Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Popa Tanda, de Ioan Slavici. Caracterizarea personajului principal



Popa Tanda, de Ioan Slavici. Caracterizarea personajului principal



PROIECT DIDACTIC


Limba si literatura romana


CLASA:  a VIII-a B

OBIECTUL:  Limba romana

SUBIECTUL Popa Tanda, de Ioan Slavici. Caracterizarea personajului principal

UNITATEA DE CONTINUT: Genul epic. Nuvela

TIPUL DE LECTIE de receptare a unui text epic

COMPETENTE GENERALE, SOCIALE SI CIVICE: Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse

Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite

contexte de realizare, cu scopuri diverse



COMPETENTE SPECIFICE: - dovedirea intelegerii unui text literar  sau nonliterar, pornind de la cerinte date

- identificarea valorilor etice si culturale intr-un text, exprimandusi impresiile si preferintele

- redactarea diverselor texte, adaptandu-le la situatia de comunicare concreta

- redactarea unui text argumentativ

OBIECTIVELE OPERATIONALE

COGNITIVE

OC1: sa incadreze textul in gen si specie;

OC2: sa identifice personajele principale si pe cele secundare;

OC3: sa recunoasca mijloacele de realizare a portretului personajelor implicate in actiunea nuvelei;

OC4: sa identifice trasaturile fizice si morale ale personajului principal (parintele Trandafir);

OC5: sa gaseasca in textul nuvelei fragmentele care sa ilustreze o anumita trasatura de portret fizic sau moral;

OC6: sa imagineze situatii originale al caror protagonist sa fie parintele Trandafir.


AFECTIVE:

OA1: vor participa cu atentie si interes la lectie;

OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivand alegerea facuta.

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, lectura selectiva, problematizarea, exercitiul, observatia organizata, cubul, metoda horoscopului, votati un citat;

MIJLOACE DE INVATAMANT: textul-suport, manuale, fise de lucru (pentru activitatea individuala si pentru activitatea pe grupe), fise de lectura, fise de citate, miniexpozitie de carte, planse;

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE

a) metodice:

Constanta Barboi, Limba si literatura romana in liceu. Calitate si eficienta in predare si invatare, E.D.P., Bucuresti, 1983;

Constantin Parfene, Aspecte teoretice si experimentale in studiul literaturii in scoala, Editura Universitatii " Al. I. Cuza", Iasi, 2002;

Ioan Danila, Literatura romana in teme, texte si pre-texte, Editura "Egal", Bacau, 2002;

b) didactice:

Limba romana, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;

Ioan Slavici, Nuvele, Editura "Minerva", Bucuresti, 1975;

c) stiintifice:

- *** Dictionarul explicativ al limbii romane, editia a II-a, Bucuresti, Editura Academiei, 1998

- G. Calinescu, Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, editia a II-a, Bucuresti, Editura ,,Minerva", 1985, pp. 506-514

d) pedagogice:

- Constantin Cucos, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Iasi, POLIROM, 1998

- I. Cerghit, T. Radu,  Didactica - manual pentru clasa a X-a, Bucuresti, E.D.P., 1996

e) oficiale:

M.E.C., Invatarea activa, Bucuresti, 2001

- Curriculum National. Programe scolare pentru clasele a V-a - a VIII-a. Aria curriculara limba si comunicare, Bucuresti, 2009


2. TEMPORALE

- 50 minute


3. UMANE

- 29 elevi

- clasa de nivel mediu







SCENARIUL DIDACTIC

NR.

CRT

ETAPELE

LECTIEI

OB.

OP.

UNITATI DE CONTINUT

ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR

METODE

SI

PROCEDEE

M

FORME DE ORGANIZARE

EVALUARE





MOMENT

ORGANIZATORIC




Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei (liniste in clasa, distribuirea fiselor de lucru si a celor de evaluare, pregatirea materialului didactic, gruparea bancilor pentru activitatea pe echipe)






frontala



I


CAPTAREA

ATENTIEI



OA1


Profesorul va folosi o metoda initiala, "de incalzire", directionand elevii catre "atmosfera" textului si urmarind motivarea lor pentru a participa activ la ora. El va citi dintr-o biografie partial trucata a lui Ioan Slavici, elevii fiind solicitati sa identifice "minciunile" care s-au strecurat.



conversatia


Biografia partial trucata a lui Ioan Slavici


frontala


observarea comporta-mentelor elevilor


II





ENUNTAREA OBIECTIVELOR



OA1




Se comunica elevilor, in limbaj accesibilizat, obiectivele cognitive enuntate mai sus.



conversatia






frontala







III


REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR


OC1


Se verifica (din punct de vedere calitativ) tema pentru acasa.

Carei specii literare apartine naratiunea Popa Tanda, de I. Slavici ?

Ce este nuvela ?

De ce textul studiat este o nuvela ?

Ce moduri de expunere apar in aceasta opera literara ?

Ce alte nuvele mai cunoasteti ?

Comparati textul studiat cu o schita.

La ce persoana se povesteste? De ce?



Conversatia


Problema-tizarea


lectura explicativa


-fisa de lectura la Popa Tanda



manualul






frontala


-evaluare initiala


-analiza raspunsuri-lor elevilor


IV


PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI



OA1





OC2





OC3



Profesorul citeste elevilor cateva afirmatii care sa ilustreze mesajul nuvelei Popa Tanda. Li se va cere elevilor sa aleaga proverbul care li se pare cel mai potrivit pentru continutul acesteia, motivand, de asemenea, alegerea facuta.


