Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic - clasa : a II-a, protejarea mediului inconjurator



didactic - clasa : a II-a, protejarea mediului inconjurator


Proiect didactic


Scoala cu clasele I-VIII

Clasa : a II-a

Prof. inv. primar :

Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina : Cunoasterea mediului

Unitatea de invatare : Protejarea mediului inconjurator

Subiectul lectiei : Protejarea mediului inconjurator de catre copii

Tipul lectiei : de predare - invatare

Obiectiv cadru :Formarea unei atitudini pozitive fata de mediul inconjurator, prin stimularea interesului fata de pastrarea unui mediu echilirat si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia.

Obiective de referinta :

3.1 - sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unui mediu sanatos;

3.2 - sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a mediului.

Obiective operationale :



O1 - sa  intuiasca imaginea din manual;

O2 - sa identifice activitatile pe care le pot desfasura copiii pentru protejarea mediului;

O3 - sa sesizeze aspecte pozitive/ negative legate de protejarea mediului inconjurator;

O4- sa gaseasca solutii pentru situatii in care mediul este afectat de actiuni ale oamenilor, si mai ales, ale copiilor;

O5 - sa rezolve sarcinile probei de evaluare.

Resurse :

A)bibliografice :

***Curriculum National-Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti, 2004

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu - Cunoasterea mediului- manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis, 2004;

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, "Cunoasterea mediului- Caietul elevului, clasa a II-a", Editura "Aramis", Bucuresti, 2004;

B)metodologice :

a)Metode si procedee : conversatia euristica, explicatia , problematizarea ,  studiu de caz , jocul didactic .

b)Forme de organizare : frontala , in perechi , individuala .

c)Mijloace didactice : : manualul, caietul elevului, imagini despre mediu in format electronic, plicul cu "Mesajul  Planetei Pamant", "Steluta micului ecologist",fise de munca individuala .

C) umane : 28 elevi

D) temporale : 45 minute .


Etapele lectiei


Ob.


Emiterea sarcinilor si a informatiilor


Rezolvarea sarcinilor


Metode


Mijloace didactice

Forme de

evaluare

1. Moment organizatoric


Se asigura climatul optim unei bune desfasurari a lectiei .

Elevii se pregatesc pentu ora.




2. Captarea atentiei


Se solicita un elev sa citeasca  "Mesajul Planetei Pamant". (Anexa 1)

- Copii, doriti sa ajutati planeta Pamant?

Asculta cu atentie mesajul citit de colegul lor, pentru a raspunde la intrebari.


conversatia



Mesajul Planetei Pamant


Obs. sistematica

3. Reactualizarea cunostintelor


Li se prezinta in paralel imagini care prezinta  "Pamantul bolnav - Pamantul sanatos" (exemple de poluare a solului, a apei, a aerului).

De ce credeti ca v-au fost prezentate aceste imagini?


Care sunt activitatile copiilor care pot duce la "imbolnavirea" mediului?






Care sunt consecintele acestor fapte? Ce inseamna poluare?


Elevii urmaresc imaginile pe videoproiector.


Elevii raspund la intrebari.


-pentru ca ora trecuta am discutat despre poluarea mediului.

-scrijelirea copacilor, ruperea florilor, a ramurilor copacilor, lasarea focului nesupravegheat in padure sau oriunde in natura, aruncarea ambalajelor din hartie, plastic, aluminiu la intamplare,lovirea animalelor.

-aerul nu mai este curat; apele nu mai sunt curate-animalele acvatice au de suferit, solul acoperit de hartii sau pungi de plastic nu mai poate respira.


Conversatia euristica

Imagini

videoproiector


Chestionare orala





Evaluare reciproca

4. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor


Se anunta titlul lectiei:Protejarea mediului inconjurator de catre copii.


Se enunta obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor.

Se scrie titlul lectiei.

Elevii asculta si recepteaza.





Noteaza titlul lectiei.

explicatia


Obs. sistematica

5. Dirijarea invatarii





O1







O4
























O2

Intuirea maginii din manual.

Elevii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarele intrebari:


o      Ce observati in imagine?







o      De ce fac ei toate acestea?








o     Ce altceva credeti ca mai pot face copiii pentru a pastra mediul sanatos?




Se rezolva exercitiul 2/ 23 din caietul special.

Se noteaza la tabla cateva dintre actiunile copiilor care duc la protejarea mediului:

-depozitam gunoaiele in locuri special amenajate;

-facem curatenie in curte si gradina;

-ingrijim animalele.

Elevii privesc imaginea,noteaza ceea ce observa, apoi raspund la intrebarile adresate.

- Doi copii planteaza un pom, cativa asaza placute pe care scrie "Nu calcati pe iarba!", "Nu rupeti florile!", doi baieti hranesc animalele, iar altii doi il opresc pe un altul sa scrijeleasca coaja unui copac.

-Arborii fixeaza solul si ne dau oxigen; hranind animalele salbatice le ajutam sa supravietuiasca in padure; asezand placute cu astfel de sfaturi speram ca oamenii sa constientizeze importanta pastrarii curateniei mediului.

- Putem aduna gunoaiele din curtea scolii sau din parc, ne strangem deseurile dupa ce mergem si luam masa la iarba verde, ingrijim animalele de casa, s. a. .

Elevii noteaza pe caiete.

Munca independenta

Explicatia


Conversatia







Problematizarea














Lucrul cu manualul

exercitiul


Manual

Caiet special
























Caiet special



Obs. dirijata






Evaluare reciproca
















Evaluare reciproca

6. Obtinerea performantei

O3

Activitate pe echipe cu sarcini didactice diferentiate :

- Fiecare echipa va primi un text, ce prezinta o situatie de poluare a mediului si va trebui sa raspunda cerintelor date. (Anexa 2)

Sunt atenti la explicatiile invatatoarei si rezolva sarcina didactica enuntata.

Explicatia

Studiu de caz

Fise de lucru

Evaluare reciproca

7. Realizarea feedback-ului


Formarea Inimii Naturii, prin punerea, in fiecare jumatate a ei, a unor biletele care contin  actiuni omenesti care, pe de o parte, o protejeaza si, pe de alta, o distruge.

Elevii extrag cate un biletel, pe care-l asaza , dupa caz, in jumatatea "sanatoasa" sau "bolnava" a Inimii Naturii.

Jocul didactic

Plansa cu "Inima Naturii"

biletele


Obs. sistematica

8. Evaluarea

O5

Li se prezinta fisa de evaluare (Anexa 3).

Sunt premiati acordandu-li-se distinctia "Steluta micului ecologist " (Anexa 4 )


Elevii lucreaza individual.

Munca independenta

Fisa de evaluare

Proba scrisa

9.Retentia si transferul

O4

Se noteaza pe tabla :

Planeta noastra este in pericol!

Prin actiunile lor, copiii pot contribui la insanatosirea Pamantului.

Se fac aprecieri frontale si individuale asupra activitatii.

Realizarea unui afis cu tema "Salvati Pamantul"

Elevii noteaza in caiete.








Elevii isi noteaza tema pentru acasa.





conversatia

Tabla

caietul

Aprecieri verbale si prin calificative

















ANEXA 1















































ANEXA 2


Ionel merge cu tatal sau la padure. Tatal sau aduna vreascuri. El scoate cutitul din geanta si incepe sa scrie pe coaja unui copac. Dupa o jumatate de ora de munca este foarte fericit. A reusit sa-si scrie numele pe scoarta copacului.


Descopera greseala facuta de Ionel.


__________ ______ ____ _______



Cum putem proteja acest mediu?


__________ ______ ____ _________




S-a sunat de pauza. Ne era foame. Am luat pachetele, sucul si am mers  in curtea scolii. Am mancat biscuitii aruncand hartia pe jos. La sfarsit am baut restul de suc din recipientul de plastic. Dupa aceea am aruncat cu acesta dupa un coleg.


Descopera greselile facute de scolari.



Cum trebuiau sa actioneze







Simona si Matei pleaca in excursie. In autobuz incep sa manance pachetele cu biscuiti, aruncand ambalajele pe geam . Ajunsi in padure , cresteaza coaja copacilor scriind numele lor. Apoi, ii indeamna pe colegi sa caute lemne sa aprinda focul .


1. Descopera greselile facute de scolari.



2. Ce efect poate avea focul asupra mediului






ANEXA 3


Fisa de evaluare-cunoasterea mediului



Incercuieste cuvintele care exprima lucruri ce pot rani mediul:

o      nori                                                

o      sticle sparte

o      pungi de plastic                              

o      petrol deversat pe sol sau in ape

o      flori                                                

o      deseuri menajere

o      gaze de esapament   

o      case

o      pasari                        

o      fumul fabricilor

o      pesti    

o      oameni


Stabileste valoarea de adevar a urmatoarelor enunturi (A-adevarat sau F-fals):

Distrugerea mediului inconjurator influenteaza vietuitoarele.

Nu este necesar sa folosim cosul de gunoi. Aruncam gunoiul la intamplare.

Ocrotind natura ne ocrotim sanatatea.


ANEXA 4


STELUTA MICULUI ECOLOGIST



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright