Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DE ACTIVITATE - grupa pregatitoare - bucurosi de oaspeti ! - Pasari calatoare



DE ACTIVITATE - grupa pregatitoare - bucurosi de oaspeti ! - Pasari calatoare


PROIECT DE ACTIVITATE




Grupa pregatitoare

Denumirea activitatii: Jocuri si activitati la alegerea copiilor

Tema activitatii: PROIECT TEMATIC: "Bucurosi de oaspeti ! - Pasari calatoare"


I. Sector linistitor:

1. Biblioteca:

-"Citim imagini din albume, enciclopedii, reviste, pliante, carti",

- "Ce am vazut in vizita" - discutii libere,

- "Jurnalul proiectului" - Scriem in jurnal despre sosirea pasarilor calatoare, despre cum se intorc la cuiburile lor,

- "Ghicitori despre pasari",

- Lectura educ. -"Legenda berzei", "Cuibul" de Cezar Petrescu", "Privighetoarea" de S.F.Marian, "Cioc, cioc!" de G.Garleanu,

- Poveste creata - "O randunica bolnava".

2. Arta:



- Desen - "Barza si puii ei",

- Pictura - "Cuibul randunicii",

- Modelaj - barza, randunica,

- Aplicatie -"Pasari din figuri geometrice",

- Confectii/aplicatii - "Tablouri cu pasari calatoare" (pene, dopuri de pluta, hartie de autocolant, coji de oua),

- Desene pe calculator (Paint) - barza si randunica,

- Lipitura - "Stol de randunele".

3. Stiinta:

- "Studiem cuiburi cu oua", "Pene", "Puf", "Fulgi",

- "Micii cercetatori" (experiment - plutirea penelor pe apa),

- Cifre, jetoane, semnele matematice, tabla magnetica (pentru numarat),

- "Cum isi face randunica cuibul?",

- "De ce se intorc pasarile calatoare?"

4. Joc de masa

"Alege si grupeaza pasarile calatoare",

"Completeaza ce lipseste",

"Pasari" - puzzle,

"Loto cu pasari",

"Gaseste hrana",

"Jocul umbrelor".

II. Sector de miscare:

5. Joc de rol:

"Ne jucam de-a pasarile calatoare",

"Dansul randunelelor".

6. Constructii:

- "Cuiburi pentru pasarele",

- "Cuibul randunicii",

- "Cuibul berzei",

- "Stoluri de pasarele",


- "Pasari din figuri geometrice".


Tipul activitatii: transmitere de cunostinte.


Obiectiv fundamental: insusirea cunostintelor copiilor referitoare la pasari, abordand unele aspecte ale lumii inconjuratoare dintr-o perspectiva interdisciplinara. Dezvoltarea capacitatii copiilor de a participa in grupuri mici si individuale la jocurile initiate.


Obiective operationale:

a. cognitiv-informative:

- sa lectureze imagini din carti, reviste, albume, enciclopedii, tablouri;

- sa audieze un text lecturat de educatoare, retinand ideile si folosind cuvinte si expresii in alte situatii;

- sa se exprime corect din punct de vedere gramatical, formuland propozitii dezvoltate, cu cuvinte noi invatate.

- sa manifeste creativitate in aplicarea si combinarea diferitelor tehnici de lucru in spatiul plastic;

- sa utilizeze diferite materiale din natura, deseuri pentru realizarea unor lucrari practice;

- sa exprime verbal ceea ce a lucrat folosind cuvinte din limbajul plastic si practic.

- sa identifice elementele puse la dispozitie;

- sa sorteze penele dupa diferite criterii (marime, lungime, culoare);

- sa alcatuiasca probleme de adunare si scadere, folosind corect semnele matematice;

- sa efectueze experiente simple de plutire a penelor si fulgilor pe apa.

- sa recunoasca pasarile calatoare descriindu-le infatisarea, mediul de viata, hrana, foloasele;

- sa corecteze greselile.

- sa aplice in situatii noi cunostintele referitoare la mediul inconjurator - viata pasarilor;

- sa se exprime corect, fluent si coerent folosind limbajul dialogat.

- sa redea prin intermediul constructiilor modele inspirare din viata cotidiana, valorificand deprinderile si tehnicile de lucru insusite anterior;

- sa selecteze piesele truselor pentru a realiza asamblarea si imbinarea lor corecta.

b. psiho-motorii:

- sa actioneze cat mai prompt in situatia ceruta conform cerintelor;

- sa manuiasca corect calculatorul;

- sa foloseasca materialele puse la dispozitie manuindu-le corect in vederea realizarii temei.

c. afectiv-volitive:

- sa manifeste spirit de colegialitate colaborand si comunicand atat cu partenerii de joc cat si cu educatoarea;

- sa ia parte la diferite discutii in mici grupuri informale;

- sa se implice activ si afectiv in activitate;

- sa aprecieze critic si autocritic lucrarile realizate.


Strategia didactica:

a) Metode didactice: conversatia, explicatia, problematizarea, demonstratia, povestirea, exercitiul, brainstorming-ul, dezbaterea, interviul de grup, mai multe capete la un loc, jocul de rol, dialogul, interviul.

b) Mijloace didactice:

1. Albume, enciclopedii, reviste, pliante, carti.

2. Foi pentru desen, creioane colorate, acuarele, pensule, carioca, plastilina, plansete, materiale din natura (gris, pene, orez, crengute, betisoare etc.), hartie glasata, hartie creponata, lipici, carti de colorat, calculatoare.

3. Cuiburi de randunica, oua, pene de diferite marimi si culori, puf, graunte, cosulete, un castron cu apa pentru experiment de plutire.

4. Jocuri: "Alege si grupeaza pasarile calatoare", "Completeaza ce lipseste", "Pasari" - puzzle, " Loto cu pasari", "Gaseste hrana".

5. Masti de randunici si berze.

6. Truse pentru constructii: Lego, Mozaic, betisoare.

c) Forma de organizare: frontal, individual, in grupuri mici.

Material bibliografic: "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", M.E.N., Bucuresti, 2000







I. ORGANIZAREA ACTIVITATII:

Amenajarea ariilor de interes cu materialul necesar fiecareia.


II. DESFASURAREA ACTIVITATII:

La intrarea in sala de grupa fiecare copil isi va alege aria de interes unde doreste sa lucreze sau sa se joace. Se poate muta la orice arie doreste, in functie de preferinte.

- urmaresc participarea si colaborarea copiilor la fiecare arie de interes;

- las copiii sa-si aleaga singuri materialele de lucru;

- indrum copiii in folosirea corecta a materialelor de lucru si in utilizarea calculatorului;

- cer copiilor sa rezolve diferite sarcini;

- intervin pe parcursul desfasurarii activitatii corectandu-i daca este nevoie;

- ajut copii in repartizarea unor roluri indrumandu-i in vederea desfasurarii corespunzatoare a activitatii;

- discut cu copiii despre anumite aspecte ivite spontan in timpul activitatii;

- trec pe la fiecare arie urmarind desfasurarea activitatii din exterior si intervin acolo unde este nevoie.


III. INCHEIEREA ACTIVITATII:

Voi analiza impreuna cu copiii lucrarile realizate la fiecare arie de interes, modul de comportare, de colaborare al lor in timpul activitatii.

Vom evidentia impreuna lucrarile reusite si vom concluziona.

Expun impreuna cu copiii lucrarile lor pe panouri, realizand expozitii cu diferite teme: "Tablouri cu pasari calatoare", "Carticica cu povesti despre pasari", "Pasari din figuri geometrice", "Cuibul randunicii si al berzei", "Se intorc pasarile calatoare".




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright