Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DIDACTIC - limba romana Clasa: I A, ghemotoc; Grupul de litere Ghe mare de tipar/mana



DIDACTIC - limba romana Clasa: I A, ghemotoc; Grupul de litere Ghe mare de tipar/mana


PROIECT DIDACTIC


Data:

Clasa: I A

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Tema lectiei: Ghemotoc; Grupul de litere Ghe mare de tipar/mana



Tipul lectiei: predare-invatare

Obiective cadru:

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea lectura);

dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.


Obiective de referinta:

sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;

sa integreze cuvinte noi in enunturi proprii;

sa sesizeze legatura dintre enunturi si imaginile care le insotesc;

sa desprinda semnificatia globala a unui text citit;

sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;

sa manifeste interes pentru exprimarea scrisa.


Obiective operationale

a) cognitive:

O1 - sa identifice grupul de sunete [Ghe] si grupul de litere Ghe aflat in diferite cuvinte;

O2 - sa desparta in silabe cuvinte care contin grupul de litere Ghe

O3 - sa citeasca in ritm propriu, corect si constient textul, respectand intonatia ceruta si semnele de punctuatie;

O4 - sa integreze cuvintele noi in enunturi proprii, dupa explicarea acestora.

O5 - sa raspunda la intrebari ce vizeaza continutul textului parcurs;

O6 - sa scrie corect grupul de cuvinte Ghe mare de mana, cuvinte si propozitii;

O7 - sa completeze cuvintele cu grupul de litere Ghe.


b) psiho-motorii:

- sa adopte tinuta corecta a corpului in timpul orei;

c) afectiv-atitudinale:

- sa manifeste initiativa si interes pentru activitatea desfasurata;

- sa extraga trasatura morala din text: "Minciuna e urata. Iubeste adevarul!"


Mijloace de invatamant si materiale didactice: manualul, fise de lucru, plansa cu grupul de litere Ghe, caiete speciale.

Metode de invatare: metoda fonetica analitico-sintetica, explicatia, observatia, exercitiul, munca independenta, jocul didactic, problematizarea, aprecieri verbale.


Resurse:

  1. Oficiale: Programa scolara, planificarea calendaristica, proiectul unitatii de invatare
  2. Temporale: 50 min x 2
  3. Bibliografice:

Ghidul de informare formare a invatatorilor, MECT- Centrul National de Formare a Personalului din Invatamantul Preuniversitar, Bucuresti, 2003

Marcela Penes - Indrumator pentru folosirea abecedarului, Ed. Aramis, 2006

Carmen Iordachescu - Sa dezlegam tainele abecedarului, Ed. Carminis, 2003

Maria Pruna-Stancu, Anastasia Stoica - Modalitati de eficientizare a invatarii citirii si scrierii, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004


Etapele lectiei

Scenariul didactic


Activitatea invatatorului Activitatea elevilor

Strategii


didactice

Forme de

organizare

1. Moment organizatoric

- Asigur conditiile necesare desfasurarii orei de limba romana

- Isi pregatesc materialele necesare lectiei .

Conversatia

Frontal

2. Verificarea

cunostintelor anterioare

Verific frontal tema avuta acasa;

Voi numi un elev care va preciza titlul lectiei anterioare;

Din ce sunete este format grupul ghe?

Se va citi lectia in lant, integral si selectiv;

Cer sa se dea exemple de cuvinte care contin sunetul ghe la inceput, la mijloc si la sfarsit.


- Se precizeaza titlul lectiei.


- Precizeaza sunetele: [g], [h], [e]


- Se citeste lectia.


- Dau exemple de cuvinte care il contin pe ghe.

Conversatia

Frontal

3. Captarea atentiei

Activitate transdisciplinara.

Elevii vor primi cate o fisa de lucru.

Vor avea ca sarcina sa uneasca in ordine crescatoare punctele de la 30 la 80.

Ce ati descoperit?


Elevii primesc fisele si sunt atenti la explicatii.

Elevii rezolva cerinta.


Elevii descopera un catelus

Explicatia



Munca

independenta

Frontal



Individual

4. Anuntarea temei noi

si a

obiectivelor

operationale

- Astazi vom face cunostinta cu un catelus poznas si vom invata grupul de litere Ghe mare de tipar.

Elevii asculta.

Conversatia

Frontal

5. Dirijarea invatarii

- Prezint imaginea din manual care reprezinta un copil care se uita la un catel. Se formeaza propozitii cu ajutorul imaginii.

- Voi aplica metoda analitico-sintetica pentru propozitia: Gheorghe priveste catelul.

- Cate cuvinte are propozitia?

- Care este primul cuvant?

- Cate silabe are cuvantul Gheorghe?

- Care este prima silaba?

- Care este primul sunet de la prima silaba?

- Deoarece Gheorghe este un nume de persoana, el se va scrie cu litera mare.

In ce situatii mai scriem cu litera initiala mare?

1) Intuirea grupului "Ghe" mare de tipar

- Prezint plansa cu grupul de litere "Ghe" din alfabetul ilustrat

- Cer elevilor sa observe componenta grupului de litere.

2) Exercitii de recunoastere a grupului de litere "Ghe" mare de tipar

- Voi da elevilor jetoane pe care sunt scrise grupurile de litere invatate si le cer sa aleaga grupul de litere "Ghe"

- Cer sa numeasca si celelalte grupe de litere.

3)  Intuirea imaginii din manual

- Solicit elevii sa spuna ce observa pe plansa.

- se realizeaza un posibil dialog intre personajele din imagine

4) Citirea lectiei

- Aplicarea metodei fonetice analitico- sintetica pentru fiecare cuvant

- se va citi lectia in gand, in lant

- Voi propune sa jucam jocul "Adevarat sau fals". Eu voi enunta o propozitie care sa aiba legatura cu textul, iar elevi vor spune daca este adevarata sau falsa.

5) Citirea model a lectiei

- Citesc lectia model

6) Intuirea grupului "Ghe" mare de mana

- Prezint o plansa cu grupul de litere "Ghe" mare de mana

- Cer sa se enumere literele componente grupului

7) Scrierea model la tabla

- Voi scrie grupul de litere nou la tabla spunand in acelasi timp si literele componente

8) Exercitii de incalzire a muschilor

- Cantam la pian

- Inchidem si deschidem pumnii

- Ploaia

- Pocnim degetelele

- Ne incalzim la foc

9) Simularea grupului de litere in aer, pe banca

10) Scrierea grupului de litere

- Voi solicita 2-3 elevi care vor scrie grupul de litere la tabla

- Amintesc pozitia corecta in timpul scrierii

- Cer sa scrie 2 grupuri de litere pe caiete, timp in care trec printre banci pentru a-i observa cum scriu

- Se scriu un rand cu grupul de litere "Ghe" mare de mana

- Se canta cantecelul "Catelus cu parul cret"-N. Saxa


Ora a II-a


- Se citeste selectiv textul de catre elevi

- Se continua scrierea grupului "Ghe" mare de mana

- Se trece la scrierea cuvintelor Gheorghe, Ghemotoc si a propozitiei Ghemotoc este un catel.

- Cer elevilor sa transcrie din manual a doua propozitie exclamativa

- Dupa ce au transcris propozitia, explic elevilor de ce un cuvant (vina), desi are aceeasi forma, poate avea inteles diferit

- Cer elevilor sa alcatuiasca propozitii in care cuvantul vina sa aiba alt inteles decat cel din propozitia transcrisa.

Exercitiu oral "Cuvinte certate" (cu sens opus)

- Citesc cuvintele din text, iar elevii spun sensul opus: a terminat, vine, repede, scanceste, minciuna.

- Intreb elevii: Ce iubesc mai mult: adevarul sau minciuna? Gheorghe a procedat corect?Voi cum ati fi procedat daca erati in locul lui?

- Elevii privesc imaginea cu atentie;

- Elevii raspund la intrebari;



Elevii repeta propozitia.



Propozitia are trei cuvinte.

Primul cuvant este Gheorghe.

Cuvantul Gheorghe are doua silabe.

Prima silaba este "gheor".

Primul sunet din aceasta silaba este "ghe".



Elevii raspund.




- Observa plansa


- Enumera literele sunetele care compun grupul de litere sunetul "Ghe"



- Aleg grupul de litere "Ghe" mare de tipar

- Pronunta sunetul cu voce tare

- Enumera grupurile de litere pe care le au pe banca


Spun ce observa in imagine







- Vor citi lectia

- Vor alege varianta corecta de raspuns, exprimandu-si parerea cu ajutorul jetoanelor colorate: daca enuntul este corect, vor ridica jetoanele in culori calde; daca enuntul este gresit, vor ridica jetoanele in culori reci.

- Citesc lectia integral 1-2 elevi



- Observa plansa


- Enumera literele componente ale grupului de litere "Ghe" mare de mana

- Observa grupul de litere si componentele grafice



- Executa miscarile indicate





Simuleaza grupul de litere



- 2-3 elevi scriu grupul de litere pe tabla



- Scriu 2 grupuri de litere pe caiet



- Scriu un rand cu grupul de litere invatat

- Canta cantecelul





- Citesc selectiv textul


Scriu grupul de litere, cuvintele si propozitia




Transcriu propozitia






- Alcatuiesc propozitii

- Un elev va iesi la tabla si va scrie cea mai frumoasa propozitie



- Spun sensul opus al cuvintelor: a inceput, pleaca, incet, se bucura, adevar.


- Elevii raspund

Observatia




Conversatia














Observatia


Conversatia




Explicatia


Munca

Independenta


Conversatia





Demonstratia





Jocul didactic








Explicatia


Observatia

Conversatia



Demonstratia




Exercitiul






Explicatia



Exercitiul















Exercitiul





Exercitiul



Explicatia



Exercitiul





Exercitiul




Problematizarea

Frontal

















Frontal





Frontal



Individual



Frontal





Individual





Frontal










Frontal









Frontal






Frontal



Frontal







Frontal






Frontal


Individual





Individual






Frontal





Frontal




Individual

6. Evaluarea

- Impart elevilor fise de evaluare pentru a ma asigura ca ceea ce a fost predat, a fost insusit.

- Explic sarcina de lucru impusa de fisa, dar si criteriile de evaluare ale acesteia.

- Rezolva individual sarcina de lucru propriu-zisa

Explicatia

Exercitiul

Individual

7. Incheierea activitatii

- Fac aprecieri colective si individuale.

- Anunt tema cu indicatiile minime necesare



- Noteaza tema si asculta indicatiile


Explicatia





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright