MODULUL V- CALITATEA STILULUI DE VIATA
Proiect didactic
CLASA
: a IV-a
INVATATOR:
SCOALA:
Scoala cu clasele I-VIII
OBIECTUL
: CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)
SUBIECTUL
: Igiena –coordonata a civilizatiei
TIPUL
LECTIEI : consolidare
SCOPUL :
Consolidarea cunostintelor despre regulile de igiena;
Formarea priceperii si deprinderii de a respecta regulile de
igiena;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
O1
–sa cunoasca regulile de igiena;
O2
–sa respecte regulile de igiena in toate activitatile pe
care
le desfasoara;
O3
–sa argumenteze necesitatea respectarii regulilor de
igiena;
O4
–sa completeze corect rebusul;
O5
–sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;
O6
–sa participe cu interes la concurs;
METODE
SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,
exercitiul.
MIJLOACE
DE INVATAMANT : rebus, fise de lucru, coli albe, carioca;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele
lectiei
|
Actvitatea
invatatorului
|
Strategii
didactice
|
Activitatea
elevilor
|
1.Moment
organizatoric
|
Voi asigura conditiile necesare
desfasurarii lectiei.
|
Conversatia
|
Elevii isi pregatesc cele necesare
lectiei.
|
2.Captarea atentiei
|
Distribuie elevilor cate un rebus. Se completeaza
frontal
Anexa 1
|
Conversatia
|
Copiii completeaza rebusul primit.
|
3.Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
Astazi vom invata lectia Igiena- coordonata a
civilizatiei din care veti afla care sunt regulile de
igiena si cum sa faceti sa le respectati.
|
Explicatia
|
|
4.Transmiterea si asimilarea
cunostintelor
|
Ce intelegeti voi din titlu?
De ce este asa importanta respectarea
regulilor de igiena?
Completeaza la tabla un ciorchine cu
principalele reguli de igiena.
Anexa 2.
|
Conversatia
Problematizarea
Metoda ciorchinelui
|
Oamenii civilizati trebuie sa respecte
regulile de igiena.
Igiena este importanta pentru sanatate.
Participa la completarea ciorchinelui.
Realizeaza ciorchinele pe fise.
|
5.Obtinerea performantei
|
Distribuie elevilor urmatoarea fisa:
1.Enumera cinci obiecte folosite la igiena
personala si trei oebiecte folosite la igiena locuintei.
2. Scrie un scurt text despre felul cum respecti tu
regulile de igiena.
3.Comenteaza in cel putin trei randuri ce
intelegi tu prin proverbul Curatenia
este mama sanatatii.
Verifica activitatea independenta.
CONCURS DE GHICITORI
Citesc ghicitori pe teme de igiena iar copiii
trebuie sa gaseasca raspunsurile corecte.
Cel care are cele mai multe rasrunsuri corecte
castiga concursul.
Sub apa eu fac clabuc,
Mainile eu le albesc,
Murdaria o gonesc.
Stiti oare cum ma numesc? Sapunul
Scandura cu par pe ea
Curata hainuta mea Peria de haine
Pif, pif, paf iau firele de praf
Ca sa ai parul curat
Sa cu grija pieptanat. Pieptenele
Peste tot gasesti in lume
Cinci frati cu acelasa nume. Degetele
N-are limba si nici gura
S-rata orice faptura . Oglinda
In mici tuburi se gaseste
Dintii bine ii albeste. Pasta de dinti
Fara carbuni ma-ncalzesc
Panzele le netezesc. Fierul de calcat
Zi de zi o surioara
Face curatenie in moara
Spala pietricelele
De sclipesc ca stelele. Peria de dinti
Un elefant mititel
Trompa-i de cinci ori cat el.
Mananca fara-ncetare
Praful din zeci de covoare! Aspiratorul
Sunt doua surori ce au zece copii.
Cum se numesc acestea? Mainile si degetele
Sunt surori cu florile
Albe cum sunt zarile
Cand in fata le adun
Fara frica de sapun.
Ca de nu ,
Nici nu mai spun! Mainile
Fir, fir, fir peste tot ma var
Si te sterg de apa
Nici un strop nu-mi scapa Prosopul
Eu cu apa fac clabuc
Lunec ca un tavalug
In lighean ma invartesc
Sa te curat ma grabesc. Sapunul
E patrat si afanat
Si ne-ajuta la spalat. Buretele
Daca-l uzi el face spuma
Si-ti aluneca din mana. Sapunul
|
exercitiul
|
Completeaza fisele independent.
Participa la concurs
|
6.Evaluarea cunostintelor
|
Apreciez modul in care elevii au participat si au
raspuns la lectie.
|
Explicatia
|
|
Anexa 2
Anexa 1
REBUS
CEA MAI MARE AVUTIE
Completand corect
casutele libere veti descoperi pe verticala A- B cea
mai de pret
avutie a omului.
Ce facem pentru a avea aer curat in
camera?
Regula de baza pentru asigurarea
igienei.
Organul de simt al mirosului.
Pentru a fi sanatosi trebuie
sa avem o corecta si echilibrata.
Copilaria, adolescenta,
tineretea, maturitatea si batranetea sunt ale
vietii.
Substante importante pentru
sanatate pe care organismul le ia din fructe si legume.
Rezistenta crescuta la microbi.
Organul de simt al auzului.
Pentru a mentine organismul in forma
trebuie sa facem multa .
MODULUL IV- PLANIFICAREA CARIEREI
PROIECT DIDACTIC
CLASA
: a IV-a
INVATATOR:
Florea Elena Loredana
SCOALA:
Scoala cu clasele I-VIII Oniceni
OBIECTUL
: CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)
SUBIECTUL
: Meseria – bratara de aur
TIPUL
LECTIEI : consolidare
SCOPUL :
Consolidarea cunostintelor despre meserii;
Intelegerea
necesitatii invatarii unei meserii;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
La
sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1
–sa enumere meseriile pe care le cunosc;
O2
–sa descrie specificul fiecarei meserii;
O3
–sa argumenteze necesitatea cunoasterii unei meserii;
O4
–sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;
O5
– sa participe cu interes la joc;
METODE
SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,
Exercitiul, jocul didactic;
MIJLOACE
DE INVATAMANT : fise de lucru, coli albe, carioca,saculet,
numele unor meserii scrise pe fise ;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele
lectiei
|
Actvitatea
invatatorului
|
Strategii
didactice
|
Activitatea
elevilor
|
1.Moment
organizatoric
|
Voi asigura conditiile necesare
desfasurarii lectiei.
|
Conversatia
|
Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.
|
2.Captarea atentiei
|
Le citeste elevilor povestea populara O poveste cu talc.
Ce invatam noi din aceasta poveste?
|
Conversatia
|
Noi invatam ca e bine sa
cunoastem o meserie.
|
3.Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
Astazi vom invata lectia Meseria –bratara de aur.
Titlul lectiei este dupa un proverb. Oare ce
inseamna?
|
Explicatia
Problematizarea
|
Daca cunosti o meserie esti om bogat.
|
4.Dirijarea invatarii
|
Pe o foaie de hartie alba scrieti toate
meseriile pe care le cunoasteti apoi incercuiti-o pe cea pe
care v-ar placea sa o practicati.
Cere elevilor sa spuna ce meserii au scris
si sa explice de ce si-au ales meseria respectiva.
Distribuie elevilor o fisa de lucru.
Anexa1.
|
Conversatia
exercitiul
|
Scriu pe
fisa toate meseriile cunoscute de ei. Incercuiesc meseria
preferata si argumenteaza oral d si-au ales-o.
Completeaza fisele independent.
|
5.Obtinerea performantei
|
Acum vom juca un joc intitulat Ce instrument folosesc ?
Pe catedra este un saculet care
contine numele mai multor meserii. Elevii ies pe rand , extrag din
saculet o meserie si spun un instrument folosit in meseria
respectiva.
Ex: asistenta medicala-seringa
|
Jocul didactic
|
Participa la joc.
|
6.Evaluarea cunostintelor
|
Apreciez modul in care elevii au participat si au
raspuns la lectie.
|
Explicatia
|
|
ANEXA1
FISA DE LUCRU
1.Recunoaste
meseria descrisa mai jos!
Face
diverse obiecte din lemn. -
Ingrijeste bolnavii. -
Invata
copiii la scoala -
Face
planul unei constructii -
Vinde
la magazin -
Calatoreste
in cosmos -
Face
expeditii stiintifice -
2.Scrie
un scurt text despre meseria ta preferata.