Omul sfinteste locul.

Munca innobileaza omul.

3. Harnicia plateste datoriile, deznadejdea le inmulteste.

Dupa fapta si rasplata.

Harnicia aduce paine, lenea saracie.

Ce semeni, aia culegi.


Se face astfel trecerea spre activitatea de caracterizare a personajelor.

Prof.:

Care sunt personajele acestei opere literare?


Care sunt mijloacele de caracterizare a personajelor dintr-o opera literara?


Identificati personajele principale, secundare, episodice.


Conversatia euristica





voteaza un citat



conversatia




-citate



-fise de lectura la Popa Tanda



-grila de caracterizare a personajului literar






frontala






frontala





-analiza raspunsuri-lor elevilor


V


DIRIJAREA INVATARI



OC4


OC5


OC6





OA2




Elevii sunt impartiti in sase grupe, fiecare dintre acestea avand de rezolvat cate o sarcina.

Cerintele formulate pentru cele sase fete ale cubului au fost urmatoarele:


- DESCRIE personajul principal al acestei nuvele;


- COMPARA personajul Popa Tanda cu un alt personaj dintr-o nuvela studiata;


- ASOCIAZA cuvinte sau fragmente din text urmatoarelor insusiri ale personajului: perseverenta, curaj, harnicie, daruire.


- ANALIZEAZA textul si ofera raspunsuri la urmatoarele intrebari: Care crezi ca ar fi fost soarta satenilor din Saraceni daca preotul Trandafir n-ar fi ajuns niciodata printre ei? Care este justificarea numelui personajului?


- APLICA: imagineaza o continuare de 10-15 randuri a textului.


-ARGUMENTEAZA: Consideri potrivita atitudinea preotului pe parcursul desfasurarii actiunii? De ce? Cum ai fi procedat in locul lui?




cubul



problemati-zarea




exercitiul












- fisa de lucru







frontala








pe grupe









-analiza raspunsuri-lor elevilor









observarea comporta-mentelor elevilor


VI


OBTINEREA PERFORMANTEI



OC4


OA2


Cate un reprezentant al fiecarei grupe prezinta rezultatele obtinute, ceilalti elevi putand interveni cu anumite completari.


conversatia




frontala


-evaluare finala


VII




FEEDBACKUL





OA1




Se fac trimiteri la obiectivele propuse, verificandu-se masura in care acestea au fost realizate.



conversatia






frontala




observarea comporta-mentelor elevilor



VIII


EVALUAREA PERFORMANTEI


OC5


OA1


Elevilor li se prezinta un tabel care contine cele douasprezece semne zodiacale. Ei citesc trasaturile acestora (tabelul de mai jos) si iau o decizie in privinta incadrarii parintelui Trandafir intr-o anumita zodie, oferind si argumente in acest sens.



proble-matizarea


metoda horoscopului


-manualul


frontala




individuala


-evaluare finala


IX




RETENTIA



Se rediscuta mesajul textului, se fac aprecieri generale si individuale asupra activitatii desfasurate.



conversatia


-plansa


frontala


-notare

X

TRANSFERUL


Tema pentru acasa: de realizat caracterizarea personajului principal din nuvela Popa Tanda.







Metoda horoscopului

BERBEC


Trasaturi:

Plin de initiativa

Dinamic

Hotarat

Egoist

Capricios

Extremist

VALOARE - idealism

PERICOL - egoism

TAUR


Trasaturi:

Tenace

Prudent

Inflexibil

Incapatanat

Rigid

Conventional

VALOARE - hotarare

PERICOL - posesiv

GEMENI


Trasaturi:

Multilateral

Altruist

Perspicace

Capricios

Ambiguu

Nelinistit

VALOARE - destept

PERICOL - imprastiat

RAC


Trasaturi:

Intuitiv

Sociabil

Hipersensibil

Metodic

Susceptibil

Ostentativ

VALOARE - sensibilitate

PERICOL - nesiguranta

LEU


Trasaturi:

Optimist

Vivace

Arogant

Ostentativ

Impetuos

Puternic

VALOARE - magnetism

PERICOL - egoism

FECIOARA


Trasaturi:

Perfectionist

Obiectiv

Incapatanat

Precaut

Indecis

Modest

VALOARE - capacitate analitica

PERICOL - exigenta

BALANTA


Trasaturi:

Entuziast

Sociabil

Temperat

Oscilant

Indolent

Indecis

VALOARE - diplomatie

PERICOL - instabilitate

SCORPION


Trasaturi:

Energic

Independent

Intreprinzator

Posesiv

Mandru

Ferm

VALOARE - tenacitatea

PERICOL - nemilos

SAGETATOR


Trasaturi:

Idealist

Prietenos

Risipitor

Incapatanat

Lipsit de tact

Generos

VALOARE - intelepciune

PERICOL - imprastiat

CAPRICORN


Trasaturi:

Diplomatic

Profund

Intreprinzator

Avar

Egoist

Materialist

VALOARE - ambitie

PERICOL - rigiditate

VARSATOR


Trasaturi:

Omenos

Egoist

Inventiv

Original

Dezordonat

Incapatanat

VALOARE - comunicativ

PERICOL - distant, rece

PESTI


Trasaturi:

Naiv

Nehotarat

Supersensibil

Altruist

Credul

Risipitor

VALOARE - flexibilitate

PERICOL - pesimism




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright