Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
DIDACTIC CLASA: a II-a, cunoasterea mediului - animale din alte zone ale lumii



DIDACTIC CLASA: a II-a, cunoasterea mediului - animale din alte zone ale lumii


PROIECT DIDACTIC


CLASA: a II-a

SCOALA: Generala Mihesu de Campie

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Cunoasterea mediului

UNITATEA DE INVATARE: Animalele

SUBIECTUL: Animale din alte zone ale lumii



TIPUL LECTIEI: predare- invatare

SCOPUL LECTIEI:

Sa cunoasca unele animale din alte zone ale lumii si mediul lor de viata

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Sa denumeasca animalele domestice si salbatice;

O2: Sa raspunda corect la ghicitori;

O3: Sa recunoasca anmalele salbatice din textul prezentat;

O4: Sa denumeasca animalele din alte zone ale lumii;

O5: Sa grupeze animalele dupa zona in care traiesc;

O6: Sa satbileasca asemanari si deosebiri intre animale;

O7: Sa faca legatura intre descrierile facute si animale;

O8: Sa observe mediul de viata al unor animale din alte parti ale lumii


FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, explicatia, conversatia, , jocul didactic, Metoda

organizatorului grafic, Metoda sinectica,Jurnalul dublu

MIJLOACE DIDACTICE fise de munca independenta, manual, enciclopedii, planse cu animale salbatice din alte zone ale lumii.

BIBLIOGRAFIE Animalele lumii -Ed.Corint Junior 2006

Atlas pentru copii despre habitatele animalelor - Ed. Girascol 2008

Enciclopedia copiilor - Ed. Aquila '93 Oradea

"Cunoasterea Mediului"- Ministerul Educatiei si Cercetarii, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, manual pentru clasa aII-a.



DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

Continutul invatarii

Strategia didactica

Evaluare

1.

























































































Evocarea



























































































































































2.Realizarea sensului





























































Reflectia










O 1














O2




























































































































O3















O4




















O5




O6







O7

O8


















Asigur climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii orei in bune conditii. Cer elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru ora de cunoasterea mediului: caiete, manualul si instrumentele de scris.

Reactualizarea cunostiintelor:

Cer elevilor sa imi spuna ce lectie au avut de pregatit .( Animale Salbatice )

  • Voi adresa cateva intrebari :

Ce sunt animalele domestice ?

Unde traiesc aceste animale?

Ce stim despre animalele salbatice?

Ce fel de animale mai cunoasteti ?  (animale domestice)

Ce sunt animalele domestice?

Ce obtine omul de la animalele domestice?

Acum vom juca un joc cu  ghicitori Acestea se refera la cunostintele voastre despre animalele domestice si animalele salbatice. Pentru aceasta trebuie sa fiti atenti la ghicitori, sa raspundeti repede si corect.


"Prin padure prin zavoaie

Dansul oile jupoaie."-lupul


"Printre crengi s-a strecurat

Si alune a furat."-veverita


"Umbla singur prin padure

cautand miere si mure."-ursul


,,Ea este buna la toate

Ne da carne, ne da lapte,

Iar viteii mititei

Sunt copii ei! Ghici ce-i! -vaca


Cine tot cata pe jos

Si n-a pierdut nimic?

Geme din greu

Si nu e bolnv." -porcul

,,Ferfenitele-i atarna

Si pe ochi pe nara carna,

Are insa o ureche

De pungas fara pereche!",,Zdreanta'-T.Arghezi


,, Mor, mor, mor, buna masa cumatra!

Tii, da ce mai de peste ai !" ursul


,,Am picioare lungi de tot,

Lungi urechi, mustati la bot

Toate acestea-s de prisos ,


Coada n-am, sunt un fricos" -iepurasul


Cine indrageste focul,

Si isi spala mereu corpul ?

Toarce intruna cu mult spor

Fara furca si fuior - pisica


Ea pe langa om traieste

Si-i aduce bucurii

Lana ,lapte ,carne ,branza

Si-unu, doi mieluti zglobii - oaia


El de staja sta afara

Si-ti pazeste fara tema ,

Casa ,curtea si gradina

Ca sa nu-i gasesti tu vina - cainele


Are doua mici cornite,                   

Coada scurta si barbita, 

Bea intr-una multa apa, 

Oare cum se cheama? -capra


Roscatel , negru sau balan,

Cu potcoava la picior,

Face intr-una tropa-tropa

Si alearga la galop - calul


La cap are creasta,

La coada e umflat,

Si la gaini sef invatat.- cocosul


Se roteste si pufneste,

Prin curte el se mandreste ,

Ca are coada evantai,

Si margele cum tu n-ai.- curcanul;

Se interpreteaza cantecul : ''Curcanul''

Spargerea ghetii:

Voi prezenta un text pe care il voi citi in fata clasei despre animale,numit :


"Povestea unui elefant curios"

A fost odata, demult, un elefantel foarte curios. Intr-o zi s-a trezit cu o noua intrebare: 'Oare ce mananca crocodilul seara?' Asa ca a plecat prin padure sa intrebe animalele si s-a intalnit cu ursuletul si-l intreaba:
- Ursuletule, ce mananca crocodilul seara?
- Nu stiu, a raspuns ursuletul, dar du-te la lac si vei afla.

Si a plecat mai departe elefantelul sa caute lacul. Pe drum s-a intalnit cu o broscuta:
- Broscuto, ce mananca crocodilul seara?-
Nu stiu, a raspuns broscuta, dar du-te la lac si vei afla.
In apropiere de lac, elefantelul s-a intalnit cu sarpele boa:
- Sarpe, ce mananca crocodilul seara?
- Nu stiu, a raspuns si sarpele, dar uite lacul aici, sunt sigur ca vei afla raspunsul.
Tocmai atunci iesea din apa crocodilul. Elefantelul s-a apropiat de el, dar nu stia ca vorbeste chiar cu crocodilul:
- Scuza-ma te rog, stii cumva ce mananca crocodilul seara?
Crocodilul siret ii spune:
- Vino mai aproape sa-ti spun la ureche sa nu ne auda nimeni.
Elefantelul s-a apropiat si crocodilul - hat!, l-a apucat crocodilul pe elefant de nas, ca pe vremea aia elefantelul avea un nas ca toate nasurile, micut asa ca al tau. Si cum se chinuia bietul elefantel sa scape din gura crocodilului a venit repede, repede sarpele boa, care se afla in apropiere si a inceput sa-l traga pe elefantel de coada.
Si atata a tras crocodilul de nas si sarpele boa de coada , ca pana la urma sarpele a reusit sa-l salveze pe elefantel, dar nasul i se intinsese atat de tare ca aproape ii atarna pe jos. Si uite asa, de atunci are elefantelul trompa.

Dupa citirea textului adresez elevilor urmatoarele intrebari:

Care sunt personajele care participa la aceasta intamplare? ( elefantul,sarpele boa si crocodilul)

Ce fel de animale sunt acestea?(animale salbatice)

Unde traiesc aceste animale?(in alte zone ale lumii)

Anuntarea subiectului

Prezint elevilor care este noua lectie.

Dupa prezentarea temei noi se scrie titlul lectiei la tabla iar elevii in caiete.Cer elevilor sa isi deschida manualul la lectia respectiva si sa observe imaginile cu animalele din alte zone ale lumii apoi sa le denumeasca (elefant,zebra,camila , girafa,cangur,gorila,rinocer,leu,crocodil, urs panda,urs polar,foca,flamingo,strut,

papagal,pinguin).

Urmeaza discutii cu elevii din care se vor desprinde ideile care se vor nota la tabla si in caiete si care vor reprezenta continutul lectiei :

"Animale din alte zone ale lumii"

Fiecare animal are nevoie de anumite conditii de viata.De aceea unele animale traiesc numai in anumite zone ale lumii.Unele traiesc in zone foarte reci.Ele au un strat gros de grasime sub piele,de aceea rezista la frig .Altele traiesc in zone foarte calduroase.


Fixarea cunostiintelor

Elevii vor primi o fisa in care vor grupa animalele dupa zonele in care traiesc.(Anexa 1)

Folosind metoda organizatorului grafic ( O.G.)se vor stabilii asemanari si deosebiri intre cal si zebra si intre pisica si leu.( Anexa 2 )apoi se vor numi   cateva caracteristici generale ale animalelor salbatice, desenand un organizator grafic de tip ciorchine in caiete si la tabla.

Dupa ce voi prezenta  cateva imagini cu animale salbatice din alte zone ale lumii voi afisa pe un panou : leul,zebra,girafa,elefantul,ursul polar, pinguinul,crocodilul,foca,rinocerul.Voi citi cateva caracteristici pentru fiecare animal afisat iar elevii vor trebui sa ataseze caracteristica, animalului care se potriveste descrierii.(Metoda Sinectica ).

Elevii vor citi  si informatiile despre furnicar,tatu si pasarea colibri-albina din manual,precum si textul despre "Fram ursul polar " dupa Cezar Petrescu.Prezint cartea si ii sfatuiesc pe elevi sa o citeasca.

Voi cere elevilor sa imparta o foaie de hartie , in doua, pe vertical prin indoire obtinand astfel doua parti . In partea stanga vor nota doua dintre animalele care i-au impresionat cel mai mult si vor desena aceste animale iar in partea dreapta vor argumenta alegerea facuta ( Metoda : Jurnalul dublu ).Se vor citi cateva exemple.

Se incheie activitatea prin intonarea cantecului " La zoo".

De fac aprecieri referitoare la desfasurarea lectiei.















Conversatia






Exercitiul












Conversatia




































Explicatia













Conversatia



















Problemati-zarea













































Conversatia

Explicatia









Conversatia

Exercitiul

Explicatia
























Metoda

organizatoru-lui grafic

Conversatia

Exercitiul








Conversatia

Explicatia

Observatia

Metoda

sinectica




Exercitiul


conversatia






Metoda

Jurnalul dublu

Exercitiul

Conversatia



Interpretarea liniei melodice

Conversatia



Observarea comporta-mentului

elevilor
















Evaluare frontala





Aprecierea  raspunsurilor

















Aprecieri individuale

































Aprecieri frontale




















Evaluarea comporta-mentului

non-verbal









































Evaluare frontala

Raspunsurile elevilor







Evaluare individuala
















Obsservarea comportamen

tului








Evaluare frontala si individuala








Evaluare frontala












Evaluare individuala















Anexa 1


1 Grupeaza animalele urmatoare dupa zonele in care traiesc:

leul, tigrul, ursul polar, foca, elefantul, camila, pinguinul, balena


Zona rece

Zona calda













1 Grupeaza animalele urmatoare dupa zonele in care traiesc:

leul, tigrul, ursul polar, foca, elefantul, camila, pinguinul, balena


Zona rece

Zona calda












Anexa 2

Cal si zebra




ASEMANARI


DEOSEBIRI


















Cal si zebra




ASEMANARI


DEOSEBIRI



















Pisica si leu




ASEMANARI


DEOSEBIRI


















Pisica si leu




ASEMANARI


DEOSEBIRI


























Ursul polar  traieste la polul nord si are blana alba pentru a se putea ascunde in zapada Se hraneste cu pesti , morse si balene mici.Are un strat de grasime sub piele, care il ajuta sa se protejeze impotriva frigului .Este folosita blana lor si carnea de catre populația din acesta zona. Aspecte negative: sunt considerați periculosi. Este un animal protejat de lege, vanarea sa fiind strict interzisa.


Leul mascul poate fi recunoscut ușor datorita coamei sale și poate cantari pana la 250 kg. Femelele sunt mult mai mici, cantarind pana la 150 kg, traiesc in jur de 20 ani.

Cu toate ca este cunoscut ca 'regele junglei', este un animal care traiește in campii deschise, și poate fi gasit prin toata Africa Dintii sunt puternici si ascutiti.Ca si pisica, vede foarte bine noaptea.Trupul se termina cu o coada lunga, care are in varf un mot cu peri mai lungi.Blana este scurta si de diferite nuante de galben .Ragnetul,care se aseamana cu tunetul,imprastie groaza printre celelalte vietuitoare si nelinisteste chiar pe om.


Cu aspectul lor cam ciudat, dar foarte interesant, unic in lumea animalelor, datorit dungilor ce le brazdeaza corpul, sunt adevarate simboluri vii pentru continentul african.

E foarte rapida, putand galopa cu 60 de km/ora. Ca toate celelalte zebre, cea de campie are un auz excelent, favorizat si de urechile mari si mobile, un miros fin si o vedere ce permite animalului sa observe aproape tot spatiul din jurul sau. Zebrele comunica intre ele cu ajutorul miscarilor urechilor: lasate pe spate.

Girafa este cea mai inalta din toate speciile de animale cu un gat foarte lung și o greutate de 900kg. Numele ei provine din araba și inseamna cea mai inalta dintre toate. Limba de culoare neagra, foarte lunga (circa 45 de cm), ii permite sa-și curețe urechile. Are doua coarne și o creasta osoasa Blana este de culoare galbena, cu pete de culoare mai inchise sau mai deschise, petele de pe gat sau picioare sunt mai mici.

Pinguinii sunt pasari de mare care nu pot sa zboare sunt, in schimb, foarte buni inotatori si scufundatori. Isi folosesc aripile rigide si inguste ca inotatoare.

.Isi depun oul direct pe pamant sau pe gheata. Masculul ține oul pe labele picioarelor și il menține cald acoperindu-l cu un pliu cutanat. Timp de doua saptamani masculii nici nu se mișca .Dupa aparitia puiului parintii il poarta pe labute.  Dupa ce mai creste puiul iși parasește parinții și formeaza "gradinițe" cu celelalte pasari tinere.



Elefantii sunt cele mai mari si cele mai grele animale terestre, pe langa faptul ca au dintii  cei mari lungi, au nasul cel mai lung si poate memoria cea mai buna. Cu toata greutatea lor de mai multe tone, deplasarea lor se poate numi sprintena. In padure, daca este necesar se furiseaza fara zgomot.

Elefantul isi foloseste trompa si pentru a-si potoli setea. Are nevoie de foarte multa apa -pentru elefantul african 5 litri de apa inseamna o inghititura. Trage apa in trompa, inchide orificiile din capat, dupa care isi indoaie trompa astfel incat capatul sa-I intre in gura, iar apoi evacueaza continutul. Toate acestea nu sunt usor de invatat, de aceea puii de elefanti lipaie apa cu gura.



Corpul este turtit dorsoventral, și se termina cu o coada lațita și musculoasa care ajuta la inot sau ca și carma. Gura este larga prevazuta cu o dinti puternici de forma alungita.

Crocodilul se hranește cu animale acvatice și terestre. Ataca și oamenii din preajma lui

Femelele depun oua, protejate de o membrana, in nisip sau gropi sapate in pamantul afanat ele sint unicile animale care iși hranesc puii cu lapte.



Rinocerul se gaseste in Asia si Africa. Locuieste in savane deschise sau cu tufisuri, dar mai ales in zona dintre savana si padure. Corpul animalului este foarte mare si gras, asemanator cu un butoi, iar capul este mare, avand pe nas 2 coarne curbate pe nas, unul mai lung decat celalalt. Picioarele sunt groase si puternice, pentru a putea sustine corpul imens si se termina cu 3 degete, iar pielea este groasa si acoperita cu par putin si rar. Culoarea pielii este gri (pentru rinocerul alb) sau neagra.



Foca este un animal mare.Capul focii, aproape rotund, are bot scurt, buze carnoase, mustatii dese si lungi cu care pipaie. Ochii sunt mari blanzi, iar urechile. Cand foca se cufunda in apa, narile si orificiile urechilor se inchid. Trunchiul, bogat in grasimi, este subtiat catre partea dinapoi.
Picioarele anterioare sunt transformate in adevarate lopeti inotatoare. Ele sunt scurte, cu degete invelite in piele, din care ies numai ghearele bine ascutite.
 si corpul acoperit cu blana scurta, aspra si lucioasa.Foca se hraneste cu pesti si alte animale din mare. Este un carnivor marin. Are dintii asemanatori ca ai
cainelui




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright