACTICA : numaratul corect
in limitele 1-3
REGULILE JOCULUI :
sa foloseasca
in joc formule de politete;
sa utilizeze bani de jucarie in
cadrul jocului;
sa precizeze corect obiectele pe care
doreste sa le cumpere
sa se adreseze ,,vanzatorului" in
propozitii complete si corecte din punct de vedere gramatical;
ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului,
miscarea, surpriza
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul
MIJLOACE
DIDACTICE:
BIBLIOTECA: foi de colorat, creioane colorate
CONSTRUCTII: cuburi din plastic
ACTIVITATE MATEMATICA: jucarii,
cutiute cu diferite obiecte mici, jetoane, fise, creioane colorate,
bani de jucarie
BIBLIOGRAFIE:
1.
" Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
de copii", Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005.
2. Jocuri
didactice pentru activitatile din gradinita-culegere,
Ed. Aramis 2005
3. Activitatile matematice in
gradinita-ghid practice, Ed Compania, 2002
Evenimentul didactic
|
Continutul stiintific
|
Stategii didactice
|
Evaluarea
(itemi de evaluare)
|
1.Moment organizatoric
|
Se asigura
conditiile necesare unei bune desfasurari a
activitatii: aranjarea mobilierului pe arii de stimulare si
pregatirea materialelor didactice corespunzatoare.
Copiii abordeaza intalnirea de dimineata intr-o
maniera optimista si plina de energie.
|
|
|
2. Pregatirea climatului psiho-afectiv
|
Copiii sunt invitati sa se aseze in cerc.
Discutiile in cerc cuprind:
prezentarea si salutul
|
Exercitiu de "spargerea ghetii"
|
-sa
se prezinte politicos
|
3. Captarea atentiei si anuntarea
obiectivelor
|
Se
realizeaza printr-o scurta expunere.
Anuntarea temelor si a obiectivelor
se realizeaza la fiecare sector in parte prin intuirea materialelor de
pe masute:
- Biblioteca "Sa facem o carte!"
"Copiii care vor lucra la acest sector vor
colora cat mai frumos imaginile le vor pune in album si apoi vor citi
paginile albumului.".
- Constructii "strada"
- cuburi din plastic
"Copiii
care vor alege acest sector vor construi o strada cu semafoare si
vor invata sa circule cu masinile pe strada.
Se
reaminteste copiilor comportamentul dezirabil in cazul acestor
activitati. (vorbim in soapta pentru a nu deranja pe
altii; de cate ori rasfoiesc o carte sunt curat pe maini; intorc
paginile usor, sa nu le rup; apreciem si protejam
constructiile facute de colegi, fiecare joc trebuie terminat etc.)
Astazi,
la activitatea matematica ne vom juca un joc care se numeste
"Magazinul de jucarii".
|
Conversatia, explicatia,
Exercitiul
jocul
|
-sa
coloreze imaginile folosind culori adecvate si respectand linia de
contur;
sa construiasca din cuburi de plastic strada
|
4.Dirijarea invatarii
|
In
curand in cartierul nostru se va deschide un magazin de jucarii. Acum
este inchis pentru ca s-a primit marfa si vanzatoarea
trebuie sa aseze marfa pe rafturi.
Numesc
un copil care va fi vanzatoare(vanzator). Acesta va merge la
magazin, va grupa jucariile dupa forma si le va
aseza pe rafturi.
Fiecare copil poate fi un ajutor pentru familia
lui daca stie sa numere. El poate sa faca
cumparaturi dupa lista pe care i-o da mama.
Se verifica cunostintele copiilor.
Li se cere sa numere cate buline sunt pe jeton si ce cifra
este pe cartonas
a) Prezentarea regulilor
jocului. Fiecare copil va primi o lista de cumparaturi si
i se va explica cum trebuie sa o interpreteze. Aceasta are forma unei
cutiute pe care este desenata o jucarie si in care se
gasesc un anumit numar de obiecte mici(nasturi,
betisoare, boabe de fasole, pietre). Dupa ce "citeste"
lista, copilul cere mamei (educatoarea) bani-cate un ban pentru fiecare
jucarie. Facem randul pentru a merge la magazin in grup. Copiii trebuie
sa se adreseze politicos vanzatoarei pentru a primi jucariile.
b)Executarea jocului de catre copii
In timp ce copiii se
joaca, eu ii voi indruma si
urmari indeaproape. Voi da explicatiile necesare, voi pune
intrebari ajutatoare, acolo unde exista dificultati,
voi monitoriza activitatea la fiecare centru si voi interveni daca
e cazul.
|
Conversatia
explicatia
problematizarea
jocul
|
-sa-si asume un
rol si sa-l interpreteze;
-sa formeze
multimi de obiecte;
-sa numere elementele
multimilor;
-sa recunoasca
cifra corespunzatoare numarului de elemente;
Sa
foloseasca formule de politete
sa
precizeze corect obiectele pe care doreste sa le cumpere
|
5.Obtinerea performantei
|
Dupa ce am facut cumparaturile, ne
intoarcem "acasa"-la sector, aranjam jucariile, le
numaram, ne jucam.
La
sectorul "Biblioteca" se
apreciaza lucrarile si le prindem intr-o carte.
La sectorul "Constructii" este
apreciata constructia strazii, modul in care copiii au
cooperat .
Copiii se rotesc la sectoare.
|
conversatia
jocul
|
|
6. Evaluarea performantelor si
incheierea jocului
|
Dupa terminarea
activitatilor pe centre, voi face evaluarea. Voi face aprecieri
asupra intregii activitati, a modului de participare a copiilor la
activitate si a comportamentului acestora.
|
conversatia
|
Aprecieri
verbale
Stimulente
|