Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Inspectia speciala pentru obtinerea gradului didactic ii gradinita



Inspectia speciala pentru obtinerea gradului didactic ii gradinita


INSPECTIA SPECIALA PENTRU OBTINEREA GRADULUI DIDACTIC II GRADINITA



Tema : "Sa mergem in calatorie"








PROIECT DIDACTIC



DATA:

GRUPA: mare

UNITATEA DE INVATAMANT: GPN Granicesti

TEMA ANUALA DE INVATARE: "Cand / cum si de ce se intampla?"

TEMA SAPTAMANALA: "Mijloace de transport terestre"

TEMA ACTIVITATII: "Sa mergem in calatorie"

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADP: Intalnirea de dimineata: "Mi-ar placea sa calatoresc cu."

Rutine: "Suntem mari" - deprinderi de ordine, disciplina si

autoservire

Tranzitii: "Semaforul" - cantec

"Trenul" - joc muzical

"Culori calde, culori reci" - joc de atentie

"La plimbare" - recitativ


ALA1: Stiinta: "Ne jucam si grupe formam" - fisa individuala de lucru

Joc de masa: "Gaseste umbra"

Arta: "Mijloace de transport" - modelaj

Biblioteca: "Cu ce calatorim?" - confectionarea unui album

ALA2:"Scaunelele muzicale" - joc distractiv


ADE: DS - "Ce stii despre trenulet?" - joc-exercitiu

DEC - "Trenuletul culorilor" - pictura ( stampilare cu buretele)


SCOPUL: consolidarea cunostintelor despre mijloacele de transport;

verificarea unor cunostinte matematice privitoare la numeratia in limitele 1-10; exersarea deprinderii de a obtine efecte plastice prin tehnica tamponarii hartiei cu buretele;


OBIECTIVE OPERATIONALE:


Stiinta:

v    sa recunoasca mijloacele de transport terestre din imagini;

v    sa numere in limitele 1 - 10;

v    sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la cifra;

v    sa identifice vecinii numerelor date;

v    sa identifice locul pe care il ocupa un numar in sirul numeric;

v    sa lucreze in pereche pentru a rezolva sarcinile date;

v    sa formeze grupe de obiecte dupa forma;

v    sa denumeasca grupele formate;

v    sa identifice grupa cu cele mai multe obiecte.

Joc de masa:

v    sa denumeasca mijloacele de transport de pe jetoane;

v    sa identifice umbra fiecarui mijloc de transport:

Biblioteca:

v    sa formuleze propozitii corecte, coerente despre mijloacele de transport selectate;

Arta:

v    sa coloreze corespunzator mijloacele de transport , respectand conturul;

v    sa modeleze prin combinarea mai multor tenhici specifice modelajului;

v    sa identifice culorile calde si culorile reci;

v    sa utilizeze culori calde si reci in realizarea temei;

v    sa aplice culoarea pe suprafata data utilizand tehnica tamponarii hartiei cu buretele;

v    sa finalizeze lucrarea inceputa, participand cu interes la activitate;

v    sa aprecieze lucrarile colegilor.

Joc distractiv:

v    sa respecte regulile jocului si ale competitiei folosindu-se de miscare

v    sa participe activ si afectiv la programul propus, dand dovada de: initiativa, cooperare si interes;



STARTEGII DIDACTICE:


a). Metode si procedee: conversatia, explicatia, "Schimba perechea",

exercitiul,problematizarea,demonstratia, jocul, turul

galeriei, observatia

b). Elemente de joc: manuirea materialelor, surpriza, inchiderea ochilor,

sunetul clopotelului, intrecerea

c). Resurse materiale:

Stiinta: fise, creioane colorate, bilete, trenuletul, jetoane cu

trenuri, buline cu cifre, buline colorate, palete cu cifre

Joc de masa: jetoane cu mijloace de transport, jetoane cu umbrele

acestora

Biblioteca: imagini cu mijloace de transport, creioane colorate,

carioca, hartie colorata

Arta: plastilina, plansete,acuarele, pensule, pahare cu apa, bucati de

burete, palete de diverse culori, foi albe, buline

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, in perechi, individual


DURATA: o zi


BIBLIOGRAFIE:

"Curriculum pentru invatamantul prescolar - 2008"

"Activitati bazate pe inteligente multiple" - S.Breben, G.Ruiu, E.Goncea,

Ed. Repograf

"Revista invatamantului prescolar Nr. 1-2 / 2009" MECI

"Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar" vol.I -

Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucuresti, 2009

"Metode interactive de grup" - Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,

Craiova, 2008



Scenariul  activitatii


Activitatea va debuta cu intalnirea de dimineata,copiii vor fi asezati in cerc, salutul va porni de la educatoare si va fi continuat de toti membrii grupei. In timp ce copiii se saluta vor transmite din mana in mana un simbol al temei saptamanii ( o masina ) si vor spune cu ce mijloc de transport ar vrea sa calatoreasca ( de ex: "Salut, Delia! Mie mi-ar placea sa calatoresc cu metroul."). Se va interpreta cantecul "Buna dimineata !".

" - Haideti sa aflam daca intra-adevar s-au trezit toti copiii si daca au ajuns la gradinita."

Un copil va selecta de pe panou fotografiile copiilor care lipsesc, constatandu-se cati copii sunt prezenti si cati lipsesc.

Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunzatoare.

La activitatea de grup se va executa cantecul "Semaforul".

Li se va atrage atentia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi in urma nu se afla in sala de grupa. Se va descoperi obiectul si copiii vor observa ca este vorba de un tren. Acesta va avea atasat de locomotiva un plic. Dupa ce prescolarii vor raspunde la cateva intrebari despre acest mijloc de transport, educatoarea va desface plicul si va citi scrisoarea care se afla in el. In scrisoare trenuletul le va spune copiilor ca trebuie sa plece intr-o calatorie pana la Iasi, dar ca nu poate pentru ca vagoanele lui nu sunt numerotate si calatorii nu ar stii in ce vagon sa urce. El ii roaga pe copii sa il ajute numerotand vagoanele si le propune sa joace jocul : "Ce stii despre trenulet?" , promitandu-le ca daca vor raspunde corect la intrebari in timpul jocului, vor primi bilete pentru a putea urca si ei in vagoane si pentru a-l insoti in calatorie. Jetoanele necesare jocului le vor gasi in vagonul cu numarul sase.


Copiii vor lipi buline cu cifre pe fiecare vagon si apoi tot atatea buline colorate cate arata cifra pentru a decora vagoanele. Pentru a desfasura jocul "Ce stii despre trenulet?" copiii se vor imparti in doua grupe si se vor aseza in doua cercuri concentrice, fata in fata , formand perechi ( schimba perechea ). Copiii din cercul exterior vor primi cate un jeton care va avea desenat pe el un tren. Copiii din cercul interior vor avea palete cu cifre de la 1 la 10 . In pereche, vor avea de rezolvat o sarcina ( sa numere cate vagoane are trenul si sa asocieze cifra corespunzatoare numarului de vagoane, sa identifice care sunt vagoanele vecine cu vagonul 2, sa numere cate cerculete are desenate pe el vagonul 4, etc.). Cand vor auzi sunetul clopotelului, copiii din cercul exterior se vor ridica si se vor deplasa spre dreapta formand o noua pereche si rezolvand o noua sarcina. Jocul va continua pana cand copiii vor reveni in pozitiile pe care le-au ocupat initial. La sfarsitul jocului vor prezenta toate datele pe care le-au aflat despre trenulet si vor interpreta cantecul "Trenul".

Pentru ca au trecut cu bine de proba , copiii vor extrage cate un bilet prin procedeul "Mana oarba". Vor observa ca pe bilet sunt scrise trei cifre. Cifrele arata vagoanele ( centrele de interes ) in care vor urca. Mai intai se vor deplasa la vagonul indicat de prima cifra de pe jeton. Pe parcurs vor schimba vagoanele, urcand in cele pe care le arata urmatoarele cifre de pe bilet. Copiii vor afla ce trebuie sa realizeze la fiecare centru.

La centrul "Stiinta" ( vagonul 1 ) vor forma grupe de mijloace de transport, vor scrie cate elemente are fiecare grupa formata si vor colora grupa cu cele mai multe elemente.

La centrul "Joc de masa" ( vagonul 2 ) vor denumi mijloacele de transport si vor cauta umbra corespunzatoare fiecaruia.

La centrul "Arta" ( vagonul 3 ) vor modela din plastilina un mijloc de transport la alegere.

La centrul "Biblioteca" ( vagonul 4 ) vor alege o imagine cu un mijloc de transport, vor formula propozitii despre acesta , apoi il vor colora pentru a-l aseza in album.

Trenul a ajuns la destinatie iar copiii vor cobori din vagoane si vor discuta despre ce au realizat la fiecare centru.

Dupa o calatorie atat de lunga copiii vor lua o pauza ca sa se relaxeze ( deprinderi de autoservire ).

La intoarcerea in sala de grupa copiii vor recita versurile:

Unu, doi, unu, doi,

Pe strada ne plimbam noi.

Doi, trei, doi, trei,

Suntem mici dar voinicei.

Trei, patru, trei, patru,

Azi e cam incins asfaltul.

Patru, cinci , patru, cinci,

Sunt multe masini pe-aici.

Cinci, sase, cinci, sase,

Plimbarea mult ne place.

Sase, sapte, sase , sapte

Noi stim regulile toate.

Sapte, opt, sapte ,opt

In colt se afla un stop.

Opt, noua, opt, noua,

Asteptam un minut-doua.

Noua, zece, noua, zece,

Toata lumea poate trece.


Apoi vor afla ce surpriza se mai ascunde in ultimul vagon. Vor descoperi mai multe palete de diferite culori. Fiecare copil va primi cate o paleta, se va discuta despre culorile acestora reamintindu-si care sunt culorile reci si care sunt cele calde. Se va juca jocul "Culori calde , culori reci" . Educatoarea va numi un obiect. Daca acel obiect este colorat intr-o culoare calda toti copiii care au palete colorate in culori calde le vor ridica, daca este colorat intr-o culoare rece, la fel vor proceda ceilalti. Se vor forma apoi doua grupe: Grupa culorilor calde si Grupa culorilor reci. Copiii se vor apropia de masute si vor observa ce imagini sunt pregatite pe acestea. Li se va spune ca trenuletele din imagini nu pot pleca din gara in care ei au ajuns cu putin timp inainte pentru ca vagoanele lor inca nu au fost vopsite. De aceea copiii din prima grupa vor picta trenuletul culorilor calde iar ceilalti trenuletul culorilor reci. Vor numara vagoanele pentru a stabili de cate culori calde sau reci au nevoie. Li se va reaminti tehnica de lucru. Dupa finalizarea lucrarilor fiecare prescolar va primi cate o bulina pe care o va lipi pe lucrarea care ii place cel mai mult.

Calatoria se apropie de sfarsit si este timpul de intoarcere. De data aceasta vor folosi alt mijlocul de transport. Copiii sunt solicitati sa dea exemple de mijloace de transport cu ajutorul carora s-ar putea intoarce acasa . Discutia se va opri la autobuz . Pentru ca sa se poata intoarce cu acesta acasa va trebui ca fiecare sa ocupe un loc, asa ca se va desfasura jocul "Scaunelele muzicale". Se vor explica regulile jocului.

Atunci cand se va auzi muzica copii se vor plimba in jurul scaunelelor care vor fi asezate in cerc, cu unul mai putin decat numarul copiilor. La incetarea muzicii toti copiii vor incerca sa ocupe un loc. Copilul care ramane in picioare va primi o pedeapsa ( sa sara intr-un picior, sa imite glasul unui animal, etc.). Jocul se reia.

La incheierea zilei se fac aprecieri asupra activitatii copiilor.



Nr.

crt.

Etapele

activitatii

Continutul stiintific

Strategii didactice

Tipul de inteligenta activata

Metode si

procedee

Resurse

materiale

Evaluare

1.

Captareaatentiei

Se va realiza prin descoperirea trenului in miniatura, care printr-o scrisoare le cere ajutorul copiilor. Se poarta o scurta conversatie despre acest mijloc de transport, copiii fiind solicitati sa spuna tot ce stiu despre el. Alaturi de scrisoare, copiii vor descoperi in unul din vagoane si cateva materiale cu care vor lucra.


Observatia

Conversatia


Trenul din cutii de carton, scrisoarea

- recunoasterea mijlocului de transport

Inteligenta

interpersonala


Inteligenta

vizual -

spatiala



2.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va anunta tema activitatii "Sa mergem in calatorie" si obiectivele, motivandu-se la nivelul de intelegere al copiilor.


Explicatia




3.

Prezentarea continutului si obtinerea performantei

Copiii vor primi buline cu cifre si le vor lipi corespunzator pe fiecare vagon, apoi vor lipi tot atatea buline cate arata cifra de pe vagon.

Pentru desfasurarea jocului "Ce stii despre trenulet?" se vor forma doua grupe, copiii asezandu-se in doua cercuri concentrice. Copiii din cercul interior vor avea palete cu cifre de la 1 la 10 iar cei din cercul exterior o paleta cu o imagine reprezentand un tren. Se vor preciza sarcinile in ordinea propusa de educatoare:


1. - numarati cate vagoane are trenul si gasiti cifra corespunzatoare;

2. - gasiti vagoanele vecine cu vagonul 5, asociati cifrele corespunzatoare;

3. - numarati cate ferestre au primele trei vagoane impreuna, gasiti cifra corespunzatoare;

4. - gasiti ce numere au vagoanele vecine cu vagonul verde, asociati cifrele corespunzatoare;

5. - numarati cate vagoane se afla dupa vagonul albastru, gasiti cifra corespunzatoare;

6. - al catelea este vagonul verde?

7. - numarati rotile, care se vad, de la vagoanele: albastru, mov si roz. Cate sunt? Gasiti cifra corespunzatoare.

8. - aflati cate vagoane se afla in fata vagonului rosu, gasiti cifra corespunzatoare;       

9. - al catelea este vagonul roz ?

10. - ce vagon se afla intre vagoanele 2 si 4? Gasiti cifra corespunzatoare.

11. - cate roti, care se vad, au impreuna vagoanele care se afla dupa vagonul roz. Gasiti cifra corespunzatoare.


Copiii rezolva sarcinile in pereche.

Atunci cand vor auzi sunetul clopotelului, copiii din cercul exterior se deplaseaza spre dreapta, formand o noua pereche si rezolva o noua sarcina didactica precizata de educatoare. Copiii din cercul interior retin rezultatele descoperite cu fiecare pereche pentru a le comunica la sfarsitul jocului. Jocul continua pana se finalizeaza schimbul de perechi.

Se discuta despre rezultatele descoperite. Acestea sunt prezentate de copii. Se interpreteaza cantecul "Trenul" ( tranzitie ).

Copiii primesc biletele cu cifre care le indica la ce vagoane ( centre ) se vor deplasa. Educatoarea va prezenta centrele la care vor lucra si se vor intui materialele de la fiecare centru. Pe parcurs se vor muta de la un centru la altul respectand ordinea data de cifrele de pe bilete. Se va insista pe finalizarea sarcinii la fiecare centru.

La finalizarea lucrarilor se va realiza o expozitie cu acestea.

Joc muzical - "Trenul" ( tranzitie )

Copiii vor descoperi si ultima surpriza pregatita de trenulet ( paletele ).

Vor identifica culorile paletelor , le vor clasifica in culori calde si culori reci si vor incadra obiectele date ca exemplu de educatoare in una din categorii in functie de culoare.

Copiii vor observa imaginile pregatite pentru a fi pictate si vor stabili de cate culorile reci sau calde au nevoie pentru a le picta, in functie de numarul vagoanelor ( anexa 1 ). Educatoarea le va reaminti tehnica de lucru. Copiii vor lucra pe doua grupe realizand Trenuletul culorilor calde si Trenuletul culorilor reci.


Conversatia


Explicatia




Schimba

Perechea











Problematizarea





Exercitiul












Conversatia

















Conversatia




Explicatia


Munca in echipa



Conversatia







Conversatia

Observatia


Jocul




Exercitiul


Explicatia

Conversatia



Buline cu cifre

Buline colorate





Palete cu cifre

Palete cu imagini reprezentand un tren

































Clopotel













Bilete

Jetoane cu mijloace de transport si umbrele acestora, imagini, creioane colorate, plastilina, plansete, fise de lucru



Palete colorate






Foi, acuarele, burete, pensule, pahare cu apa, buline

- lipirea cifrelor corespunzatoare pe vagoane in ordine crescatoare

- raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la cifra





1. - identificarea numarului de vagoane si gasirea cifrei

2. - identificarea vecinilor lui 5

3. - aflarea numarului de ferestre a trei vagoane

4. - identificarea vecinilor numarului 7, asocierea cifrelor corespunzatoare

5. - identificarea corecta a numarului de vagoane de dupa vagonul albastru, asocierea cifrei corespunzatoare

6. - utilizarea corecta a numeralului ordinal

7. - identificarea numarului de roti, asocierea cifrei corespunzatoare

8. - asocierea cifrei corespunzatoare numarului de vagoane care se afla in fata vagonului rosu

9. - utilizarea corecta a numeralului ordinal

10. - identificarea corecta a numarului care se afla intre 2 si 4,asocierea cifrei corespunzatoare

11. - identificarea numarului de roti a cinci vagoane, asocierea cifrei corespunzatoare

- prezentarea rezultatelor descoperite



- respectarea ordinii data de bilete

- realizarea sarcinilor de la centre






- expozitie cu lucrari





- identificarea culorilor reci si a culorilor calde





- utilizarea corecta a tehnicii


Observarea comportamentului





Inteligenta logico-matematica








Inteligenta

vizual -

spatiala


Inteligenta

Interpersonala





Inteligenta logico-matematica










Inteligenta logico - matematica














Inteligenta lingvistica



Inteligenta vizual - spatiala

Inteligenta logico - matematica


Inteligenta

Interpersonala










Inteligenta vizual - spatiala







4.

Evaluarea

Dupa realizarea lucrarilor copiii primesc cate o bulina , vor observa lucrarile colegilor si o vor lipi pe lucrarea care le-a placut cel mai mult.

Se va desfasura jocul "Scaunelele muzicale"dupa ce mai inainte s-au explicat regulile.



Turul galeriei


Explicatia


Jocul


Buline


Scaunele

Cutia muzicala


Interevaluare

- respectarea regulilor si sarcinilor jocului

Inteligenta interpersonala


Inteligenta kinestezica

6.

Incheierea

activitatii

Se va purta un dialog menit sa evidentieze rezultatele obtinute, modul in care au lucrat .


Explicatia

Jocul

Conversatia

Scaunele

Cutia muzicala

Aprecierea verbala




Fisa de lucru

Formeaza grupe de obiecte. Scrie in cerculet cate obiecte are fiecare grupa sau deseneaza tot atatea liniute cate obiecte sunt. Coloreaza grupa cu cele mai multe obiecte.





Fisa de lucru

Formeaza grupe de obiecte. Scrie in cerculet cate obiecte are fiecare grupa sau deseneaza tot atatea liniute cate obiecte sunt. Coloreaza grupa cu cele mai multe obiecte.











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright