Muzica
Duratele notelor muzicale - gama DO majorAnexa 1 Duratele notelor muzicale
doimea = 2 timpi patrimea = 1 timp optimea = ½ timpi Duratele pauzelor muzicale pauza de patrime = 1 timp pauza de optime = ½ timpi Anexa 2 Gama DO major
do re mi fa sol la si do2
Proba 1 Uniti durata sunetelor si a pauzelor muzicale cu simbolul corespunzator: doime
patrime
pauza de optime
optime
pauza de patrime Proba a II-a In timp de 2 minute realizati cat mai multe exercitii de aranjare a duratelor si pauzelor muzicale, in masuri de 2, 3 si 4: 4 4 4 Exemplu: 2__________ ______ ____ _ 4 a) 2__________ ______ ____ ___________________ 4 b) 3__________ ______ ____ ___________________ 4 c) 4__________ ______ ____ __________________ 4 Proba a III-a Cititi notele muzicale din manual: * grupa I - p. 48, primul portativ - "Iepuras, dragalas"; * grupa a II-a - p. 49, primul portativ - "Cantec de leagan"; * grupa a III-a - p. 52, primul portativ - "Greierii".
Proba a IV-a Interpretati, pe rand, fiecare grupa: - gama Do major: suitor, coborator. Proba a V-a Scrieti pe plansele primite notele muzicale cerute. Proba a VI-a Cantati, dupa indicatii, cantecele invatate: "Gama Do", "Muzicantii - Grigore Teodosiu"; "Pinguinul Billy": - "Gama Do" - pe grupe; - "Muzicantii" - cu solist; - "Pinguinul Billy" - cu dialog. PROIECT DIDACTIC Data: 22 mai 2008 Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, nr. 29, Timisoara Clasa: a III-a A Institutor: Mititeanu Monica Aria curriculara: Arte Disciplina: Educatie muzicala Unitatea de invatare: Interpretarea Subiectul: Cantarea cu solist si in dialog Tipul lectiei: Lectie de recapitulare si sistematizare Obiective de referinta: 1.1. sa cante (dupa auz) individual si in grup, cantece la unison sau cu elemente armonico-polifonice simple, respectand cerintele unei emisii, intonatii si dictii corecte; 1.3. sa manifeste interes, cooperare, vointa in cadrul activitatilor de cantare; 1.4. sa impartaseasca cu colegii satisfactia prilejuita de interpretarea muzicii; 2.1. sa redea calitatile sunetelor muzicale, folosind semnele grafice corespunzatoare (notatia muzicala). Obiective operationale: a) cognitive: O1 sa respecte pozitia corecta in timpul cantarii, in vederea realizarii respiratiei costo-diafragmatice si a emisiei corespunzatoare a sunetelor; O2 sa intoneze corect durate de doime, patrime, optime, marcand timpul prin tactare; O3 sa reprezinte grafic duratele de doi timpi, un timp si jumatate de timp, precum si pauzele de optime si de patrime; O4 sa construiasca exercitii cu duratele invatate O5 sa interpreteze expresiv si corect din punct de vedere intonational si ritmic cantecele: "Gama Do", "Muzicantii - Grigore Teodosiu"; "Pinguinul Billy"; O6 sa cante cu solist si in dialog cantecele propuse; O7 sa isi cultive sentimentul de dragoste si pretuire fata de valorile muzicii vocale. b) afective: O8 sa participe activ la lectie, manifestand interes pentru rezolvarea sarcinilor propuse O9 sa se implice in activitatile de grup; O10 sa participa cu placere la toate etapele; c) psiho-motorii : O11 sa pastreze pozitia corecta in banca; O12 sa scrie corect si lizibil, respectand asezarea in pagina caietului, pe fise si la tabla; O13 sa manuiasca atent si corect instrumentele folosite; O14 sa constientizeze necesitatea cunoasterii unitatilor de masura si sa exemplifice utilizarea lor in viata de zi cu zi. Resurse: A. bibliografice: P Oficiale: "Curriculum National", M.E.C., 2004 P Pedagogice: * Dragan, Maria, "Educatie muzicala - manual pentru clasa a III-a", Ed. Sigma, Bucuresti, 2006 * Balan, A.; Popa, M.; Chirila, C.; Balan, D.; Penes, M.; Opait, S.; "Educatie muzicala - Culegere de cantece - clasele I - IV", Ed. Ana 2000, Bucuresti, 2001 P Metodico-didactice: Motora Ionescu, Ana, "Indrumator pentru predarea muzicii la clasele I-IV", EDP, Bucuresti, 1978 B. metodologice: P strategia didactica deductiva, mixta, dirijata, activ-participativa; P metode si procedee exercitiul, explicatia, problematizarea, conversatia, observatia, ciorchinele, jocul didactic; P forme de activitate frontala, individuala, pe grupe; P materiale planse, fise, calculator, casetofon, acordeon.
DEMERSUL DIDACTIC
|