MODULUL II- COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE
PROIECT DIDACTIC
CLASA
: a II-a
INVATATOR:
Florea Elena Loredana
SCOALA:
Scoala cu clasele I-VIII Oniceni
OBIECTUL
: CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)
SUBIECTUL
: Copil ca tine sunt si eu
TIPUL
LECTIEI : consolidare
SCOPUL :
consolidarea deprinderii de a comunica si de a folosi
comunicarea Ca
metoda eficienta de rezolvare a conflictelor;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
La
sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1
–sa comunice eficient cu cei din jurul lor;
O2
–sa cunoasca mecanismul comunicarii;
O3
–sa argumenteze necesitatea folosirii comunicarii ca
mijloc de
rezolvare a conflictelor ;
O4
–sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;
O5
– sa participe cu interes la joc;
METODE
SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,
exercitiul, jocul didactic;
MIJLOACE
DE INVATAMANT : fise de lucru, coli albe, carioca ;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele
lectiei
|
Actvitatea
invatatorului
|
Strategii
didactice
|
Activitatea
elevilor
|
1.Moment
organizatoric
|
Voi asigura conditiile necesare
desfasurarii lectiei.
|
Conversatia
|
Elevii isi pregatesc cele necesare
lectiei.
|
2.Captarea atentiei
|
Recunoasteti versul Copil ca tine sunt si eu.
|
Conversatia
|
Face parte din poezia Gandacelul de Elena Farago.
|
3.Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
Astazi vom invata lectia Copil ca tine sunt si eu. Se aminteste continutul poeziei
si se poarta o conversatie:
Ce a patit gandacelul ?
Putem spune ca se afla intr-o situatie
critica?
Cum incearca s-o rezolve?
Reuseste sa rezolva situatia?
De ce?
Astazi vom invata si noi sa
folosim comunicarea pentrua rezolva unele situatii conflictuale.
|
Explicatia
Problematizarea
conversatia
|
Copiii raspund la intrebari.
|
4.Dirijarea invatarii
|
Comunicarea este o activitate specifica
omului. Noi trebuie sa-i
cunoastem mecanismele pentru a o putea folosi in avantajul nostru.
Comunicarea are urmatoarea structura.
Emitator –Mesaj –Receptor
(vorbitor)
(ascultator)
Impreuna cu elevii incearca sa
gaseasca cele mai eficiente cai pentru a fi un bun vorbitor
si mai ales un bun ascultator.
- Cand ai de ascultat ceva , inceteaza sa
vorbesti.
- Daca ai fost intrerupt, asculta rabdator
si apoi continua.
- Evita gesturile care pot deranja pe ceilalti
- Ajuta-ti interlocutorul sa se simta in
largul lui
- Incearca sa te pui in locul lui.
- Vorbeste pe un ton normal, linistit.
- Nu te infuria.
- Pune cat mai multe intrebari pentru a cunoaste cat
mai bine situatia.
- Nu fi dur in discutie si nu critica.
- Adu cat mai multe argumente in sprijinul celor spuse de tine.
Se incearca imaginarea unei situatii critice
care poate fi rezolvata printr-o comunicare eficienta. Se va
desfatura sub forma unor jocuri de rol.
-Un copil mare bate un copil mai mic si trebuie
convins sa se opreasca.
-Un copil copiaza la teste. Cum il putem convinge
sa nu mai faca asta?
-Un copil care fumeaza?
|
Conversatia
Exercitiul
Problematizarea
Jocul de rol
|
Scriu pe fisa structura comunicarii.
Interpreteaza cat mai bine rolurile ce le revin,
incercand sa fie cat mai convingatori.
|
5.Obtinerea performantei
|
Acum vom juca un joc intitulat Pantomima.
Se imparte clasa in doua grupe. Un elev din prima
grupa va iesi , va lua biletelul si va incerca sa
redea mesajul folosind comunucarea nonverbala.
Ceilalti membri ai grupei trebuie sa
ghiceasca mesajul.
Se procedeaza la fel cu cealalta grupa
si tot asa.
|
Jocul didactic
|
Participa la joc.
|
6.Evaluarea cunostintelor
|
Apreciez modul in care elevii au participat si au
raspuns la lectie.
|
Explicatia
|
|
MODULUL I- AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE
PERSONALA
PROIECT DIDACTIC
CLASA
: a IV-a
INVATATOR:
Florea Elena Loredana
SCOALA:
Scoala cu clasele I-VIII Oniceni
OBIECTUL
: CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)
SUBIECTUL
: Cine sunt eu?
TIPUL
LECTIEI : consolidare
SCOPUL :
dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si autoevaluare;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
La
sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1
–sa – si gaseasca corect punctele tari si punctele
slabe;
O2
–sa se identifice cu unul din personajele din lectie;
O3
–sa argumenteze necesitatea cunoasterii propriilor calitati
si
defecte ;
O4
–sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;
O5
– sa participe cu interes la joc;
METODE
SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,
exercitiul,
jocul didactic;
MIJLOACE
DE INVATAMANT : fise de lucru ;
DESFASURAREA
ACTIVITATII
Etapele
lectiei
|
Actvitatea
invatatorului
|
Strategii
didactice
|
Activitatea
elevilor
|
1.Moment
organizatoric
|
Voi asigura conditiile necesare
desfasurarii lectiei.
|
Conversatia
|
Elevii isi pregatesc cele necesare
lectiei.
|
2.Captarea atentiei
|
In introducerea acestei lectii vreau sa ne
amintim de doua personaje despre care am invatat la limba
romana. Irina din textul Painea de I.M.Raureanu si Ionel din textul
Vizita de I.L.Caragiale.
Cum erau cele doua personaje?
Ce fel de trasaturi de caracter aveau?
|
Conversatia
|
Raspund la intrebari.
|
3.Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
Astazi vom invata lectia Cine sunt eu?
Aceasta
lectie vom incerca sa descoperim care sunt calitatile si
care sunt defectele fiecaruia dintre noi. Sa stim ca
fiecare om are si calitati dar si defecte pe care este
bine sa le cunoastem si sa le corectam pe cat posibil.
|
Explicatia
|
Sunt atenti la explicatii.
|
4.Dirijarea invatarii
|
Vom porni discutia noastra de la cele
doua personaje, atat de diferite de care tocmai am amintit.
Voi scrie cele doua nume pe tebla iar sub ele vom
scrie cat mai multe insusiri ale acestora.
Cu care dintre ele va identificati ?
Subliniati insusirile pe care le aveti in
comun cu acestea.
Care dintre ele sunt pozitive si care negative?
Care pot fi indreptate?
Este bine sa ne cunoastem calitatile
?
Dar defectele? De ce?
Vom juca un joc numit Bomboanele.
Am doua feluri de bomboane, rosii si
albastre. Am sa trec pe la fiecare dintre voi si am sa-i rog
„sa serveasca „ bomboane de ambele culori, cate vrea el din fiecare
culoare dar nu mai mult de 5.
Cadem de acord ca bomboanele rosii sunt
puncte tari, adica calitati, iar bomboanele albastre puncte
slabe, adica defecte.
Fiecare trebuie sa-si identifice atatea
puncte tari si atatea puncte slabe cate bomboane de fiecare culoare au
„servit”.
Care sunt mai usor de recunoscut,
calitatile sau defectele?
Fiecare dintre noi trebuie sa ne gandim foarte bine
la punctele noastre tari si la cele slabe. Punctele tari sunt atuurile
de care ne putem folosi pentru a avea succes in activitatile
noastre, iar punctele slabe sunt cele pe care trebuie sa le
corectam pe cat posibil.
|
Exercitiul
Conversatia
Problematizarea
|
Scriu in caiete
insusirile celor doua personaje.
Raspund la intrebari
Iau bomboane din punga.
Fiecare copil isi identifica si spune cu
voce tare calitatile si defectele.
|
5.Obtinerea performantei
|
Elevii vor fi solicitati sa completeze inima
de mai jos cu cele 4 compartimente.
Anexa 1.
Scopul acestui exercitiu de autocunoastere
este de a-l ajuta pe copil sa constientizeze calitatile
personale reprezentative si trasaturile negative pa care
doreste sa le schimbe la el.
|
Exercitiul
|
Completeaza fisele.
|
6.Evaluarea cunostintelor
|
Apreciez modul in care elevii au participat si au
raspuns la lectie.
|
Explicatia
|
|
A – Scrie trei calitati care
te reprezinta
B –Scrie trei insusiri negative pe
care ai vrea sa le schimbi la tine
C –Scrie trei lucruri pe care le faci
cel mai bine
D –Scrie trei cuvinte care ti-ar
placea sa fie spuse despre tine.
MODULUL III- MANAGEMENTUL INFORMATIILOR SI AL
INVATARIII
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a
IV-a
SCOALA: Scoala
cu clasele I-IV Rosiori
INVATATOR:
Florea Elena Loredana
OBIECTUL
: CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)
SUBIECTUL
: Cum ne organizam timpul ?
TIPUL
LECTIEI : formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL :
Formarea priceperii si deprinderii de a organiza si respecta
programul zilnic;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
O1
–sa prezinte importanta
programului zilnic;
O2
–sa-si planifice bine timpul liber,
O3
–sa intocmeasca un program cu timpul de lucru, timpul de
joaca
si timpul de odihna;
O4–sa
imbine odihna cu joaca si lucrul;
O5
–sa - si planifice dozarea efortului si a ritmului de lucru
pentru a se
incadra in programul stabilit;
O6
–sa -si formeze o atitudine pozitiva fata de
munca;
METODE
SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,
exercitiul.
MIJLOACE
DE INVATAMANT : rebus
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele
lectiei
|
Actvitatea
invatatorului
|
Strategii
didactice
|
Activitatea
elevilor
|
1.Moment
organizatoric
|
Voi asigura conditiile necesare
desfasurarii lectiei : aerisirea clasei, pregatirea
materialului didactic, asigurarea tinutei corecte in banca.
|
Conversatia
Explicatia
|
Elevii isi pregatesc cele necesare
lectiei.
|
2.Captarea atentiei
|
Distribui elevilor cate o fisa cu un rebus
si le cer sa-l completeze.
Anexa 1.
|
|
Completeaza rebusurile.
|
3.Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
Astazi vom invata lectia cum ne organizam timpul?
Veti invata sa :
-intocmiti un program zilnic;
-imbinati perioadele de lucru cu cele de
odihnha;
-va dozati corect efortul;
|
Explicatia
|
|
4.Transmiterea si asimilarea
cunostintelor
|
Voi citi niste versuri in care este vorba despre
doi copii.
Le cer sa fie atenti ca sa poata
sa raspunda la intrebarile mele si sa observa
ce probleme ii framanta pe cei doi.
„Ionel si cu Manole
Stau de vorba-n fata scolii.
-Spune-mi ,
draga Ionele,
Temele ti le-ai facut?
-Eu program am intocmit,
Dar e greu de-ndeplinit.
Lectiile nefacute,
Am pe cap probleme multe.
Vreau mereu ca sa ma joc,
Dar timpul trece nu sta-n loc.”
-Care sunt persoanele care discuta?
-Ce sfaturi le
dati celor doi?
-Voi cum va organizati timpul?
Ce intelegeti voi prin
„ organizarea timpuluii”?
Este greu sa intocmiti un program (orar)?
Dupa parerea voastra e usor sa
intocmiti un program?
De ce ?
Ce se stabileste intr-un program?
Cerinta : Intocmiti un program zilnic
pentru colegul vostru de banca.
Voi cere sa fie citite 3-4 modele de program.
Voi prezenta programul zilnic model.
Voi oferi fiecarui elev cate un program model. Le
voi sugera sa-l respecte in fiecare zi.
|
Problematizarea
Conversatia
|
Asculta cu atentie versurile.
Ionel nu stie sa-si planifice corect
timpul.
Raspund la intrebari.
|
5.Fixarea cunostintelor
|
De ce tinem seama atunci cand planificam
anumite activitati?
Despre ce am invatat astazi?
La ce ne ajuta intocmirea unui program ?
Se completeaza versurile:
„Dragii mei cuminti,
Pentru cat v-ati straduit
Un bun ati primit.
Va rog doar sa-l respectati
Mereu sa-l .
Si asa
mereu
Veti scapa de ce e .
(copii, program, verificati, facand, rau)
|
Problematizarea
Activitatea independenta
|
De timpul pe care il avem la dispozitie si de
cat de repede lucram.
Ne ajuta sa ne planificam mai bine
activitatile pentru a le termina la timp.
Completeaza versurile pe fisele primite.
|
6.Evaluarea cunostintelor
|
Apreciez modul in care elevii au participat si au
raspuns la lectie.
|
Explicatia
|
|
7.Incheierea activitatii
|
Se sugereaza elevilor sa aseze programul
zilnic alaturi de orarul clasei si sa le respecte pe
amandoua.
|
Explicatia
|
|
ANEXA 1
REBUS
VERTICALA
A-B Ce trebuie sa respectam
pentru o cat mai buna
organizare a timpului
ORIZONTAL
Are 7 zile.
Program dupa care se
desfasoara orele de curs.
CeloR lenesi le place mai mult .
Fata a unei file.
Pauza.
Il innobileaza pe om.
Ziua de repaus.