Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
didactic - adverbele relative/interogative si locutiunea adverbiala



didactic - adverbele relative/interogative si locutiunea adverbiala


Proiect didactic


SCOALA CU CLASELE I-VIII, Hirtoape, com.Vanatori, jud.Iasi

CLASA: a VII-a

PROF.

OBIECTUL Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI: Adverbele relative/interogative.

Locutiunea adverbiala


OBIECTIVUL CADRU: -dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa/orala si de receptare a     

mesajului scris/oral


OBIECTIVELE OPERATIONALE



a)cognitive La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O 1 –sa defineasca, in mod corect, adverbul si locutiunea adverbiala;

O2 - sa clasifice adverbele/locutiunile adverbiale in functie de inteles, structura, provenienta si

rolul lor in enunturi;

O3 - sa identifice adverbele/locutiunile adverbiale intr-un text;

O4 – sa identifice functia sintactica a adverbelor/locutiunilor adverbiale intr-un text;

O5 –sa integreze in structuri lexicale proprii diferite adverbe/locutiuni adverbiale.

b)afective -

O1 – sa fie dispusi sa primeasca informatii noi;

O2 – sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare

c)psiho-motorii: -formarea deprinderilor elevilor de a opera, in comunicarea scrisa sau orala, cu noile concepte operationale.


STRATEGII DIDACTICE

Tipul lectiei Dobandire de noi cunostinte.

Activitate pregatitoare: lectia anterioara de actualizare a cunostintelor despre adverb.


Mijloace didactice: € Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Autori: Anca Serban, Sergiu

Serban, Ed. All Educational

€ fise de lucru, caietele elevilor, tabla, fise de portofoliu

Metode si procedee: informative si formativ-participative (expunerea, analiza gramaticala,  

observatia, conversatia,exercitiul, investigatia, problematizarea)

Forme de organizare a activitatii elevilor activitate frontala, activitate individuala,  

activitate in perechi si in grupe

Timp alocat: 50 min

FORME DE EVALUARE: orala si scrisa (intarirea raspunsurilor, observatia sistematica,

testul formativ).


Material bibliografic > Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, /Autori: Anca Serban, Sergiu

Serban, Ed. All Educational, Bucuresti, 2005

> Limba si literature romana –Evaluare curenta-clasa a VII-a/Autori:Mariana

Cheroiu, Antoniua Dimieru, St.M.Ilinca, Ed. Art, Bucuresti, 2004

> Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Ed. TEDIT FZH,Bucuresti,

2004



Desfasurarea lectiei


Secventele lectiei/

Timp alocat

Detalieri de continut

Metode

si procedee

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Organizarea clasei               

Captarea atentiei


Notarea absentelor, asigurarea unui climat propice desfasurarii lectiei

Profesorul capteaza atentia elevilor prin propunerea unei evaluari scrise, inregistreaza reactia elevilor si amana momentul anuntat in vederea unei pregatiri prealabile.

-receptarea mesajului oral; pregatirea materialelor

-conversatie ;

-intrebari suplimentare

-informative

expunerea

conversatia


elementul-surpriza (lucrarea de control).

2.Actualizarea cunostintelor

Verificarea temei








12’

-Se adreseaza intrebari frontale/individuale/imperative in vederea actualizarii cunostintelor legate de adverb.

-Se verifica tema calitativ si cantitativ.

-Profesorul imparte fise de lucru individual(anexa 1), precizand sarcinile de lucru, timpul de lucru.

-Se rezolva sarcinile de lucru si se evalueaza rezultatele elevilor prin activitatea in perechi.

- receptarea mesajului oral

-participa cu raspunsuri si completari referitoare la adverb;

-exercitii de definire si clasificare a adverbului;

-exercitii de numire a functiilor sintactice ale adverbului.

-rezolvarea sarcinilor de lucru(Anexa 1)

-evalueaza raspunsurile colegilor de banca si se autoevalueaza;

-formativ-participative

exercitiul

conversatia



fise de lucru

activitate individuala, in perechi

3.Nominalizarea lectiei noi si a obiectivelor operationale propuse



Pornind de la rezultatele testului anterior, profesorul propune aprofundarea cunostintelor despre adverb si imbogatirea acestora cu noi concepte :adverbe relative/interogative/locutiunile adverbiale.


- receptarea mesajului oral si scris

- notarea in caiete


-informative

expunerea

4.Dirijarea invatarii

















1.Se noteaza la tabla un enunt si se cere elevilor sa precizeze ce parte de vorbire e cuvantul subliniat, ce rol are acesta in enunt. Se solicita inlocuirea cuvantului subliniat cu un adverb, asa incat sensul enuntului sa nu se schimbe. Se indruma elevii spre a observa dublul rol al adverbelor(in propozitii si in fraze) si se ajunge la notiunea de adverb relativ.

In acelasi mod, elevii observa adverbele interogative.



2. Se scrie un enunt pe tabla in care se foloseste un adverb.Se solicita identificarea acestuia, a functiei lui sintactice .


receptarea mesajului oral si scris

- notarea in caiete

-exercitii de identificare si definire a pronumelii relativ

-exercitii de folosire a adverbelor in enunturi.

- fac observatii asupra rolului adverbului in noul enunt

-exercitii de identificare a functiei sintactice a adverbului

-noteaza in caiete

-exercitii de integrare a unor adverbe relative/interogative in structuri lexicale proprii


-exercitii de identificare a adverbului ;


-formativ-participative

exercitiul

conversatia



-metoda deductiva


invatarea prin descoperire



problematizare


demonstratie


exercitiul











Formarea de priceperi si deprinderi







28’


Se propune un alt enunt asemanator in care adverbul repectiv e inlocuit de o locutiune adverbiala.Elevii sunt indrumati pentru a observa rolul si functia sintactica a locutiunii.

Se face clasificarea locutiunilor adverbiale in functie de intelesul acestora.


3.Organizeaza elevii in grupe si imparte fisele de lucru(anexa 2), precizand sarcinile.

Indruma elevii spre rezolvarea corecta a sarcinilor de lucru.

Face observatii, aprecieri.


-exercitii de analiza sintactica a adverbului

-exercitii de definire a locutiunii adverbiale.






receptarea mesajului oral si scris

-intrebari suplimentare ;

-rezolvarea sarcinilor de lucru(Anexa 2)

-exercitii de completare a unor enunturi cu adverbele relative potrivite ;

-exercitii de identificare si analizare a adverbelor/locutiunilor adverbiale.


Analiza gramaticala

Exercitiul

Conversatia






Activitate in grupe

Exercitiul

conversatia


5. Feed-back-ul





Intrebari inverse, de revenire, de legatura,intrebari frontale, individuale, imperative

-Lamuriri, observatii

-Aprecierea raspunsurilor

-exercitii de definire a locutiunii adverbiale ;

-exercitii de clasificare a locutiunilor adverbiale

-exemplificarea diferitelor tipuri de locutiuni adverbiale.

Activitate frontala, individuala

Asigurarea retentiei si a transferului

Se precizeaza tema pentru acasa, se aduc explicatii si lamuriri acolo unde este cazul.

-notarea temei in caiete;

-adreseaza intrebari suplimentare.

conversatia









Anexa 1 ADVERBUL-Fisa individuala  

Completeaza definitia:

Adverbul este . . . . . . . . care arata               si determina . . . . . .

2p


Noteaza felul adverbului subliniat 2*1=2p

a. Mihai merge agale.          . . . . . .

b. Ei au locuit aici.               . . . . . .


Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? 2p

a.      Toamna e anotimpul meu preferat          . . . . . . .

b.      Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde. . . . . . . .


4. Corecteaza greselile 2*1=2p

a.      Copiii noi-nascuti vor fi externati. . . . . . . . . . . . . . . .

b.      Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. . . . . . . . . . . .


Oficiu 2p

Total punctaj obtinut:




ADVERBUL-Fisa individuala  

  1. Completeaza definitia:

Adverbul este . . . . . . . . care arata               si determina . . . . . .

2p

  1. Noteaza felul adverbului subliniat

*1=2p

a. Mihai merge agale.          . . . . . .

b. Ei au locuit aici.               . . . . . .


  1. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate?

2p

A Toamna e anotimpul meu preferat            . . . . . . .

B  Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde. . . . . . . .


4. Corecteaza greselile

2*1=2p

A   Copiii noi-nascuti vor fi externati. . . . . . . . . . . . . . . .

B   Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. . . . . . . . . . . .


Oficiu 2p

Total punctaj obtinut:


Anexa 2

FISA DE LUCRU

Grupa intai



1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite:

Cine se scoala de.

dimineata, departe.ajunge.



2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:

barbat+ . .


a tari+ . ..


turc+ . .


batran+ . .


calugar+ .










3. Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare :


Atat voi scrie, . . .mi-ai cerut.

Asa a recitat poezia, . . . i-am sugerat eu.

Atunci a fost la muzeu, . . . l-ai sfatuit tu.

S-a dus acolo . . l-ai rugat




4..Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul si functia sintactica


Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea. Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat niciodata dezordinea.. Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte . De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune .




SUCCES!




FISA DE LUCRU

Grupa a doua



1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite

Nu lasa pe .. ce poti face..


2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:


barbat+ . .


a tari+ . ..


turc+ . .


batran+ . .


calugar+ .










3.Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare:


Atunci voi porni, . . imi va spune.

Intr.-acolo m-am uitat, . . ..a parcat masina.

Am facut tot, . . ..ai zis

Voi veni la tine . . voi avea timp..



4.Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul:


Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea. Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat niciodata dezordinea Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte . De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune .




SUCCES!




FISA DE LUCRU

Grupa a treia



1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite

La placinte, la razboi .



2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:


barbat+ . .


a tari+ . ..


turc+ . .


batran+ . .


calugar+ .









3.Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare:


Asa voi face, . . .ai ordonat tu.

Am pus cartea acolo . . . .o poti gasi.

Atunci iti voi scrie, . . . voi avea timp

Te vei duce . . ..te-am rugat?


4.Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul:


Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea. Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat niciodata dezordinea Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte . De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune .




   SUCCES!




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright