Gradinita
de activitate didactica grupa: mijlocie, educatie fizica, joc: "mergem ca melcul"PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA GRUPA: MIJLOCIE EDUCATOARE CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE FIZICA DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL PSIHO-MOTRIC TEMA ACTIVITATII: JOC: "MERGEM CA MELCUL" TIPUL ACTIVITATII: PREDARE OBIECTIVE GENERALE: dezvoltarea fizica si armonioasa a copilului mentinerea starii de sanatate la parametrii corespunzatori varstei lor stimularea motricitatii printr-un ansamblu de exercitii pregatitoare formarea unor trasaturi de caracter precum: hotararea, independenta, disciplina, curajul formarea reflexului de atitudine corecta a corpului static si in miscare insusirea respiratiei corecte in repaus, dar si in efort dezvoltarea calitatilor fizice OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la finalul activitatii copiii vor fi capabili: sa execute cu deplin control miscari complexe cu cresterea efortului sa respire corect sa execute tararea pe abdomen cu impingerea in antebrate si varful picioarelor sa dovedeasca faptul ca au inteles modul de exersare a exercitiilor, comform temei sa manifeste grija fata de propria stare de sanatate, executand exercitiile cerute de educatoare sa-si controleze comportamentul in timpul desfasurarii activitatii sa execute exercitiile fara a depune effort fizic deosebit si sa aiba interes pentru activitate
RESURSE PROCEDURALE: explicatia demonstratia corectarea exemplul exercitiul jocul LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa EXEMPLE DE COMPORTAMENTE: COGNITIVE: - sa respecte regulile jocului - sa reactioneze adecvat la comenzile primite PSIHO-MOTORII: -sa execute corect miscarile cerute de joc -sa-si reprime dorinta de a face miscari inutile in timpul activitatii didactice AFECTIVE: -sa participle cu interes la activitate -sa manifeste dorinta de a face miscare RESURSE BIBLIOGRAFICE: "Metodica educatiei fizice" - manual clasa xll "Programa activitatilor instructiv-educative in invatamantul prescolar" DESFASURAREA ACTIVITATII MOMENT ORGANIZATORIC aerisirea salii de grupa aranjarea mobilierului organizarea colectivului de copii verificarea starii de sanatate a copiilor PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFFORT: variantele de mers: pe varfuri, bratele sus, pe calcaie, coatele la spate, mersul piticului, mersul uriasului, schimbarea directiei de mers la comanda, vor fi combinate cu alergare usoara si mers normal INFLUENTAREA SELECTIVA A APARATULUI LOCOMOTOR: Se vor executa exercitii pentru fiecare segment al corpului:
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR: Copiii, la activitatea de astazi, vom invata tararea pe abdomen cu impingerea in antebrate si varful piciorelor, jucandu-ne jocul: "Mergem ca melcul" Intr-un limbaj accesibil copiilor, educatoarea va enumera principalele obiective ale activitatii DIRIJAREA INVATARII: se va explica copiilor, corect, regulile jocului educatoarea va da indicatii despre modul in care trebuie executat jocul, avand grija sa corecteze pozitia fiecarui copil si sa-l indrume corect in desfasurarea activitatii EVALUAREA: se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-au comportat copiii la activitate INCHEIEREA ACTIVITATII: se va aerisi sala de grupa se va reamenaja sala de grupa
|