Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DIDACTIC Prietenul meu: Cainele



DIDACTIC Prietenul meu: Cainele


PROIECT DIDACTIC



NIVELUL: 1

G.P.N.,,SPIRU  VERGULESCU" NR.2 SLATINA

TEMA ACTIVITATII: Prietenul meu: Cainele

DOMENII EXPERIENTIALE: DȘ

MIJLOC DE REALIZARE: Observare


TIPUL ACTIVITATII: Transmitere si asimilare de noi cunostinte

SCOPUL ZILEI: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;



OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa recunoasca si sa denumeasca animalele domestice din imagini;

- sa denumeasca partile componente ale corpului animalului;

- sa denumeasca modul de ingrijire, hranire si ocrotire a animalului (cainelui);



METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia


MATERIALE DIDACTICE: planse cu animale domestice, machete, calculator









SECVENȚE

DIDACTICE

CONȚINUT

ȘTIINȚIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

I. MOMENT ORGANIZATORIC




-scaunelele sunt asezate in semicerc

-aerisirea salii de grupa;

-pregatirea materialelor necesare activitatii;

-asezarea scaunelelor in semicerc;


II. CAPTAREA ATENTIEI




-copiilor li se prezinta planse cu diferite animale domestice si machete cu animale domestice: porc, vaca, cal, caine

-evaluare frontala

III.ANUNTAREA TEMEI



-anuntarea temei pe intelesul copiilor

-copii vor fi anuntati ca astazi vor observa cainele, despre care se spune ca este prietenul cel mai fidel al omului;


IV. PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII



























-observarea cainelui

-copiilor li se va spune ca fiecare animal trebuie ingrijit, hranit, trebuie sa aiba un adapost;

-li se spune cu ce se hraneste cainele (oase, mancare pentru caini ce poate contine carne de pui, carne de curcan, carne de peste, orez, cartofi, carne de miel, ulei, legume si altele), ca oamenii ii construiesc o cusca pentru a se adaposti;

-se vor denumi partile componente ale corpului: cap (urechi, ochi, bot), trunchi, patru picioare (doua in fata si doua in spate), iar corpul se termina cu o coada; in timp ce le sunt aratate pe o plansa sau macheta;

-se vor purta discutii referitoare la cainii care musca, cum trebuie sa procedezi atunci cand intalnesti un caine ranit, agresiv.

-aprecieri verbale: Foarte bine!











-evaluarea comportamentului non-verbal

V. TRANZITIE




-vor fi intrebati daca stiu cum latra catelul, iar ei raspund: HAM!


VI. OBTINEREA PERFORMANTEI




-sinteza finala

-pe baza unei machete sau planse, vor fi intrebati care sunt componentele corpului cainelui, cum se numeste adapostul lui si cu ce se hraneste cainele;

-aprecieri verbale: Foarte bine!

VII.EVALUAREA PERFORMANTEI





-se fac aprecieri verbale si generale cu privire la participarea copiilor la activitate;


VIII. INCHEIEREA ACTIVITATII




-vizionarea unui film scurt

-vizionarea unui film scurt (cu durata de 2'47'') in care apar un caine, o pisica si un soricel care sunt prieteni:

https://www.youtube.com/watch?v=D85yrIgA4Nk







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright