Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Dreptatea lui Tepes. Povestire populara - de lectie



Dreptatea lui Tepes. Povestire populara - de lectie



Proiect de lectie


DATA: 17 octombrie

CLASA a III-a

OBIECTUL: limba si literatura romana

SUBIECTUL:"Dreptatea lui Tepes. Povestire populara" -

Planul de idei. Povestirea orala a textului

TIPUL LECTIEI: consolidarea cunostintelor

DURATA: 45 minute


OBEICTIVELE DE REFERINTA:


citirea in mod constient, corect, fluent si expresiv a unui text cunoscut

construirea de texte orale scurte pe baza unui plan simplu de idei

redarea prin cuvinte proprii, a continutului  unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat



desprinderea ideilor principale dintr-un text citit

manifestarea cooperarii in diferite situatii de comunicare

identificarea elementelor de baza ale organizarii textului literar in pagina

recunoasterea secventelor narative si dialogate dintr-un text


OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

cognitive:

sa citeasca textul "Dreptatea lui Tepes. Poveste populara" cursiv, corect, constient si expresiv

sa explice cuvinte noi prin asemanare sau opunere

sa ordoneze ideile intr-un plan simplu

sa povesteasca oral textul, dupa planul de idei

sa identifice insusirile personajelor textului

sa descopere informatii noi despre domnitor

afective:

sa formuleze opinii referitor la actiunile si comportamentele personajelor

sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, in perechi si individual

STRATEGIA DIDACTICA:


1. Resurse procedurale:

a.      Metode si procedee: jocul didactic, citirea selectiva, citirea in lant, explicatia, expunerea, exercitiul, conversatia, povestirea, lucrul in cerc, metoda ciorchinelui, aritmogrif, puzzle

b.      Forme de organizare: individual, pe grupe de 4 elevi, in cerc (3 grupe), in perechi,  frontal

2. Resurse materiale: manual, "Sa dezlegam tainele", imagini cu portretul voievodului, flip-chart, markere, caiete, tabla, plansa didactica - aritmogrif, fluturasi continand cuvinte disparate - planul de idei al lectiei, fise cu ciorchinele, plansa didactica cu insusiri ale personajelor volumul "Povestiri istorice", Dumitru Almas, fise cu date suplimentare despre domnitor


3. Forme si tehnici de evaluare:

observatia sistematica

proba scrisa

autoevaluare

evaluare  de catre colegi


BIBLIOGRAFIE:


Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a III-a, Bucuresti, 2005

Marcela Penes, Limba si literatura romana - Manual pentru clasa a III-a, Editura Ana, Bucuresti, 2005

Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare - clasa a III-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006

Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba romana. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a III-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006

Boris Craciun, 100 de portrete istorice color. Regi, domnitori si alte personalitati. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi

Dumitru Almas, Povestiri istorice, ed. Nicol, Bucuresti, 2005

Dan Agrigoroaie, Limba romana - clasa a III-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001

Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001

Georgeta Cornita, Metodica predarii si invatarii limbii si literaturii romane. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993

Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994

Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Invata jucandu-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000








































OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII


DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II


ACTIVITATEA PROPUNATOAREI


ACTIVITATEA ELEVILOR








I. Momentul organizatoric

- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii

- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana




frontal



II. Captarea si orientarea atentiei

- Citeste expresiv un fragment din povestirea "Dreptatea lui Vlad Voda Tepes", de Dumitru Almas (vezi anexa 1)

in care se vorbeste despre originea denumirii sale.



- Le cere sa recunoasca personajul istoric descris. Prezinta potretul domnitorului.


- asculta cu atentie fregmentul citit





- descopera personajul Vlad Voda Tepes







auditia


frontal


citirea model


evocarea




fragment din povestirea "Dreptatea lui Vlad Voda Tepes", de Dumitru Almas




III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor


- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: "Dreptatea lui Tepes. Povestire populara"

- Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie




- Asculta cerintele







frontal



manualul



IV. Dirijarea procesului de consolidare


- Verifica tema (de raspuns la intrebarile de la pagina 20 din manual) din punct de vedere cantitativ si calitativ

- face aprecieri generale asupra temei



- Se citesc selectiv variante ale raspunsurilor





frontal

individual


caietele elevilor









O1


O8









O2


O8





O1


O8



O4







O8



- Dirijeaza citirea in lant, selectiva si pe roluri a textului











- Verifica intelegerea continutului textului printr-un aritmogrif (vezi Anexa 2)



- Scrie subtitlul lectiei pe tabla "Planul de idei"

- Organizeaza un joc de ordonare a cuvintelor pentru obtinerea ideilor principale si de asezare a ideilor intr-un plan: Puzzle

- Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor



- Dirijeaza povestirea orala a textului prin lucrul in cerc





- Face aprecieri de ansamblu asupra desfasurarii activitatii de povestire

Elevii numiti

- citesc in lant textul

- citesc selectiv in functie de

pozitie:

ex:

a 2-a propozitie din primul alineat, s.a.

continut:

ex:

propozitia in care apare expresia "se framanta cu mintea ", s.a.

- citesc textul pe roluri

- Elevii descopera verticala de la P la I, completand propozitii lacunare ori prin exercitii de sinonimie sau antonimie

- Obtin expresia "PLAN DE IDEI"


- Pe grupe de patru elevi, ordoneaza cuvintele intr-o idee, pe care o enunta si o scriu la tabla (vezi Anexa 3)

A cincea echipa e formata din observatori care ordoneaza ideile in plan.

Se scrie planul de idei pe caiete.


- Impartiti in 3 echipe, elevii vor povesti oral in lant textul. Fiecare copil din echipa formuleaza un enunt care continua povestirea. Se foloseste un obiect care se trece din mana in mana pentru asigurarea continuitatii in cerc. Cel care intampina o dificultate in formulare, poate spune o singura data "pas".

- Echipa de pe margine observa si face aprecieri, dupa care se schimba rolurile































citirea in lant


citirea selectiva



citirea pe roluri


jocul didactic - aritmogrif

frontal



jocul didactic


pe grupe de 4 elevi

frontal


jocul didactic


lucrul in cerc - 2 echipe


analiza si aprecierea frontal


manualul












plansa didactica - aritmogrif



esantioane de hartie - cuvintele unei idei principale


plansa didactica - planul de idei












O5


O8







O1

O6



V. Obtinerea performantelor


Realizarea pe grupe a cate unui ciorchine (vezi Anexa 4) cu insusirile personajelor:

-grupa 1 - domnitorul Vlad Tepes

-grupa a II-a -negutatorul

-grupa a III-a - crestinul

Se selecteaza insusirile dintr-o lista data si pot completa cu altele.(vezi Anexa 5)


Elevii celelalte doua grupe vor primi fise cu texte care contin si alte informatii despre personalitatea marelui domnitor (vezi Anexa 6).


Elevii vor lucra pe grupe de cate patru, apoi delegatul grupei va prezenta "ciorchinele"






Elevii vor citi in grup textul si vor extrage noile informatii, pe care le vor prezenta in fata clasei..









ciorchinele, lucru pe grupe



problemati-zarea


exercitiul


analiza

invatarea prin descoperire



fise cu ciorchinele



plansa cu insusirile




fise cu informatii suplimen-tare despre domnitor




O5


O7


O8


VI. Evaluarea


- Indruma desprinderea invataturii textului.




- Exprima pareri personale despre conduita personajelor si asupra comportamentelor proprii.







frontal


proba orala

probelmati-zarea


frontal







O7

VII. Retentia si transferul

- Prezinta volumul "Legende istorice", de Dumitru Almas si le recomanda sa citeasca povestirile:

"Dreptatea lui Vlad Voda Tepes",

"O noapte de pomina"


- Face aprecieri generale asupra lectiei






- Elevii vor avea ca tema de prezentat un personaj din lectura citita






prezentarea


frontal



aprecierea


volumul "Legende istorice", de Dumitru Almas




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright