PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTICA
GRUPA: Mijlocie
DATA :
DOMENIUL EXPERENTIAL :
Estetic si creativ (DEC)
TEMA : Flori de
primavara
FORMA DE REALIZARE : Pictura (tehnica
stampilarii), desen (dupa sablon).
TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de priceperi
si deprinderi.
SCOPUL ACTIVITATII : Consolidarea
deprinderii de a manui corect instrumentele necesare realizarii unei teme
plastice;stimularea expresivitatii si creativitatii prin desen, pictura, stampilare.
OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul
si la sfarsitul activitatii copiii trebuie :
- sa denumeasca
materialele folosite;
- sa recunoasca partile componente ale unei
flori si sa le coloreze corespunzator;
- sa execute individual tema
data;
- sa participe cu interes
la activitate;
- sa aiba o
pozitie a corpului corecta la masute;
- sa
manuiasca cu indemanare materialul primit.
METODE SI PROCEDEE :
Conversatia,explicatia, demonstratia, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC : Lalele si
ghiocei din carton alb ( pentru stampilare), tempera, bureti,
suporturi pentru apa, servetele umede,fise de lucru,
sabloane
cu flori(lalele, ghiocei), creioane colorate si cerate, acuarele.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC : "Curriculum pentru
invatamant prescolar", 2008;
"Metodica
predarii desenului si modelajului in gradinita de copii";
"Atlas cu elemente de limbaj plastic", Editura Aramis.
DURATA : 20-25 de minute.
Evenimentul didactic
|
Continutul
stiintific
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
Moment organizatoric
|
Se aranjeaza mesele si
scaunele, se distribuie materialele necesare activitatii,se
aseaza copiii
|
|
|
Captarea atentiei
|
Prezentarea unui album de
arta cu picturi florale, apoi se realizeaza intuirea
materialului aflat pe
masute. Copiii privesc si
analizeaza materialul demon-
strativ.
|
Conversatia
Explicatia
|
|
Anuntarea temei
|
Astazi vom lucra si
noi flori de primavara. Vom desena lalele si ghiocei dupa
sablon, apoi vom colora imaginea obtinuta; vom picta cu
pensula vaza cu lalele; vom stampila cu buretele colorat interiorul
florii,fara a depasi conturul.
|
Conversatia
|
Observarea comportamen-
tului copiilor
|
Desfasurarea
activitatii
|
Se vor prezenta zonele si
sarcinile propuse, concomitent cu intuirea materia-
lelor aflate pe mese. Se face
impartirea copiilor la mese dupa preferintele
acestora.Explicarea modului de
lucru. Se executa cu copiii exercitii pentru
antrenarea si incalzirea
muschilor mici ai mainilor.
Executarea temei de catre copii: voi supraveghea copiii in timp
ce lucreaza,
voi cere respectarea etapelor de lucru, voi
acorda explicatii suplimentare si
ajutor copiilor care au dificultati;
cand majoritatea copiilor au incheiat lucra-
rea, voi anunta incetarea lucrului. Se va
organiza o expozitie cu lucrarile co- piilor. Copiii vor privi lucrarile expuse
si le vor evalua impreuna cu educa-
toarea, exprimandu-si parerea in
functie de corectitudinea si acuratetea lu-
crarilor realizate.
|
Demonstratia
Exercitiul
Munca individuala
Conversatia
|
Aprecierea modului de
lucru
|
Incheierea activitatii
|
La sfarsitul activitatii voi
face aprecieri generale si individuale asupra modu-
Lui in care s-a desfasurat activitatea.
|
Conversatia, explicatia
|
Aprecieri verbale
|